Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Ratni dugovi su teska tema, vecini tuzlaka neugodna.
Ali se, zato, Meho Obradovic i neki drugi slavodobitno vracaju u federalne upravljacke strukture, umjesto da idu u zatvor.
Nekad je od takvih feudalaca zavisila kultura drzave; nije bilo ni umjetnosti bez mecena.
A zamislimo nase novopecene tajkune u toj ulozi, da svojim, umjesto tudjim (ili nasim) sredstvima, sponzoriraju umjetnike ili, u prethodnom postu spominjane, bioskope.



Da, i zato npr. Federacija placa ratni dug za plin, koji je koristilo Sarajevo i dio RS. A Meho Obradovic, kojeg su Fukare prozvale jednostavno shupack, ne radi djela, vec radi fizionomije, je posebna prica.

No, grijanje je opstinska avlija, za razliku od struje, telekoma i plina...

Ipak ne krivim te novopecene feudalce za skoro pa nepostojeci kulturni zivot u Tuzli. Nekad davno uciteljice i nastavnice su nas vodile u pozoriste, kino, muzeje, bioloske zbirke, na sportske izlete i edukativne ekskurzije. Toga vise skoro da i nema, djecu odgajaju Pink, sapunice, tabloidi, a heroji su im lokalni kriminalci u crnim autima...

Umjesto na trening idu u kladionicu, umjesto da organizuju fudbalske turnire iza zgrada, igraju soccera na Playstationu i puse travu. U kino se ne ide jer je jeftinije iznajmiti DVD, utalit se za paket i sjedit u kuci. Doduse, ne krivim ih - zasto bi i izlazili kad je u 23h policijski sat...

Za moralni sunovrat omladine i drustva u cjelini nisu krivi politicari, vec samo drustvo, mame i tate.
11-11-2008 at 12:52 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Rafo!
S obziorom da se naša opština voli prezentovati kao sredina pogodna za razvoj biznisa bilo malog bilo srednjeg ima bih par pitanja za koja ne znam da li su u nadležnosti opštinskog vijeæa!
Ova pitanja se odnose na Centralno grijanje i poduzetnike:
1. Koja je logika da preduzeæa plaæaju tri puta skuplje grijanje u odnosu na domaæinstva? Želi li se ovime pokazati da umjesto poticanja privrednika na stvaranje boljih uslova na radnom mjestu za svoje zaposlenike, opština tjera iste da vrše drastiène uštede upravo na toplotnoj energiji jer je stvrano preskupa?
2. Može li se firmama omoguæiti ugradnja kalorimetara kao u svim civilizovanim zemljama ?




11-11-2008 at 13:14 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Shaban wrote:
Rafo!
S obziorom da se naša opština voli prezentovati kao sredina pogodna za razvoj biznisa bilo malog bilo srednjeg ima bih par pitanja za koja ne znam da li su u nadležnosti opštinskog vijeæa!
Ova pitanja se odnose na Centralno grijanje i poduzetnike:
1. Koja je logika da preduzeæa plaæaju tri puta skuplje grijanje u odnosu na domaæinstva? Želi li se ovime pokazati da umjesto poticanja privrednika na stvaranje boljih uslova na radnom mjestu za svoje zaposlenike, opština tjera iste da vrše drastiène uštede upravo na toplotnoj energiji jer je stvrano preskupa?
2. Može li se firmama omoguæiti ugradnja kalorimetara kao u svim civilizovanim zemljama ?

Da ne duljimo, jer bi potpun odgovor zahtijevao puno prostora:
1. Nema nikakvog opravdanja za tolike razlike u cijeni. U nekim sredinama se, cak, formiraju razni poticajni kriteriji za poduzetnike, tako da oni, u konacnom, imaju jeftiniju energiju nego stanovnistvo (mislim da u BiH takvih primjera jos nema). Nasa buducnost, ne znam koliko skora, podrazumijeva izjednacavanje specificnih cijena grijanja, ali, istovremeno, i rjesavanje socijalnih kategorija. To se ne moze prepustiti (samo) opcinama, a kako su one siromasne i kadrovski nedovoljno osposobljene, tesko je od njih ocekivati da zapocnu procese, koje, u principu, bar okvirno, rjesavaju drzave.
(Uzgred, za nemamidejezanick-a: bez obzira na dominantnu nadleznost opcine u oblasti lokalnog grijanja, drzave danas, putem regulatornih energetskih agencija apsolutno nadziru (de)regulaciju i ove komunalne, ali istovremeno energetske djelatnosti. To ce kad-tad morati i nasa drzava.)
2. Vec sad je moguce, kod svakog individualnog kupca, umjesto obracuna po kvadratnom metru, ugraditi kalorimetre. Cak - neophodno. Ustede u pocetku nisu prevelike, ali pozitivnih (kao i negativnih) iskustava ima. To, istovremeno, donosi stednju energije i resursa u cjelini, manje zagadjenja i neke druge prednosti.
Za konkretne situacije i probleme spreman sam kontaktirati mailom ili neposredno.



[Edited by rafo on 11-11-2008 at 18:51 GMT]
11-11-2008 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Vama gospodine Rafo veliko hvala za ovo vrijeme provedeno sa nama i mislim da ce to ljudi znati cijeniti i postovati!!

Na zalost malo je ljudi tj.vjecnika kao sto ste Vi

POZZ

12-11-2008 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak44
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-12-2007
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - NEparking kod Opcine
Bez chatanja molim

Moze li se ikako rijesiti pitanje parkinga Opcine Tuzla kod salter sale.Nije mi jasno da niko nije razmisljao o parkingu kada je selio salter salu iz baraka kod Muzicke skole (gdje je u blizini bio parking)u sporednu ulicu pored Opcine.Mogu li se makar trotoari ograditi da bi se moglo normalno doci do salter sale. Dane govorimo da je na tom ulazu predviðen i jedini ulaz za invalide u Opcini.
Nazalost, samo u suteren i salter salu. Iako su ljetos renovirali ulaz u Opcinu nisu napravili rampu ili lift za invalide, ali zato je fontana na svom mjestu.

14-11-2008 at 11:06 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - NEparking kod Opcine
Bez chatanja molim

citat:
tuzlak44 wrote:
Moze li se ikako rijesiti pitanje parkinga Opcine Tuzla kod salter sale.Nije mi jasno da niko nije razmisljao o parkingu kada je selio salter salu iz baraka kod Muzicke skole (gdje je u blizini bio parking)u sporednu ulicu pored Opcine.Mogu li se makar trotoari ograditi da bi se moglo normalno doci do salter sale. Dane govorimo da je na tom ulazu predviðen i jedini ulaz za invalide u Opcini.
Nazalost, samo u suteren i salter salu. Iako su ljetos renovirali ulaz u Opcinu nisu napravili rampu ili lift za invalide, ali zato je fontana na svom mjestu.

Prvi dio pitanja je rjesiv, ne bas tako lako i brzo, jer bi i dosad opstinari poduzeli sve da rijese problem, koji muci sve, pa i njih. Potrebne su strucne i radikalne mjere, s obzirom na nedostatak prostora, a dosad ih niko nije bio spreman potegnuti. Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja, pretpostavljam da ce ovo biti jedan od prvih zadataka. (Pretpostavljam da i oni ovo citaju, pa da necemo morati slati pisane inicijative).
Za drugi dio, SDP je danas izdao saopcenje (pogledaj na www.klubsdp.org/kosdp/), da ce traziti i pruziti punu podrsku rjesavanju problema invalida, pa cak da ce i jednu od prvih tematskih sjednica vijeca posvetiti tome. Pristup invalidnih lica zgradi i sluzbama opcine, morao bi biti jedan od prvih primjera tog rjesavanja.



[Edited by rafo on 14-11-2008 at 21:17 GMT]
14-11-2008 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
oktobarska
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 19-12-2007
Odgovori: 32
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - NEparking kod Opcine
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Prvi dio pitanja je rjesiv, ne bas tako lako i brzo, jer bi i dosad opstinari poduzeli sve da rijese problem, koji muci sve, pa i njih. Potrebne su strucne i radikalne mjere, s obzirom na nedostatak prostora, a dosad ih niko nije bio spreman potegnuti. Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja, pretpostavljam da ce ovo biti jedan od prvih zadataka. (Pretpostavljam da i oni ovo citaju, pa da necemo morati slati pisane inicijative).

[Edited by rafo on 14-11-2008 at 21:17 GMT]


Postovani vijecnice, mislim da bi najjednostavnije rjesenje bilo da se natkrije dio korita Jale izmedju zgrade Opstine i Hotela Tuzla.
O ovom nacinu rjesavanja problema parkiranja u gradu se i ranije raspravljalo u Opcini, pa bi bilo fino da svojim primjerom to i pokazu.
15-11-2008 at 11:34 | Ukljuèi u odgovor
_barcelonista_
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 08-11-2008
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

hvala na odgovoru, sa zakasnjenjem

16-11-2008 at 11:07 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak44
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-12-2007
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - NEparking kod Opcine
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Prvi dio pitanja je rjesiv, ne bas tako lako i brzo, jer bi i dosad opstinari poduzeli sve da rijese problem, koji muci sve, pa i njih. Potrebne su strucne i radikalne mjere, s obzirom na nedostatak prostora, a dosad ih niko nije bio spreman potegnuti. Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja, pretpostavljam da ce ovo biti jedan od prvih zadataka. (Pretpostavljam da i oni ovo citaju, pa da necemo morati slati pisane inicijative)

[Edited by rafo on 14-11-2008 at 21:17 GMT]

Ja sam svjestan da neko ko je selio salter salu nije htio ili nije znao razmisljati o parkingu oko Opcine, jer on vjerovatno dolazi službenim autom sa vozacem.Takodjer sam svjestan da je to sada ogromni problem i da ce se kad tad morati rijesiti. Ovo Vase "Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja" uz svo duzno postovanje prema Vama i Vasoj funkciji, kod mene ne pije vode. Ovo traje vec tri godine.Ljudi koji stanuju u zgradama iza Opcine dovedeni su u nemogucu situaciju.U bivsim garazama otvoreni su razni objekti (da li imaju dozvolu?)U jednoj garazi cak ima i ilegalna benzinska pumpa, na kojoj gorivo (loz ulje) sipaju taksisti (sigurno nema dozvolu).U gradu opcina otvara djecija igralista a djecije igraliste iza Opcine sluzi kao parking. I sve se to dogadja na 10-50 metara od Naèelnika i njegovih pomocnika...
Zato bi trebali pokusati postepeno rjesavati problem npr. ograditi trotoare na raskrsnici prema salter sali (neka stave betonske kugle kao pred bivsim Domom armije)
Parking iza opcine bio bi vjerovatno dovoljan da nisu parkirana vozila radnika Opcine, koji najvjerovatnije redovno uzimaju naknadu za javni prevoz, a dolaze autima na posao. Napraviti ugovor sa hotelom Tuzla jer je njihov parking poluprazan. Poslije moze doci pokrivanje Jale,pravljenje garaze i sl.
i na kraju probajte jednom uci autom ili pjeske u ulicu prema salter sali pa ce te vidjeti kako je stanarima te ulice

17-11-2008 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - NEparking kod Opcine
Bez chatanja molim

citat:
----------------------------------------------------------
rafo wrote:
Prvi dio pitanja je rjesiv, ne bas tako lako i brzo, jer bi i dosad opstinari poduzeli sve da rijese problem, koji muci sve, pa i njih. Potrebne su strucne i radikalne mjere, s obzirom na nedostatak prostora, a dosad ih niko nije bio spreman potegnuti. Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja, pretpostavljam da ce ovo biti jedan od prvih zadataka. (Pretpostavljam da i oni ovo citaju, pa da necemo morati slati pisane inicijative)
--------------------------------------------------------------------------------

citat:
tuzlak44 wrote:
...takodjer sam svjestan da je to sada ogroman problem i da ce se kad tad morati rijesiti. ...Ovo Vase "Posto je izvrsna vlast u fazi formiranja novog javnog preduzeca za poslove parkiranja" uz svo duzno postovanje prema Vama i Vasoj funkciji, kod mene ne pije vode...
...Ovo traje vec tri godine. Ljudi koji stanuju u zgradama iza Opcine dovedeni su u nemogucu situaciju...itd...

tuzlak44,
vjerovatno si zakljucio da se slazemo u ocjeni stanja, ali ne i u onome sto nadlezni moraju uraditi, ili barem zapoceti, da bi se stanje pocelo sanirati.
a problem je upravo u nadleznim, kojih ima barem nekoliko za ovaj vas problem, ukljucujuci par inspekcija, cak i rukovodstvo MZ, pa i stanovnike "u nemogucoj situaciji", od kojih se mora ocekivati akcija. (prvo, naravno, od onih na celu, koje si ti pomenuo, ali oni su odgovorni i za stanje pred mojom, pa i pred svojom kucom, za koje takodjer znam da nije mnogo bolje).
zato sam u odgovoru i naveo izraz "strucne i radikalne mjere", a to obuhvata: plansku, koordiniranu, odlucnu, zakonskim i opcinskim aktima i, narocito, budzetom potkrijepljenu akciju, u kojoj je Opcinsko Vijece, zasad, prihvatilo samo formiranje javnog preduzeca. druge mjere su, uglavnom, na drugim, izvrsnim organima vlasti (uklj. i policiju), a slazem se, sve to predugo traje.
zato ove nase, pretezno anonimne jadikovke, o ovako ociglednim problemima i ne mogu biti djelotvorne. pozovite nas na zbor, napisite peticiju ili gradjansku inicijativu, dodjite u nase prostorije, itd, da dogovorimo nesto efikasnije, a odgovorne cemo onda zajednicki p(r)ozvati i predloziti im nacine rjesavanja, ako oni sami ne uspijevaju.
ja, takodjer, u startu vidim neophodnost donosenja barem jos jedne odluke opcinskog vijeca, o parkiranju; rado bih je napisao s nekim, ali premalo je kandidata i poznavalaca, zasad. predlozicu je, stoga, u plan rada vijeca za pocetak naredne godine, a dotle sluzbe i inspektori imaju sta raditi ispred opcine, tvoje i moje zgrade.
ovo sto si pisao meni, dobro bi bilo proslijediti i njima, jer na neposredno podnesen zahtjev oni, po zakonu, moraju reagovati i/ili odgovoriti.

17-11-2008 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 54
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice