Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - igrališta
Bez chatanja molim

citat:
kokobil wrote:
komoratu Vjecnice, dal se razmatra ideja o poplocavanju korita Jale?


citat:
tramuntan wrote:
kada se planira igralište djeci slavinoviæa


Ukratko,
kokobilu: ideja se ocigledno razmatra, i pomalo realizira, ako mislis na pokrivanje korita jale. zbog slozenosti i cijene takvih zahvata, to sigurno nece ici brzo, ni bez mocnih investitora. ne vjerujem da je opravdano, niti da se isplati, to finansirati iz, ipak skromnog, opcinskog budzeta.

Za tramuntana: nemam informacije o svim takvim projektima, bolje da pitas svoje povjerenike u MZ, pogotovo sto ne znam da li pitas za neku konkretnu lokaciju; npr. u centru MZ ili u nekom od njenih dijelova.
znas za plan da svaka MZ treba dobiti barem po jedno igraliste, a neke nemaju jos nijedno, pa bi ih, po tome, njima trebalo prvo izgraditi.
nekoliko je zapocetih po mz, neka se renoviraju, za neke tek treba otkupiti zemljiste i/ili regulisati imovinsko-pravne odnose; vidio si, u solini je jucer otvoreno ono sto je izgradjeno doniranim i opcinskim sredstvima.
vjerujem da ce i kod vas uskoro biti barem jedno novo, iako djecu u slavinovicima vidjam da igraju na postojecim (i) adaptiranim terenima. Treba napomenuti da je Dramar skoro otvorio teniski kompleks, da Slavinovici imaju teren za veliki fudbal, da u centru ima i školsko igralište, oko stambenih zgrada puno prostora za igru, a da pojedini dijelovi nemaju skoro nista...
Da sam na mjestu planera i projektanata, radije bih, zasad, gradio vise jeftinijih igralista, nego one skupe komplekse kao na stupinama.
29-07-2008 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - igrališta
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:


Ukratko,
kokobilu: ideja se ocigledno razmatra, i pomalo realizira, ako mislis na pokrivanje korita jale. zbog slozenosti i cijene takvih zahvata, to sigurno nece ici brzo, ni bez mocnih investitora. ne vjerujem da je opravdano, niti da se isplati, to finansirati iz, ipak skromnog, opcinskog budzeta.


Znam da je nekada davno bila ideja da se na koritu Jale postavi tramvajska veza do Lukavca pa me to ponukalo na gore navedeno pitanje. Ovako parcijalno, Merkator i sl. nije dobar potez.
29-07-2008 at 12:01 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

mozda prevelik utjecaj i vizir iz Svicarske ali ja smatram da bi ideja, ne tramvaja, nego brzog voza koji pripada gradskom i prigradskom prevozu bila jako jako dobro rjesenje za putnike u TK. Ovo ponajprije jer bi se moglo kvalitetnije zivjeti na selu ili manjim mjestima a opet svaki dan uz kvalitetnu konekciju biti u centru kantona. Dosta ljudi po svijetu ovako zivi a za nase uslove to bi bila elektrifikacija pruge i izgradnja druge paralelne pruge. Sve to recimo u prvoj fazi do Zivinica, Lukavca i Srebrenika. Bilo bi to odlicno a i saobracajnice te kvalitet zraka bi se rasteretili. sorry za

29-07-2008 at 13:02 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
--------------------------------------------------------------------------------
ukratko,
kokobilu: ideja se ocigledno razmatra, i pomalo realizira, ako mislis na pokrivanje korita jale. zbog slozenosti i cijene takvih zahvata, to sigurno nece ici brzo, ni bez mocnih investitora. ne vjerujem da je opravdano, niti da se isplati, to finansirati iz, ipak skromnog, opcinskog budzeta.
------------------------------------------------------------------------------
Kokobil:
Znam da je nekada davno bila ideja da se na koritu Jale postavi tramvajska veza do Lukavca pa me to ponukalo na gore navedeno pitanje. Ovako parcijalno, Merkator i sl. nije dobar potez.

citat:
zlaja wrote:
mozda prevelik utjecaj i vizir iz Svicarske ali ja smatram da bi ideja, ne tramvaja, nego brzog voza koji pripada gradskom i prigradskom prevozu bila jako jako dobro rjesenje za putnike u TK. Ovo ponajprije jer bi se moglo kvalitetnije zivjeti na selu ili manjim mjestima a opet svaki dan uz kvalitetnu konekciju biti u centru kantona. Dosta ljudi po svijetu ovako zivi a za nase uslove to bi bila elektrifikacija pruge i izgradnja druge paralelne pruge. Sve to recimo u prvoj fazi do Zivinica, Lukavca i Srebrenika. Bilo bi to odlicno a i saobracajnice te kvalitet zraka bi se rasteretili. sorry za


ponavljam:
zbog slozenosti i cijene takvih zahvata, to sigurno nece ici brzo, ni bez mocnih investitora.
ako vidite, nesto sto ja ne vidim, kakve donatore, naftu, lovu preko noci, racionalnu i sposobnu drzavnu vlast - onda dizem obje ruke za ove, zasad utopijske, ideje.
u onom bivsem sistemu sam bio na nekih 7-8 omladinskih radnih akcija (od toga 2 pruge), i nije me stid.
danas me je stid sto, nakon rata, nijednu nismo mogli organizirati, makar kao pomoc povratnicima, za obnovu puteva, vodovoda, skola, pa i pruga.
sjecam se kad su nam, na kraju rata, stranci pokusali organizirati akcije na skupljanju otpada, vecina im se podsmjehivala, a malobrojni su se i tad stidili.
ali, sto rece jasmin, nista nije moguce ako se prethodno ne zasanja, pa cijenim vase ideje i nadam se da cete makar vi docekati njihovu realizaciju.
navodim dva-tri primjera sa poslijeratnih pruga i obnove bih:
primjer prvi: jos nisu elektrificirane ni one medjunarodne pruge, na kojima je tokom rata, u zonama, kao i izvan zona ratnih dejstava, pokradena kontaktna mreza,
drugi: transport naftnih derivata u bih ne moze se organizirati zeljeznicom, jer ga sabotiraju sverceri, uz pomoc vlasti,
treci: jos nije formirana jedinstvena zeljeznicka kompanije bih, predvidjena davnim dejtonskim sporazumom, i
cetvrti: na par prezentacija svicarskih donatora i saobracajnih eksperata, o obnovi saobracajne infrastrukture, u ovom smislu kako ti pricas, zlaja, nisam vidio ni kantonalne, akamoli vise saobracajne duznosnike. bili su tu samo predstavnici nekih nvo i 2-3 vijecnika, medju njima i ja, energeticar iz rudnika.
29-07-2008 at 13:37 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

na par prezentacija svicarskih donatora i saobracajnih eksperata, o obnovi saobracajne infrastrukture, u ovom smislu kako ti pricas, zlaja, nisam vidio ni kantonalne, akamoli vise saobracajne duznosnike. bili su tu samo predstavnici nekih nvo i 2-3 vijecnika, medju njima i ja, energeticar iz rudnika.

o tome i ja pricam....ruku na srce, ja imam dojam da je dobar dio nasih ljudi ponajprije neobrazovan, latentan i suvise zatvoren.
29-07-2008 at 13:55 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Ima i pozitivnih primjera; treba navest izuzetke, vrijedne svakog priznanja: Cupine akcije u Podrinju, mobe na kojima su sudjelovali i americki ambasadori i sl, koji samo potvrdjuju pravila i navedene primjere, od kojih ne mogu precutati jos jedan, kao nagradno pitanje:
Zna li ko nabrojati imena i zanimanja ministara za saobracaj BiH, FBiH, TK ili bilo koje opcine - ako ne, dovoljno je samo zanimanje prvog od njih?
Citam malo komentare u danasnjoj vijesti:
SKANDALOZNO ½Deponovani glas½ Vinka Zoriæa odluèio - Poslanièka primanja 8.000 KM, i ne znam sta me vise rastuzuje, moral vecine poslanika ili defetizam komentatora, od kojih bi mnogi jedva docekali da (zlo)upotrijebe poslanicke ili bilokakve privilegije.
Zato na Tuzlarijama cijenim one preostale entuzijaste; necija imena znam, a mnoge i ne, i ima ih u Tuzli i u dijaspori, i u politici i izvan nje, koji nam pomazu da odrzimo optimizam i nadu u ljudske vrijednosti i sposobnosti.

29-07-2008 at 14:19 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Nemam odgovora na ovo, vec nekoliko puta ponovljeno pitanje. I ono, ocito, ima svoju istoriju i pozadinu, o cemu ponesto znam, ali sto nije bitno. Jer, zelenog vala nema, a zašto, trebalo bi ponovo pitati one koji su zaduzeni. U odgovore, koje sam dosad dobivao (radi se, uskoro ce, cekaju se rezultati snimanja, raspisan tender pa se niko nije javio...) ni ja vise ne vjerujem.
Posto je sezona godisnjih, ne ide mi se u nadleznu sluzbu, iako sam nedavno trazio da upoznam tog novog, skoro primljenog, saobracajnog inzenjera.
(Nisam bas ubijedjen da bi djeca iz ETSC uspjela napraviti prihvatljiv i odrziv projekat, ali da se moglo naci rjesenje, koje bi ukljucilo i njih, i tuzlanske fakultete, i neku od vodecih firmi, i nase pare, i zakon o javnim nabavkama - vjerujem).
Predlazem da ovo pitanje osvjezimo za mjesec dana, a mislim da ono zasluzuje i mjesto top-teme tuzlarije.


Evo ja se maksuz prijavio radi zelenog vala. Elem, voznja u TZ postaje nepodnosljiva, ne samo radi zelenog vala vec i radi opsteg krkanluka koji vlada na magistralama (npr. parkiranje na ulici, B11, trzni Sjenjak i sl). Tu su i nasi dragi taksisti, kojih imamo dovoljno za grad od pola miliona stanovnika i koji postuju saobracajne propise jedino kad im neko stavi pistolj na glavu.

O zelenom valu se prica desetak godina, ako ne i vise, fakat mi nije jasno u cemu je problem. U ETF ne polazem nade, vecina ljudi koji tamo rade (i dobar dio onih koji se tamo skoluju) nisu u stanju instalirati Windows bez stele, a kamoli napraviti sta pametno. Da se mene pita taj nazovi fakultet bi davno trebao biti ukinut, kao i jos nekoliko nasih fakulteta.

Evo racunice, kad vozim u TZ auto mi trosi 9.5 litara u gradskoj voznji. U SA 8.0, znaci da na 100km bezveze bacim 3.5 marke. Mjesecno predjem barem 500km u gradskoj voznji, znaci nekih 17.5KM x 12 mjeseci = 210. U TK imamo preko 80000 registrovanih vozila, recimo odokativno da je 20000 u TZ (ovo je jos i konzervativna procjena). Vozim ekonomican auto, vecina gradjana vozi vece krseve od mene koji sigurno trose vise od mog. Znaci, recimo da je tih 210KM neki godisnji prosjek poreza na budale, pomnozimo to sa 20000 auta i imamo 4.2 miliona spaljenih markica godisnje. Da i ne govorimo o zagadjenju od nekih 1.8 miliona litara goriva koje spalimo na semaforima.

Velike cifre koje postaju puno vece ako uzmemo u obzir da taj zeleni val cekamo vec deceniju... Ako opstini 40tak miliona KM NJENIH GRADJANA I PORESKIH OBVEZNIKA nije velika lova, onda treba i opstinu ukinut...

[Edited by nemamidejezanick on 29-07-2008 at 14:43 GMT]
29-07-2008 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
nemamidejezanick wrote:
Evo ja se maksuz prijavio radi zelenog vala. Elem, voznja u TZ postaje nepodnosljiva, ne samo radi zelenog vala vec i radi opsteg krkanluka koji vlada na magistralama (npr. parkiranje na ulici, B11, trzni Sjenjak i sl). Tu su i nasi dragi taksisti, kojih imamo dovoljno za grad od pola miliona stanovnika i koji postuju saobracajne propise jedino kad im neko stavi pistolj na glavu.
O zelenom valu se prica desetak godina, ako ne i vise, fakat mi nije jasno u cemu je problem. U ETF ne polazem nade, vecina ljudi koji tamo rade (i dobar dio onih koji se tamo skoluju) nisu u stanju instalirati Windows bez stele, a kamoli napraviti sta pametno. Da se mene pita taj nazovi fakultet bi davno trebao biti ukinut, kao i jos nekoliko nasih fakulteta.
Evo racunice, kad vozim u TZ auto mi trosi 9.5 litara u gradskoj voznji. U SA 8.0, znaci da na 100km bezveze bacim 3.5 marke. Mjesecno predjem barem 500km u gradskoj voznji, znaci nekih 17.5KM x 12 mjeseci = 210. U TK imamo preko 80000 registrovanih vozila, recimo odokativno da je 20000 u TZ (ovo je jos i konzervativna procjena). Vozim ekonomican auto, vecina gradjana vozi vece krseve od mene koji sigurno trose vise od mog. Znaci, recimo da je tih 210KM neki godisnji prosjek poreza na budale, pomnozimo to sa 20000 auta i imamo 4.2 miliona spaljenih markica godisnje. Da i ne govorimo o zagadjenju od nekih 1.8 miliona litara goriva koje spalimo na semaforima.
Velike cifre koje postaju puno vece ako uzmemo u obzir da taj zeleni val cekamo vec deceniju... Ako opstini 40tak miliona KM NJENIH GRADJANA I PORESKIH OBVEZNIKA nije velika lova, onda treba i opstinu ukinut...
[Edited by nemamidejezanick on 29-07-2008 at 14:43 GMT]

Tvoj nick je novi (vjerovatno imas i drugi), ideja je (pre)stara, racunica pojednostavljena, zakljucak dramatican. Slicno sam nekad razmisljao, nisam daleko odmakao, a sad mi preostaje da ovaj tvoj post, i jos nekoliko njih, kopiram i prilozim kao obrazlozenje uz vijecnicko pitanje i inicijativu za narednu sjednicu OV.
29-07-2008 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:Tvoj nick je novi (vjerovatno imas i drugi),


Imao, zaboravio i nick i sifru. Nemam više vremena za zajebanciju.

citat:
ideja je (pre)stara, racunica pojednostavljena, zakljucak dramatican.


Deset godina prestara, racunica je pojednostavljena, ali mislim da nisam pretjerao - zapravo bojim se da je u stvarnosti rijec o znatno vecem iznosu.

citat:
Slicno sam nekad razmisljao, nisam daleko odmakao, a sad mi preostaje da ovaj tvoj post, i jos nekoliko njih, kopiram i prilozim kao obrazlozenje uz vijecnicko pitanje i inicijativu za narednu sjednicu OV.


Usput se raspitaj kod kolega iz Mostara. Prije 7-8 godina obnovljen je zadnji most na Neretvi u centru grada. Raèunica je bila jednostavna, procijenili su æe godišnje uštede iznositi oko 2 miliona KM, a obnova mosta je koštala oko 7, tako da se investicija isplatila za 3.5 godine. Zeleni val sigurno košta puno manje. Uostalom, imali smo ga i prije rata, ali je covjek koji ga je održavao otišao "preko bare". Zeleni val u Sarajevu radi skoro savrseno (jedini bottleneck je prije skretanja na Otoku, a sad rade i na tome), pa valjda se moze obratiti sarajlijama ako to nase firme ne mogu skontat, ili je u pitanju stvar ponosa.
29-07-2008 at 15:23 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - df
Bez chatanja molim

Nedavno je Opština napravila dogovor o zajednièkom finansiranju rekonstrukcije Skojevske ulice sa Kantonom i sada se navodno èeka na tender.

Interesuje me koja vrsta rekonstrukcije æe biti jer je bilo par opcija:

1. Potpuna rekonstrukcija i proširenje ulice na po dvije trake do skretanja za bolnicu Gradina
2. Djelomièna rekonstrukcija sa zadržavanjem postojeæih dimenzija
3. Rekonstrukcija u svrhu bacanja para i ne pravljenja bitnih promjena



...

ne znam ima li još neka

29-07-2008 at 15:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice