Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
--------------------------------------------------------------------------------
daleko wrote:
Valjda postavljam pitanje na pravom topic-u, vrlo kratko, interesuje me "porijeklo" ovih 35M? Kojeg su "tipa" ova sredstva? Da li su to pozajmice, grantovi, donacije, kreditna sredstva ili sta vec? Za Elektroprivredu znam ali sta je sa ostalih 32M? Zasto smo dobili 32M? Kakv trud je ulozen? Koje su ideje iznesene?
--------------------------------------------------------------------------------

citat:
Misa wrote:
...I mene zanimaju izvori dodatnih 35 miliona, sa kojima Naèelnik ''ide prema graðanima''.Ako su to krediti kojima æe dodatno uvaliti JP, hvala lijepo, jer sve æe to opet udariti po glavi graðana.

---------------------------------------------------
Pitanja su prava, ali, nazalost, na ovom topicu tesko da cemo (brzo) dobiti odgovore. Jos uvijek sam jedini vijecnik ovdje, a nisam bio na jucerasnjoj i vecem dijelu prethodne sjednice OV.
Mozda kasnije i saznam detalje, ali vjerujem da cete ih vi dotad znati.
Potrazicemo odgovore od bolje informisanih vijecnika i zvanicnika ili u drugim medijima, pa se javimo. Mozda nam pomogne S.M, bila je na tom dijelu sjednice?
Posto su Tuzlarije (nadam se, privremeno) ukinule komentare na vijesti, predlazem moderatorima da na ovom topicu (ili barem ovom pitanju) ne budu previse restriktivni, ako prave odgovore dobijemo i od nekog ko nije vijecnik.
I, jos, zasto otpor prema odmjerenom koristenju kreditnih sredstava? Bez njih nije moguce rijesiti skoro nijedan finansijski ozbiljan opcinski problem.
26-03-2010 at 08:26 | Ukljuèi u odgovor
Misa
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Odgovori: 59
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


Pitanja su prava, ali, nazalost, na ovom topicu tesko da cemo (brzo) dobiti odgovore. Jos uvijek sam jedini vijecnik ovdje, a nisam bio na jucerasnjoj i vecem dijelu prethodne sjednice OV.
Mozda kasnije i saznam detalje, ali vjerujem da cete ih vi dotad znati.
Potrazicemo odgovore od bolje informisanih vijecnika i zvanicnika ili u drugim medijima, pa se javimo. Mozda nam pomogne S.M, bila je na tom dijelu sjednice?
Posto su Tuzlarije (nadam se, privremeno) ukinule komentare na vijesti, predlazem moderatorima da na ovom topicu (ili barem ovom pitanju) ne budu previse restriktivni, ako prave odgovore dobijemo i od nekog ko nije vijecnik.
I, jos, zasto otpor prema odmjerenom koristenju kreditnih sredstava? Bez njih nije moguce rijesiti skoro nijedan finansijski ozbiljan opcinski problem.
............................................
Evo zašto.Kada opæina natjera JP da digne kredit (Vodovod, Komunalac) i zavali ga u gubitak onda ona ide prema graðanima preko nihovih leða.Kredit moraju vraæati JP koja nemaju para za to i onda se poveæavaju cijene usluga i praktièki kredit vraæaju graðani.Tako je bilo ove godine.Tako može diæi kredit svako.A opæina iz buðeta finansira Jasminove fiks ideje, trgove, fontane,muzeje, stadione i druge budalaštine.Smatram da bi bilo bolje da te pare usmjeri u Javna preduzeæa a ne da im nameæe kredite koje oni nisu u stanju da vraæaju.
Neka opæina digne kredit pa finansira Jasminove ideje i vraæa ga a ne graðani, posredno preko poveæanja cijena usluga JP.

26-03-2010 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Rafo,
RESPECT zbog ovog expresno brzog odgovora !
Ja apsolutno nema nista protiv uzimanja kredita DAPACHE, ja sam neko ko duboko vjeruje da se itekako moraju koristiti kreditna sredstva, pa privreda i ekonomija najjrazvijenijih i najuredjenijih zemalja se zasnivaju uglavnom na kreditima. Nismo mi Dubai niti Abu Dabi da zahvaljujuci nafti ne znamo kuda cemo sa novcem!
Znaci DA za povoljne kredite koji ce donijeti nova radna mjesta, podignuti standard i istovremeno biti "otplativi".
Medjutim, ako ce se ti krediti koristiti neodmjereno, neracionalno, nenamjenski, samo za podmirivanje dugova, gasenje socijalnih nemira isl. onda sam itekako protiv. I jos nesto sto mi je zasmetalo tj. zasto postavih ovo pitanje je nacin na koji se pricalo o "dodatnih" 35M, zaista uz svo duzno postovanje prema svim tim vijecnicima moje misljenje je da izjava, citiram:
"

citat:
U odnosu na prošlogodišnji je manji, meðutim, u uvodnim izlaganjima naèelnika Opæine Tuzla i pomoænika naèelnika za budžet i finasije Suade Isakoviæ, dobili smo informacije koje su veoma ohrabrujuæe, a to je da je raznim projektima uspjelo da se doðe do novih 35 miliona KM
"

djeluje krajnje smijesno i neozbiljno (narocito ovo podebljano), priznacete i Vi sami! Ono "Evo bas sad dok mi pricamo, dobismo 35M.... evo sad nam profaksashe...." Prema ovome izgleda da niko nije znao za te novce osim njih dvoje i kao iznenadicemo "raju" na sjednici opcinskog vijeca, da li je to moguce?!
Halalosum
ali moradoh reci.
26-03-2010 at 09:56 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

I, jos, zasto otpor prema odmjerenom koristenju kreditnih sredstava? Bez njih nije moguce rijesiti skoro nijedan finansijski ozbiljan opcinski problem.


Nije otpor, nego cisto da se zna kako su sredstva dobijena. Na ovaj nacin se stvara predstava kao da nas neko nagradjuje jer opstinske strukture dobro znaju raditi posao. Pogotovo u izbornoj godini, kada se dobar dio tih sredstava moze izgubiti u magli. Ovako je sve zvucalo dosta netransparentno, narodskim rijecnikom receno izjava je muljatorska.
I veliki upitnik stoji iznad te rijeci "odmjereno".

citat:
daleko wrote:
Nismo mi Dubai niti Abu Dabi da zahvaljujuci nafti ne znamo kuda cemo sa novcem!

Cisto da se nadovezem, i Dubai i Abu Dhabi se grade kreditima.

[Edited by Jimmy on 26-03-2010 at 11:01 GMT]
26-03-2010 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
Nixon
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: Dinarski masiv
Odgovori: 192
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Znate li da je Tuzlanski kanton za posljednjih deset godina iz budžeta potrošio preko tri milijarde KM? Znate li da je od ovog iznosa, najveæi dio prihoda tj. preko 1,5 mijarde prikupljeno od poreskih obveznika i graðana Tuzle? Kada bi se ovom dodala sredstva fondova kojim raspolaže kanton, iznos bi bio daleko veæi.
Šta je kanton za toliki naš novac izgradio u Tuzli? Po nama ništa ili skoro ništa.
Postavljam pitanje, kako bi graðanima Federacije bilo kada ne bi bilo tih deset kantona. Samo u Federaciji BiH mi imamo 11 država sa ustavima, 11 premijera, preko 150 ministara, skoro 500 pomoænika ministara, skoro 500 poslanika.
Znate li da bi, za sluèaj ukidanja ovih država u državi, budžeti svih opæina u Federaciji bili najmanje duplo veæi i da bi budžet Federacije BiH bio više nego duplo veæi, izjavio je naèelnik Opæine Tuzla.


Znamo naèelnièe, isto kao što znamo da je desetljeæima postojala opæina Tuzla i da nije bilo kantona. I da su sva ta desetljeæa vaši predhodnici opæinska sredstva upuæivali na užu gradsku jezgru. Èitava ta desetljeæa stanovnici na 80% opæine gaze po blatu i mraku. Hoæemo rasvjetu po svim naseljima opæine, hoæemo autobusne linije u sva naselja. Ako niste to u stanju izvesti, smanjite ne efikasnu administraciju u opcini ili da...

[Edited by Nixon on 26-03-2010 at 15:48 GMT]
26-03-2010 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - dg
Bez chatanja molim

Kad æe više taj zeleni val ?

20-04-2010 at 12:51 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak protiv naplate
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-04-2010
Odgovori: 30
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - dg
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Kad æe više taj zeleni val ?





Nikad. Evo nabavljaju video kamere da mogu naplacivati kazne po 100 KM po autu.
20-04-2010 at 13:27 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


Ima li naseg vijecnika da ga nesto pitam

Zanima me sta sa vec postavljenim klimama, zatvorenim balkonima, satelitskim antenama itd.

Mirnes je spominjao da se nema primjene Odluke retroaktivno ali izgleda nista od toga?

Kako sprovesti sve odredbe Odluke? Da li je to i moguce s obzirom na obimnost Odluke o komunalnom redu.

04-05-2010 at 20:12 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:
Ima li naseg vijecnika da ga nesto pitam
Zanima me sta sa vec postavljenim klimama, zatvorenim balkonima, satelitskim antenama itd.
Mirnes je spominjao da se nema primjene Odluke retroaktivno ali izgleda nista od toga?
Kako sprovesti sve odredbe Odluke? Da li je to i moguce s obzirom na obimnost Odluke o komunalnom redu.

Tu sam, Sunce, brojtro !
Nova opcinska odluka o komunalnom redu se ne razlikuje bitno od prethodne, koja je donesena prije vise od deset godina.
I u prethodnoj odluci, kao i u ranijim, predratnim aktima, postojao je veliki broj zabrana, koje su masovno krsene, a na koje su dobronamjerni ukazivali. Vecina ranijih odredbi je naslijedjena i u novoj odluci, ali je odluka dopunjena i izmijenjena u par bitnih oblasti, prvenstveno u pogledu ovlaštenja inspekcije, propisivanja komunalnog reda u strogom centru grada, na Slanoj banji itd.
Dakle, skoro sve sto je ranije bio prekrsaj, uglavnom ostaje prekrsaj i ubuduce. Malo se razlikuju iznosi propisanih kazni, koje su uskladjene sa Zakonom o prekrsajima, a predvidjeno je da jos detaljnije reguliranje odredbi o kojima govoris, koje se ticu vanjskog izgleda zgrada ili npr. reda na parkiralistima, bude provedeno drugim aktima. To podrazumijeva uskladjivanje sa zakonima (drzavnim, entitetskim, kantonalnim), za koje smo svjedoci da se takodjer vrlo malo postuju.
Odredba o klima-uredjajima je u ovoj odluci, npr, cak ublazena u odnosu na prijedlog (receno samo da se ispustanje kondenzata ne smije vrsiti na javnu povrsinu), upravo zbog toga sto Odluka o upravljanju, koristenju i odrzavanju zajednickih dijelova i uredjaja zgrade (kao i zakon o gradjenju, npr), ovo pitanje detaljnije tretiraju.
Diskusije na sjednici vijeca su posluzile samo za usaglasavanje stavova izmedju vijecnika i predlagaca, a za buduce mjere u uspostavljanju komunalnog reda ce biti mjerodavan konacan tekst odluke (ovih dana ce biti objavljen, a sluzbeni glasnik je inace dostupan na web-stranici opcine), a zatim stavovi i akcije inspekcije, kao i drugih subjekata.
Ne vjerujem da su moguce brze promjene i radikalni razovi, niti da ce se dosad ucinjene greske masovnog karaktera moci otkloniti (slicno bespravnoj gradnji, za koju je donesen zakon o legalizaciji), ali su stvorene pretpostavke da organi rade svoj posao. Osim odluke i ev. kaznjavanja, za komunalni red je bitna kultura zivljenja, a nju ne mozemo promijeniti preko noci. (Na tome moraju raditi mnogi, a Tuzlarije su vec ukljucene, vijestima, komentarima, na ovom forumu i sl).
Na tvoje pitanje nisam mogao jasno odgovoriti, jer tek nakon objavljivanja odluke slijedi usaglasavanje aktivnosti inspekcija (i policije, i drugih), ali sam uvjeren da masovnog kaznjavanja nece biti, kao sto nije moguce precutno (ili jednom diskusijom) amnestirati prekrsaje, bez da se to jasno napise u odgovarajucem aktu. Proces (ne)provodjenja odluke, dakle, moze se samo nastaviti, a èin donosenja novog akta je samo prilika za intenziviranje zakonitog rada najvaznijih subjekata, kao i za uvodjenje pozitivnih promjena u ponasanju svih nas.

05-05-2010 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
Misa
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Odgovori: 59
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
Isèitah Zakon o komunalnom redu TK.Pa ljudi imamo odlièan zakon kojem ne treba ništa dodavati.Nikakave dodatne odluke o javnom redu i miru.Sve je veæ predviðeno.Ja ukazujem na one koji treba da te zakone primjenjuju, policiju i inspekcije, prije svega policija.
Naša policija je nesposobna,nekompetentna, nezainteresovana,needukovana i jednostavno NEÆE da primjenjuje i štiti zakon.Sav problem je u tome i nema potrebe za brigu.Ja još nisam doživio niti èuo da je neko kažnjen od strane policije zbog narušavanja javnog reda i mira, niti lièno, niti roditelj maloljetnika.Da se to primjenjuje sava ostala prièa i odluke bi bili bezpredmetni.
A to Vi vjeènici možete promjeniti vršenjem pritiska na policiju da primjenjuje zakon.Zato smo Vas i birali i to od vas oèekujemo.
I još nešto.Komunalna kultura se ne može postièi samo donošenjem zakona i uredbi veæ i kaznenom politikom.Ja gledam naše i prave Švabe. Kada doðu u Bosnu odmah se opuste i èine stvari koje im u Njemaèkoj ne bi pale na pamet.Tamo pseæe g***o fataju u letu da ne padne na zemlju.Ovdje puste kerovima da se seru po centru grada kako im æeif.Izvinjavam se na poreðenju.Htio sam slikovito prikazati da je sve u politici ''štapa i mrkve''.

[Edited by Misa on 05-05-2010 at 09:37 GMT]
05-05-2010 at 09:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice