Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Pozdrav Rafo
Kad smo veæ kod problema vezanih za saobraæaj zanima me u kojoj je fazi projekat zelenog vala.Nedavno je gradom kružila prièa da su navodno obezbjeðena sredstva za realizaciju ovog projekta s tim da bi se u prvoj fazi radila samo jedna saobraæajnica južna ili sjeverna.
Nisam primjetio da je nacrtom budžeta predviðeno izdvajanje sredstava za ovu namjenu ali dozvoljavam da možda i nisam detaljno analizirao nacrt i ostavljam moguænost da mi je to možda i promaklo.


Yugi, pitanje je pravo, ali takodjer za g. Kurevica. Ne bih da improviziram, stoga - cucemo se kad obavim razgovor s njim. Mozda ga nagovorim da slicnu rubriku otvori na web-stranici tuzla.ba, mislim da bi njemu stizalo mnogo vise pitanja i prijedloga, nego nama vijecnicima. A o nacrtu budzeta bismo trebali popricati i usmeno, red je bio da ga ucinimo dostupnim i drugim posjetiocima Tuzlarija, kao i ranijih godina. U njemu ima sredstava i za ovakve namjene, ipak je daleko najveci komad budzeta predvidjen za ulaganja u komunalnu infrastrukturu, a program finansiranja komunalnih prioriteta bi trebao biti sastavni dio prijedloga budzeta.
11-01-2009 at 19:10 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Dadek wrote:
Još jedno pitanje za vijeænike . Kada æe ukinuti politiku vodovoda da onemoguæi uvoðenje vodomjera u stanove stanara koji to žele . Naime praksa vodovoda je da uslovljava stanare da æe prihvatiti ugradnju vodomjera samo u onim ulazima u kojima se iskljuèivo svi stanari slože oko uvoðenja istih . Konkretno u mom ulazu to ne žele samo dva od 23 vlasnika stana . Radi toga smo svi ostali primorani da plaæamo visoku cijene vode koja u sluæaju èetveroèlane porodice premašuje cijenu struje .

Uvodjenje individualnih vodomjera je jedan od zadataka Vodovoda, koji su sastavni dio proslogodisnjeg programa cjelovite sanacije stanja u vodosnabdijevanju, usvojenog na sjednici OV, a predlozenog od njihove upravne i nadzorne strukture. (Vijece je istina, i na moj prijedlog, ovim zakljuckom prosirilo program od 8 osnovnih tacaka).
Mislim da je ugradnja individualnih vodomjera vec sad moguca, jer ih neke stare i mnoge nove zgrade vec imaju (i placaju znatno manje individualne racune). Pitanje je samo kako taj projekat omasoviti i kako regulirati odnose unutar zgrade, iza obracunskog vodomjera, koji uvijek moraju ostati u radu, bilo kao obracunski, bilo kao kontrolno-korekcioni.
Dakle, ako imate dobrog upravitelja, ako ubijedite one, sto ne zele pojedinacno mjerenje, da plate razliku izmedju sume individualnih potrosnji i ukupne kolicine koju trosi zgrada (sto moze biti i previse za dva stanara), mozete poceti. Vodovod u tom slucaju nije ni neophodan, odn. doveden je pred svrsen cin. Ako pak zelite projekat zavrsiti s Vodovodom, vjerujem da se to, uz malo strpljenja, novca i pravno-ekonomsko-tehnicke pripreme, moci zavrsiti. Spreman sam se ukljuciti da s vama pratim i pomazem taj projekat, jer bi to bio primjer i drugima, ukljucujuci i moju zgradu.
11-01-2009 at 19:29 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Uvodjenje individualnih vodomjera je jedan od zadataka Vodovoda, koji su sastavni dio proslogodisnjeg programa cjelovite sanacije stanja u vodosnabdijevanju, usvojenog na sjednici OV, a predlozenog od njihove upravne i nadzorne strukture. (Vijece je istina, i na moj prijedlog, ovim zakljuckom prosirilo program od 8 osnovnih tacaka).
Mislim da je ugradnja individualnih vodomjera vec sad moguca, jer ih neke stare i mnoge nove zgrade vec imaju (i placaju znatno manje individualne racune). Pitanje je samo kako taj projekat omasoviti i kako regulirati odnose unutar zgrade, iza obracunskog vodomjera, koji uvijek moraju ostati u radu, bilo kao obracunski, bilo kao kontrolno-korekcioni.
Dakle, ako imate dobrog upravitelja, ako ubijedite one, sto ne zele pojedinacno mjerenje, da plate razliku izmedju sume individualnih potrosnji i ukupne kolicine koju trosi zgrada (sto moze biti i previse za dva stanara), mozete poceti. Vodovod u tom slucaju nije ni neophodan, odn. doveden je pred svrsen cin. Ako pak zelite projekat zavrsiti s Vodovodom, vjerujem da se to, uz malo strpljenja, novca i pravno-ekonomsko-tehnicke pripreme, moci zavrsiti. Spreman sam se ukljuciti da s vama pratim i pomazem taj projekat, jer bi to bio primjer i drugima, ukljucujuci i moju zgradu.



Mislim da se po tom pitanju svakako mora više ukljuèiti opština jer je ujedno i vlasnik vodovoda.
Zašto recimo ne bi kao i kod grijanja participirala kod, barem kupovine vodomjera ili nesto sl. ?!
12-01-2009 at 09:09 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Mislim da se po tom pitanju svakako mora više ukljuèiti opština jer je ujedno i vlasnik vodovoda.
Zašto recimo ne bi kao i kod grijanja participirala kod, barem kupovine vodomjera ili nesto sl. ?!

Malo si neodredjen, Click_me, jer opstina je veoma sirok pojam.
Ako mislis na budzet opcine, onda bi to znacilo da se iz sredstava gradjana (svih, ukljucujuci i one koji nemaju vodu, grijanje, kanalizaciju...) finansiraju potrebe urbanog dijela grada i stanovnika, kojima je infrastruktura vecim dijelom izgradjena.
Ima opcina i drugih zadataka u ovom projektu. Ugradnja individualnih brojila se, vjerovatno, moze sama otplatiti nakon 2-3 godine, pa je mozda vaznije otkloniti postojece barijere i potaknuti sve ucesnike da rade u svom i u zajednickom interesu. U tome je Vodovod najznacajniji, jer bi trebao intenzivirati rad na smanjenju gubitaka, racionalizaciji potrosnje, sirenju vodovodne i kanalizacione mreze itd, za sto mu je neophodna podrska iz budzeta. Lani je za to namjenski izdvojeno, cini mi se, 1.500.000 KM, a posebno se, prema usvojenom programu, sufinansiraju pojedini lokalni projekti vodosnabdijevanja i kanalizacione mreze.
12-01-2009 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
Dadek
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 66
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

vjecnik wrote

Uvodjenje individualnih vodomjera je jedan od zadataka Vodovoda, koji su sastavni dio proslogodisnjeg programa cjelovite sanacije stanja u vodosnabdijevanju, usvojenog na sjednici OV, a predlozenog od njihove upravne i nadzorne strukture. (Vijece je istina, i na moj prijedlog, ovim zakljuckom prosirilo program od 8 osnovnih tacaka).
Mislim da je ugradnja individualnih vodomjera vec sad moguca, jer ih neke stare i mnoge nove zgrade vec imaju (i placaju znatno manje individualne racune). Pitanje je samo kako taj projekat omasoviti i kako regulirati odnose unutar zgrade, iza obracunskog vodomjera, koji uvijek moraju ostati u radu, bilo kao obracunski, bilo kao kontrolno-korekcioni.
Dakle, ako imate dobrog upravitelja, ako ubijedite one, sto ne zele pojedinacno mjerenje, da plate razliku izmedju sume individualnih potrosnji i ukupne kolicine koju trosi zgrada (sto moze biti i previse za dva stanara), mozete poceti. Vodovod u tom slucaju nije ni neophodan, odn. doveden je pred svrsen cin. Ako pak zelite projekat zavrsiti s Vodovodom, vjerujem da se to, uz malo strpljenja, novca i pravno-ekonomsko-tehnicke pripreme, moci zavrsiti. Spreman sam se ukljuciti da s vama pratim i pomazem taj projekat, jer bi to bio primjer i drugima, ukljucujuci i moju zgradu.







Problem je što se 21 vlasnik stana složio oko uvoðenja vodomjera a ostala dva stana su izdana drugim licima . Vlasnike izdanih stanova uopšte nije briga jer oni i onako ne plaæaju vodu i ne žive u tim stanovima. A vodovod i dalje zahtijeva da se svi stanari moraju složiti oko uvoðenja vodomjera . Sa upraviteljem je dogovorena cijena radova , sa osiguravajuæom kuæom VGT je dogovoren i kredit na 12 mjeseci ( rata bi iznosila oko 35-40 km ) zavisno koliko vertikala vodovodnih cijevi ima u stanu . Ali sve uzalud . Da li ima ikakva inspekcija ili možda pomogne tužba protiv vodovoda . Ovo traje predugo i košta previše nerava i novca . Možda je rješenje i prestanak plaæanja raèuna i betoniranje glavnog ventila da ne mogu iskljuèiti vodu .




[Edited by Dadek on 12-01-2009 at 12:35 GMT]
12-01-2009 at 12:30 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Dadek wrote:
Problem je što se 21 vlasnik stana složio oko uvoðenja vodomjera a ostala dva stana su izdana drugim licima . Vlasnike izdanih stanova uopšte nije briga jer oni i onako ne plaæaju vodu i ne žive u tim stanovima. A vodovod i dalje zahtijeva da se svi stanari moraju složiti oko uvoðenja vodomjera . Sa upraviteljem je dogovorena cijena radova , sa osiguravajuæom kuæom VGT je dogovoren i kredit na 12 mjeseci ( rata bi iznosila oko 35-40 km ) zavisno koliko vertikala vodovodnih cijevi ima u stanu . Ali sve uzalud . Da li ima ikakva inspekcija ili možda pomogne tužba protiv vodovoda . Ovo traje predugo i košta previše nerava i novca . Možda je rješenje i prestanak plaæanja raèuna i betoniranje glavnog ventila da ne mogu iskljuèiti vodu .
citat:


Problem jest slozen, i tipican je za nase prostore. Za ovakve slucajeve je manjkava bosanska regulativa, kao i sudska praksa. Premalo znam o predmetu, a nisam ni pravnik, da bih se detaljnije izjasnjavao, ali vam predlazem da budete jos aktivniji, u svim smjerovima, uklj. i ka OV i njegovim tijelima. Mora postojati nacin da se pojedinac prisili da uvazi zajednicke interese, i da u tome ni on, ni vi, ni Vodovod, ne trpite stetu.
Predlazem da o ovome nastavimo PP-om i/ili da dogovorimo susret kod vaseg upravitelja, u opcini, ili u Vodovodu. Ako ste slucajno u Batvi, moze vec danas.
12-01-2009 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Yugi, pitanje je pravo, ali takodjer za g. Kurevica. Ne bih da improviziram, stoga - cucemo se kad obavim razgovor s njim. Mozda ga nagovorim da slicnu rubriku otvori na web-stranici tuzla.ba, mislim da bi njemu stizalo mnogo vise pitanja i prijedloga, nego nama vijecnicima. A o nacrtu budzeta bismo trebali popricati i usmeno, red je bio da ga ucinimo dostupnim i drugim posjetiocima Tuzlarija, kao i ranijih godina. U njemu ima sredstava i za ovakve namjene, ipak je daleko najveci komad budzeta predvidjen za ulaganja u komunalnu infrastrukturu, a program finansiranja komunalnih prioriteta bi trebao biti sastavni dio prijedloga budzeta.



I sam bih bio puno zadovoljniji da je nacrt Budžeta objavljen na Tuzla.ba ili recimo na Tuzlarijama kako bi bio dostupan što veæem broju graðana.
Stoji tvoja konstatacija da je najveæi dio budžeta predviðen za komunalnu infrastrukturu ali u nacrtu nažalost nije data detaljnija elaboracija utroška tih sredstava tako da iz istog nije moguæe utvrditi da li æe dio sredstava biti predviðen i za ovu namjenu.
Ne sumnjam ni najmanje da æe program finansiranja prioriteta iz domena komunalne infrastrukture biti kvalitetno uraðen i vjeruj da je po meni isti taj program interesantan graðanima koliko i sam nacrt odnosno konaèni Budžet te sam stoga pristalica da se i taj program javno objavi na nekom od sajtova.
Javna rasprava o nacrtu Budžeta je veæ krnula ili bolje reèeno veæ je u završnoj fazi ali koliko mi je poznato mjesne zajednice se i nisu nešto pretrgle da omoguæe masovnije uèešæe graðana na ovim raspravama.
Sve se nažalost svelo na raspravu unutar politièkih partija i stranaka što po mom mišljenju i nije dobro.
Bojim se da æe se takav naèin voðenja javne rasprave pretvoriti u klasiènu politizaciju pogotovo od strane predstavnika SDA koji æe svojim megalomanskim prijedlozima proisteklim iz te kvazi javne rasprave ustvari samo nastaviti sa daljnjom destrukcijom rada OV-a.
Ono što bih te zamolio ako budeš u moguænosti naravno , je to da pokušaš obezbjediti da se pomenuti program ulaganja u komunalnu infrastrukturu naðe na nekom od sajtova èime bi se svakako doprinjelo transparentnosti utroška budžetskih sredstava te prije svega graðanima pružila kvalitetna informacija o tome u šta æe sve biti ulagana sredstva iz Budžeta kada je u pitanju komunalna infrastruktura  


<br /><br /><br /><br />

12-01-2009 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
...Javna rasprava o nacrtu Budžeta je veæ krnula ili bolje reèeno veæ je u završnoj fazi ali koliko mi je poznato mjesne zajednice se i nisu nešto pretrgle da omoguæe masovnije uèešæe graðana na ovim raspravama.
Sve se nažalost svelo na raspravu unutar politièkih partija i stranaka što po mom mišljenju i nije dobro.
Bojim se da æe se takav naèin voðenja javne rasprave pretvoriti u klasiènu politizaciju pogotovo od strane predstavnika SDA koji æe svojim megalomanskim prijedlozima proisteklim iz te kvazi javne rasprave ustvari samo nastaviti sa daljnjom destrukcijom rada OV-a.
Ono što bih te zamolio ako budeš u moguænosti naravno , je to da pokušaš obezbjediti da se pomenuti program ulaganja u komunalnu infrastrukturu naðe na nekom od sajtova èime bi se svakako doprinjelo transparentnosti utroška budžetskih sredstava te prije svega graðanima pružila kvalitetna informacija o tome u šta æe sve biti ulagana sredstva iz Budžeta kada je u pitanju komunalna infrastruktura

Slazem se, Yugi. Ucinicu sto je do mene. Pozdrav
12-01-2009 at 15:08 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
...Javna rasprava o nacrtu Budžeta je veæ krnula ili bolje reèeno veæ je u završnoj fazi ali koliko mi je poznato mjesne zajednice se i nisu nešto pretrgle da omoguæe masovnije uèešæe graðana na ovim raspravama.
Sve se nažalost svelo na raspravu unutar politièkih partija i stranaka što po mom mišljenju i nije dobro.
Bojim se da æe se takav naèin voðenja javne rasprave pretvoriti u klasiènu politizaciju pogotovo od strane predstavnika SDA koji æe svojim megalomanskim prijedlozima proisteklim iz te kvazi javne rasprave ustvari samo nastaviti sa daljnjom destrukcijom rada OV-a.
Ono što bih te zamolio ako budeš u moguænosti naravno , je to da pokušaš obezbjediti da se pomenuti program ulaganja u komunalnu infrastrukturu naðe na nekom od sajtova èime bi se svakako doprinjelo transparentnosti utroška budžetskih sredstava te prije svega graðanima pružila kvalitetna informacija o tome u šta æe sve biti ulagana sredstva iz Budžeta kada je u pitanju komunalna infrastruktura

Slazem se, Yugi. Ucinicu sto je do mene. Pozdrav
Maloprije vidim da sam, konacno, poslije toliko godina, postao forumski vuk. Odoh se pocastit u to ime.
12-01-2009 at 15:10 | Ukljuèi u odgovor
Dadek
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 66
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


citat:
Problem jest slozen, i tipican je za nase prostore. Za ovakve slucajeve je manjkava bosanska regulativa, kao i sudska praksa. Premalo znam o predmetu, a nisam ni pravnik, da bih se detaljnije izjasnjavao, ali vam predlazem da budete jos aktivniji, u svim smjerovima, uklj. i ka OV i njegovim tijelima. Mora postojati nacin da se pojedinac prisili da uvazi zajednicke interese, i da u tome ni on, ni vi, ni Vodovod, ne trpite stetu. Predlazem da o ovome nastavimo PP-om i/ili da dogovorimo susret kod vaseg upravitelja, u opcini, ili u Vodovodu. Ako ste slucajno u Batvi, moze vec danas.


Ja sam na drugom kraju grada preciznije u Slavinoviæima . Sve ovo je veæ davno postalo zamorno . Od vrata do vrata , od šaltera do šaltera , a problema je jako puno . Naprimjer grijanje koje je u našem naselju na posljednjim spratovima u svim zgradama jako loše . Po zakonu je dovoljna temperatura 19°C na 1.5 m iznad poda !?!?! A cijena je ista kao i za one koji moraju zavrtati ventile . Ima se toga za knjigu ali živaca nema zato ako neko zna naèin neka se javi . Može i PP i bilo koji drugi naèin .
12-01-2009 at 19:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice