Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - regulisanje saobraæaja ne skveru
Bez chatanja molim

citat:
tobi wrote:
Da li iko razmišlja o pravilnom signalisanju kružnog toka na skveru.To,da se unutar kružnog toka vozila zaustavljaju da bi vozila iz nekog pravca imala prvenstvo je (najblaže reèeno)neviðeno!Kružni tok je najbolje riješenje za raskrsnice i u inostranstvu se semafori zamjenjuju kružnim tokom zbog jednostavnosti a kod nas u jedinom kružnom toku u gradu vlada potpuni haos.Za riješenje je potrebno pravilno postaviti nekoliko saobraæajnih znakova.

Za poèetak bar postaviti saobraæajni znak obaveznog kružnog toka iz pet pravaca koji se u skver "ulivaju"...To nije neka mudrost kojom treba da se bakæe OV, veæ saobraæajna policija ili saobraæajni inspektor(i) .

[Edited by soraya on 11-12-2009 at 16:07 GMT]
11-12-2009 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - regulisanje saobraæaja ne skveru
Bez chatanja molim

u Tuzli galopirajuæom stopom stradaju djeca, ponajviše na pješaèkim prijelazima,

zbog nepostojanja signalizacije, podvožnjaka i nadvožnjaka,

zbog bahatog odnosa direktora škola prema sigurnosti uèenika oko škola / izuzimajuæi primjer direktora oš pazar /,

idolentnog odnosa ministarstva poslova - službi saobraæajne policije koje bi koordiniranim aktivnsotima sa gradjanima obezbijedili neometan i siguran prijelaz pješaka preko saobraæajnica, u uslovima otežanih prijelaza zbog prethodno navedenih propusta,

te naèelnik opæine i opæinskih službi koje se brinu o bezbjednosti saobraæaja i bezbjednosti pješaka u saobraæaju,

danas teško nastradale dvije djevojèice na pješaèkom prijelazu na južnoj magistralnoj cesti kod kipova nakon što su samo netom napravile par koraka iz škole,

prije par dana nastradala djevojèica na pješaèkom prijelazu sjevrne sobraæajnice na slatini kod studentskog doma,

samo još prije par dana nastradala djevojèica na pješaèkom prijelazu kod doma za nezbrinutu djecu,

koliko æe još koštati nedavno oformljeno preduzeæe za regulisanje saobraæaja u Tuzli?

11-12-2009 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - syvc - asf
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Nismo dugo kontaktirali, pa da ti pokusam odmah i ukratko odgovoriti. Prije toga pozdrav
Vec je mnogo vijecnika (a forumasa jos vise) postavljalo pitanja na ovu temu, ali se (samo) pitanjima i inicijativama malo postize. Najvise zavisi od onih koji su neposredno odgovorni i koji raspolazu budzetom za odredjenu namjenu, a od njih nema kompletnog odgovora.
Prave podatke, zato, nemam ni ja, ali sam konacno upoznao saobracajnog inzenjera iz Komunalne sluzbe (kojeg smo i ranije ovdje pominjali), i od njega cuh neke ohrabrujuce informacije.
Trenutno se rjesavaju neka od zagusenja na pojedinim raskrsnicama, privodi se kraju paket terenskih aktivnosti (za ovu godinu) iz oblasti parkiranja, a uz to su vec polozili dio planiranih kablova duz juzne saobracajnice za potrebe zelenog vala.
O tehnickim detaljima i rokovima ne bih se mogao izjasnjavati, jer nisam kompetentan (da vise ne spominjem nadleznost), ali mogu ponovo postaviti pitanje odgovornim, ukljucujuci i trazenje informacije o semaforu kod Jupitera.
Vidio si da je, osim ovoga sto si pitao, u oblasti saobracaja jos mnoogo problema, od kojih su najvazniji ugrozavanje sigurnosti na cestama u nekim dijelovima grada, koji zahtijevaju hitne i radikalne mjere. OV moze odlukama donekle uticati na brze rjesavanje problema parkiranja, na raspodjelu sredstava za odrzavanje lokalnih puteva i eventualnu gradnju nekog od novih, moze vrsiti (i vrsi) pritisak na sluzbe i preduzeca, a za slozenije probleme nadamo se dobroj koordinaciji opcinske sluzbe sa ostalim subjektima, koji brinu o putevima, po Zakonu o sigurnosti saobracaja na cestama BiH. Siguran sam da je i ovaj forum jedan od vidova pritiska.



Postovani,
zahvaljujem na odgovoru, mada niko od nas nije dobio trazene odgovore cak ni nakon ovoliko godina. Nadam se da ce barem vijecnicka inicijativa uciniti nesto kada je rijec o semaforu kod Jupitera.
Sto se tice zelenog vala, ocito je da cemo se jos nacekati.

I dok mi jos nemamo ni to od zelenog vala, u gradovima okruzenja se instaliraju semafori koji rade na LED lampice, a u cilju smanjenja potrosnje elektricne energije kao i drugih razloga (bolja vidljivost, duze traju od obicnih sijalica a sistemi mogu raditi na akumulatorima i po nekoliko dana u slucaju nestanka elek. energije).

Pitanje je hocemo li mi ikada biti u korak sa drugima?!
12-12-2009 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - Odluka o komunalnom redu
Bez chatanja molim

Poštovani, ima li moguænosti da se izmijeni odluka o komunalnom redu u kojoj izmeðu ostalog stoji: STAJALIŠTA JAVNOG AUTOBUSKOG SAOBRAÆAJA... Po Èl. 73 ZOBS-a to su stajališta za vozila javnog saobraæaja (autobus se ne spominje).
Dalje u tekstu stoji: JKP GIPS Tuzla, koliko je nama graðanima poznato a što se može i argumentovati to preduzeæe je D.D. Gips tuzla i nije Javno Komunalno Preduzeæe.
Može li se službi za komunalne poslove postaviti pitanje zašto u skladu sa zakonom ne pristupi dopuni horizontalne i vertikalne signalizacije dopunskih za stajališta vozila javnog saobraæaja gdje bi stojalo:
BUS/TAXI PRIJEM I OTPUST bez zadržavanja ili nešto slièno, grad je uzak i taxi prevoznici nemaju desnu žutu traku kao u Sarajevu i veæim gradovima te smatram ovo kao jedino alternativno rješenje.

Hvala lijep pozdrav.

13-12-2009 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - Odluka o komunalnom redu
Bez chatanja molim

citat:
Cope wrote:
Poštovani, ima li moguænosti da se izmijeni odluka o komunalnom redu u kojoj izmeðu ostalog stoji: STAJALIŠTA JAVNOG AUTOBUSKOG SAOBRAÆAJA... Po Èl. 73 ZOBS-a to su stajališta za vozila javnog saobraæaja (autobus se ne spominje).
Dalje u tekstu stoji: JKP GIPS Tuzla, koliko je nama graðanima poznato a što se može i argumentovati to preduzeæe je D.D. Gips tuzla i nije Javno Komunalno Preduzeæe.
Može li se službi za komunalne poslove postaviti pitanje zašto u skladu sa zakonom ne pristupi dopuni horizontalne i vertikalne signalizacije dopunskih za stajališta vozila javnog saobraæaja gdje bi stojalo:
BUS/TAXI PRIJEM I OTPUST bez zadržavanja ili nešto slièno, grad je uzak i taxi prevoznici nemaju desnu žutu traku kao u Sarajevu i veæim gradovima te smatram ovo kao jedino alternativno rješenje.
Hvala lijep pozdrav.

Ukratko, ima mogucnosti, i pravi je trenutak.
Odluka o komunalnom redu je, u formi nacrta, upravo upucena u javnu raspravu. Nadam se da cete i vi biti jedan od predlagaca mogucih izmjena i dopuna. Ovih dana ocekujem da se tekst nacrta postavi na sluzbenoj opcinskoj stranici. Mozemo kontaktirati ovako, mailom ili pp-om, a ako medju taxistima (i drugim zainteresiranim) bude zelje, mogao bi se upriliciti i kakav sastanak predstavnika predlagaca i udruzenja.
Prijedloge slicnog sadrzaja vec su neki vijecnici uputili i na sjednici OV. Uzgred, GIPS jos uvijek ima tretman JKP; struktura vlasnistva to ne sprecava, a vrsta usluga im je ostala ista.
14-12-2009 at 06:33 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Stvarno bih zamolio sve forumaše da se uzdrže od neozbiljnih komentara na ovoj temi.
Mene zanima u kojoj je fazi rješavanje pitanja statusa Grada Tuzle odnosno da li se federalni Parlament izjasnio po tom pitanju odnosno da li je neophodna odluka federalnog parlamenta kako bi Tuzla i zvanièno dobila status Grada.
Ono što zamjeram opæinskim strukturama jeste neobjašnjiva inertnost odnosno izostanak aktivnosti na pružanju adekvatnih i pravovremenih informacija našim sugraðanima oko ovog pitanja.Sebe doživljavam kao relativno dobro informisanog poreskog obveznika ali vjerujte da ni meni apsolutno nije jasno šta Tuzla dobiva(ili gubi) time što æe dobiti status grada.Nedavno je èak i na ovom forumu voðena svojevrsna polemika oko inicijative SNSD-a i HDZ-a oko formiranja više opæina(opština) i veæina se složila oko toga da ta inicijativa za krajnji cilj ima formiranje jednonacionalnih opæina(mada iskreno da vam kažem meni nije jasno kako bi se na podruèju Tuzle uopšte i mogle formirati takve opæine).Bojim se da se proglašenjem Tuzle Gradom ide samo u pravcu daljnjeg nagomilavanja administrativnog aparata.Ono što je moje viðenje cijele stvari jeste da bi trebalo iæi na krajnju decentralizaciju vlasti (primjer Slovenije) èime bi se administracija na maksimalno moguæi naèin približila graðanima što u principu i jeste njihova zadaæa.Molio bih Vaše mišljenje o tome!

Pored kratkog komentara na tvoje komentare, s kojima se dobrim dijelom slazem (pogotovo o inertnosti u pruzanju informacija), ali koji zasluzuju i nesto detaljnije elaboriranje, odgovoricu na tvoje pitanje:
Sekretar Vlade FBiH je odgovorio na jedno od brojnih pitanja (i inicijativa), vezanih za status odluke tuzlanskog OV o proglasenju Tuzle gradom, u smislu da je prednacrt zakona (o proglasenju tuzle gradom) pripremljen, i ceka jednu od narednih sjednica vlade. Medjutim, posto su u medjuvremenu i druge opcine donijele slicne odluke, pokusace se kompletirati cijeli set zakona, pa rjesavati ih u paketu, takodjer na nekoj,oj,oj od narednih sjednica. Nista konkretno, ali, za ovu vladu prilicno znakovito. Po meni, to bi znacilo, ono sto sam i ranije mislio, da od zakona nece pozadugo biti nista, odnosno da na kraju nece biti neke ozbiljnije razlike izmedju bosanske (vece) opcine i (osrednjeg) grada.
Bilo je u startu nekih zakonskih mogucnosti, koje za grad nesto znace, a opcini nisu pruzene (pa bi Tuzla nesto od toga i iskoristila), ali sad, dok zakoni stignu na sjednicu vlade, pa se, aBd, usaglase na vladi, pa od vlade do oba doma parlamenta, pa od Sarajeva ka realizaciji u kantonima i brojnim novim gradovima, toliko ce izgubiti na sustini, da cemo se na kraju pitati zbog cega smo trazili da Tuzla bude grad.
A moje misljenje o decentralizaciji bi se takodjer priblizilo tvom, mozda i slovenackom modelu, koji je, medjutim, za aktuelne politike neprihvatljiv. On bi, prije svega, isao ka postepenom ukidanju kantona, barem u dijelu zakonodavnih nadleznosti, kao i jacanju lokalne samouprave. Tuzla, kao danasnja velika opcina i kao (buduci) administrativni grad, ne bi se trebala bitno mijenjati u obimu administracije, ali bi se mogla racionalizirati i svoje funkcije vrsiti punim kapacitetom. Za to je nuzna ozbiljna reforma uprave, prije svega u FBiH, ali nje nema ni na vidiku.
17-12-2009 at 18:34 | Ukljuèi u odgovor
Slana_Banja
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 01-06-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 31
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Mozete na sljedecoj sjednici OV, postaviti pitanje sta je sa petlje na Sickom i ulazom u cestom sa po dvije trake u jednom smjeru do Kreke
Dokle je dosao ovaj plan?
Ja sam citao na pojedinim portalima da su novci obezbjedjeni ali da ima dosta problema u Opstini oko zemljista na ovoj dionici od petlje do Kreke...
Pozdrav

16-01-2010 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Slana_Banja wrote:
Mozete na sljedecoj sjednici OV, postaviti pitanje sta je sa petlje na Sickom i ulazom u cestom sa po dvije trake u jednom smjeru do Kreke
Dokle je dosao ovaj plan?
Ja sam citao na pojedinim portalima da su novci obezbjedjeni ali da ima dosta problema u Opstini oko zemljista na ovoj dionici od petlje do Kreke...
Pozdrav

Pozdrav i tebi!
Pitanje bih rado postavio, ali me sprecavaju dva razloga: vjerovatno bih dugo cekao na odgovor (jer bi pitanje bilo proslijedjeno federalnoj direkciji za ceste), a drugo, vec imam pripremljeno (i vise od) tri pitanja (koliko je predvidjeno poslovnikom) za nase opcinske sluzbe. No, ako vec zelimo detaljniji uvid u stanje ovog projekta, imamo alternativu: ja cu na sjednici usmeno i nezvanicno pitati, seficu sluzbe za imovinsko pravne poslove i slavka stijepica iz sluzbe za prostorno, sta znaju o postupku rjesavanja otkupa i odsteta za parcele u zahvatu petlje i puta (o cemu najvise mora znati investitor, koji vjerovatno mnoge slucajeve rjesava neposrednom pogodbom), a ti direkciji mozes pitanje postaviti e-mailom preko njihove web-stranice http://www.jpdcfbh.ba, gdje imaju rubriku "pitanja i odgovori".
U pricu o navedenim problemima u Opštini ne vjerujem, jer ako postoje novci i projekti, i ako se postupa po vazecim federalnim zakonima, opcina mora brzo provesti tehniku uknjizbe (ili kako se vec zovu pravne radnje oko imovinsko pravnih problema) i izdavanja eventualnih saglasnosti, za koje postoje potrebni uslovi. Sve to, u principu, vode i rjesavaju investitori.
Vaznije je pitanje: da li ce direkcija u ovakvoj krizi i nestasici novca uopce staviti u plan ovu petlju i put, jer su novci iz prethodnih godina potroseni, a eventualni (malo vjerovatni) suficit se, zajedno s raspolozivim prihodom, rasporedjuje na projekte koji imaju prioritet u 2010. Puno toga je zapoceto i obecano, a nedovrseno, pa prica o problemima sa opcinom ocito sluzi kao alibi za naivne.
16-01-2010 at 20:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Moram opet dzaba je. Cisto da se zna ko nam dolazi u Tuzlu. Snimak se ovih dana pojavio na you tube.

Vasilije Kaèavenda - 12 Juli 1995 - Slava i slavlje nakon pada Srebrenice




17-01-2010 at 22:45 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Na izjavu cetnickog generala koja glasi:" Ugledao sam Minaret do nebesa, mislim da je vec jutros on poravnat"...cetnik svih cetnika koji na zalost svih radi u Bozijoj sluzbi samo se nasmijao...Pa stvarno dokle ce se jos ova spodoba od covjeka bezbrizno setati Tuzlom...Mislim da ima kamara materijala da se ovaj NEcovjek izvede pred lice pravde. Koga ili cega se to plasi Tuzla pa da niko od vlasti ne smije podnijeti krivicnu prijavu za ratne zlocine protiv ove neljudske spodobe? Ako drzava nista ne radi na tome polju zasto ga opstina pa i kanton ne proglase NEPOZELJNOM spodobom i ZASTO mu s eNE zabrani pristup u Tuzli. Zasto svi sute dok istovremeno srpska vlada u beogradu pravi spisak od nekoliko hiljada onih koji su branili svoju zemlju od ovakvih spodoba i njemu slicnim...


Ovdje mozete malo bolje vidjeti osmjeh na na licu, a u vezi izjave da je Minaret srusen...

17-01-2010 at 23:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice