Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Prilog antologiji hrvatskog diplomatskog udvorištva

Mister Obama, pliz, potpišite se na dekolte
Piše: Boris Dežuloviæ




Užasnuto otkrivši kako nema kod sebe nikakav komad papira, Jadranka Kosor je izvadila iz torbice ruž za usne, te rukama rastrgala sako i bijelu košulju. Baracku Obami, lijepo se to vidi na televizijskoj snimci, u prvi je èas bilo prilièno neugodno, ali je ipak uzeo ruž i cijelom širinom Jadrankina dekoltea velikim štampanim slovima ispisao: „To my Korean friends, with love, Obama“



Photo: Dragan KujundžiæMoj Bože, Barack Obama! – vrištala je Jadranka Kosor oduševljeno plješæuæi dlanovima. – Je li moguæe da je to Barack Obama?!?

- Znate kako kažu, gospoðo – mirno je hrvatskoj premijerki objasnio šef protokola amerièke ambasade u Pragu. – Ako hoda kao Barack Obama, izgleda kao Barack Obama i govori kao domaæin na sveèanoj veèeri koju organizira Barack Obama, onda je vjerojatno Barack Obama.

Predsjednica hrvatske Vlade, meðutim, uopæe nije slušala. Skakutala je u mjestu oduzeto gledajuæi u amerièkog predsjednika, a onda se iznenada zaletjela ravno prema njemu.

- Mister Prezident, mister Prezident! – razgrnula je dvojicu gorila iz osiguranja. – Mister Prezident, maj nejm iz kroejšn prajm minister Džadranka Kosour. Najn mants prajm minister, tenkju. Veri šort period. Pliz uan autogram for maj memoars.

- Ofkors – odgovorio je Barack Obama, jednim pokretom ruke dao znak osiguranju da je sve okej, te izvadio nalivpero i upitno pogledao hrvatsku premijerku.

Minutu kasnije Jadranka Kosor je konaèno shvatila kako Obama zapravo traži gdje da joj se potpiše. Užasnuto otkrivši kako nema kod sebe nikakav komad papira, izvadila je iz torbice ruž za usne, te rukama rastrgala sako i bijelu košulju. Baracku Obami, lijepo se to vidi na televizijskoj snimci, u prvi je èas bilo prilièno neugodno, ali je ipak uzeo ruž i cijelom širinom Jadrankina dekoltea velikim štampanim slovima ispisao: „To my Korean friends, with love, Obama.“

- Imala sam èast sjediti za stolom sa svojim kolegama i govoriti o svim relevantnim temama kao ravnopravna i ponosna èlanica NATO-saveza – izjavila je kasnije novinarima Jadranka Kosor, otkopèavajuæi sako i bluzu, te pokazujuæi znatiželjnim fotoreporterima Obamin potpis.

- Ne vidimo cijeli autogram! – dovikivali su fotografi. – Je li se to zaista potpisao Obama?!?

- Jest, bogami, na obama – vragolasto je dobacila hrvatska premijerka zakopèavajuæi bluzu.

Tako je izgledao susret amerièkog predsjednika i hrvatske premijerke na veèeri koja je u Pragu organizirana za šefove država i vlada istoènoeuropskih èlanica NATO-a. Dobro, ne držite me za rijeè, možda nije bilo baš sve tako kako sam napisao, ali shvatili ste poantu. Detalji dirljivog bilateralnog susreta ionako nisu izmijenjeni iz dramaturških razloga, veæ samo zato što autora ovih redaka upavo djetinje zabavlja išèekivanje službenog demantija hrvatske Vlade.

„Tvrdnja da se predsjednik SAD Barack Obama ružem za usne potpisao na grudi predsjednice Vlade Jadranke Kosor - što uz dosad nezabilježeni seksizam sugerira i servilan, podanièki karakter hrvatske vanjske politike - prizemna je i lako otklonjiva laž: gospoða Kosor zamolila je i dobila autogram amerièkog predsjednika na jelovniku radne veèere.“

Povijest æe tako zabilježiti da je onoga 8. travnja 2010. godine Barack Obama u Pragu potpisao dva historijska dokumenta – sporazum o nuklearnom razoružanju s ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevom, i jelovnik diplomatske veèere „za memoare“ hrvatske premijerke Jadranku Kosor.

Najiskrenije, ne mogu doèekati te memoare. Recimo, Džadrankin opis one nezaboravne scene kad podiže torbicu s poda i ponizno ukorak slijedi amerièkog predsjednika, na što joj on ljubazno pokazuje izlaz na suprotnoj strani. „Rekla sam Baracku Obami odluèno: Baraèe, hrvatski narod i ja osobno slijedit æemo Te na Tvom povijesnom putu svjetskog mira! Ne pitaj što Ti možeš uèiniti za hrvatski narod, veæ što hrvatski narod može uèiniti za Tebe!“, pisat æe na 114. stranici. „NA TO se gospodin Obama okrenuo i na perfektnom engleskom mi odgovorio: Gospoðo Kosor, ja idem u WC, a prijem za uzvanike je u onoj sobi tamo.“

Ispisano je tako novo poglavlje kronike amerièko-hrvatskih odnosa, potresnog dnevnika sluge pokornog iz podruma Bijele kuæe. I njemaèki vazal Ante Paveliæ više je dostojanstva pokazivao vireæi iz Führerova anusa nego što ga je suvremena Hrvatska uspjela sakupiti u svih dvadeset godina, otkako je oduševljeno stala u špalir s amerièkom zastavicom u rukama.

Krasopisom tiskani jelovnik jedne diplomatske veèere, s vlastoruènim potpisom Baracka Obame, ulazi tako ravno u muzejsku postavu najvažnijih povijesnih dokumenata hrvatske državnosti, uz Pactu Conventu, Hrvatsko-ugarsku nagodbu i meni gostionice „Zlatna bula“ s autogramom Bele Èetvrtog. Prizor pak u kojemu predsjednica Vlade jedne ozbiljne europske države, „ravnopravne i ponosne“ èlanice NATO-a i Ujedinjenih naroda, pruža amerièkom predsjedniku jelovnik i ponizno moli autogram „za memoare“, ulazi izravno u antologiju hrvatskog diplomatskog udvorništva. A tamo bogami nije lako uæi.

Tko ne pamti lokve vazelina što su na zagrebaèkim ulicama ostale nakon oproštajnog posjeta Georgea Busha Mlaðeg, onog povijesnog 4. travnja 2008, koji æe ostati trajno upamæen kao Dan Kad Je Hrvatska Bila Centar Svijeta Jer Je Amerièki Predsjednik Sa Suprugom Prespavao U Zagrebu? Tko ne pamti ozareno lice „ravnopravnog i ponosnog“ predsjednika Stipe Mesiæa, koji je hrvatskim skepticima i jalnušima povijesnu dimenziju svog susreta s Georgeom Bushom u New Yorku dokazivao èinjenicom da je amerièki predsjednik od svih državnika na summitu samo njega „obgrlio i poljubio“?



Photo: StockTko ne pamti onaj prizor kad hrvatski ministar kulture – ponavljam, ministar kulture - moli osiguranje amerièkog predsjednika za dozvolu da iz torbice izvadi idiota i snimi preseneæenog, „ravnopravnog i ponosnog“ Ivu Sanadera u obgrljaju s Georgeom Bushom, valjda „za memoare“, ali i naslovnu stranicu Jutarnjeg, uz potpis „snimio Božo Biškupiæ“? Tko ne pamti bjesomuènu jurnjavu ulicama New Yorka iz rujna 2006, kad su se „ravnopravni i ponosni“ predsjednik Mesiæ i premijer Sanader utrkivali svaðajuæi se tko æe službeno predstavljati Hrvatsku i obrgliti predsjednika Busha?

Tko, najzad, ne pamti onaj prizor sa zagrebaèkog aerodroma Pleso iz sijeènja 1996, kad je Bill Clinton u pilotskoj jakni i prašnjavim kaubojskim èizmama izašao iz amerièkog vojnog helikoptera ravno na crveni tepih, meðu dostojanstveno postrojene specijalce Tuðmanova baletnog zdruga, pa onda – èekajuæi da mu Hrvati napune Air Force One gorivom i malo operu prozore – sjeo u aerodromski lobby, koji je „ravnopravni i ponosni“ Vrhovnik za tu priliku ukrasio umjetninama iz zagrebaèkih muzeja, ne zaboravivši nehajno uz zid prisloniti i saksofon, ako Dragom Gostu doðe da malo zasvira?

Iz tih sretnih devedesetih datira i urbani mit o susretu predsjednika Benzinske Pumpe Hrvatske dr. Franje Tuðmana s amerièkim predsjednikom u WC-u Bijele kuæe, i onaj vic koji se uz zluradi subverzivni cerek preprièavao po Hrvatskoj, sjeæate se sigurno, ono kad je Franjo oduševljeno prièao Ankici o nepojmljivom luksuzu u domu Clintonovih i zlatnom pisoaru u zahodu Bijele kuæe, pa poželio isti takav na Pantovèaku i nazvao Washington da pita Billa Clintona gdje ga je nabavio. „Bille, za tebe je!“, javila se Hillary. „Zove onaj stari što ti se prekjuèer popišao u saksofon!“

Hvali se tako ovih dana hrvatska premijerka Džej Kej autogramom amerièkog predsjednika, sve skepticima i jalnušima mašuæi potpisanim menijem sveèane veèere u Pragu. Jako se Džadranki svidio diplomatski glamour svjetskog politièkog jet-seta, pa odluèivši na kraju za svoje goste pripremiti veèeru po Obaminu jelovniku, nazvala Bijelu kuæu da ga pita gdje je nabavio ono savršeno medvjeðe meso.

- Barack! – podviknula je trenutak kasnije Michelle Obama, držeæi telefonsku slušalicu. - Za tebe!

- Tko je sad? – zaèuo se glas iz Ovalne sobe.

- Mislim da je ona šiparica iz Praga – odgovorila je Michelle. – Ona što ti je u ambasadi ukrala primjerak sporazuma sa Medvedevom.

*Tekst objavljen u Globusu prenosimo uz dozvolu autora

29-04-2010 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tito i ja
Majku ti božju, zar veæ trideset godina?



Kako se to sada može èuti, posle emitovanja vesti o smrti Josipa Broza desilo se sledeæe: Jedan deo stanovništva (zanemarljiv, na nivou statistièke greške) zaista je žalio, izlazio na ulice i puštao da ga preplave jeftine i patetiène emocije. Mnogo veæi deo, naroèito oni koji za sebe danas vole da kažu da su nacionalno osvešæeni, poskoèio je od radosti. Otvarala su se vina èuvana po trideset godina, na stolove je iznošena najraskošnija trpeza. Srbende su se izljubile po tri puta, Hrvatine, normalno, dvaput, dok su i jedni i drugi odmah pohitali da radosnu vest jave svojoj rodbini u dalekoj Australiji. Fudbaleri na Poljudu su se valjali od napada sreæe, a jednom od njih odmah je sve bilo jasno - Saviæ je Dušan veæ tada znao da je trava splitskog stadiona mesto koje æe doživotno simbolizovati naše oslobaðanje od velikog tiranina i najveæeg srbomrsca u istoriji

Tokom celog prvog razreda osnovne škole upoznavali smo se sa uèionicom, premeravali hitrim deèjim oèima svaki æošak prostorije i polako se privikavali na to da ona (uèionica) simbolizuje našu prvu veliku obavezu u životu. Veæ na poèetku drugog polugodišta mogli smo, zatvorenih oèiju, da opišemo raspored stvari i nabrojimo kompletan (tipièno socrealistièki) inventar. Samo je jedan detalj ostao nepoznat - u levom uglu, dakle desno od katedre, nalazio se nekakav žuækasti ormar. U odnosu na naše tadašnje visine bio je ogroman, što bi se dalo rešiti nekim pomagalima i veæ bismo se nekako uspentrali do njegovog vrha, ali je problem bio u tome što je bio i zakljuèan. Pitali smo se, onako nezajažljivih mašti, šta iza sebe kriju ta bravicom obezbeðena vratašca. Saznali smo to pred kraj drugog polugodišta, poèetkom maja 1980. godine. Uèiteljica se pojavila bleda i previše ozbiljna, pomalo ispijenog lica, noseæi u ruci dnevnik i kljuèeve. Magièna vratašca su se otvorila i iza njih se pojavio – televizor. Crno-beli, naravno, Ei Niš. Kakvo iznenaðenje za nas! Kad je prošlo onih minut ili dva neophodnih da se katodna cev i elektronika „zagreju“, pred naše oèi su izbile slike masovne žalosti zabeležene kamerama širom cele SFRJ. Pogledao sam ka fotografiji koja je zauzimala najvažnije mesto na zidu, pokušavajuæi da shvatim kako to da tog dobrog èike, koji je brinuo o svima nama, više nema. Bila je to prva smrt sa kojom se suoèio u životu. Uèiteljici nije, pa smo pažljivo pratili njene reakcije na sve što nas je snašlo. Sedela je u poslednjoj klupi, mirna i nepomièna, æutke gledajuæi u ekran televizora. Bio sam malo dalje od nje, ali se odlièno seæam suze koja se, munjevitom brzinom, skotrljala niz njen desni obraz i udarila o zelenu površinu linoleuma.

Posle sam viðao još mnogo ljudi kako plaèu. Neke na televiziji, a neke bogme i uživo. Još suviše mali, nisam uspevao da shvatim šta se zapravo dogodilo, znao sam samo da nije dobro. Mogu sa velikom preciznošæu da rekonstruišem trenutak kada je sve poèelo. Naša tek useljena kuæa, sa nezavršenim sobama, koje su èekale da u njih bude uložen (još jedan) kredit koji æale samo što nije dobio. Bio je ukljuèen radio (Beograd) i program je u jednom trenutku prekinut da bi spiker ledenim glasom izgovorio veoma jednostavnu reèenicu: „Umro je drug Tito“. Æale se skamenio, približivši se radio-aparatu da bi bolje èuo i, kada je shvatio da je to zaista taèno, glasno i odseèno opsovao sunce. Uveèe smo gledali Dnevnik i sve one nesreæne i uplakane ljude na ulicama velikih gradova. Emitovan je i snimak sa utakmice koja nije održana, a na kojoj su neke èike u belim i prugastim dresovima masovno popadale po travi, ne uspevajuæi da zadrže suze, dok je ceo stadion pevao „Druže Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo“. Naslovne strane svih novina bile su napadno crne, u državi je proglašena žalost, ulice su opustele, zavladala je neka zlokobna tišina. Na usnama ljudi lebdelo je uglavnom isto pitanje: „Šta æe sada biti?“

Trideset godina kasnije, primoran sam da se suoèim sa èinjenicom da je deèje pamæenje stvar odveæ relativna i nepouzdana, te da se neke od scena za koje sam mislio da su doživotno smeštene u mojoj memoriji zapravo nikada nisu ni dogodile. Ili jesu, ali sasvim drugaèije nego što to sugeriše moje naivno moždano ustrojstvo. Kako se to sada može èuti, posle emitovanja vesti o smrti Josipa Broza desilo se sledeæe.

Jedan deo stanovništva (zanemarljiv, na nivou statistièke greške) zaista je žalio, izlazio na ulice i puštao da ga preplave jeftine i patetiène emocije. Mnogo veæi deo, naroèito oni koji za sebe danas vole da kažu da su nacionalno osvešæeni, poskoèio je od radosti. Otvarala su se vina èuvana po trideset godina, na stolove je iznošena najraskošnija trpeza. Srbende su se izljubile po tri puta, Hrvatine, normalno, dvaput, dok su i jedni i drugi odmah pohitali da radosnu vest jave svojoj rodbini u dalekoj Australiji. Fudbaleri na Poljudu su se valjali od napada sreæe, a jednom od njih odmah je sve bilo jasno - Saviæ je Dušan veæ tada znao da je trava splitskog stadiona mesto koje æe doživotno simbolizovati naše oslobaðanje od velikog tiranina i najveæeg srbomrsca u istoriji, dok su njegovi protivnici hrvatske nacionalnosti plakali od sreæe, pošto su najzad doèekali momenat da deklarisani protivnik svega hrvatskog otegne papke. Èak je i meðu ono malo stnovništva i puèanstva koje je javno iskazivalo svoju žalost bilo najviše onih koji su to radili iz straha, plašeæi se da bi mogli da završe u kazamatima jedne odvratne diktatorske tvorevine kakva je bila SFRJ. Drugim reèima, èovek lepo izaðe na ulicu, vidi ono malo ljudi koji se prave da plaèu i odmah i njemu doðe da im se pridruži - u protivnom, eto žbirova i Ozne veæ sutra i na njegovim vratima, sa proverenim informacijama da je radio protiv našeg socijalistièkog samoupravnog sistema.

Kada su uspomene na smrt jednoga èoveka toliko polarizovane, jasno je da je i njegov život morao biti pun kontradiktornosti. Josip Broz je, kažu istorijske knjige, tokom svog delovanja kao ilegalac potkazivao neke svoje prijatelje tamo gde treba, odrekao se javno jedne žene jer je to bio „viši interes“ i generalno, na sumnjiv naèin napredovao u partijskoj hijerarhiji. Posle rata, njegove jedinice su se nemilosrdno obraèunale sa svima koje bi on proglasio „ideološkim neprijateljima“ , što je dovelo do smrti velikog broja nevinih ljudi. Njegov sistem proizveo je golootoèki pakao, po ugledu na sovjetske zadruge pljaèkao je sopstvene seljake, dok je on polako gradio poziciju neprikosnovenog lidera uspevši da na vlasti opstane èitavih 35 godina. Izgradio je, opet po ugledu na svoje sovjetske uzore, snažan kult liènosti, pa svi koji su roðeni u njegovoj državi i danas znaju kak' je mali Joža skuhal svinjsku glavu, ne. I kak' se sankal , ali ne znaju ništa ili znaju vrlo malo o sudbinama mnogih koje je, u nekom trenutku Titove vladavine, progutao mrak.

Sa druge strane, tu je èuveni crveni pasoš. Farmerke u Trstu. Najveæi privredni rast koji je, posle rata, SFRJ beležila zajedno sa SR Nemaèkom. Jaka fudbalska liga sa velikom èetvorkom. Prvi maj i 29. novembar. Životni standard koji je, za druge socijalistièke države, bio apsolutno nedostižan. Snovi nesreænih Rumuna koje je samo strašni Dunav delio od slobode o kakvoj su mogli samo da sanjaju. Snažna antifašistièka tradicija (olako strajbana i odbaèena u Srbiji) izborena kroz èinjenicu da je Tito bio na èelu najbolje organizovane i politièki najmudriji voðene vojne formacije koja se tokom Drugog svetskog rata borila protiv Nemaca i njihovih saradnika. Veliki uticaj na svetsku politiku, jake veze sa svima koji su nešto znaèili. Fiæa i Stojadin. Respektabilna industrija.

Vratimo se ponovo u sadašnjost. Pre izvesnog vremena sretnem školskog drugara koji me je podsetio na nešto što sam bio sasvim zaboravio. Kaže on meni - seæam se, kad smo bili u drugom ili treæem razredu, samo vas dvojica ste se izjasnili kao Srbi, mi ostali nismo imali pojma ni šta smo. Vidim po njemu da je to doživeo kao veliku liènu tragediju, ali s obzirom na to da se radi o zaista dobrom èoveku, nisam želeo da ulazim u dalje rasprave s njim, veæ sam ga samo upitao da li mu je sada, kada je svoj na svome, i zna šta je, bolje nego onda kada nije imao pojma da pripada narodu svetle i velike tradicije (a sve su nacionalne zajednice takve, jelte). On se malo zamislio i rekao tako karakteristiènu reèenicu:

- Znaš, možda je izgledalo da se bolje živelo, ali sve je to bilo veštaèki.

Zaustio sam nešto da kažem, ali sam oæutao i samo odmahnuo rukom. U pravu je on - jeste to bilo veštaèki - setimo se samo one nesreæne falusoidne palice, koju su nosili po celoj državi da bi je neki zadihani i uplašeni pojedinac predao pravo u ruke osvedoèenog hedoniste koji je sedeo u centralnoj loži stadiona JNA. Danas, na sreæu, nema takvih stvari - ni u ludilu se ne bi moglo desiti da narod u nekim gradovima u Srbiji, recimo, izdvaja ogromne novce za jedan drugi simbol. U gradu koji se guši od nezaposlenosti, u planu je izgradnja krstaèe koja æe, uz Kineski zid, biti drugi predmet na našoj planeti koji æe golim okom biti vidljiv sa Meseca. Ali, to je u redu, jer, bože moj, snažno oslikava našu veru, koja je opstala i u najtežim vremenima i održala nas tokom svih ovih teških godina.

Veštaèki je bio i jednopartijski sistem, koji nam nije davao slobodu izbora. I to je taèno. Èim smo tu slobodu dobili, pohitali smo da svoje poverenje poklonimo onima koji su nas poveli u besmislene ratove. Kada je svetlo oružje odloženo, nismo se libili da za grobare sopstvenih života glasamo ponovo, jer su se oni, majke mi, transformisali i sada su najzad spremni da nas povedu u sjajniju buduænost.

Drug Tito je voleo pesme o sebi, što je vrhunac samoljublja i jedna od glavnih karakteristika mekih ili otvorenih diktatura. Opet taèno. Samo, te pesme „Maršala Tita, junaèkoga sina..“, „Druže Tito mi ti se kunemo“ i slièno) i danas zvuèe temeljno, ozbiljno i simfonijski, kada se odbaci nepotrebna ideološka patina i zanemari tekstualni sadržaj. Neka neko pokuša da odsluša patriotsko-muzièki uradak pod nazivom „Volimo te otadžbino naša“ i odmah æe razumeti sve, poželevši da do kraja života sluša samo „Jugoslavijo, borba te rodila, uvek slobodnu, narod te slavio, ljubav te, zemljo naša, napojila...“

Josip Broz je, kao komunjara u duši, zabranjivao bilo kakvo snažnije isticanje etnièkih simbola, jer je, kao i njegova ideološka sabraæa, bio zadojen internacionalizmom. Odgovara istini, jedan kroz jedan. Problem je samo u tome što se nacionalnih simbola, po pravilu, ponajpre dohvate hulje i ološ, odlièno naoružani, kako dugim cevima i municijom, tako i snažnom mržnjom prema svemu drugaèijem. Toga smo se makar nagledali toliko da nema potrebe dodatno pojašnjavati bilo šta u vezi sa tim.

Uzimanjem kredita Tito je kupovao socijalni mir. Na kraju je uveo i besmislicu poznatu kao „socijalistièko samoupravljanje“, koje je dovelo dotle da niko ne odgovara ni za šta i da se ne zna da li uopšte postoje vlasnici neke svojine. Danas je, hvala bogu, mnogo bolje - taèno se zna kome šta pripada i postoji nekolicina ljudi, bezobrazno bogatih (u Titovo vreme bi ih možda zbog toga bilo sramota) koji upravljaju životima miliona drugih, sve siromašnijih, koje, skoro uvek, tretiraju kao sopstveno vlasništvo. Zato ne èudi podatak da se najviše Titovih portreta može pronaæi u sobama siromašnijih porodica, dok su najvatreniji u satanizovanju Broza uglavnom oni koji su i u njegovo vreme uživali neke ogromne privilegije.

No, stvari se razvijaju u pozitivnom smeru. Titovom smræu oznaèen je poèetak jednog novog perioda, u kojem se još uvek nalazimo - ponosni, nacionalno snažni, uglavnom lažno religiozni i sve više pritisnuti nemilosrdnim ritmom tranzicije. Kako stvari stoje, dobra vest je da se, žargonom Jožinog rodnog kraja „tek bumo vusrali“.

e-novine

04-05-2010 at 12:16 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Liènost u fokusu



Franjo Topiæ

"Mi i sada puno bolje živimo i od Srba, i od Bošnjaka, po svim parametrima. U Kreševu nema nijednog nezaposlenog! U Kiseljaku, gdje su Hrvati veæina, ima jedanaest tisuæa automobila, a jedne godine naèelnik Opæine izdao je 500 graðevinskih dozvola. Da je kokošinjac u pitanju, da ih je sto napraviti, nije malo, a politika stalno ponavlja da mi u BiH nemamo života. U Novom Travniku je bila najveæa tvornica oružja, kada se proizvodnja ugasila govorilo se da tamo Hrvata više neæe biti, a mi i danas tamo živimo vrlo dobro. Stalno se ljudima servira pesimizam, a nijedan pesimist u životu nije napravio ništa dobro. Nigdje Hrvati nisu znaèajniji nego u BiH. Sada u BiH imamo 25 hrvatskih radiopostaja, tri televizije, barem dvadeset novina... Napredak izdaje èetiri novine mjeseèno, držimo dva radija, imamo 40 zborova, orkestara, folklornih skupina... U Tuzli imamo 4.200 èlanova, likovnu koloniju...U Sarajevu danas živi dvadeset tisuæa Hrvata, a 1872. bilo ih je 634. Ni jedan hrvatski politièar neæe da živi u Sarajevu, a to je glavni grad i bez njega se ne mogu braniti nikakvi nacionalni i politièki interesi. Neka se presele u Sarajevo, pa æete vidjeti koliko æe sposobnih ljudi tu biti. Voljeli Sarajevo ili ne, ne može biti deset glavnih gradova. Što bi kardinal Puljiæ znaèio da živi u Busovaèi? Ništa."

Ovo su rijeèi predsjednika Hrvatskog kulturnog društva Napredak Franje Topiæa u intervjuu Slobodnoj Dalmaciji, koje su izazvale veliku pažnju javnosti. A na pitanje osjeæaju li se to još i danas refleksije pogrešne politike Mate Bobana, Topiæ je odgovorio: "Jasno. I sad oni hoæe treæi entitet. Mora živjeti dobro i Tuzla, i Posušje, i Banja Luka, ali ne može biti deset glavnih gradova. Ja sam bezbroj puta na tolikim veèerima u Sarajevu, na kojima su bili ugledni svjetski politièari, od Demirela naovamo, bio jedini predstavnik Hrvata. Ako stalno živite pod napetošæu, kako æete se onda ozbiljno posvetiti bilo kojem poslu? Kako æe se netko boriti, recimo, za Posušje, ako mu se stalno govori kako tu nema života. Ajde, politièko rješenje dva entiteta nije dobro, ali što je to dobro? Je li na Cipru dobro? Italija i Vatikan su 59 godina dogovarali svoje odnose. Ulazak BiH u NATO je prioritetan cilj tako da barem budemo sigurni da više neæe biti rata, a ulazak u EU je dugoroènije rješenje. Ja mislim da je za Hrvatsku važnije da Hrvati ostanu u BiH nego da se presele u Hrvatsku. (…) Politika stalno podvlaèi time da za Hrvate u BiH nema života i potencira se iseljavanje iz Sarajeva, i to znate zašto, jer tamo kao nema hrvatske vlasti, ali imamo hrvatsku vlast u Livnu odakle se od 1991. godine iselilo 12 tisuæa Hrvata." (S. Peæanin

07-05-2010 at 13:38 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim


Osmatraènica Kastel



Kandidati u Dobrovoljaèkoj

Nema one države, nema ni onih heroja. Ostalo je samo prepucavanje ko ju je više volio, ko se za nju više borio i ko ju je uništio



Nigde radnika i poštovanja prema radu, a nigde ni istinskog pijeteta prema žrtvi. Za prvomajske praznike gledali smo prazne flaše i konzerve, papirèine i ugašene roštilje. U Sarajevu u Dobrovoljaèkoj slikali su se potencijalni kandidati što za liste, što za mandate u vladinim isturenim organizacijama. Žrtve i njihove porodice su bile dekor, kao što je Prvi maj bio samo još jedan povod da se zvanièno ne radi. Nezvanièno znamo koliko neradnika imamo i sa visokim primanjima, ali i onih silom oteranih u nerad i na biro. Oèito je važno da se žrtava prisetimo samo zvanièno. Nezvanièno ostaviti cvet, bez jakog obezbeðenja i direktnog prenosa, nije isplatno bar onima koji gazeæi po tuðim grobovima prave politièko uspenje. Sve se èini u stvaranju slike da je ova država nemoguæa misija, s jedne strane, a s druge da je svima dobro èim imaju da jedu i piju po izletima i samo neka dokona šaèica ljudi nešto kao maršira. Njih, valjda, niko nije zvao na izlet, pa su zabavu pronašli u ispisivanju transparenata i kolektivnoj šetnji. Ionako je bilo lepo vreme, pa što da ne?!

Èestitke su frcale i za Meðunarodni dan slobode medija. Rekao bi èovek da se ubismo od demokratije i poštovanja novinarske profesije. A tek od sloboda svih vrsta! Slobodno možeš napustiti posao. Slobodno možeš i gladovati. Ionako važimo za poprilièno debeljuškast narod. Slobodno možeš reæi i šta misliš i šta te tišti. Ali u kafani ili spavaæoj sobi. Slobodno možeš i pitati vlast gde su pare, a oni tebi slobodno mogu reæi da si opstruktivni element i frustrirani marginalac. Slobodno možeš reæi i sa kojeg si medija i upitati nešto, a oni ti slobodno mogu reæi da se j...š i da to pitaš onog tamo, u svom ataru. Još slobodnije ti mogu napisati da ti neæe davati izjave ni po koju cenu.

Ima li ikoga da mu scenario nije poznat? Do oktobra æe se na svim stranama iznenada prisetiti žrtava, odbori i pododbori æe raditi u tri smene, policija padati s nogu, organizatori se sastajati, a biraèi se rastajati s pameæu. Rastajaæe se i sa radnim mestima, svakog dana po jedna stvar æe se ukidati iz uobièajene liste za kupovinu, ali sve æe se to zaboraviti u opštoj euforiji praæenja kako æe se formirati vlast i ko æe s kim u neprincipijelnu (ili nepristojnu) koaliciju.

Èetvrti maj je još jedan dobar povod da prièamo o bivšoj nam državi i ko ju je rasturio, ko je više stradao njenim raspadom i kako je rat poèeo. Trideset godina kako nas je napustio najveæi sin naroda i narodnosti, pa možemo polemisati o njegovoj ulozi, za koga je navijao, kome je više dao i koliko mu je državnika došlo na sahranu. Fascinira me jedan paradoks: dobar deo Srba smatra Tita neprijateljem srpskog naroda, njegovu politiku kao antisrpsku, ali uporno dokazuju koliko su se borili za bivšu Jugoslaviju, koju su rasturali ovi iz druga dva konstitutivna naroda. Nasuprot tome, još uvek u Sarajevu postoji ulica Maršala Tita i još uvek ga slave, a sveprisutna je nostalgija, bar kod moje generacije i onih starijih, za onim dobrim, starim vremenima kad si, kako kažu, mogao zanoæiti gde god si hteo, kad god si hteo, a da te niko ne pita koje si nacije. I u jednom i u drugom entitetu preimenovana je veæina ulica koje su nosile imena heroja ili zaslužnih upravo te bivše države. Valjda nisu više konstitutivni ili ne bi pripadali veæinskom narodu atara koji se pita i o imenima ulica. Spomenici su porušeni ili makar obezglavljeni, a svi i dalje uzdišu za onom državom, onim zajedništvom i onim standardom. Iznenaðena sam bila koliko je medija objavilo vest da se vraæam u Sarajevo, u stan u kojem sam odrasla. Doduše, ne vraæam se u ulicu Ðure Salaja, kako je nekad bilo, veæ u ulicu Kemala Kapetanoviæa, kako se sada zove. Za Ðuru Salaja znam ko je. Izmeðu ostalog, 1909. je doselio u Sarajevo, bio sekretar Saveza krojaèkih radnika BiH; 1930. otišao u Sovjetski savez, bio žrtva Staljinovih èistki, radio na Krimu, a od 1942. do 1944. bio spiker i urednik radio emisija Slobodne Jugoslavije. Od 1944., kad se vratio, bio je èlan Antifašistièke skupštine narodnog osloboðenja Jugoslavije. Umro je 1958., u godini kada je izabran u Savezno izvršno veæe. Interesantno je da je osuðen i na èuvenom Vidovdanskom procesu zbog uèešæa u organizaciji neuspelog atentata na kralja Aleksandra juna 1921. te je dve godine odležao u Požarevcu. Dakle, ni nacionalno, ni èinodejstvujuæe nije spadao u nepodobne u mom gradu. Uz sve uvažavanje Kemalu Kapetanoviæu, na internetu, recimo, naðoh samo skromni podatak da je nauènik iz Zenice te da instituti, škole i još neke organizacije nose njegovo ime. Ðuro Salaj ili Kemal Kapetanoviæ, sad više nije tako važno, jer ko zna šta nas sve èeka i kakva æe nova preimenovanja u svim gradovim uslediti kad istoriju budu pisali neki novi.

Bez obzira govorimo li o Sarajevu, Banja Luci ili Mostaru, nestali su i Veselin Masleša, Omer Masliæ, Radojka Lakiæ, Marija Bursaæ, Anka Butorac... Nema one države, nema ni onih heroja. Ostalo je samo prepucavanje ko ju je više voleo, ko se za nju više borio i ko ju je uništio. Ne smem ni da pomislim šta æe se dešavati ako ponestane spornih tema, ustavnih promena, državne imovine za podelu, vizne liberalizacije, parastosa i pomena na kojima æe se slikati partijski prvi ešalon, pa nam se vlasti odluèe na sveèanosti preimenovanja ulica po nekim novim zaslužnim (partijskim) borcima! Kao što ne smem ni da pomislim kakav li kadar drže na lageru ako im je ovakav prvi ešalon. Nemamo više ni heroja rada. Heroji nerada su u prvom planu. To je nama naša borba dala.

07-05-2010 at 15:48 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Uoèi historijskih izbora u BiH

Država se ne dobija, za nju se mora boriti
Piše: Željko Komšiæ
Nikad u kratkoj historiji demokratije u Bosni i Hercegovini ulog u ishod demokratskog procesa nije bio tako visok kao ove godine. Ulog je, naime, sama država. Prvi put od uvoðenja višestranaèke demokratije izbor pred graðanima na opæim izborima u oktobru ove godine neæe biti samo izbor izmeðu pozicije i opozicije, suprotstavljenih politièkih platformi i programa, odnosno sukobljenih ideologija, nego izbor za ili protiv države. Države Bosne i Hercegovine.

Ne vjerujem, naravno, da ponovo može doæi do vrste nasilja èije smo žrtve bili tokom devedesetih godina prošlog stoljeæa. Cijeli niz, prije svega vanjskih, ali i unutrašnjih politièkih faktora koji su poticali, pridonosili, upravljali i kontrolirali nasilje u Bosni i Hercegovini pretrpjeli su ili vojni poraz ili potpunu politièku diskreditaciju.

Važne promjene
Od poèetka do kraja prve decenije dvadeset prvog stoljeæa došlo je do relativne, ali važne promjene odnosa snaga u regionu. Uvjerljivo najvažnija u tom procesu bila je istinska demokratska tranzicija u Hrvatskoj. Umjesto Franje Tuðmana i njegovog operetnonacionalistièkog, ali zato ništa manje ubitaènog režima od onog Slobodana Miloševiæa, zvanièni Zagreb sada predstavlja Ivo Josipoviæ. Istine radi, promjene su zapoèele izborom Stipe Mesiæa za predsjednika Hrvatske.

Sa žaljenjem, meðutim, moram konstatatovati da i pored lijepih rijeèi, politika zvaniènog Beograda još ne preduzima konkretne korake koji bi za rezultat imali, recimo, povratak Ilije Jurišiæa i Ejupa Ganiæa u BiH.

Ali, èini mi se da stoji i ocjena kako je u Beogradu, i pored toga što dio vladajuæe strukture prije svega u nereformiranim obavještajnim i sigurnosnim službama još radi na strategiji "curenja" Republike Srpske u Srbiju, sve jasnije da evropska buduænost Srbije neæe biti žrtvovana za nedovršeni projekat koji s ove strane Drine održava premijer RS-a Milorad Dodik, brižljivo èuvajuæi jedinu preostalu enklavu Srbije iz vremena režima Slobodana Miloševiæa.

Povijest nas uèi da države ne nestaju samo u plamenu masovnog nasilja; zemlje sa ozbiljnom historijom državne uprave, imperije, znale su nestati u tišini. Ne uspijevajuæi da obavljaju svoj osnovni zadatak: pružanje fizièke i pravne zaštite, države prestanu ispunjavati svoj dio društvenog ugovora. Ako nije u stanju ispuniti svoj dio društvenog ugovora, država, logièno, gubi svrhu. Država nije pravo, ona je obaveza.

Država se ne dobija, ona se stièe, za nju se mora boriti. Država i odgovorno upravljanje državom podrazumijeva konstantnu budnost. Napadi na naš suverenitet neæe biti zaustavljeni politikom sitnih ustupaka otrovnom nacionalizmu u zemlji i velikodržavnim aspiracijama u susjedstvu. Takva politika vodi tamo gdje je u Munchenu 1938. godine odvela tadašnju Èehoslovaèku: meðunarodno sankcioniranu podjelu zemlje.

Siguran sam da ne pretjerujem kada kažem da u historiji ove zemlje postoje još dva trenutka koji se, u smislu važnosti ishoda za sudbinu BiH, mogu porediti sa oktobrom 2010: april 1941. i april 1992. Po cijenu da budem pretenciozan, u oktobru ove godine, izbor æe ponovo biti izmeðu dobra i zla.

I kao i tada, kada meðu partizanima, odnosno braniteljima Republike, nije vladalo, komunistièkim rjeènikom reèeno, "ideološko jedinstvo", danas je vrijeme za formiranje narodnog i antifašistièkog fronta sa jednim i jedinim ciljem: oèuvanjem države. Borba za državu i danas mora biti važnija od meðusobnih ideoloških razmirica.

Partizani vs ustaše i èetnici
Komunistièki pokret je u Drugom svjetskom ratu iskoristio oružanu borbu protiv nacista i fašista i domaæih izdajnika da izvede društvenu revoluciju. Ali, isti cilj: da zadrže, odnosno saèuvaju vlast, imali su zloèinaèki režim u Zagrebu i podjednako zloèinaèki Ravnogorski pokret. Bivši predsjednik Hrvatske Stipe Mesiæ najbolje je objasnio razliku izmeðu partizana sa jedne i èetnika, ustaša i drugih zlikovaca sa druge strane.

Ustaše, èetnike i ostale zlikovce vodila je ideja koja je po svojoj suštini, prirodi, bila zlo. U pokušaju realizacije tog zla, zloèin je bio "prirodan" metod. Partizane i komuniste vodila je ideja dobra, dobra za sve, plemenita ideja. U realizaciji toga dobra, partizani i komunisti su znali posegnuti za zloèinom, koji je nemoguæe opravdati pravednošæu i velièinom ideje.

Da je poslije rata vladajuæa Komunistièka partija kasniji Savez komunista poèinila cijeli niz grešaka, u to nema sumnje.
UDB-in represivni tretman stanovništva zapadne Hercegovine, koji je trajao i decenijama poslije rata, predstavlja historijsku nepravdu. Podjednako, ne postoji opravdanje za slanje stotina nevinih Bosanaca i Hercegovaca koji pritom nisu imali veze ni sa staljinizmom na Goli otok ili gušenje u krvi Cazinske bune iz gladne 1950.

Takozvano suðenje "muslimanskim intelektualcima" 1983. godine je jedna od ozbiljnijih nepravdi nanesenih grupi graðana, muslimana tada, Bošnjaka sada, u bivšoj Jugoslaviji i posljedica nedostatka hrabrosti državnog i partijskog rukovodstva BiH da se, kako je rekao jedan tadašnji partijski dužnosnik "beogradskom lavu koji je zinuo i kojem se nešto mora ubaciti u usta", kaže Ne! i suoèi sa rastuæim nacionalistièkim aspiracijama iz Srbije!

To su èinjenice. Kao socijaldemokrata i neko ko je ponosan na partizansku borbu u Drugom svjetskom ratu, istinski žalim zbog historijskih nepravdi koje su za posljedicu imale traumatièna iskustva brojnih i nevinih žrtava i njihovih obitelji.

Afirmacija države
Ali, èinjenice su isto tako da je Bosna i Hercegovina doživjela ekonomski procvat, obrazovnu renesansu i politièku emancipaciju upravo u vrijeme vladavine Komunistièke partije, odnosno Saveza komunista. Da smo državu, drugim rijeèima, koju smo odbranili 1992. godine naslijedili upravo od antifašista i komunista. Uloga ljevice je, da parafraziram jednog sarajevskog intelektualca, u ovoj zemlji uvijek bila da proizvodi državu. Državnost Bosne i Hercegovine se temelji na antifašizmu. Greške komunizma ne mogu i ne smiju biti razlog da se odreknemo države.

Upravo stoga ljevica u BiH, SDP prije svega kao nesumnjivo najveæa i najsnažnija stranka istinske ljevice u BiH, svjesna svih svojih mana, ali i svojih prednosti, u oktobru ove godine ponovo vodi borbu, prije svega i iskljuèivo, za državu BiH. Ko hoæe sa nama, dobro je došao.

*Tekst preuzet iz Osloboðenja uz dozvolu autora

12-05-2010 at 15:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

½Stub srama½ na brdu iznad Potoèara

Divovska spomen skulptura æe biti sagraðena od od 16.744 cipela.


Petnaestu godišnjicu genocida u zaštiæenoj enklavi Srebrenici, obilježit æe i poèetak izgradnje skulpture simbolièno nazvane “stub srama”, na brdu iznad Memorijalnog kompleksa i bivše fabrike akumulatora gdje su bili zatoèeni stanovnici Srebrenice i Žepe prije masovnih ubistava. Divovska spomen skulptura æe biti sagraðena od od 16.744 cipela, koje predstavljaju 8.372 žrtava, a simbolizovat æe aroganciju Ujedinjenih nacija. O njenom mjestu odluèit æe majke Srebrenice, kao i o listi imena zapadnih politièara i generala koja æe biti ispisana na njemu. “Stub srama” trebao bi biti postavljen u Potoèarima u maju naredne godine.

“Stub srama” æe poslužiti kao metafora za golemu izdaju Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, i kao upozorenje svim buduæim saradnicima ove svjetske organizacije”, kaže Philipp Ruch, idejni tvorac projekta i prvi èovjek Centra “Political Beauty” iz Berlina. “Gledajuæi na svjetskoj razini, premalo se uopšte u ovih 15 godina govorilo o tome što je Organizaciji Ujedinjenih nacija dopušteno da ne odreaguje i ne sprijeèi genocid u Bosni i Hercegovini.”

Dva slova U i N široka više od 12 metara i visoka više od 8 metara u svojoj æe rešetkastoj èeliènoj unutrašnjosti sadržavati onoliko pari starih cipela, koliko je zvanièno žrtava genocida. Èlanice èetiri srebrenièka udruženja žena, svesrdno su podržale ovu ideju i prikupljaju cipele, meðu kojima æe biti i sve one pronaðene u masovnim grobnicama širom Podrinja. Obuæa æe biti konzervirana u hermetièki zatvorenim paketima od pleksiglasa koja metaforièno predstavljaju „izgorjele elemente” kako stvaraju tri rupe u spomeniku. Centar za politièku ljepotu iz Berlina i preživjele Srebrenièane povezalo je Društvo za ugrožene narode BiH.

Povratnica u Srebrenicu Hatidža Mehmedoviæ, predsjednica Udruženja “Srebrenièke majke”, kaže da æe ovaj spomenik biti opomena ljudima koji budu dolazili u Potoèare, te podsjetnik na krivca za tako stravièna dogaðanja u zoni koju je štitio UN. “Dat æe to novu sliku cijelom Kompleksu u kojemu su ukopane žrtve genocida”, kaže ona.

Fazila Efendiæ, povratnica koja danas, zbog genocida, u Potoèarima živi sama i koja je zahvaljujuæi pomoæi nevladinih organizacija zapoèela privatni posao u maloj suvenirnici nasuprot Memorijalnom kompleksu kaže da je narod Njemaèke još jedanput pokazao svoje saosjeæanje sa Bosanskom tragedijom. Prvi put je to osjetila kada su je 1996. godine kao prognanicu prihvatili baš u Njemaèkoj. Smatra da je “Stub srama” samo prilika da se genocid aktuelizira, ne samo na petnaestogodišnjicu, nego i sve dok UN spomenik bude svjedoèio o tome.

Philipp Ruch, politièki filozof i aktivista Centra za politièku ljepotu, nekoliko puta je boravio u Srebrenici, te organizovao protestna podsjeæanja 11. jula na Berlinskom trgu. On kaže: “Šest hiljada preživjelih žrtava genocida tuže Ujedinjene nacije, a niko u Glavnom štabu u New York-u ni ne pomišlja da se pojavi u sudnici. To nije ispravno. Ako se UN-u ne može suditi pravno, sudit æemo mu onda na drugi naèin. Ujedinjene nacije su nevjerovatno arogantne prema preživjelima. “Stub srama” je odgovor na tu aroganciju.” Cipele žrtava genocida koje æe do sredine narednog mjeseca prikupljati Srebrenièani, bit æe dio svojevrstne izložbe koju æe Centar za politièku ljepotu organizovati 1. jula u Haag-u, a zatim i u Berlinu 11. jula ove godine.


Website: http://www.pillarofshame.eu/

14-05-2010 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ivan Lovrenovic
BHDANI:

Nada i ništa



Politika šibicarenja

Ono što bi Bosna i Hercegovina, bez obzira na motive Ankare, mogla profitirati od turske inicijative - sreðivanje prilika u regionalnim odnosima pa, onda, i "u kuæi" - toliko je važno i presudno, da tom poklonu "ne treba gledati u zube", ali ga ne treba ni mistificirati "historijskim vezama" i sliènim figurama. Pa ako Silajdžiæ od svega toga još profitira na izborima, bolje za nj



Kad se prakticira kao (mutni) biznis i zarada, kao karijera i nezajažljivi ego-trip, a kod nas je tako skoro bez izuzetka, politika živi od dnevnoga osluškivanja i prilagoðavanja, sva se u to pretvara. Zato se u nju i ne upušta "ko je æudi gadljive i stidljiv" (iz Cesariæeve pjesme), a stara bosanska cinièna ne kaže uzalud da politika može sve - ona može "natjerati vola da poljubi konja". U tako prakticiranoj politici tvrde zakletve, uzvišena obeæanja i ultimativne rijeèi i zadaju se - samo da bi veæ sutradan bile poreknute ili preokrenute u nešto drugo ili suprotno, a da se njihovim davaocima ni obraz ne zacrveni. No, odmah valja distingvirati: takvo shvaæanje i prakticiranje politike nipošto ne treba miješati sa spremnošæu za promjene u nazorima i sa sposobnošæu za evoluciju u politièkim stavovima, kada ona proizlazi iz zreloga promišljanja, iz kreativnoga uviðanja vlastitih grešaka, i iz hrabrosti da se one priznaju i ispravljaju. To su odlike politièara s vizijom i sa socijalno-politièkim etosom, kakve u dvadesetogodišnjoj historiji višestranaèke demokracije u nas još nismo imali priliku upoznati. Da se tome teško možemo nadati i u sagledivoj buduænosti, upozoravaju nas neki karakteristièni istupi i postupci politièara u posljednje vrijeme, koji se u prvi mah uèine kao promjene, priznanja, zaokreti, ali su to po svemu sudeæi samo naoko...

Milorad Dodik, na primjer, veæ godinama sluðuje domaæu i meðunarodnu javnost svakovrsnim negiranjem Bosne i Hercegovine kao državne cjeline i bezbroj puta ponovljenim prijetnjama raspisivanjem svenarodnog izjašnjavanja o statusu Republike Srpske. Sve je to stalo u jednu rijeè - referendum, koja je veæ postala zaštitnim znakom Dodika i njegove politike, a da taj pojam nikada nije jasno formulirao, kako bi njime mogao beskrajno manipulirati, i svoj i tuði svijet. Što smo, meðutim, ovih dana doživjeli? Isti taj Dodik sada (u autorskom tekstu u beogradskom NIN-u i u drugim javnim istupima) o Republici Srpskoj govori sasvim konstruktivno kao o dijelu "teritorijalne cjelovitosti Bosne Hercegovine, koja nije upitna". No, nije se promijenio Dodik, nego ga na takav govor sili novi kontekst, u kojemu on, kao pravi balkanski politièar, umije lukavo sraèunati da je njegov dosadašnji psovaèki govor o BiH odjednom postao kontraproduktivan i nepoželjan na svim stranama, èak i u Srbiji nakon što je Boris Tadiæ u tamošnjom parlamentu isposlovao Deklaraciju o Srebrenici i pridružio se u Istambulu novome stilu politièkih odnosa u trokutu Turska - Srbija - Bosna i Hercegovina. Dapaèe, potpisao je deklaraciju o tim novim odnosima ni manje ni više nego s Harisom Silajdžiæem, a da mu uopæe nije zasmetalo što ovaj nije u bosanskohercegovaèkom Predsjedništvu osigurao formalnu osnovu za takav dogovor, o èemu vrište Dodik, Radmanoviæ - ovaj put u gluhe uši, jer u službenom Beogradu trenutno nema tko da ih èuje. Dodiku to pokazuje da mu je u ovakvoj konstelaciji odnosa i interesa mjesto u magareæoj klupi, i nije da ga ne dovodi do oèaja, ali ga tjera na primjetno modificiranje izjava o politièkim ciljevima. Sve se to pojaèava još i time što mu u vlastitoj kuæi opozicija sve ljuæe prisjeda na muku, a jedan od glavnih njezinih aduta jest pitanje: što se dogodilo s famoznim referendumom? Da bi izbjegao pred izbore odgovarati na pitanje na koje odgovora nema, Dodiku se sada najviše isplati da ga pokuša potpuno neutralizirati. Kao da ga ni bog nikada nije dao, reklo bi se u narodu. Sve to i po tehnici i po sadržaju i po ciljevima, mnogo prije nego na ozbiljnu politiku, podsjeæa na jeftinu opsjenarsku igru kutijama od šibica.

Da bi otklonili od sebe odium "treæega entiteta" (o kojemu se sva bošnjaèka i probosanska, i sva meðunarodna politika, na èelu s Amerikom, redovno izjašnjavaju kao o neèemu što je nedopustivo, nezamislivo i neostvarivo), a da bi svojemu biraèkom narodu ipak poslali dovoljno èitljiv signal, Dragan Èoviæ i njegov HDZ svu su svoju politièku domišljatost upregnuli da smisle koncept ustavnih promjena: "trodijelna vlast na središnjoj razini, èetiri regije (tri etnièke, plus Sarajevo), teritorijalni diskontinuitet". Za taj koncept redovno Èoviæ dobiva velikodušnu podršku od Dodika (jer su u meðusobnom dogovoru Republiku Srpsku iskljuèili iz bilo kakvih teritorijalnih promjena), a kad ovaj potonji o tome govori, on nema potrebu da se kao HDZ služi kompliciranim eufemizmima i izmotavanjima, nego jednostavno i jasno kaže o èemu se radi: da, mi podržavamo da Hrvati dobiju svoj entitet. Ali kada je prije nekoliko dana Predsjedništvo HDZ BiH usvojilo izborni program za razdoblje od 2010. do 2014. godine, u njemu ne samo da nije spomenut treæi entitet, nego se èak ne spominje ni citirana verbalna akrobacija o "središnjoj razini" i "diskontinuitetu teritorija"; nadugo i naširoko govori se samo o važnosti pravne države i socijalno-ekonomskoga oporavka i sigurnosti, te o izgradnji Bosne i Hercegovine. Kad bi bilo razumnih razloga da se Èoviæu & Co. makar na trenutak ozbiljno povjeruje, taj bi izborni program bio nešto najbolje što je bilo koja stranka ovih dana na papiru ponudila. Problem, meðutim, i sa Èoviæem i s njegovom strankom jest u tome što svi razumni razlozi govore upravo suprotno. Naprosto, prevelik je stupanj njihove osobne i stranaèke nevjerodostojnosti i spremnosti na uvijek nove prijevare, ni jednim jedinim postupkom ni provjerljivim rezultatom do danas nije pozitivno korigiran, a da bi se smjelo povjerovati da ovaj papir znaèi išta više nego još jednu èoviæevsku predizbornu majstoriju u dnevno-taktièkom nadmudrivanju - s konkurencijom u vlastitom etnièkom miljeu, u stranaèkim odnosima u Federaciji i u BiH, kao i za potrebe sviðanja meðunarodnoj zajednici. Pogodite pod kojom je kutijom kuglica!

Nikada nitko od deklariranih ili samo prešutnih idejnih sljedbenika Saveza komunista u postjugoslavenskoj Bosni i Hercegovini nije javno izgovorio ono što smo nedavno èuli od Željka Komšiæa: da su "partizani i komunisti znali posegnuti za zloèinom, koji je nemoguæe opravdati pravednošæu i velièinom ideje", te da je Partija "poèinila cijeli niz grešaka" (represija u zapadnoj Hercegovini, Goli otok, krvavo gušenje Cazinske bune, proces protiv Muslimana 1983…). Makar i ovako pionirski stidljivo stilizirane, makar izgovorene samo od pojedinca pa zato i neobavezujuæe, Komšiæeve su rijeèi važne kao presedan, jer je u Bosni i Hercegovini do juèer moguænost javnoga govorenja o "zloèinima partizana i komunista" (da se ne govori o njihovom sistematskom istraživanju) bila nadstrta debelim olovnim tabuom. No, kada se uzme u obzir ton i poanta Komšiæeva istupa, udara u oèi njegova izrazito propagandistièka proesdepeovska namjena i namjera, sa završnim pozivom, baš kao da su izbori sutra: "Ko hoæe sa nama, dobro je došao!" Kada se još ima na umu i ponovna Komšiæeva kandidatura za èlana Predsjedništva, pa mu je potrebno boriti se za duše što veæega broja biraèa, izmeðu ostaloga i kod tradicionalno nastrojenih Hrvata, cijela stvar najedanput dobiva bljutavi okus gole interesne utakmice. Uostalom, èime objasniti da se za priznanje "zloèina partizana i komunista" i grešaka Partije, makar samo Komšiæevo, moralo èekati punih dvadeset godina! A valjanost i ozbiljnost Komšiæeve izjave bit æe na provjeri tek u buduæem vremenu, i ovisit æe o tome hoæe li on sam i njegova partija (jedina po njegovoj tvrdnji državotvorna!) otiæi ijedan korak dalje u konkretnome osvjetljavanju tih zloèina i tih grešaka, te u pribavljanju dostojne satisfakcije žrtvama. Ta, u ogromnom broju sluèajeva radi se o stradanjima i patnjama, kako se sam Komšiæ izrazio, "nevinih Bosanaca i Hercegovaca".

Haris Silajdžiæ dugo se predstavljao i slovio kao najtvrði, nesalomljivi protivnik bilo kakve komunikacije sa Srbijom dokle god s te strane Bosna i Hercegovina i Bošnjaci ne dobiju iskreno priznanje i izvinjenje za agresiju i genocid. Opetovano se naglašavala baš iskrenost i eksplicitno priznanje genocida, te ultimativni zahtjev da Srbija prije uspostavljanja ikakvih konkretnih odnosa mora operacionalizirati sve na što ju obavezuje odluka Meðunarodnoga suda pravde o genocidu u Srebrenici (izmeðu ostaloga, hapšenje Ratka Mladiæa, itd.). O iskrenosti je, meðutim, bespredmetno govoriti, pogotovo u politièkim odnosima, a Meša Selimoviæ ide i dalje: "…iskrenost je uvjerenost da govorimo istinu (a ko u to može biti uvjeren?), a poštenja ima mnogo, i ne slažu se meðu sobom". Što se genocida tièe, od svega traženoga Srbija je usvojila Deklaraciju o osudi zloèina u Srebrenici, u kojoj se genocid izrijekom ne spominje, a što je u svim krugovima, domaæim i inozemnim, sa èijim su stavovima inaèe kompatibilni Silajdžiæevi, naišlo na nezadovoljstvo, pa èak i potpuno negiranje važnosti i znaèenja takve Deklaracije. Trenutak je bio takav da je Silajdžiæ, po logici svojega dotadašnjega stava, prirodno trebao biti na èelu toga "pokreta"; jest da bi to bilo vrlo loše po Bosnu i Hercegovinu i po cjelokupne odnose u regiji, pa je bolje što se nije dogodilo, ali bi iz perspektive Silajdžiæeve politike bilo jedino dosljedno. Što je prelomilo, pa je on odluèio ne biti dosljedan, nego poslušati poziv turskoga politièkog vrha, otiæi u Istambul, i tamo zajedno s Borisom Tadiæem potpisati trojnu deklaraciju - to ne znamo i tko zna hoæemo li ikada znati. Takoðer, tek treba doèekati da se vidi u koji od tipova politièarskoga ponašanja s poèetka ovoga teksta spada ovaj Silajdžiæev spektakularni salto mortale. Bilo bi odlièno da on slijedeæim svojim postupcima napokon pokaže da taj èin spada u onu drugu grupu - u samokritièki promišljene i svjesno donesene autokorekture.

Turski, pak, razlozi za ovu, kao i za sve druge njihove no ve snažne balkanske inicijative, sasvim su drugo pitanje. Za Bosnu i Hercegovinu, kao i za sve druge okolne ze mlje, od te inicijative može biti velike koristi, i zato je su ludo odbacivati je unaprijed (pozivajuæi se na negativno historijsko iskustvo s osmanlijskom vladavinom), ali o motivima se može relevantno razmišljati i racionalno raspravljati samo iz perspektive globalnih turskih državnih problema i interesa, planova i potreba. Zato Silajdžiæevo isuviše lakonsko objašnjenje turskih motiva ("historijske veze naše regije s Turskom", "èinjenica da u Turskoj danas žive milioni ljudi porijeklom iz naših krajeva") djeluje tek kao ukrasna vrpca, koju je bolje ne razvezivati, jer "historijskih veza" kad je rijeè o Bosni i Hercegovini, da parafraziram Selimoviæa, ima mnogo, i ne slažu se meðu sobom… Meðutim, ono što bi Bosna i Hercegovina, bez obzira na motive Ankare, mogla profitirati od turske inicijative - sreðivanje prilika u regionalnim odnosima pa, onda, i "u kuæi" - toliko je važno i presudno, da tom poklonu "ne treba gledati u zube", ali ga ne treba ni mistificirati "historijskim vezama" i sliènim figurama. Pa ako Silajdžiæ od svega toga još profitira na izborima, bolje za nj.





Arnautov amandman



Dnevna raèunica i vlastiti interesi



S obzirom na apsolutni konsenzus, pravu dogmu, svih bošnjaèkih politièkih faktora (i ne samo njih) o nedopustivosti "treæega etniteta", ono što je ovih dana izveo Silajdžiæev savjetnik Damir Arnaut, ako je reèeno s poslodavèevim znanjem i u suglasnosti s njime, otvara seriju vrlo neugodnih pitanja. Evo njegovoga stava: "Ako smatramo da je legitimno zagovarati regionalizaciju zemlje, u smislu 5 ili više teritorijalnih jedinica baziranih na ekonomskim i zemljopisnim kriterijima, onda ne možemo reæi da je neustavno zagovarati tri jedinice bazirane na etnièkim. To jeste politièki opasno, ali se moramo zapitati zbog èega neki predstavnici hrvatskog naroda smatraju da je to jedini naèin da ostvare svoje legitimne zahtjeve. Èinjenica je da je položaj Hrvata u Federaciji BiH jako nepovoljan i za to ne možemo kriviti Republiku Srpsku... Ja nažalost moram konstatirati da smo mi premalo uradili kada je u pitanju pozicija hrvatskog naroda u FBiH da bi sada mogli samo osuðivati pozive za treæi entitet."

Zaprepašæujuæe je kako zaposlenik u Predsjedništvu BiH Arnaut nastupa kao da ima puni kapacitet demokratski izabranoga politièara, koristeæi još pri tome vrlo autoritativno zamjenicu MI, koja u njegovoj imaginaciji predstavlja - koga, što? Harisa Silajdžiæa, stranku SBiH, bošnjaèki narod, Federaciju, Bosnu i Hercegovinu?... Ako Arnaut govori ono što Silajdžiæ (sada) misli, eto, onda, još jednoga nevjerojatnog salta; do sada je pravo na "treæi entitet" nudio Hrvatima samo Dodik, sada, evo, i Silajdžiæ! Punih petnaest godina od rata i Daytona, sve do juèer, za politiku "stopostotne BiH" svaka prièa o "treæem entitetu" bila je antiustavna rabota, nastavak separatistièke Herceg-Bosne, rasturanje države BiH, podjela u etnièke torove, a da je "položaj Hrvata u Federaciji BiH jako nepovoljan" i da "za to ne možemo kriviti Republiku Srpsku" - to sada s ove adrese èujemo prvi put! Èime je moguæe obrazložiti takav fantastièni preokret? Hoæemo li možda èuti kakav principijelni demanti iz Silajdžiæeva kabineta? Ili sve to znaèi da ni za onu dosadašnju politiku nije bilo nikakvih principijelnih razloga, nego samo dnevna raèunica, vlastiti interesi, koji se mogu mijenjati kad treba i kako zatreba?



21-05-2010 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tekst zbog kojeg je osuðen Predrag Matvejeviæ
Naši talibani
Piše: Predrag Matvejeviæ

Ljudi od pera snose za sve to golem dio krivice. Bilo bi dobro kad bi postojao poseban sud, ne samo onaj u Haagu , jedan još viši od njega, bolji i stroži od sudova èasti što su poslije Drugog svjetskog rata u nas i u Evropi sudili kvislinškim piscima. Da takav sud osudi pred javnošæu sve one koji su krivi za ovo što se dogodilo i da im prije svega navede imena: onog tko je od poèetka pripremao i pouèavao 'vožda' ( Dobricu Æosiæa i njegove skutonoše), onog koji je podržavao 'vrhovnika' i upregao svoje tupo pero u opravdanje agresije na Bosnu ( Ivana Aralicu, na primjer), onog tko je držao mikrofon pod bradom guslaru i velièao njegove podvige dok je tukao po Sarajevu ( Momu Kapora). I sve ostale koji su bili uz zloèin, poticali na nj, skrivali ga, opravdavali na razne naèine i još uvijek ga pokušavaju opravdati: Matiju Beækoviæa koji unesreæi svoj talent, Ðogu i Nogu s njihovom nakaradnom mistikom, Bobanovog i Tutinog poboènika Anðelka Vuletiæa, Milu Pešordu koji je èak i svoje kolege koji su ostali u Sarajevu pod èetnièkim bombama zvao 'posrbicaama' te, zajedno s njima, mnoge druge
Krajem ljeta i poèetkom jeseni 2001. godine dva puta sam bio u Bosni i Hercegovini. Dugo su padale kiše u septembru. U oktobru je bilo vedro i toplo. S ekipom francusko-njemaèke televizijske mreže ' Arte', koja je pripremala emisiju o Balkanu, bio sam najprije u Mostaru. Dva tjedna kasnije, došao sam još jednom u Sarajevo, gdje je francuski 'Centar André Malraux' uprilièio susret evropskih pisaca. Mi sami malo što možemo organizirati - osiromašili smo, zavadili se, razišli. U mome dnevniku prepliæu se i sjedinjuju dojmovi s oba putovanja.

Prvi sam put doplovio morem od Ancone do Splita, pa produžio kopnom, dolinom Neretve, do Mostara. Drugi sam put, preko Beèa, došao u Sarajevo, te otud, zajedno sa stotinjak pisaca i novinara, ponovo krenuo prema Mostaru. Išli smo vlakom koji, nakon posljednjega rata, rijetko vozi tom prugom. Nekad su tuda svakodnevno prolazili putnièki i teretni vagoni. Kao mladi student, radio sam na izgradnji željeznièke dionice izmeðu Konjica i Jablanice. Bio sam na 'omladinskoj akciji' kraj Ostrošca - dizali smo se rano, odlazili na rad prije velikih vruæina, kupali se poslije podneva u rukavcima Neretve. Sjeæam se neobiènih boja u zoru, bjeline kamena koji izranja iz noæi, žbunja ovlažena rosom, bistre rijeke, njezinih obala, stijena, virova. Ohrabrivalo nas je sunce što se dizalo, svjetlo koje se širilo: 'Izgradit æemo zemlju ljepšu nego što je bila', maštali smo. Mnogi su od nas vjerovali u svoju maštu, i ja meðu inim. Zavidio sam jaèima od sebe koji su bili kadri raditi više i bolje: ta je pruga spajala Bosnu s Hercegovinom.

Na sarajevskoj stanici, koja je nedavno bila srušena i sad je uglavnom obnovljena, ukrcali smo se jednog jesenskog dana u 'vlak bez voznog reda' (tako se zvao stari film o našim zemljacima koji su nakon Drugog svjetskog rata odlazili iz siromašnog dijela zemlje u bogatiji, s juga prema sjeveru). Obuzela me nelagoda, sve je unaokolo podsjeæalo na nedavne dogaðaje. Na putu me trenutaèno popuštala, zatim se opet vraæala.

Mostar je još prepolovljen premda se sad lakše prelazi s jedne strane, na kojoj su veæina Hrvati i katolici, na drugu, na koju su protjerani graðani muslimanskoga porijekla. Rijeka teèe po sredini ali granica ne slijedi njezin tok. Inozemna je pomoæ obnovila nekoliko mostova. Stari most, simbol grada, sav je još u ruševinama.

Vidjeli smo ga najprije noæu, po kiši, osvijetljena žmirkavim lampama. Zamijenio ga je zapravo drveni prijelaz, nalik na brvno baèeno preko golemog potoka. Kule sa strane, u mraku, izgledaju kao sablasti u nekoj prièi koja nije dovršena. Oko njih su æepenci zanatlija, tkalja, zlatara. Taj je dio grada, koji se zove ' Kujundžiluk', mjestimice obnovljen. Tko je sve ovo srušio', pitaju me èlanovi televizijske ekipe koja snima sve što stigne: oblake nad grdom, izmaglice u dolini, pljuskove što nas prate. To su uèinili hrvatski ekstremisti - naglašavam rijeè 'ekstremisti' kako ih ne bi poistovjetili sa svim Hrvatima.

Sutradan se nebo razvedrilo. Opet smo došli na mjesto na kojem je nekoæ stajao poznati Stari most. Prizor je sada drukèiji, ali ne i ljepši. Kameniti potpornji sa strana popuštaju, u dno rijeke utiskuje se betonska masa da bi se dobio èvrst oslonac za gradnju.
U obližnjoj kavani, koja je nekad bila sva raspjevana od sevdaha, malo tko još navraæa na 'tursku kahvu'. Šum rijeke razbija gotovo grobnu tišinu. Prilazi nam èovjek srednje dobi, nervozan i uznemiren. Moli strance da naðu nekakva posla za nj, kaže da zna jezike, vodit æe ih po gradu, sve æe im pokazati. Uporan je. Jedan prijatelj mu dade dvije-tri njemaèke marke. Otišao je, nije tražio više.

Krenusmo da vidimo džamije u susjedstvu. Neke su na poèetku poèeli rušiti 'Srbi', a dokusurili ih 'Hrvati' (stavljam ponekad navodnike kad govorim o nacionalistima ili fašistima, a ne o narodu koji s njima ne poistovjeæujem). Ni jedna muslimanska bogomolja nije ostala èitava.

Obnavljaju se – može se uoèiti koji je dio minareta od starog kamena, tamnijega, a koji dodan od novog, mlaðega. Pomoæ je pristigla iz islamskih zemalja. Neke su od njih uvjetovale svoj prilog ustupcima: primjeæujem stanovite obièaje kakvih kod ovdašnjih muslimana prije nije bilo. Stari most nije spajao samo dvije obale grada Mostara - bio je veza izmeðu Istoka i Zapada. Susreæem prijatelje iz djetinjstva, Emira, Ibru, Fatimu, 'ponižene i uvrijeðene'. Nitko od nas nije mogao ni zamisliti nešto slièno ovom što se dogodilo. Lukavi su bili oni koji su sve to izveli, potcijenili smo njihove sposobnosti.

Strahotne su dojmove ponijeli oni koji sa mnom proðoše bivšim Bulevarom Revolucije i ulicom koja nosi ime najveæeg pjesnika ovoga kraja - Alekse Šantiæa. Tu je bio i ostao stari zatvor nazvan 'èelovina': 'U njoj ima na stotine soba/ svaka soba za jednoga roba', to su rijeèi tužaljke. Prolaznik koji me prepoznao reèe mi da je to sada 'jedina zajednièka ustanova koja još stvarno djeluje u gradu'.

Granica je obilježena šutnjom i nepovjerenjem. Presijeca je 'prva linija' na kojoj se vodila suluda bitka. Na zidovima koji se nisu survali vidi se bezbroj rupa od kuršuma: pucalo se bjesomuèno, s osvetnièkim jarom, u želji da se što više uništi. Na Bulevaru je i kuæa u kojoj sam proveo djetinjstvo a moji roditelji starost. Ostala je bez krova i poda. Kroz razvalinu koja je nekad bila prozor izbila je duga grana zove, u našem kraju tako nazivaju bazgu. Intervjuraju me na tom mjestu. Stranci ne mogu ni zamisliti što sve osjeæam dok odgovaram na pitanja. Ne samo stid.

Teške su štete pretrpjele bogomolje kraj kojih prolazimo. Katolièka crkva Svetoga Petra i Pavla pogoðena je na poèetku sukoba, sredinom 1992, granatama 'jugoslavenske' vojske, veæ 'etnièki oèišæene' i srbizirane, pomiješane s 'rezervistima' pokupljenim bog zna kako iz istoène Hercegovine i Crne Gore. U toj sam se crkvi, kao djeèak, molio da mi se otac vrati živ iz nacistièkoga lagera u Njemaèkoj. I ona je obnovljena zahvaljujuæi pomoæi s raznih strana - iz Hrvatske i inozemstva, vjerojatno i novcem prikupljenim na hodoèašæima u Meðugorje.

Novi zvonik je viši èak i od onog na zagrebaèkoj katedrali. Nezgrapan, neskladan, ružan, postavljen je tako da po svaku cijenu nadvisi sve džamije i pokaže prednost jedne vjere nad drugom. Nad gradom, na brežuljku zvanom Hum, kraj mjesta gdje je bila mala austrijska tvrðava, dignut je golemi križ koji se vidi sa svih strana - da potvrdi nadmoæ u gradu u kojem nikad prije nismo bili veæina. Na jednoj strani je katolièki biskup, grub, netrpeljiv, nedostojan sveæenièkog poziva, na drugoj je franjevaèki red, koji brani svoje interese, više materijalne nego duhovne: sukobljavaju se meðusobno na naèin koji sramoti samu vjeru. Kardinal koji stoluje u Sarajevu ne umije naæi lijeka tome - i sam je izabran u prilikama u kojima je možda izgledao boljim nego što jest. Franjevci iz Bosne, iz 'Bosne srebrne', neusporedivo plemenitiji i odaniji vrijednostima kršæanstva, ne mogu utjecati na svoju redovnièku braæu.

***

Preðosmo rijeku preko privremenog mosta i popesmo se obronkom do mjesta na kojem je bila, s istoène strane grada, pravoslavna crkva. Isticala se svojom gradnjom, položajem, ljepotom. Ni kamen na kamenu od nje nije ostao. Nakon što je otud potisnuta èetnièka vojska, hrvatski su je križari najprije tukli granatama a zatim digli u zrak dinamitom te pretvorili u gomilu šute. ( Na posve isti naèin 'Srbi' su u Banjaluci sravnili sa zemljom velebnu džamiju Ferhadiju i, po vrhu, od njezina kamena napravili parkiralište.) Uz polomljene crkvene dveri ostao je dio golemoga križa iskovana u željezu, baèenog na zemlju, pogaženog, zarðalog. Nije li barem Kristov križ zajednièki obadvjema kršæanskim vjerama!

Povedoh oveæu grupu uz strminu, prema mjestu na kojem je stara pravoslavna crkvica bila stoljeæima ograðena i ukopana - Turci su dopustili da tu ostane ali da se ne istièe. I ona je teško ošteæena. Evropska uprava u gradu pomogla je da se obnovi. Dvije-tri lijepe ikone spašene su i vraæene u nevelik ikonostas. Ulazna vrata nam je otvorio tamnoput èuvar, mala rasta, iznenaðen i nekako preplašen. Zapodjenuh razgovor s njim i sjetih se obièaja svojih roditelja: ostaviti nešto za održanje bogomolje ma kojoj vjeri pripadala, mali milodar. Kad iziðosmo, crkvenjak mi reèe da ne zna može li to primiti. 'Znate, ja sam musliman. Opasno je ovdje bilo pravoslavcima èuvati crkvu. Zovem se Reðep Gaš, zovu me Reðo.' Ime je, oèito, muslimansko, prezime bi moglo biti i albansko. Pružih mu ruku.
Sjetih se kako sam osamdesetih godina boravio nekoliko puta na Kosovu zanoseæi se iluzijom da bih mogao uèiniti nešto da se poboljšaju odnosi izmeðu Srba i Albanaca u Jugoslaviji. Susreo sam tada, u manastiru Deèani, pravoslavnog monaha Justina Ðukiæa, naoèita i stasita èovjeka rodom je bio iz Bosne. Odveo me u manastirske trezore i pokazao njihovo blago.

'Kako je sve to spašeno, oèe? Vojske su ovuda harale', pitao sam.

'Spasili su sve to ovdašnji Albanci. Èuvali po kuæama, s koljena na koljeno prenosili, kao svetinju. Govorili da im sreæu donosi, rodne godine, zdravu djecu. A danas se i mi i oni razularili', reèe ponizno i zašuti. Ne zašto me tjeskoba muslimana Reðepa u maloj mostarskoj crkvi podsjetila na širokogrudnost monaha Justina u kosovskom manastiru. U nas su takvi izuzetci rijetki . Èudimo se sami sebi kad se s njima suoèimo.

Desetak kilometara južnije, niz Neretvu, nalazi se gradiæ Poèitelj, opisan u jednom od blistavih štiva Ive Andriæa: 'Na kamenu u Poèitelju'. Tu je nekad bila turska straža, štitila je prolaz na mjestu gdje se rijeka stisnula izmeðu dva brijega, koje nadvisuje tvrðava s lijeve obale. U Poèitelju bijaše lijepa džamija, velik hamam, mejtef. Gotovo svi stanovnici bili su muslimani.Ljeti bi tu 'pehlivanio' Zulfikar Džumhur, zvani 'Zuko', daroviti putopisac i slikar. Organizirao je u ovom gradiæu susrete umjetnika iz cijeloga svijeta. Umro je, sreæom, na vrijeme da sve ovo ne vidi - musliman po roðenju i Beograðanin po izboru.

Mjesto je pusto, džamija razmrskana, minaret prebijen, kuæe porušene. Stanovnici su se razbježali da ih ne pobiju najprije Srbi i Crnogorci pri povlaèenju, zatim Hrvati koji su okrutno zagospodarili ovim krajem. Vratile se dvije-tri familije, koje nigdje nisu našle utoèišta. Uðoh u kuæu (još je kišilo), pozdravih žitelje, upitah ih od èega žive.

'Ovuda prolaze automobili. Poneko se zaustavi da vidi sve ovo, pa kupi ljekovita bilja koje skupljamo unaokolo po brdu. Samo smo tri familije ostale ovdje meðu ruševinama.'

Zamolih staricu da mi proda malo kamilice, da nešto kupim i pomognem joj. Umotala ju je u fišek od novinskog papira, mjestimice mokrog od memla u stanu. Uzeh ga ozbiljno, kao da smo sklopili posao. Primijetih suzu na njezinu licu. Držala za ruku djeèaèiæa, vjerojatno unuka, koji je gledao oko sebe oèima što su rano upoznale strah. Dadoše mi na rastanku šipak, raspuknut od zrelosti.

'Sladunac je. Ponesi, nek" ti se naðe'. Izišao sam držeæi èvrsto u ruci fišek kamilice da se novina ne raspadne, i šipak. I meni su oèi zasuzile. Moji suputnici su vjerojatno pomislili da je to od kiše.

Na ulazima u Poèitelj - ajme! - dva su golema križa. Kad sam tu bio prije nekoliko godina s talijanskim prijateljima, bio je još jedan, treæi, na vrhu turske kule. Rekoše mi da je kardinal naredio da se samo taj odozgo skine. Stanovnici gradiæa bili su, kako rekoh, muslimani. I druge vjere imaju svoje fundamentaliste, ne samo islam.

Novi zvonik je viši èak i od onog na zagrebaèkoj katedrali. Nezgrapan, neskladan, ružan, postavljen je tako da po svaku cijenu nadvisi sve džamije i pokaže prednost jedne vjere nad drugom. Nad gradom, na brežuljku zvanom Hum, kraj mjesta gdje je bila mala austrijska tvrðava, dignut je golemi križ koji se vidi sa svih strana - da potvrdi nadmoæ u gradu u kojem nikad prije nismo bili veæina. Na jednoj strani je katolièki biskup, grub, netrpeljiv, nedostojan sveæenièkog poziva, na drugoj je franjevaèki red, koji brani svoje interese, više materijalne nego duhovne: sukobljavaju se meðusobno na naèin koji sramoti samu vjeru. Kardinal koji stoluje u Sarajevu ne umije naæi lijeka tome - i sam je izabran u prilikama u kojima je možda izgledao boljim nego što jest. Franjevci iz Bosne, iz 'Bosne srebrne', neusporedivo plemenitiji i odaniji vrijednostima kršæanstva, ne mogu utjecati na svoju redovnièku braæu.

***

Želio sam da se snimi i èuveno bogumilsko groblje u Radimljima, kraj Stoca.

Izmeðu Poèitelja o Èapljine zemlja je plodna : rastu loza, smokva, šipak, bajam, naranèa sve mediteranske biljke, voæke, trave. Kiša je prestala i mirisi borovine pomiješani su s vlagom. Poznajem Stolac, u kojem mi je otac službovao nekoliko godina , kao u nekoj vrsti izgnanstva. Skladan gradiæ na objema stranama rjeèice Bregave, pod brežuljkom na kojem su ostaci srednjovjekovne kule. Središte je imalo izrazito muslimanska obilježja: džamiju, kuæe sa strehama, šedrvan, 'demirli pendžere', avlije optoèene oblutcima.

Nisam vjerovao da je Stolac toliko stradao dok ne doðosmo do mjesta gdje je bio stari dio grada. 'Hrvati' su srušili sve što ima ikakvo istoènjaèko obilježje, otjerali muslimanske obitelji iz stanova, mnoge i pobili. Kad su malobrojni povratnici nedavno pokušali ponovo podiæi džamiju, rastjerali su ih slièno kao što su postupili 'Srbi' u Trebinju, pogotovo u Banjaluci prema onima koji su željeli obnoviti Ferhadiju. Moj prijatelj, profesor u Americi, reèe da je ovdje uèinjeno isto što i u Vukovaru:'hrvatski Vukovar'.

Na ulazu u bogumilsko groblje bila je svojedobno nevelika zgrada, u kojoj su se mogle kupiti ulaznice i razglednice, knjige o bogumilima na više jezika, popiti èaj i predahnuti. Srušena je. Na jednom zidu koji još strši neki vrli vjernik napisao je: 'Neæemo heretike'. Podsjeæam strance kako je Miroslav Krleža, kad smo nakon 1948. bili najugroženiji, isticao kako se ovdje oèitovala naša prava pripadnost: 'ni Bizant ni Rim, treæa komponenta'.

Još se daju proèitati imena neznanih nam predaka: Miogost, Bolašin, Bratoviæ. Neka su od njih napisana na staroj bosanèici. Steèci su teški, a dinamit skup. Vjerojatno zato nisu ni uklonjeni niti razoreni. Ostali su na mjestu gdje stoje od davnina, kraj èempresa koji se njišu na vjetru i bdiju nad njima. U blizini nema ljudi - vidjeh samo èudaka koji nervozno hoda ovamo-onamo meðu kamenim gromadama govoreæi sam sa sobom. Tražio sam da televizijska ekipa sve to snimi. Otišli smo otud osupnuti. To se dogodilo na kraju moga prvoga putovanja i svjedoèenja za emisiju 'Arte'.
Na dolasku nisam primijetio, nego tek na povratku - prošli smo kraj natpisa koji pokazuju put u naselja Bobanovo i Šuškovo. Nije nikakvo èudo što su nadomak Stolca, to jest onog što se tu dogodilo. Tko su Boban i Šušak? - upitaše me suputnici? Boban je bio poslovni èovjek i èlan Saveza komunista pod prošlim režimom. Okrao je trgovaèko poduzeæe kojim je upravljao i dopao zatvora. Svoju je kaznu kasnije predoèio kao žrtvu za hrvatstvo. Tako je postao poglavarom Herceg-Bosne u èasu kad su osnivani logori za muslimane i kad je srušen stari most u Mostaru. Umro je pod okolnostima koje su neki poznavaoci prilika smatrali dvojbenim. Nije dospio pred sud u Haagu za ratne zloèine.

Šušak je pak bio najutjecajnija liènost u Tuðmanovoj vlasti. Pokazao je stanovitu organizacionu sposobnost za vrijeme rata devedesetih godina, kao ministar obrane. ('On mi je najbolji ministar', govorio je Franjo.) Emigrirao je mlad u Kanadu, ostavivši za sobom nezbrinutu suprugu s tek roðenim djetetom. Dva puta sam ga vidio na televiziji kako diže ruku i pozdravlja ustaškim pozdravom - jednom u Posušju, drugi put meðu alkarima u Sinju. Pripisuje mu se najveæa zasluga u prikupljanju novca za izbor Franje Tuðmana meðu našim iseljenicima u Americi.

Ne zna se toèno je li u toj golemoj sumi bio i dio blaga pobijenih zagrebaèkih Židova, koje je odnio Ante Paveliæ u Paragvaj bježeæi ispred partizana, u golemim sanducima, prepunim zlatnine, o kojima svjedoèi u svojim memoarima njemaèki namjesnik u Zagrebu, general Glaise von Horstenau. Gojku Šušku je, èini se, bila važnija moæ nego probitak. Svojim je suradnicima i srodnicima ipak omoguæio da se obogate na neèuven naèin, pljaèkajuæi Hrvatsku. I on je umro prije Haaga. U naselja koja nose imena Bobana i Šuška ne mogu se nastaniti ni muslimani koji su ostali bez domova, ni pogotovo Srbi. Ovdje kršæanstvo, ni katolièko ni pravoslavno, ne poznaje samilost, Kristovu 'ljubav prema bližnjem.

Imali sliènih primjera? – pitaju me dalje. Teško ih je sve pobrojati. Na poljani kraj gradiæa Pakraca, u Lici, koja je u geografiji geenocida dobila ime 'Pakraèka poljana', stanoviti Merèep je sa svojim poboènicima pobija mnogobrojne Srbe, zarobljenike iz Slavonije i okolne mještane. Tuðmanovski sudovi nisu mu sudili, a ni oni poslije Tuðmana, premda su zloèin njegovi i njegove vojske svima poznati. Kraj naselja zvanog Merdak je slièan pojam obavijen crnim velom mita: «Merdaèki džep». I tu su masovno ubijani Srbi. U bosanskom selu Ahmiæi 'katolièko-hrvatski' ekstremisti poubijali su Muslumane i sušili im bogomolju. Nakon operacije zvane 'Oluja', kad je obièan srpski živalj istjeran iz krajine, poubijani su mnogobrojni starci i starice zajedno s gotovo svima onima koji nisu mogli ili htjeli bježati: kuæe su im srušene i spaljene, a njihovo rušenje i paljenje pripisano je samim Srbima. Bio sam na tim mjestima. Vidio sam ih.

Ima još mnogo detalja u tom mozaiku koji slièni na srednjovjekovni danse macabre.

***

Drugo putovanje, s uzvanicima 'Centra André Malraux', završilo se u Blagaju kraj Mostara, na izvoru Bune, 'rjeèice ledene kao mraz i bistre kao suza', po zapisu drevnog hercegovaèkog kronièara. Ovdje je ponovo otvorena tekija, dom derviša u koji se ulazi bez obuæe. Žene tu moraju prekriti glavu maramom. Nekim èudom narod ovdje nije stradao, a samo mjesto nije rušeno. Norvežani su, u znak pomoæi, napravili uzgajalište ribe. Pokazalo se unosnim – voda je svježa, èista, bogata. Desetci mojih prijatelja i iz Bosne i iz Srbije i iz raznih dijelova Istoène Evrope nemaju èime platiti skroman obrok, pastrvu koja se tu mrijesti i uzgaja, èašu bijeloga vina, hercegovaèkog. Naša bijeda - ex Oriente lux!

Vratit æemo se u Sarajevo opet 'vlakom bez voznog reda'. U vagonima je s nama ekipa novinara splitskog opozicijskog tjednika 'Feral Tribun'. Taj je list bio jedan od rijetkih u kojem sam u Tuðmanovo vrijeme mogao objavljivati u svojoj zemlji ne skrivajuæi što mislim o njezinim voðama. On je osvjetlao obraz gradu koji se proslavio svojim otporom fašizmu, na koji fašistièka sablast opet baca svoju sjenu. 'Feralovci' su u toku vožnje izložili svoja izdanja. Zalili smo ih konjakom koji sam kupio na aerodromu i ponio drugarima u Bosnu. Darovali su mi dvije vrijedne knjige: 'Pisma prijestolnièkom listu' Aristida Teofanoviæa (meni koji sam napisao toliko uzaludnih pisama) i 'Ukletog neimara' Bogdana Bogdanoviæa, nekadašnjeg beogradskog gradonaèelnika. Oba autora žive danas u emigraciji, prvi u Amsterdamu, drugi u Beèu. Susretali smo se po svijetu i sprijateljili u tuðim zemljama.

Grupa 'èudnih putnika' ( to je dio Baudelaireova stiha, koji je preuzeo kao naslov francuski organizator) smjestila se na povratku, zajedno s urednicima 'Ferala', u vagon u kojem se 'toèilo'. Bilo nas je odasvud. Stajali smo uz šank. Pili smo s nogu crno i bijelo, žilavku i blatinu. Poèeli smo pjevati na sav glas pjesme iz raznih dijelova zemlje u kojoj smo donedavno zajedno živjeli, koje svi znamo. Nesretan je narod koji više ne smije ili ne umije pjevati zajednièke pjesme. Nije mi do ponovnog stvaranja države ili režima koji je mogao biti bolji nego što je bio, nego do druženja, do drugarstva koje se ne može nièim zamijeniti.
Dugo u noæ nastavili smo se družiti po Sarajevu. To više nije bilo za nas srušeni grad. Ali on još nije zaboravio svoje graðane koje pogiboše od granata u ulici Vase Miskina Crnog, gdje su èekali štrucu kruha, ili pak na tržnici Markale, gdje su došli da uzmu mjericu krumpira: raskomadana tjelesa, mrtve na mjestu i umiruæe koje se pokušavalo prenijeti u bolnice u kojima više nije bilo mjesta, rane što krvare i lokve krvi na trotoaru, zapomaganje kojem više nije bilo pomoæi. I poslije svega toga, svi se sjeæamo strašnih i sramotnih vijesti i laži da su Bosanci ili Bošnjaci to sami sebi uèinili kako bi privukli pažnju svijeta. Još je strašniji i sramotniji sam smisao tih vijesti i takvih laži koje su režimski propagandisti pokušali svim sredstvima proturiti: ta navesti nekoga da se sam ubija bilo bi gore nego ubiti ga.

Sutradan smo bili ozbiljni. Priðe mi jedan pisac, sunarodnjak i rodoljub te me opomenu što sam 'tako strogo' govorio o hrvatskim zloèinima u Hercegovini. Odvratih mu da nije shvatio smisao moga svjedoèenja: govoreæi 'tako strogo', ja sam u isto vrijeme izazivao. Izazivam srpske ili bosanske ili crnogorske ili ne znam koje pisce i intelektualce da na slièan naèin kažu ono što su dužni reæi o zloèinima koje su poèinili njihovi sunarodnjaci. 'Helsinška povelja', èasopis iz Beograda, objavila je ove jeseni u dva navrata popise zloèina za vojske i 'paravojnih jedinica' kojima su upravljali Miloševiæi, Karadžiæi i Mladiæi i njihovi suradnici, borci 'za Veliku Srbiju koja bi se protezala do linije Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica: troipogodišnje granatiranje Sarajeva, bombardovanje Dubrovnika, paljenje Konavla, razaranje Vukovara, ubijanje 7.000 civila u Srebrenici, (podatke) o koncentrcionim logorema Keraterm, Omarska, Trnopolje, Manjaèa, o leševima albanskih beba i devojèica koje isplivavaju iz hladnjaèa, iz Dunava i iz jama u blizini policijskih objekata u okolini Beograda, o hiljadama poginulih i obogaljenih srbijanskih mladiæa u ratovima u kojima Srbija 'nije uèestvovala'… o iskljuèivoj, netolerantnoj, rigidnoj i reakcionarnoj Srpskoj pravoslavnoj crkvi'. To je napisao i potpisao Srbin.

Takoðer u 'Helsinškoj povelji' ( Beograd, oktobar 2001) potvrðuju se, opet iz pera Srbina, te optužbe dopunjuju pozivom da se pozovu na odgovornost oni koji su za to krivi: 'Teze o tome da Srbija nije uèestvovala u ratovima, da su Srbi branili svoja ognjišta, da su samo uzvraæali na napada toliko su nesuvisle i nelogièni, u toj meri neistinite i neutemeljene u bilo kakvom dokumentu, dokazu ili iole verodostojnom podatku, takva su konstrukcija i laž da ih je nepotrebno posebno komentaristati. Prosto je neverovatno da srpski intelektualci, Srpska pravoslavna crkva, srpski politièari i oni u opoziciji i oni na vlasti, ukljuèujuæi predsednika Koštunicu, srpski mediji, oficirski kor, prinèevi i princeze iz dinastije Karaðorðeviæ koji su se pompezno vratili u svoje dvorove, èlanovi Krunskoga saveta, Srpske akademije nauka i umetnosti, Udruženja književnika i najšire javno mnenje ne znaju za temeljno i do poslednje cigle razaranje Vukovara, spaljivanje Konavla, gaðanje Dubrovnika i sa mora i sa kopna (kojom prilikom gine u svom dubrovaèkom domu srpski pesnik Milan Milišiæ), bombardovanje Mostara, troipogodišnje granatiranje Sarajeva, stravièni masakr u Srebrenici, pokolje, silovanja i neljudska iživljavanja u Višegradu i Foèi, koncetrecione logore Trnopolje, Omarska, Keraterm i Manjaèa u Bosanskoj Krajini, gdje se nije ratovalo, rušenje gotovo svih džamija na teritoriji nekadašnje Bosne i Hercegovine i mnogo drugih zloèina…

Koristeæi energièno i uporno svoje pozicije, predsednik Koštunica je bio protiv izruèenja Miloševiæa Haškom tribunalu i otvaranja jama sa telima albanskih civila, doveženim sa Kosova za i zakopanih u blizini policijskih objekata u Srbiji. Otkopane su veæ èetiri jame sa oko 500 leševa. Još uvek ništa nije uraðeno na utvrðivanju kako su i gdje ti ljudi ubijeni, ko su njihovi egzekutori, po èijem nalogu i kako su prebaèeni i zakopani u neposrednoj blizini policijskih objekata. Postoje još tri identivikovane i obeležene jame u Batajnici, ali nisu otvorene i potpuno je neizvesno da li æe i kada poèeti ekshumacija iz njih… jer bi to kompromitivalo poziciju Srbije u meðunarodnoj zajednici». Ovim spiskovima možda jedino nedostaju žrtve kraj Prijedora, u Bosni, u današnjoj 'Republici Srpskoj': bacane su u neku vrstu moèvare, nisu vaðene, pobrojene, identificirane; pretpostavlja se da ih je oko desetak hiljada.

Do bombardiranja Beograda i još nekih gradova u Srbiji, protiv kojeg je autor ovih redova protestirao u Avianu, odakle su polijetali avioni NATO-a, nije - avaj – došlo sluèajno: predsjednik Koštunica i svi ostali koji se time služe kao alibijem, zaboravljaju da je do toga došlo nakon što je gotovo sedam stotina tisuæa Kosovara izgnano i ne zna se toèno koliko od njih poubijano. Vidjeli smo slike toga 'etnièkog èišæenja': žene, starce i djecu u blatu, po kiši, s nemilosrdnim gonièima i tenkovima za leðima. To se nastojalo sakriti od srpske javnosti.

Ljudi od pera snose za sve to golem dio krivice. Bilo bi dobro kad bi postojao poseban sud, ne samo onaj u Haagu, jedan još viši od njega, bolji i stroži od sudova èasti što su poslije Drugog svjetskog rata u nas i u Evropi sudili kvislinškim piscima. Da takav sud osudi pred javnošæu sve one koji su krivi za ovo što se dogodilo i da im prije svega navede imena: onog tko je od poèetka pripremao i pouèavao 'vožda' (Dobricu Æosiæa i njegove skutonoše), onog koji je podržavao 'vrhovnika' i upregao svoje tupo pero u opravdanje agresije na Bosnu ( Ivana Aralicu, na primjer), onog tko je držao mikrofon pod bradom guslaru i velièao njegove podvige dok je tukao po Sarajevu ( Momu Kapora). I sve ostale koji su bili uz zloèin, poticali na nj, skrivali ga, opravdavali na razne naèine i još uvijek ga pokušavaju opravdati: Matiju Beækoviæa koji unesreæi svoj talent, Ðogu i Nogu s njihovom nakaradnom mistikom, Bobanovog i Tutinog poboènika Anðelka Vuletiæa, Milu Pešordu koji je èak i svoje kolege koji su ostali u Sarajevu pod èetnièkim bombama zvao 'posrbicaama' te, zajedno s njima, mnoge druge.

I neki od Bosanaca i Bošnjaka, premda im je narod najviše stradao, morat æe progovoriti o onom što se dogodilo u Grabovici, Èelebiæima, Bradini, Busovaèi i ne znam gdje još., što uèiniše zloèinci nalik na Æelu i Cacu. Sve nije bila obrana.

Kao što su napredni njemaèki pisca iza Drugoga svjetskog rata postavili, ne bez rizika, ogledalo pred lice nacije i nastojali joj pokazati što su sve u njezino ime uèinili nacisti, i mi æemo morati kad-tad postupiti na slièan naèin. Hrvati to nisu uèinili ni za zloèine ustaša u prošlom ratu - danas to èine za nas sinovi naših Židova, èiji su roditelji pobijeni po ustaškim logorima. Srbi ponovo slave Dražu Mihajloviæa zaboravljajuæi kame njegovih èetnika ne samo uz krvavu Drinu. I Slovenci su dugo šutjeli o svojim zloèinima, s kraja onog rata.

Malo tko od nas pomišlja na to da sebe pogleda u ogledalu povijesti, bojeæi se vlastite slike. Pisci se klone takva nezahvalnog posla. Nacionalna inteligencija ne želi vidjeti svoju naciju na taj naèin. Novim voðama je, kao i starim, najprije do vlasti. Mi smo, dok bijasmo u zajednici, isticali najèešæe tuða zlodjela prikrivajuæi vlastita. Dok se svatko ne okrene sebi samome i ne preispita svoju savjest neæe biti ni pravog osvješæenja ni istinske katarze.

29-05-2010 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Kako smo bratski financirali srpsku agresiju
Društvo srpsko-hrvatskog prijateljstva
Piše: Boris Dežuloviæ



Usred rata u BiH, ali i kalendarski toèno usred rata u Hrvatskoj, istog dana dok hrvatski inženjerci postavljaju pontonski most na Maslenici, a HDZ-ova politièko-medijska industrija po Hrvatskoj progoni pacifiste i muslimanske izbjeglice, Republika Hrvatska generalu Ratku Mladiæu, bivšem komandantu Kninskog korpusa JNA, ratnom zloèincu koji je tenkovima pregazio Škabrnju i ubijao Zadar i Šibenik – i, nota bene, granatirao Maslenièki most – isplaæuje u gotovini devet milijuna dvjesto osamdeset i tri hiljade i dvjesto sedamdeset osam njemaèkih maraka



Photo: Dragan KujundžiæVas, gospodine, treba mobilizirati, poslati na frontu, i prvog momenta kad okrenete leða – pucati vam u potiljak! - tom je besmrtnom reèenicom 1. srpnja 1993. politièki komesar HDZ-a Drago Krpina poslao “mobilizacijski poziv” aktivistu Antiratne kampanje Zoranu Oštriæu, zato što je na tribini “Razvaljivanje Bosne” u zagrebaèkom KIC-u, dakle usred Hrvatske i usred rata u Bosni, širio pogubne ideje pacifizma.

“A muslimani su još u Makarskoj!” – tom je pak besmrtnom reèenicom legendarni Smiljko Šagolj 31. srpnja 1993. završio izvještaj o pokolju što su ga pripadnici Armije BiH poèinili nad hrvatskim civilima u Doljanima, šaljuæi preko HTV-a “mobilizacijski poziv” Hrvatima u domovini, kojima – eto – usred Hrvatske i usred rata u Bosni, muslimanski izbjeglice slobodno šetaju po Makarskoj.

Ta su dva greatest shita orubila vreli mjesec srpanj 1993. godine u Hrvatskoj, zemlji u ratu s dva neprijatelja: unutrašnjim – dakle pacifistima, borcima za ljudska prava i ostalom veleizdajnièkom gamadi – i vanjskim, poput bošnjaèkih izbjeglica, i muslimana opæenito, u civilu ili uniformi Armije BiH, u Livnu ili u Makarskoj.

Današnjeg èitatelja, sedamnaest godina kasnije, može to malo zbuniti, jer toga je srpnja èetvrtina hrvatskog teritorija još uvijek stabilno okupirana od srpskih pobunjenika - 18. srpnja, recimo, dovršen je na mjestu srušenog Maslenièkog mosta onaj slavni pontonski most. Pa ipak, Hrvati i Srbi skladno suraðuju u zajednièkom ratu protiv Bošnjaka: neka nova otkriæa, poput ratnog dnevnika komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladiæa - iznesenog ovih dana u Haagu – popunit æe naš kalendar za srpanj 1993. novim ljupkim detaljima.

Revni general bilježi tako u svoj rokovnik da su mu 15. srpnja 1993. na ime “uèinjenih usluga” – to æe reæi pomoæi u oružju i municiji, te artiljerijske i logistièke podrške u obraèunu s balijama – Hrvati isplatili 8,092.032 njemaèke marke, što sa tjedan dana ranije isplaæenim avansom od dvije cisterne dizela i 1,191.246 maraka ukupno iznosi, da vidimo, devet i devet osamnaest, pišem osam pamtim jedan, dakle ukupno 9,283.278 maraka. Da, i dvije cisterne dizela. Da ponovimo, kako ne bi bilo zabune: usred rata u BiH, ali i kalendarski toèno usred rata u Hrvatskoj, istog dana dok hrvatski inženjerci postavljaju pontonski most na Maslenici, a HDZ-ova politièko-medijska industrija po Hrvatskoj progoni pacifiste i muslimanske izbjeglice, Republika Hrvatska generalu Ratku Mladiæu, bivšem komandantu Kninskog korpusa JNA, ratnom zloèincu koji je tenkovima pregazio Škabrnju i ubijao Zadar i Šibenik – i, nota bene, granatirao Maslenièki most – isplaæuje u gotovini devet milijuna dvjesto osamdeset i tri hiljade i dvjesto sedamdeset osam njemaèkih maraka.

A to je tek jedna od rata koju Zagreb isplaæuje srpskoj braæi u Bosni, u ratu u kojemu – valja podsjetiti, da bi bilo zabune – Republika Hrvatska ni na koji naèin izravno nije umiješana. U veljaèi 2005., recimo, ekpert haškog suda Morten Torkildsen dokazivao je umiješanost Beograda u ratu u BiH dokumentom kojim jugoslavensko Ministarstvo obrane baš u to vrijeme, u ljeto 1993., Republici Srpskoj osigurava pomoæ od pet i pol milijuna maraka. Pih!, prezirno bi otpuhnuo Franjo Tuðman, da je živ.

Povijest je zgodna stvar, jer se može pisati i na temelju èinjenica. Ovako složene, one mogu dati sliku Domovinskog rata mrvu drugaèiju od one zlatnim slovima upisane u TV-kalendar, ali to je i dalje tek zlonamjerno slaganje èinjenica. Hajde da ih onda ne slažemo zlonamjerno, nego zlosluèajno. To se u historiografiji naziva kontekstom - prirodnim staništem èinjenica.

Mlada hrvatska država, koja u srpnju 1993. ima dvije godine i devet milijuna njemaèkih maraka viška, tih dana stenje pod teretom rata. Prosjeèna plaæa je jedva tristotinjak maraka, stotinu tisuæa Hrvata ima socijalne iskaznice, sljedeæih pedeset hiljada prima minimalac od osamdeset maraka, a još trideset hiljada plaæu uopæe ne dobiva. Dalmacija, izolirana od ostatka svijeta, tapka u mraku pod svakodnevnim redukcijama elektriène struje, koju im, južnjaci æe se sjetiti, Tuðmanovi inženjeri pripuštaju tek par sati dnevno - od šest poslijepodne, da mogu gledati Santa Barbaru – obeæavajuæi fantomske nizozemske dizel-elektrane.

Preživjeli meðu južnim Hrvatima koji su tada ležali u bolnicama, i kojima je život visio o kabelu agregata, svakako su mirniji sad kad znaju da su novac i dizel za elektrane i agregate kod Karlovca skrenuli za Banju Luku: u tom æe mraku, dok su svjetla pogašena, generalu Mladiæu biti isplaæeno obeæanih devet milijuna maraka, što iznosi, da vidimo, dakle toèno trideset tisuæa prosjeènih hrvatskih plaæa. Po èemu ispada – vidite gdje se razlikuje zla namjera od zlog sluèaja – da onih trideset tisuæa Hrvata nije dobilo plaæe za srpanj jer je novac bio potrebniji Ratku Mladiæu.

Kako je tek onda bilo srpnja 1993. u Mladiæevoj Republici Srpskoj – zapitat æe se svaki socijalno osjetljivi Hrvat. A nije bilo lako. Oružja i municije Mladiæ ima – upravo tih dana, 22. srpnja, na Sarajevo æe ispaliti do kraja rata nedosegnut rekord od 3777 granata – ali nema gotovine. A mora pri tom misliti i na braæu u Hrvatskoj.



Photomontage: InstruktorSvega koji dan prije dogovorene isplate, 98,6 posto Srba iz Republike Srpske Krajine na referendumu glasa za ujedinjenje s Republikom Srpskom, a srpski generali iz Bosne, predvoðeni Ratkom Mladiæem, potpisuju s Martiæevim generalima Sporazum o vojnoj suradnji. Konaèno, 19. srpnja 1993., par dana nakon isplate iz Zagreba, na zajednièkoj sjednici Vlada RS i RSK o ujedinjenju dvije paradržave dogovoreno je – èitamo iz zapisnika – “konstituisanje zajednièke kreditno-monetarne, fiskalne, porezne, devizne i carinske politike”. Tako kaže zao sluèaj, a zloj namjeri ðavo ne da mira, pa se pita: je li onda razumno sumnjati da bar neka od devet milijuna maraka nije završila i u Kninu? Po èemu ispada – vidite gdje su zla namjera i zao sluèaj slièni – da je srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku financirala Republika Hrvatska.

Kninu je, naime, svaka marka dobrodošla: galopirajuæa inflacija pojela je dinar, pa u srpnju 1993. prosjeèna plaæa srpskog vojnika po crnom kursu vrijedi jedva – tri “nemaèka orliæa”. Kako je Martiæeva vojska tada brojala oko èetrdeset hiljada ljudi, a Mladiæeva 85 hiljada, ispada – sad veæ izmeðu zle namjere i zlog sluèaja nema nikakve razlike – da je Hrvatska Srbima samo u srpnju 1993. isplatila dovoljno novca da plaæaju obje vojske puna dvadeset èetiri mjeseca, odnosno toèno dvije godine. Ili, ako vam je tako lakše, do kolovoza 1995. Ili, ako vam je tako teže, do kraja rata. Po èemu, opet, ispada – prepustimo se slobodno zloj namjeri - da je Domovinski rat završio onda kad Hrvatska više nije imala novca da plaæa srpske agresore.

Odakle, meðutim – na ovom mjestu dolazimo do kljuènog pitanja – Hrvatskoj u srpnju 1993. devet milijuna maraka viška? Vi dobronamjerno nagaðajte, a ja æu vam zlonamjerno pomoæi još jednim zgodnim datumom iz TV-kalendara za srpanj 1993: šestog srpnja, dva dana prije nego što æe Hrvatska isplatiti Mladiæu avans za “uèinjene usluge”, u sve hrvatske banke stiže dopis iz Ministarstva financija, kojim se direktorima nalaže da goleme svote deviza od otkupa stanova – sjeæate se kad ste otkupljivali svoje stanove devizama, zbog 30-postotnog popusta? - prebace na stanovite raèune u inozemstvu, iste one na koje su Hrvati iz dijaspore uplaæivali milijune na ime “pomoæi za naoružavanje”. Po èemu ispada – eto kako je put u raj poploèan zlim namjerama – da ste vi, poštovani èitatelji, podjednako vi koji ste uplaæivali “pomoæ” domovini u ratu, i vi koji ste otkupljivali stanove, u srpnju 1993. poklonili generalu Ratku Mladiæu devet milijuna jebenih njemaèkih maraka. Jasnije je sada, zar ne, zašto nam tog vrelog ratnog srpnja neprijatelj nije Ratko Mladiæ, nego nesretni Bošnjaci iz izbjeglièkih kampova i hipiji poput Zorana Oštriæa, sa svojim veleizdajnièkim tezama o besmislu rata. Kako vidite, braæo budale, rat je i te kako imao smisla.

A sada – isprièavam se na smetnji – nastavite s gledanjem TV-kalendara. Slavni su datumi na redu, od Dana Sabora do Dana državnosti. Srpanj ionako dolazi kasnije.

11-06-2010 at 12:51 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Dusa draga kako se on brine za Bosnu...


Špiriæ: Novèana pomoæ iz islamskih zemalja nije namijenjena razvoju BiH, veæ terorizmu
Moraju se presjeæi kanali pokušaja finansiranja terorizma u BiH, poruèio je to predsjedavajuæi Vijeæa ministara BiH.


Špiriæ: Ne mogu ti ljudi u ratu biti braæa, a sada neprijatelji zemlje Predsjedavajuæi Vijeæa ministara Bosne i Hercegovine Nikola Špiriæ smatra da se "ulazi u fazu izgradnje BiH kao vjerske države" i da je to "projekat koji æe trajati decenijama i vijekovima uz pomoæ islamskog kapitala najradikalnijih islamskih zemalja".

Ako misle graðani BiH da je taj kapital namijenjen razvoju Bosni i Hercegovini, u dubokoj su zabludi. Dakle, moraju se presjeæi kanali pokušaja finansiranja terorizma u BiH", kazao je Špiriæ na konferenciji za novinare u Sarajevu, odgovarajuæi na pitanje o razlièitim stavovima o postojanju potencijalnih terorista u BiH.

- Ovo je bio samo dokaz da postoje kapaciteti za terorizam i zato želim snažno da skrenem pažnju da je to opasnost koja vreba sve nas zajedno. Ukoliko se razviju ti projekti, neæe biti lijepo živjeti u ovoj zemlji ni Bošnjacima ni Srbima ni Hrvatima. Zato moramo tražiti mehanizme zajednièke odbrane od onoga što se zove terorizam kao veliko zlo. Ako jedna moæna Amerika poziva globalni svijet i smatra to globalnim zlom i traži pomoæ od svih, zašto BiH na takav naèin pristupa ovom jednom ozbiljnom problemu, kazao je Špiriæ.

Istaknuo je da problem neæe biti riješen ukoliko se "gura pod tepih", te da mu je žao što se ovih dana može èuti "razlièita kakofonija oko pojavnih oblika terorizma u BiH".

Špiriæ smatra da to može biti ozbiljan problem i to ne samo BiH, nego i regiona.

- U zabludi su oni koji misle da æe se taj problem riješiti donošenjem novih zakonskih projekata. Smatram da æe taj problem biti riješen samo ukoliko se ukine politièka podrška koja predstavlja plodnu klimu za razvoj terorizma ili pojavnih oblika terorizma, kazao je Špiriæ.

- Imamo najozbiljnije politièke ljude u ovoj zemlji koji kažu 'pa nema ih valjda 3.000' ili koji kažu 'ti ljudi sa bradom i kratkim pantalonama su rokeri'. Da nije tragièno bilo bi smiješno. To govori da ovdje postoji politièka podrška za to. Ne mogu ti ljudi u ratu biti braæa, a sada neprijatelji zemlje. Ovde mora doæi nova politièka generacija koja želi suživot u BiH i jasno to da kaže, te da zatraži podršku za takvo ureðenje BiH. Tada æemo biti na dobrom putum, zakljuèio je Špiriæ.

15-07-2010 at 22:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice