Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Slana_Banja
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 01-06-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 31
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Samo jedno pitanje...
U gradu sve vise novih fontana, to je ocigledno...E sad moje pitanje je sta je sa dvije stare fontane u gradskom parku i na banji Da li ce se one ponovo staviti u funkciju u blizoj buducnosti?
Hvala

[Edited by Slana_Banja on 22-10-2008 at 14:41 GMT]

22-10-2008 at 14:40 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - trzni centri
Bez chatanja molim

citat:
nemamidejezanick wrote:
... vecina trznih je u ocajnom stanju...
...star deset godina, a izgleda kao da mu je 50...
Sve razvaljeno, a mermerna fasada samo ceka da je neko krivo pogleda pa da se zaleti u potiljak.
Higijena zajednickih prostorija je na katastrofalnom nivou, kao i osvjetljenje...
... primjer je upravo Sjenjak, ...poput pijace, ...vecina tih "reklama" je ogavna i postavljana bez ikakvog reda.
Ko je uopste nadlezan za odrzavanje ovih objekata i uklanjanje takvih reklama? Gdje idu sredstva prikupljena od vlasnika prostora u tim objektima? Fakat mi je nejasno kako trzni mogu biti u takvom stanju dok se od vlasnika prikupljaju sredstva po raznim osnovama. Ako ni to nije dovoljno, moze li opstina donijeti neku uredbu, te ih dodatno oporezovati?


Naceo si, na pravi nacin, jedan od ozbiljnijih problema grad(ov)a, za koji postoje prilicno jasna i, u vecini zemalja, slicna rjesenja.
Ona se zasnivaju na principu da vlasnici odgovaraju za svoju imovinu, i za sve sto je u vezi s njom (za sto vjerovatno postoje i odgovarajuce pravne formulacije). Tako je cak i kod nas, jer se primjenjuju ista nacela.
Zakone, koji to regulisu, ne bih nabrajao, ipak sam tehnicke struke, ali osnovni, koji se primjenjuje u TK je Zakon o koristenju i odrzavanju zajednickih dijelova i uredjaja zgrade, koji je ovo, o cemu pricas, potanko obradio, pogorovo za objekte kolektivnog stanovanja i zgrade sa 4 i vise vlasnika (sem reklama, a i za njih vrijede neki drugi zakoni).
Ukoliko je vlasnik zgrade (trznog centra) nepoznat, obaveze preuzima(ju) korisnik/ci, a ako ima vise od 4 (su)vlasnika i/ili korisnika, onda oni moraju izabrati upravitelja, a placati naknadu za upravljanje, odrzavanje, osiguranje itsl.
Tuzlanski problem proizilazi iz nedostatka nadzora, ali i iz nedovoljno razradjene opcinske Odluke, za koju je Stambena sluzba, prema zakljuccima OV, trebala predloziti izmjene i dopune. (U tim izmjenama, ako se sjecas, trebalo je definisati i problem individualnih mjerila). Osim toga, po mom misljenju, ta sluzba izbjegava da se bavi problemom i objektima, (ili ih ne zeli sama sebi nametnuti), koji nisu stambeni, vec su tipicno komercijalni.
Za nas gradjane (i vijecnike) mislim da zgradu trznog centra treba tretirati kao i druge zgrade, cak i stroze, jer za njih vrijede jos neki zakoni i strogi, posebni, tehnicki propisi (u pogledu gradnje, sigurnosti...), cije se provodjenje mora nadzirati (odatle i ona rasomonska ograda oko solitera u krecanskoj ulici).
Malo sam preopsiran, ali cu, pored dosadasnjih inicijativa, uvazavajaci i tvoje pitanje, svoje prijedloge na ovu temu ponoviti na jednoj od prvih sjednica OV.
Dotle, ako imas neki poseban interes u trznom centru, nasavjetuj (su)vlasnike i korisnike da na svom zboru, sto im je i zakonska obaveza, usvoje plan radova i utvrde nacin (dodatnog) finansiranja zakonom propisanih zajednickih troskova. Ako naidju na neke nejasnoce u zakonu i odlukama, tu su nadlezne sluzbe, pa i mi, njihovi vijecnici.
22-10-2008 at 20:04 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Slana_Banja wrote:
Samo jedno pitanje...
U gradu sve vise novih fontana, to je ocigledno...E sad moje pitanje je sta je sa dvije stare fontane u gradskom parku i na banji Da li ce se one ponovo staviti u funkciju u blizoj buducnosti?
Hvala

Jos ne znam, ali, s obzirom na veci broj novih, pa i stare fontane, sigurno je da ce se opcinskim aktima morati definisati novi nacin brige o svim fontanama u gradu.
Zasad, adresa odgovornih je u komunalnoj sluzbi, a oni ce vjerovatno, vec za iduci prijedlog budzeta, imati predvidjenu stavku za odrzavanje fontana, kao i odgovor sta i kad planiraju raditi na fontanama o kojim govoris.
22-10-2008 at 20:13 | Ukljuèi u odgovor
adi72
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-09-2008
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - dr.Mladen Stojanovic
Bez chatanja molim

Kada æe se asfaltirati i osvijetliti ulica dr Mladen Stojanoviæ

22-10-2008 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - dr.Mladen Stojanovic
Bez chatanja molim

citat:
adi72 wrote:
Kada æe se asfaltirati i osvijetliti ulica dr Mladen Stojanoviæ

Javljam se s posla, adi, ali bez odgovora. Ovakva pitanja i vijecnici, i svi drugi, inace postavljaju komunalnoj sluzbi, nadleznoj za realizaciju plana ulaganja u komunalnu infrastrukturu.
Posto ne znam da li je tvoja ulica uopce u planu, a pogotovo kad bi operativno bilo moguce ocekivati radove, provjeri kod povjerenika u tvojoj mjesnoj zajednici kakav joj je status; da li je, i kad, predvidjeno investiciono ulaganje; uz ucesce gradjana ili bez; ili nije planirana uopce, a radovi se mogu finansirati iz sredstava odrzavanja.
Ako je neophodna (veca) investicija i ulaganje iz budzeta, a ulica jos nije planirana, oba projekta (i rasvjetu i asfaltiranje) treba kandidovati pocetkom iduce godine, kad ce komisija za ocjenu projekata po GAP metodologiji raspisati novi natjecaj.
23-10-2008 at 08:51 | Ukljuèi u odgovor
adi72
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-09-2008
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - dr.Mladen Stojanovic
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Javljam se s posla, adi, ali bez odgovora. Ovakva pitanja i vijecnici, i svi drugi, inace postavljaju komunalnoj sluzbi, nadleznoj za realizaciju plana ulaganja u komunalnu infrastrukturu.
Posto ne znam da li je tvoja ulica uopce u planu, a pogotovo kad bi operativno bilo moguce ocekivati radove, provjeri kod povjerenika u tvojoj mjesnoj zajednici kakav joj je status; da li je, i kad, predvidjeno investiciono ulaganje; uz ucesce gradjana ili bez; ili nije planirana uopce, a radovi se mogu finansirati iz sredstava odrzavanja.
Ako je neophodna (veca) investicija i ulaganje iz budzeta, a ulica jos nije planirana, oba projekta (i rasvjetu i asfaltiranje) treba kandidovati pocetkom iduce godine, kad ce komisija za ocjenu projekata po GAP metodologiji raspisati novi natjecaj.


Poštovani vijeænièe

Ul.Dr Mladena Stojanovica je nekadasnja Zelengorska ulica te je najveca sramota i službe za komunalne poslove i povjerenika MZ prema imenu i djelu Dr Mladena Stojanovica i graðanima te ulice.U Tuzli kao da vlada SDA a ne SDP.
Da vas upoznam poštovani vijecnièe.To je ulica koja spaja MZ Batva i MZ Tusanj.Duga je negdje oko 500 m i spaja ulice Ive Andriæa i P.Mandžiæa(4.jula).Tom ulicom dnevno prodje izmedju 50-100 djece u skolu Tusanj ,a radnih ljudi i vise gazeci blato do koljena.Dvije MZ koje spaja izbjegavaju nadležnost nad tom ulicom ,a po GAP projektu koliko ja znam trebala je biti uradjena.
Medjutim izgleda da ona nije interes opæiskih vlasti jer nije interesantno biraèko tijelo,tako mi se cini sve ove godine.Ja na sreæu ne zivim u toj ulici ,ali povremeno prodjem i to vidim jer sam rodjen u Batvi i stid me je da neka naselja koja nisu ni postojala u gradu brže dobijaju osnovne uvjete za zivot,a da gradjani te ulice zive tu skoro 50 godina,platili su gradjevinske i sve druge dozvole nemaju uvjete za normalan zivot.
I na kraju jos nesto,pa nije DR. MLADEM STOJANOVIÆ zasluzio jednu takvu ulicu u multietnièkoj mojoj Tuzli,a ja kao Bosnjak osjeæam se postidjeno kad prodjem pored te ili tom ulicom.
VELIKI POZDRAV GOSPODINE RAFO OD ZABRINUTOG GRADJANINA!!!!!!!!!
23-10-2008 at 10:48 | Ukljuèi u odgovor
adi72
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-09-2008
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - dr.Mladen Stojanovic
Bez chatanja molim

citat:
adi72 wrote:

Poštovani vijeænièe

Ul.Dr Mladena Stojanovica je nekadasnja Zelengorska ulica te je najveca sramota i službe za komunalne poslove i povjerenika MZ prema imenu i djelu Dr Mladena Stojanovica i graðanima te ulice.U Tuzli kao da vlada SDA a ne SDP.
Da vas upoznam poštovani vijecnièe.To je ulica koja spaja MZ Batva i MZ Tusanj.Duga je negdje oko 500 m i spaja ulice Ive Andriæa i P.Mandžiæa(4.jula).Tom ulicom dnevno prodje izmedju 50-100 djece u skolu Tusanj ,a radnih ljudi i vise gazeci blato do koljena.Dvije MZ koje spaja izbjegavaju nadležnost nad tom ulicom ,a po GAP projektu koliko ja znam trebala je biti uradjena.
Medjutim izgleda da ona nije interes opæiskih vlasti jer nije interesantno biraèko tijelo,tako mi se cini sve ove godine.Ja na sreæu ne zivim u toj ulici ,ali povremeno prodjem i to vidim jer sam rodjen u Batvi i stid me je da neka naselja koja nisu ni postojala u gradu brže dobijaju osnovne uvjete za zivot,a da gradjani te ulice zive tu skoro 50 godina,platili su gradjevinske i sve druge dozvole nemaju uvjete za normalan zivot.
I na kraju jos nesto,pa nije DR. MLADEM STOJANOVIÆ zasluzio jednu takvu ulicu u multietnièkoj mojoj Tuzli,a ja kao Bosnjak osjeæam se postidjeno kad prodjem pored te ili tom ulicom.
VELIKI POZDRAV GOSPODINE RAFO OD ZABRINUTOG GRADJANINA!!!!!!!!!

PS.I jos nesto ,ako je ne mogu uraditi,nek joj vrate stari naziv ZELENGORSKA ,nekako joj to vise prilièi,kako sada izgleda.
23-10-2008 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
adi72
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-09-2008
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - dr.Mladen Stojanovic
Bez chatanja molim

APELUJEM NA VAS DA PRVOM PRILIKOM POSTAVITE VIJEÆNICKO PITANJE DA SE STATUS TE ULICE RIJESI NAKON 50 GODINA!!!!!!!!

23-10-2008 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - ulica dr Mladena Stojanoviæa
Bez chatanja molim

Adi, potpuno te razumijem i pripremicu vijecnicko pitanje. To je moja vijecnicka obaveza, a i dug prema stanovnicima Batve i Tusnja.
Vijecnicko pitanje medjutim ne rjesava problem, ono samo moze ubrzati realizaciju vec planiranih poslova i obaveza. Posto nismo provjerili da li je ulica vec planirana, provjericemo i to. Ako prijava projekata slucajno nije podnesena, treba je predati za 3-4 mjeseca, a ako jest, treba dodatnom prijavom pokusati ubrzati realizaciju (pojacati argumente koji se boduju). Razgovaracu sa sefom sluzbe kurevicem i sa povjerenikom MZ, a ti me mozes kontaktirati pp-om ili telefonom.
Pretpostavljam da ove tvoje apele vec citaju u sluzbi i analiziraju plan ulaganja.

23-10-2008 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - trzni centri
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:


Naceo si, na pravi nacin, jedan od ozbiljnijih problema grad(ov)a, za koji postoje prilicno jasna i, u vecini zemalja, slicna rjesenja.
Ona se zasnivaju na principu da vlasnici odgovaraju za svoju imovinu, i za sve sto je u vezi s njom (za sto vjerovatno postoje i odgovarajuce pravne formulacije). Tako je cak i kod nas, jer se primjenjuju ista nacela.
Zakone, koji to regulisu, ne bih nabrajao, ipak sam tehnicke struke, ali osnovni, koji se primjenjuje u TK je Zakon o koristenju i odrzavanju zajednickih dijelova i uredjaja zgrade, koji je ovo, o cemu pricas, potanko obradio, pogorovo za objekte kolektivnog stanovanja i zgrade sa 4 i vise vlasnika (sem reklama, a i za njih vrijede neki drugi zakoni).
Ukoliko je vlasnik zgrade (trznog centra) nepoznat, obaveze preuzima(ju) korisnik/ci, a ako ima vise od 4 (su)vlasnika i/ili korisnika, onda oni moraju izabrati upravitelja, a placati naknadu za upravljanje, odrzavanje, osiguranje itsl.
Tuzlanski problem proizilazi iz nedostatka nadzora, ali i iz nedovoljno razradjene opcinske Odluke, za koju je Stambena sluzba, prema zakljuccima OV, trebala predloziti izmjene i dopune. (U tim izmjenama, ako se sjecas, trebalo je definisati i problem individualnih mjerila). Osim toga, po mom misljenju, ta sluzba izbjegava da se bavi problemom i objektima, (ili ih ne zeli sama sebi nametnuti), koji nisu stambeni, vec su tipicno komercijalni.
Za nas gradjane (i vijecnike) mislim da zgradu trznog centra treba tretirati kao i druge zgrade, cak i stroze, jer za njih vrijede jos neki zakoni i strogi, posebni, tehnicki propisi (u pogledu gradnje, sigurnosti...), cije se provodjenje mora nadzirati (odatle i ona rasomonska ograda oko solitera u krecanskoj ulici).
Malo sam preopsiran, ali cu, pored dosadasnjih inicijativa, uvazavajaci i tvoje pitanje, svoje prijedloge na ovu temu ponoviti na jednoj od prvih sjednica OV.
Dotle, ako imas neki poseban interes u trznom centru, nasavjetuj (su)vlasnike i korisnike da na svom zboru, sto im je i zakonska obaveza, usvoje plan radova i utvrde nacin (dodatnog) finansiranja zakonom propisanih zajednickih troskova. Ako naidju na neke nejasnoce u zakonu i odlukama, tu su nadlezne sluzbe, pa i mi, njihovi vijecnici.



Hvala Rafo, mada se iz tvog odgovora da naslutiti da se stanje nece uskoro promijeniti...

Naime cini mi se da je zakonom previse ostavljeno volji suvlasnika, koji u vecini slucajeva nemaju interesa za dodatna ulaganja. Upravitelji su tek smijurija - nisu u stanju dovesti u red zajednicke prostorije stambenih zgrada, koje su dosta jeftinije za
odrzavanje i renoviranje, a kamoli trzne centre pune mermera, stakla, fontana i ostalih sminkerskih detalja. Kako bilo, par nabrojanih objekata polako postaje ruglo grada, mada su prilicno dobro osmisljeni sa estetske strane (prije svega TC Sjenjak). Fakat steta...

Znaci odrzavanje i renoviranje nece ici lako, ali smatram da bi opstina morala uraditi puno barem vise kad je u pitanju izgled objekata. Brdo sarenih reklama, poluzatvorene baste, uzurpiranje zajednickih povrsina - sve to bi se dalo rijesiti. Sto je najgore, ni objekti u centru grada nisu izbjegli sudbinu Sjenjaka i Slatine - i tamo vlasnici i zakupci rade sta hoce i pretvaraju nekada reprezentativne objekte u pijace (Bankerova, Korzo).
23-10-2008 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice