Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
tuzlak77 wrote:
I dal je istina da ima problema oko snadbijevanja hrane u Narodnoj kuhinji gdje se iz dana u dan povecava broj korisnika zbog siromastva u zemlji ?
Po meni je ta odluka sramotna pogotovo kad se zna da opstinari primaju lijepe plate i tople obroke. To je provokacija za obicne ljude.


O regresu ne bih jer je to i prvise ispolitizivano. Ja mislim da bi 99,99% onih koji se bune taj isti regres primili i nebi ga se odrekli da su kojim slucajem u mogucnosti da ga dobiju. A narodne kuhinje sto se tice pa mora da je u problemima kad se radnici GIPROMA hrane iz iste. Nista nemam protiv tih jadnih radnika, ali oni umjesto da dobivaju nadoknadu za topli obrok u novcu, oni taj obrok dobivaju, na zalost iz narodne kuhinje i otuda taj "povecani broj" korisnika iste...
Izvinjavam se, ali nisam mogao da odolim a da ne prokomentarisem ovo pitanje jer mislim da se iz "nekih razloga" vodi i to veoma intezivna kampanja protiv Jasmina Imamovica, pa cak i iz njegovih SDP redova. Zbog cega i sta je u pitanju, mislim da cemo uskoro i saznat.
03-08-2009 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Ispolitizirano jeste, ali je ujedno i bitno. Meni je bitno kao poreskom obvezniku, i kao gradjaninu koji je izabrao ovu vlast.

Stvarno ne znam samo zasto ste obrisali 2-3 teme koje su se bavile javnom potrosnjom, kao i metar poruka s drugih tema. Kako bilo, ostala je jedna, s koje kopiram sljedecu sliku.



Imam dva pitanja za vijecnike:

Po kom osnovu su uvecane stavke za plate i troskove zaposlenih, i to za oko 25% i 60%? Naime, prosjecna plata u FBiH nije rasla ni blizu tim ciframa - zapravo prosjecna plata za juni je nekoliko maraka niza od decembarske. Cak i ako oduzmemo nekih 8% za inflaciju, ova uvecanja su i dalje ogromna. Te dvije stavke, uz doprinose poslodavaca, sad progutaju oko 14.5 miliona , a prosle godine se radilo o 10.7 miliona. Usput, promijenjeni su zakoni o direktnim porezima, te je umanjeno poresko opterecenje na ovu vrstu licnih prihoda.

Drugo pitanje - koliko Opstina ima zaposlenih i koliko ih je imala prije 20 godina? Ako na plate ode toliko love, radnika je haman preko 500, a u to mi je tesko povjerovati, jer otprilike znam koliko ih je bilo u onom sistemu.

E sad, zasto pitam koliko ih je bilo prije 20 godine? Zato jer je formiranjem FBiH dobar dio ingerencija prebacen na kantone, pogotovo u kompleksnim stvarima koje iziskuju strucan kadar, od privrede, preko infrastrukture i prostornog planiranja. Da ne idem u detalje, vijecnici to znaju bolje od mene. Stoga je logicno da radnika bude osjetno manje nego prije 20 godina, a ne da ih bude duplo vise.

P.S.

Ako neko smatra da ovu poruku treba obrisati, poput onih koje sam pomenuo na pocetku, molim vas da me usput banujete s foruma jer je onda svaka dalja rasprava suvisna.

[Edited by nemamidejezanick on 03-08-2009 at 20:24 GMT]

03-08-2009 at 20:22 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

hej pa na to je veæ odgovoreno, tih 14.7 miliona je naraslo usljed reorganizacije ... ... pitaj, kako æeš znat ako ne pitaš ...

 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
03-08-2009 at 21:19 | Ukljuèi u odgovor
bosnjobosnjo
Nivo: Forumas sa iskustvom
100% bosanac
Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: najdraza
Odgovori: 245
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
RPM wrote:
hej pa na to je veæ odgovoreno, tih 14.7 miliona je naraslo usljed reorganizacije ... ... pitaj, kako æeš znat ako ne pitaš ...



Prije 1 mjesec uvjerio sam se u tu famoznu reorganizaciju.U prizemlju zgrade opcine hodnik desno,u jednoj od brojnih kancelarija 3x4 M zatekao sam 4 zaposlenice,svaka je imala svoj kancelarijski sto.Primjetio sam da se ubijaju od dosade,nista nisu radile.O uljudnosti da ne pominjem ljubaznost suvisno je pisati.
03-08-2009 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: REGRES
Bez chatanja molim

citat:
tuzlak77 wrote:
Postavljam pitanja za vijecnika i da mi odgovori sa da ili ne.
Jel mislite da je nedavni regres koji je nacelnik opstine dodijelio sebi i svojim ljudima u administraciji ispravna odluka ?
I dal je istina da ima problema oko snadbijevanja hrane u Narodnoj kuhinji gdje se iz dana u dan povecava broj korisnika zbog siromastva u zemlji ?
Po meni je ta odluka sramotna pogotovo kad se zna da opstinari primaju lijepe plate i tople obroke. To je provokacija za obicne ljude.

putnik wrote:
O regresu ne bih jer je to i prvise ispolitizivano. Ja mislim da bi 99,99% onih koji se bune taj isti regres primili i nebi ga se odrekli da su kojim slucajem u mogucnosti da ga dobiju. A narodne kuhinje sto se tice pa mora da je u problemima kad se radnici GIPROMA hrane iz iste. Nista nemam protiv tih jadnih radnika, ali oni umjesto da dobivaju nadoknadu za topli obrok u novcu, oni taj obrok dobivaju, na zalost iz narodne kuhinje i otuda taj "povecani broj" korisnika iste...
Izvinjavam se, ali nisam mogao da odolim a da ne prokomentarisem ovo pitanje jer mislim da se iz "nekih razloga" vodi i to veoma intezivna kampanja protiv Jasmina Imamovica, pa cak i iz njegovih SDP redova. Zbog cega i sta je u pitanju, mislim da cemo uskoro i saznat.
--------------------------------------------------------------------------------
Tesko je odgovoriti sa da ili ne, pogotovo ako pitanja ima vise, pa su jos dodani i komentari, a politizaciju i dramatizaciju navedenih pitanja je tesko izbjeci.
Putnik mi je pomogao, vecim dijelom odgovorio na drugi dio, a sto se prvog tice, mozda nije pogodio procenat.
Koliko znam, odluka, koju je potpisao nacelnik, u skladu je sa zakonom i opcinskim aktima, a pojedine komentare na nju su u nekim medijima vec dali pojedini vijecnici.
O moralnim aspektima mozemo govoriti tek ako pogledamo sve argumente, zasnovane na zakonu. I, konacno, tesko je govoriti o troskovima administracije na primjeru samo jedne odluke, isplate ili opcine, a poredjenje praviti sa narodnim kuhinjama. Sve je to dio sistema, zasnovanog na zakonima federacije, za koje znamo kakvi su i koliko se primjenjuju. Na nama vijecnicima je da donosimo akte, uskladjene s tim zakonima, a nacelnik je duzan primjeniti ih. U ovom slucaju, a koliko znam i inace, on i njegovi saradnici postovali su propise, pa se termin „ispravan” u javnoj upravi moze tumaciti i kao "propisan". O svemu tome ce svakako biti dovoljno govora kod prvog izvjestavanja o realizaciji (i vjerovatnog rebalansa) budzeta, koje uskoro moramo ocekivati.


03-08-2009 at 22:04 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Previse je pitanja, a jos vise komentara u ova 2-3 posljednja posta. Neki se i ne ticu nadleznosti vijecnika, a na neke je vec odgovarano, jos u vrijeme usvajanja budzeta.
Tesko je odgovoriti ukratko, ali, do porasta stavki, koje je potencirao Nemamidejezanick, doslo je, prije svega, zbog promjene nacina obracuna placa i troskova zaposlenih (sto je uskladjeno sa novim federalnim zakonom), narocito u dijelu vatrogasne jedinice.
Nije porastao broj zaposlenih (a krece se oko 500, racunajuci i vatrogasce), i nisu im povecavane place. Sve to ce se moci vidjeti prilikom rasprave o ostvarenju budzeta za 6 mjeseci, jer bi taj izvjestaj trebao biti postavljen i na sluzbenoj stranici opcine (kao sto trenutno ima i budzet za 2009, uklj. sve sluzbe i broj zaposlenih u svakoj od njih).
O ostalim pitanjima sam sam spreman opsirnije razgovarati usmeno, da ne trazim ranije odgovore na ovom topicu ili prelistavam akte, u kojima se odgovori mogu naci.

03-08-2009 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

ja bi samo da komentiram, opet, ... èini mi se da se radi o vatrogasnoj jedinici u Termoelektrani Tuzla a promjena je usljed prelaska na trezorsko poslovanje.

no, interesantno je da 28 vatrogasaca godišnje košta 3 miliona KaeMova?! 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
03-08-2009 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Poštovanje Rafo
Drago mi je da si se poslije duže vremena javio na forum.
Obièno izbjegavam voditi polemiku sa tobom na ovoj temi jer tema i nije zamišljena kao poligon za razmjenu mišljenja veæ kao svojevrsni servis graðana na kome æeš ti pokušati dati odgovor na postavljena pitanja iz domena rada OV-a.
Meðutim ovaj put mi je teško da se uzdržim a da ne prokomentarišem tvoj odgovor u vezi sa regresom koji je isplaæen opštinarima kako narod voli reæi i naravno naèelniku Imamoviæu.Do sad smo se naèitali hiæme saopštenja upuæenih od strane vlasti u Tuzli ili da budem krajnje jasan od strane SDP-a, na raèun rasipništva i enormnih primanja kako kantonalnih tako i onih vlastodržaca na federalnom nivou.I odmah da kažem da su sva saopštenja bila apsolutno opravdana!
E sad kad je isplaæen za sadašnju situaciju enormno veliki regres pokušava se sve umotati pod plašt zakona.
Pa svako æe naravno reæi iste sekunde da ni ovi u kantonu i federaciji nisu nikad ništa isplatili mimo zakona!
Ti u svom postu napisa:
"O moralnim aspektima mozemo govoriti tek ako pogledamo sve argumente, zasnovane na zakonu."
Pa neæe baš biti da moral i zakon uvijek stanuju pod istim krovom!

 


<br /><br /><br /><br />

03-08-2009 at 22:46 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: REGRES
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

...O moralnim aspektima mozemo govoriti tek ako pogledamo sve argumente, zasnovane na zakonu...

Shvatam Vas kao POJEDINCA.
Shvatam i da ne mozete seci granu na kojoj sedite, te da ste na ovom forumu cesto u nezavidnom polozaju.

O moralu je suvisno govoriti, SVE SE ZNA u ovoj drzavi! Samo oni koji PRVI treba da znaju i RADE SVOJ POSAO, eh, bas oni NECE da znaju. Valjda im je vodilja misao slavnog Hemingveja :

"Moralno je ono posle cega se DOBRO osecate, nemoralno je ono posle cega se LOSE osecate".
03-08-2009 at 22:59 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak77
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-07-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 8
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Rafo care moj, LEGENDO !
Kako ja tebe tumacim ti kazes ako zakon dozvoljava da opstinski sluzbenici mogu sebi dodijeli regrese po npr. 10000 KM-ova oni mogu sebi uzeti po principu uzmi ako koliko ti drago, pa koga briga za moral kad ja dobijem po par hiljadarki regresa. Jel tako ? Eee care moj to dovoljno govori koliko se vi brinete za gradjane. Cuo sam da je nacelnik opstine smanjio socijalna davanja sa 100 na 50 KM-ova. Sad se nezna ni dal ima te vrste pomoci za najugrozenije.
Nemas mi sta vise odgovarati, jer sve je jasno.
Odgovorili ste na moje pitanje sa DA.
Narode ne glasajte vise za njih ako imate pameti. Tako Vas molim.

04-08-2009 at 00:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice