Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Malo si neodredjen, Click_me, jer opstina je veoma sirok pojam.
Ako mislis na budzet opcine, onda bi to znacilo da se iz sredstava gradjana (svih, ukljucujuci i one koji nemaju vodu, grijanje, kanalizaciju...) finansiraju potrebe urbanog dijela grada i stanovnika, kojima je infrastruktura vecim dijelom izgradjena.
Ima opcina i drugih zadataka u ovom projektu. Ugradnja individualnih brojila se, vjerovatno, moze sama otplatiti nakon 2-3 godine, pa je mozda vaznije otkloniti postojece barijere i potaknuti sve ucesnike da rade u svom i u zajednickom interesu. U tome je Vodovod najznacajniji, jer bi trebao intenzivirati rad na smanjenju gubitaka, racionalizaciji potrosnje, sirenju vodovodne i kanalizacione mreze itd, za sto mu je neophodna podrska iz budzeta. Lani je za to namjenski izdvojeno, cini mi se, 1.500.000 KM, a posebno se, prema usvojenom programu, sufinansiraju pojedini lokalni projekti vodosnabdijevanja i kanalizacione mreze.



E pa sada, mislim da se ne razumijemo.
Ako gledamo ko sve ima vodu i vodomjere u gradu tu bi se moglo doæi do dosta boljih podataka nego kada bi prièali i centralnom grijanju.
Pošto si spomenuo da takva finansiranja idu iz budžeta i da ga plaæaju svi graðani, onda treba znati da to rade i u sluèaju širenja mreže centralnog grijanja i uvoðenja podstanica (èije cijene su zaista velike a plaæa ih 1/3 opština, 1/3 grijanje i 1/3 graðani).
E sada da budemo još precizniji. Ako je budžet novac graðana onda oni plaæaju 2/3 za podstanice centralnog grijanja a C. Grijanje 1/3... ali da sada ne prièam o tome nego o onome o èemu sam poèeo.

Dakle, moje je pitanje mogu li vijeænici pokrenuti inicijativu da Opština jednim dijelom finansira (1/3, 1/4,...) uvoðenje vodomjera kao što to radi u sluèaju toplifikacije grada, gdje izdvaja velika sredstva?


Mislim da sam sada bio precizniji sa pitanjem.
13-01-2009 at 09:02 | Ukljuèi u odgovor
Dadek
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 66
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:


E pa sada, mislim da se ne razumijemo.
Ako gledamo ko sve ima vodu i vodomjere u gradu tu bi se moglo doæi do dosta boljih podataka nego kada bi prièali i centralnom grijanju.
Pošto si spomenuo da takva finansiranja idu iz budžeta i da ga plaæaju svi graðani, onda treba znati da to rade i u sluèaju širenja mreže centralnog grijanja i uvoðenja podstanica (èije cijene su zaista velike a plaæa ih 1/3 opština, 1/3 grijanje i 1/3 graðani).
E sada da budemo još precizniji. Ako je budžet novac graðana onda oni plaæaju 2/3 za podstanice centralnog grijanja a C. Grijanje 1/3... ali da sada ne prièam o tome nego o onome o èemu sam poèeo.

Dakle, moje je pitanje mogu li vijeænici pokrenuti inicijativu da Opština jednim dijelom finansira (1/3, 1/4,...) uvoðenje vodomjera kao što to radi u sluèaju toplifikacije grada, gdje izdvaja velika sredstva?


Mislim da sam sada bio precizniji sa pitanjem.


U našem sluèaju finansije nisu problem veæ je problem što Vodovod ne želi da prihvati volju velike veæine stanara . Po nekom zakonu su zahtijevali potpisivanje ugovora sa svakim korisnikom njihovih usluga i prijetili iskljuèivanjem ako se isti ne potpiše . Po kojem to onda zakonu mogu ucjenjivati graðane tražeæi da se svi u ulazu moraju saglasiti oko uvoðenja vodomjera . Lièno sam slušao , plaæajuæi enormno skupi raèun , kako se njihova službenica za šalterom buni da mora upisati i ime i šifru na plaæeni raèun jer ako nema šifre taj raèun obilježe kao nepoznati. I pored imena i prezimena i adrese .



[Edited by Dadek on 13-01-2009 at 09:43 GMT]
13-01-2009 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
E pa sada, mislim da se ne razumijemo.
Ako gledamo ko sve ima vodu i vodomjere u gradu tu bi se moglo doæi do dosta boljih podataka nego kada bi prièali i centralnom grijanju.
Pošto si spomenuo da takva finansiranja idu iz budžeta i da ga plaæaju svi graðani, onda treba znati da to rade i u sluèaju širenja mreže centralnog grijanja i uvoðenja podstanica (èije cijene su zaista velike a plaæa ih 1/3 opština, 1/3 grijanje i 1/3 graðani).
E sada da budemo još precizniji. Ako je budžet novac graðana onda oni plaæaju 2/3 za podstanice centralnog grijanja a C. Grijanje 1/3... ali da sada ne prièam o tome nego o onome o èemu sam poèeo.
Dakle, moje je pitanje mogu li vijeænici pokrenuti inicijativu da Opština jednim dijelom finansira (1/3, 1/4,...) uvoðenje vodomjera kao što to radi u sluèaju toplifikacije grada, gdje izdvaja velika sredstva?
Mislim da sam sada bio precizniji sa pitanjem.

I prethodno pitanje sam poprilicno razumio, ali nije lose da odgovore jos malo razjasnimo.
Dakle, opcina, kroz budzet, dakle sredstvima svih gradjana Tuzle, finansira mnoge projekte od interesa za vecinu tih gradjana; a medju njima je najvise ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Prethodno sam naveo da su medju prvima ulaganja u primarnu mrezu vodosnabdijevanja i centralnog grijanja.
Iznosi se mijenjaju, svake godine, a desava se da medju projektima ima i projekata lokalnog znacaja, tako da oni obuhvate pojedine MZ, kvartove, skuplje objekte itd.
Rijetko se daje pomoc pojedincima za ovako masovne projekte, iako to nije nemoguce, ako bi se imalo vise novca. (U Sarajevu je, npr, nekoliko hiljada vodomjera ugradjeno sredstvima budzeta kantona).
Moguce je, dakle, da vijecnici predloze ovo o cemu govoris, moguce je da se to izglasa, ali, po meni, nije potpuno principijelno. Zbog onih, koji sami nabavljaju vodomjere, a kojima opcina dosad nije u tome pomogla, i prema onima, koji ce to kasnijih godina ugradjivati bez podrske opcine.
Pogotovo, kako rekoh, sto se ugradnja SVIMA ISPLATI, sto se moze finansirati na kredit, i sto je vodomjer dio individualnog prikljucka, kojih ima na hiljade i koje su, po dosadasnjim aktima, samostalno finansirali potrosaci vode.
Neki vijecnici mozda misle i drugacije, pa bi mozda prihvatili da podnesu amandman o kojem govoris, no njega je moguce, u javnoj raspravi, kandidovati i u vise zainteresiranih MZ. Posto je budzet kompromis zelja i mogucnosti, raznih interesa i vazecih akata, nije nemoguce da tvoja ideja prodje, ali je treba razraditi tako da postigne maksimalne efekte. Najveci efekat bi, pored pomoci odredjenoj grupi gradjana, mogao biti u znacajnoj ustedi vode. Sigurno je da bi ova pomoc imala i stimulativan efekat, ali za motivaciju se mogu i moraju pronaci i drugi nacini.
U prilog tvom pitanju ide i odredba Zakona o zastiti potrosaca, koja kaze da je isporucilac usluge ili robe duzan finansirati i mjerenje. No, posto ovaj isporucilac raspolaze samo prihodom od komunalne usluge po jedinstvenoj cijeni, on bi se trebao prema svakom korisniku odnositi na isti nacin.
Cini mi se da je, trenutno, vaznije razrijesiti probleme o kojim govori Dadek.
13-01-2009 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:
...Moguce je, dakle, da vijecnici predloze ovo o cemu govoris, moguce je da se to izglasa, ali, po meni, nije potpuno principijelno. Zbog onih, koji sami nabavljaju vodomjere, a kojima opcina dosad nije u tome pomogla, i prema onima, koji ce to kasnijih godina ugradjivati bez podrske opcine...


Ja se slažem da je i ovo od dudeka zaista interesantno pitanje ali se ne slažem u tom stavu da nije principijelno...
Prvi i glavni razlog je to što se broj onih koji su sebi ugradili takve vodomjere vrlo mali da se èak na prste mogu nabrojati.

Razlog tome su cijene vodomjera, naèin postavljanja istih i ne postojanje regulative po tom pitanju.

Za regulativu najviše smatram odgovornom opštinu koja faktièki ništa nije uèinila po tom pitanju. A to je njeno preduzeæe. Dakle, ona se prva nije stavila u zaštitu svojih graðana.

I taèno je to što si rekao da je od svaèijeg interesa da se to ugradi jer onda svako na taj naèin može kontrolisati svoju potrošnju èime bi se smanjili i troškovi a i sama upotreba vode koja je danas najcjenjenija i koje ima sve manje.
13-01-2009 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
Dadek
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 66
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

I prethodno pitanje sam poprilicno razumio, ali nije lose da odgovore jos malo razjasnimo.
Dakle, opcina, kroz budzet, dakle sredstvima svih gradjana Tuzle, finansira mnoge projekte od interesa za vecinu tih gradjana; a medju njima je najvise ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Prethodno sam naveo da su medju prvima ulaganja u primarnu mrezu vodosnabdijevanja i centralnog grijanja.
Iznosi se mijenjaju, svake godine, a desava se da medju projektima ima i projekata lokalnog znacaja, tako da oni obuhvate pojedine MZ, kvartove, skuplje objekte itd.
Rijetko se daje pomoc pojedincima za ovako masovne projekte, iako to nije nemoguce, ako bi se imalo vise novca. (U Sarajevu je, npr, nekoliko hiljada vodomjera ugradjeno sredstvima budzeta kantona).
Moguce je, dakle, da vijecnici predloze ovo o cemu govoris, moguce je da se to izglasa, ali, po meni, nije potpuno principijelno. Zbog onih, koji sami nabavljaju vodomjere, a kojima opcina dosad nije u tome pomogla, i prema onima, koji ce to kasnijih godina ugradjivati bez podrske opcine.
Pogotovo, kako rekoh, sto se ugradnja SVIMA ISPLATI, sto se moze finansirati na kredit, i sto je vodomjer dio individualnog prikljucka, kojih ima na hiljade i koje su, po dosadasnjim aktima, samostalno finansirali potrosaci vode.
Neki vijecnici mozda misle i drugacije, pa bi mozda prihvatili da podnesu amandman o kojem govoris, no njega je moguce, u javnoj raspravi, kandidovati i u vise zainteresiranih MZ. Posto je budzet kompromis zelja i mogucnosti, raznih interesa i vazecih akata, nije nemoguce da tvoja ideja prodje, ali je treba razraditi tako da postigne maksimalne efekte. Najveci efekat bi, pored pomoci odredjenoj grupi gradjana, mogao biti u znacajnoj ustedi vode. Sigurno je da bi ova pomoc imala i stimulativan efekat, ali za motivaciju se mogu i moraju pronaci i drugi nacini.
U prilog tvom pitanju ide i odredba Zakona o zastiti potrosaca, koja kaze da je isporucilac usluge ili robe duzan finansirati i mjerenje. No, posto ovaj isporucilac raspolaze samo prihodom od komunalne usluge po jedinstvenoj cijeni, on bi se trebao prema svakom korisniku odnositi na isti nacin.
Cini mi se da je, trenutno, vaznije razrijesiti probleme o kojim govori Dadek.


Konkretan primjer :
U mom ulazu èetveroèlana porodica plaæa vodu oko 43 - 48 km mjeseèno . Raèun za vodomjer sa dvije vodovodne vertikale bi bio oko 35 km , ili koju marku više ili manje ( vodomjer odobren od Vodovoda oko 290 km plus ugradnja za dvije vertikale do 100 km ) , plus raèun za vodu koji bi sa liènom kontrolom potrošnje iznosio puuuno manje nego koji sada plaæamo . Pa jel´ se isplati èekati odluku OV ili sl. Dok (ako) oni donesu bilo kakvu odluku mi možemo uštedjeti veeelike kolièine danas dragocjenog novca .


[Edited by Dadek on 13-01-2009 at 11:56 GMT]
13-01-2009 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
Dadek wrote:


Konkretan primjer :
U mom ulazu èetveroèlana porodica plaæa vodu oko 43 - 48 km mjeseèno . Raèun za vodomjer sa dvije vodovodne vertikale bi bio oko 35 km , ili koju marku više ili manje ( vodomjer odobren od Vodovoda oko 290 km plus ugradnja za dvije vertikale do 100 km ) , plus raèun za vodu koji bi sa liènom kontrolom potrošnje iznosio puuuno manje nego koji sada plaæamo . Pa jel´ se isplati èekati odluku OV ili sl. Dok (ako) oni donesu bilo kakvu odluku mi možemo uštedjeti veeelike kolièine danas dragocjenog novca .


[Edited by Dadek on 13-01-2009 at 11:56 GMT]



Eto, još da opština participira (a nije toliko strašno kao što je sa podstanicama èije su cijene nekad po 10.000 km)...

Ali neæe mene drug vijeænik da shvati...
13-01-2009 at 12:00 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Dadek, ljude koji su na vlasti (na svim nivoima) ne interesuju poboljšanja, uštede, bolji komfor graðana, ... oni su uzeli poziciju, paušale, dodatke na èlanstvo u kojekakvim komisijama, državno vozilo, mobitel, vize i sl.

primjera radi, da je bilo samo dobre volje moglo se u zadnjih deset godina u svim silnim novim zgradama zahtijevati ugradnja kalorimetara umjesto što se neugradnja pravdala jal jednocjevnim jal dvocjenvim sistemom grijanja, ali koga je briga, imam poziciju, ne talasaj puno i idemo kuæi u 3 sata. ....
zato ti Dadek nemaš dobro grijanje na 5. spratu jer na èetri sprata ispod tebe ljudi širom otvore prozore da im je prozraèno ...

zar se može oèekivati nešto od ljudi koji u ovako malom gradu ne mogu riješiti èak ni pitanje zelenog vala a puna su im usta milionskih projekata, tunela, staklenika i vijadukata, da urade na istinskom poboljšanju života u gradu ... e pa ne može.
 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
13-01-2009 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Dadek wrote:
U našem sluèaju finansije nisu problem veæ je problem što Vodovod ne želi da prihvati volju velike veæine stanara. Po nekom zakonu su zahtijevali potpisivanje ugovora sa svakim korisnikom njihovih usluga i prijetili iskljuèivanjem ako se isti ne potpiše. Po kojem to onda zakonu mogu ucjenjivati graðane tražeæi da se svi u ulazu moraju saglasiti oko uvoðenja vodomjera. Lièno sam slušao, plaæajuæi enormno skupi raèun, kako se njihova službenica za šalterom buni da mora upisati i ime i šifru na plaæeni raèun jer ako nema šifre taj raèun obilježe kao nepoznati. I pored imena i prezimena i adrese .
[Edited by Dadek on 13-01-2009 at 09:43 GMT]

Dadek, mislim da problem nije (samo) u Vodovodu. Oni su pravni subjekt, koji ima svoje akte i procedure, odobrene od strane osnivaca, i koji je duzan da stiti svoje i interese vecine potrosaca. A taj interes je da svi plate ono sto potrose, ukljucujuci i notorne neplatise. Koliko vidim, takvih ima medju vama, a Vodovod sve vas (zajedno) tehnicki tretira kao jednog potrosaca, kojem izmjerenu potrosnju podijeli na etazne vlasnike, srazmjerno broju stanova i ukucana u svakom stanu. Slicno ce biti i ubuduce, jer za instalaciju i gubitke u zgradi (vasem vlasnistvu), nece odgovarati Vodovod, nego ce za obracun biti mjerodavan zajednicki vodomjer. Izmjerena kolicina ce se dijeliti na sve vlasnike, prema ocitanjima, a gubici ce se na to srazmjerno pridodati. Veci su problem vase komsije, etazni suvlasnici, koji nece da placaju, a nece ni da ugrade vodomjere.
Siguran sam da, kad bi postojao efikasan nacin naplate od takvih, Vodovod ne bi imao nista protiv parcijalne ugradnje.
I ovako, ako se malo zajednicki pogura, kad vi ugradite brojila, Vodovod ce morati da prihvati individualna mjerila, a ostatak izmjerene kolicine, ukljucujuci gubitke, snosice komsije bez vodomjera. Tad ce oni traziti vas, ako uopce proradi sistem.
Da skratim, ovo stanje ce krenuti ka pozitivnom raspletu, a vama ipak predlazem da se pismeno obratite i Vijecu. I ja bih se rado ukljucio, ali ova (ipak) anonimna prepiska, ne omogucava formalne aktivnosti.

13-01-2009 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

...Da skratim, ovo stanje ce krenuti ka pozitivnom raspletu, a vama ipak predlazem da se pismeno obratite i Vijecu. I ja bih se rado ukljucio, ali ova (ipak) anonimna prepiska, ne omogucava formalne aktivnosti...




Slažem se,... još samo da dobijem pravu adresu i veæ æu se prvi pismeno obratiti.



13-01-2009 at 13:37 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Slažem se,... još samo da dobijem pravu adresu i veæ æu se prvi pismeno obratiti.


Svaka cast, Click_me, samo budi uporan.
Moja sugestija je upucena Dadeku, jer vidim da je deprimiran zbog sporosti i tvrdoglavosti administracije i monopola. No oni su takvi, manje-vise, svugdje, a nasim pritiscima i konstruktivnim doprinosom, mozemo ih postepeno unapredjivati.
Zato bi bilo dobro da se njegov predsjednik Odbora etaznih vlasnika ili Upravitelj pojavi sa zahtjevom i prijedlozima, koje bi razmotrila opcinska sluzba, komisija OV i/ili Vijece na svojoj sjednici.
Za tebe, ako zelis podnijeti prijedlog za uvrstavanje u budzet, adresa je Sluzba za budzet i finansije opcine Tuzla, ciji je rukovodilac Isakovic Suada.
13-01-2009 at 14:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice