Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Tuzlanske
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Odgovori: 1646
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Fudbalske anegdote jednog nefudbalskog pedesertjednogodinjaka

Dok itam upeatljivu, izvrsnu knjigu prijatelja Daniela Radoaja "Suprotno od nogometa" (to za vrijeme utakmice rade tvoji prijatelji koji ne vole nogomet), kroz otvorena balkonska vrata sa stadiona Tuanj odjekuje neartikulisana jeka sa koncerta Bijelog dugmeta s Bregom i dva slabija pjevaa iz historije benda. Bebeka nema, inae bih i ja bio na stadionu Slobode. Publike oito ima jer se uje horsko pjevanje ili ono to tako deifrujem u svojoj dnevno-spavao-radnoj sobi pred desktopom.

Ne sjeam se kad sam posljednji put bio na stadionu Slobode. Zapravo ove godine se moglo desitio da odem na finale kupa BiH u koje se FK Sloboda plasirala, a ja gledao utakmice s ocem na televiziji i navijao nastojei zainteresirati devedesetjednogodinjeg oca za neto drugo od pogleda na mezarje tuanjsko gdje ga ekaju majka, supruga, braa. Odglumljeno oduevljenje kad je Sloboda davala golove polako je preraslo u istinsku navijaku e za pobjedom tima iz rodnog grada. Ipak, nije dugo trajalo premda sam se sjetio kako me je otac koji isto nije bio veliki navija odveo na Slobodnu utakmicu jendo dva puuta, rekao mi da treba da navijam za Slobodu jer mi smo Tuzlaci, iako je on uredno navijao za Sarajevo dok bi sluao nedjeljne prenose utakmica prve lige SFRJ, sjeao se kako je Mirko Kamenjeevi Tuzlak i radovao golovima Slobode i Sarajeva.

Meni je fudbal bio sport koji sam volio manje pratiti od koarke, atletike, rukometa, vaterpola i plivanja. Smotan, nikad nisam dobro igrao, ali sam unato tome navijao za Slobodu i znao njen itav sastav iz sedamdesetih godina koji vie ne pamtim po brojevima, ali znam da su tu bili Caki, Divanefendi. Milii, Jovii. Verlaevi, Geca, Mulahasanovi, Kovaevi, Hatuni... Mekovi mi nije bio ba omiljen jer je preao u Hajduk, sva ta imena bila su uredno ispisana na lopti kojom sam se tada igrao napolju. Sloboda je bila 2. ili 3. Plasirala se u Kup UEFA i slavno izgubila od Las Palmasa u prvom kolu. Danas ne znam ni jednog igraa napamet, ali mi je drago da e Sloboda opet igrati u inaici tog istog kupa koji se sad zove nekako drukije.

Piem ovaj tekst jer sam to obeao Danielu Radoaju. Ne zato to ga volim, nego to je knjiga koju je napisao odlina, duhovita, bez vikova. Ako ima neto to ne volim kad itam, to je ponavljanje. Kod Radoaja je sve jasno, jezgrovito, duhovito i emotivno u isti mah. Tako bih i ja volio pisati. Jo je jedan razlog to sam napisao ovaj tekst, prije dvije godine obeah Marijanu Grakaliu da u napisati neto o fudablu povodom tadanjeg Svjetskog prvenstva na kojem je i BiH na moju veliku radost uestvovala. Dobro , nije ba daleko dogurala ali nije taj Brazil ni tako blizu. Neto mi se nije dalo, pa to nisam uinio. Dvije godine kasnije ispunjavam moralnu obavezu prema samom sebi. Ko kae da nogomet nije najvanija (da li sporedna) stvar na svijetu.ak i oni koji ga ne vole posebno, poput potpisnika ovih redova, provode sat vremena piui o njemu. Bijelo dugme jo svira u Tuzli ove junske noi. Moda je ipak trebalo da odem na koncert?!

N.M.River, 4.6.2016.

04-06-2016 at 23:34 | Ukljui u odgovor
Sufler

Ljubav na ekanju- Nihad Mei River
NIHO MESICSATURDAY, JUNE 11, 201686 Reads

Selma je zabrinuto sluala glas vaspitaice Milene iz obdanita koja je nazvala obavjetavajui da se Selmin trogodinji sin Mak ne osjea dobro, ima temperaturu i jednom je povratio, trai mamu, ali ne plae. Tridesetetverogodinja profesorica historije u tuzlanskoj gimnaziji spustivii slualicu brzo krenu prema direktorovoj kancelariji i zamoli ga da je pusti da ode po Maka. Sreom, ve je bio kraj juna, aci su zavrili s obavezama, samo su prosvjetni radnici jo popunjavali dokumentaciju, odravali posljednje sjednice i sanjali ljetni raspust, priliku da se odmore od kolega, direktora, aka, ali i svojih nakupljenih frustracija i umora. Direktor Almir je uvijek imao puno razumijevanja za lijepu i elokventnu Selmu, posebno otkad joj je mu otiao da radi u jednoj od meunarodnih firmi koje su nudile za bosanske uslove odlinu zaradu u ratom opustoenom Iraku. Uprkos dobrom poslu u Tuzli, strunjak za kompjutersku tehnologiju, Mirza, osjeao je snanu potrebu da obezbijedi budunost svojoj trolanoj porodici, elio je da im kupi trosoban stan umjesto naslijeene garsonjere njegovih roditelja u kojoj su ivjeli, bolji auto i priliku da putuju ee i due, ne samo do Neuma i najboljem sluaju Italije u nekom od jeftinih osmomartovskih aranmana. Selma se nije slagala s njegovom odlukom da ide, ali nije pravila probleme. injenica da Mirza nije prebolio rani odlazak roditelja koji su poginuli u ratu u jednom od granatiranja Tuzle, da se uprkos svojih 40 godina, jo osjeao radoznalim djeakom koji bi osvajao svemir i nadasve njegova izrazita njenost i ljubav u odnosu na nju i posebno Maka, govorila je Selmi da mora da ga pusti da konano, na neki nain, odraste i odradi dvogodinji ugovor u nesigurnoj zemlji za novani iznos za koji bi ovdje radio deset godina na svom dobro plaenom mjestu u firmi koja je saraivala sa skandinavskim kompjuterskim koncernima.
Selma odjuri svojim starim citroenom C3 u obdanite na Stupinama, trebalo joj je 5 minuta, Milena joj donese Maka koji se malo smirio i nije vie povraao. Davala sam mu tekuine, temperatura je blago poviena, oko 37, ali za svaki sluaj, bolje je da bude s Vama. Zahvalivi se iskusnoj vaspitaici Selma krenu kui, u garsonjeru gdje je bila najsretnija u ivotu, u kojoj je 5 godina ivjela sa Mirzom dok prije 3 godine Mak nije donio novo svjetlo u njihov dom. Selma je odrasla u Domu za djecu bez roditeljskog staranja, nije znala ko su joj otac i majka, onda je doao rat, ona je marljivo uila da bi diplomirala kao najbolja u klasi, dobila posao odmah, dodue na odreeno vrijeme i tako svake godine u proteklih 8 da bi konano ove godine dobila stalni posao u gimnaziji. Imala je puno sree. Ipak, u ovakvim prilikama, posebno otkad je Mirza bio u Iraku, a Mak postao prilino osjetljiv, zapitala bi se esto ta bi bilo da ima majku i oca ive, da pomognu oko Maka i obaspu ga ljubavlju, ili da su makar Mirzini roditelji tu...Dala je Maku pripremljene lijekove koje joj je prepisala prijateljica, pedijatrica Spomenka, sirup koji je nerado progutao, znaajno rekavi i pogledavi je svojim plavim oima, naslijeenim od oca:Dobro, mama, tebi za ljubav! Sad je spavao. Uskoro e 7 sati navee.Vrijeme da se Mirza javi skajpom.
U proteklih godinu dana, otkad je otiao u Bagdad, Mirza je boravio u Tuzli dva puta po mjesec dana, imao je odlian ugovor, preko 10 000 dolara mjeseno uz plaeno zdravstveno i ivotno osiguranje, svaka 4 mjeseca, mjesec dana plaenog odmora sa svojima. Ipak, ivot u radnom kampu, makar i za efa kompjuterske podrke, bio je naporan. Nedostajala mu je njegova voljena Selma, a Maka je sanjao skoro svake noi. Nije bio izloen svakodnevnim opasnostima kao njegov jaran Sakib koji je pratio i obezbjeivao konvoje koji su donosili materijal za obnovu telekomunikacijske infrastrukture za naftna polja koja su planirana za ponovno otvaranje.
- Gdje si Selma, kako mi je Makonja?, dopirao je Mirzin glas s ekrana laptopa.
- Evo me. Danas sam se opet natrala i izbrinula zbog Maka. Ponovo su zvali iz obdanita da je dobio temperaturu i malo povratio. Dobro je, Spomenka je maloprije otila, pregledala je ga je ovdje, manja prehlada, pratiemo ga. Sutra neu na posao. Kako si mi ti?
- Super! Ipak, nedostajete mi. Volim vas! Volim te , Selma.
- I mi tebe! Jedva ekamo august da te vidimo. Suze u Selminim oima govorile su vie od rijei. Mirza se ukoio ispred svog supermodernog, ekstrabrzog kompjutera, ali je uspio ne pokazati koliko ga brine Makova boleljivost i podonjaci ispod Selminih divnih, zelenih oiju.
- ujemo se i vidimo, sutra. Volim te, ljubavi! Kao i obino Mirza nije tedio rijei da izrazi osjeanja. Selma je bila suzdranija. Samo mu je domahnula i poslala poljubac iaretom.
xxx
Tano 3 sedmice kasnije, 10.7.2015. neko je pozvonio na vrata Selmine garsonjere. Jedanaest navee, ko je sad?!, pomisli Selma, pogleda kroz pijunku, brzo otkljua vrata, plaui
O, Mirza, otkud ti? Volim te!
Volim te, dosta mi je bilo ljubavi na ekanju! Dao sam otkaz. Vano je da smo zajedno sada! - ree Mirza kad su se nakon ustreptalog poljupca razdvojili.
Tataaaaaaaaa, doao si, zaorio se Makov glas kroz otvorena vrata haustorom. Mirza ga podie i tako svo troje ostae zagrljeni.
Kraj.

Nihad Mei River, 11.6.2016.
Ljubav na ekanju je trea iz ciklusa savremenih ljubavnih pria koje e se nai u knjizi uskoro.

18-06-2016 at 12:11 | Ukljui u odgovor
Sufler

Svitac

Sino sam gledao svice
u sokaiu na ulazu
u Ulicu este bosanske brigade.
Noas ih opet pogledom traih.
Nije ih bilo.

Svjetlucaju mi ipak
pred oima.
Kao ustreptala nada
da e biti bolje.

Udaljeni svjetionik
na dalekom otoku
to svjetlom ljubi
uzbibano more.

Svjetla automobila
na auto-putu
kome se pribliavam
usamljenim, sporednim.

Gledao sam ima li te
meu svicima
skrivenim u mraku,
ljubavi moja.

N.M.River, 28.6.2016.

28-06-2016 at 22:20 | Ukljui u odgovor
Sufler

Carpe diem, digitalni grobari!

Ljudujemo Anja, Jele i ja
na dan otvaranja
Dubrovakih ljetnih igara,
druimo se uivo,
raspoloeni jer jesmo,
koristimo dan i
vie smo realni,
manje digitalni,
iako napravismo svojka
u najboljoj selfie tradiciji.

Jele govori kako ui djecu
da budu drueljubivi Ljudi,
Anja pljee skupa
s Portugalcima na osvajanju
Evropskog prvenstva u fudbalu.
Kae da e nam trebati
digitalni grobari za odvikavanje
ljudi od Interneta i Facebooka,
a ja sretan to ih znam.

Sretan to imam takve
prijateljice s kojima i pisanje
lake klizi na podmetau za pizzu.
To je Dubrovnik kojeg volim,
ak i kada nije vatromet.

Dubrovnik, Mea culpa koju ja uvijek pogreno
zovem Carpe Diem, uiteljskom olovkom, 10-11.7.2016.

24-07-2016 at 21:45 | Ukljui u odgovor
Sufler

[Edited by Sufler on 24-07-2016 at 21:48 GMT]

24-07-2016 at 21:46 | Ukljui u odgovor
Sufler

Iskuenje - Nihad Mei River, ljubavna priica

Niho MesicFriday, July 29, 2016
.

xxx
Vesna umorno otkljua vrata porodinog etverosobnog stana, jednog od svega dva u zgradici blizu tuzlanskog Doma mladih. Pedesetjednogodinja vlasnica arhitektonskog biroa Futura, majka dvadesetetverogodinje Mie koja je upravo dobilia odlian posao u Beu nakon studija meunarodnog prava i supruga, tri godine starijeg, profesora engleskog jezika na Tuzlanskom univerzitetu, Hamdije. Nakon nekoliko mjeseci svakodnevne terapije zbog problema s kimom, vjebe su konano urodile plodom i nije vie epala. Ipak nataloeni umor, nelagoda i bol osjetili su se u njenom stavu.
Ue u hodnik, brzo skide cipele ne bi li makar malo razrahatila, otvori dnevnu sobu i ugleda kako se mlada i armantna, lijepa Hamdijina dvadesetosmogodinja asistentkinja brzo odmae od efa koji je drao neke studentske radove u ruci.
O, duo, stigla si! Kako je protekao dan? - pozdravi je Hamdija kao da je sve najnormalnije dok se na Ajlinom licu boja mijenjela od alabaster bijelog njegovanog tena do rumenila bulke.
Vesna odgovori da je umorna ne prokomentiravi scenu koju je zatekla, ljubazno pozdravi mua i asistentkinju koji rekoe da se vraaju na posao nakon to su ocijenili seminarske radove i popili kafu, te ode u svoju sobu.
Pazi ti Hame, nadam se da se Ajla zna uvati! pomisli Vesna dok je lijegala da popegla napregnutu kraljenicu. Nije joj trebalo dugo da zaspi.
xxx
Iako je bio prilino ljut, Hamdija je utao dok su se Ajla i on vraali pjeice prema Fakultetu. Kad su uli u kabinet, zatvorili vrata, sjeli za stolove s ukljuenim kompjuterima koji su ekali nastavalk rada, ree:
Draga Ajla, nadam se da Ti nisam davao povoda da misli da bi izmeu nas moglo biti neto vie. Draga si mi, ali volim svoju enu, a da ne pominjem 25 godina izmeu nas. Nadam se da Vesna nije primijetila nita neobino kad je ula. Molim Te da me vie ne grli i ne ljubi osim kad se susretnemo. Nadam se da emo moi funkcionirati na poslu, a da e uskoro nai nekog dobrog momka. Oprosti, ako sam malo grub, ali stvari moraju biti jasne, ako elimo nastaviti raditi skupa!
Oprostite profesore, ve due vrijeme sam prilino zaljubljena u Vas, ne znam ta mi je bilo, nisam eljela da bilo ta uradim u vezi s tim, ali sam Vas poljubila jer Vas potujem, cijenim, volim. Nee se ponoviti.
Hvala Ti. Moraemo se potruditi da stvari izmeu nas ostanu na profesionalnoj razini . Dobro je da ide na estomjesenu edukaciju u London za koji dan, pa neemo biti u iskuenju da se pokajemo.
xxx
Kad se Hamdija vratio kui s posla, Vesna je jo uvijek leala, itajui Norveku umu Harukija Marukamija.
Opet ita Marukamija?
Norwegian wood mi je u mislima, bilo bi lijepo otisnuti se malo u planinu, ne mora ba biti norveka, moe i bosanska. Nego, pazi kako se ponaa prema Ajli, oito je malo zaljubljena u Tebe!
Primijetila si! Nema nita meu nama, Boga mi! Hamdija je mijenjao boje kao semafor.
Znam da nema. Samo pazi ta radi, star jarac poput Tebe zaas izgubi kompas, hehe.
Mogu li Te izmasirati? Hamdija e ne bi ili izbjegao temu.
Moe!

XXX
Pet mjeseci kasnije.
Zna li da se Ajla nee vraati na posao za mjesec dana? Hamdija e nehajno Vesni.
uuj! zafrkantski e Vesna.
Dobila je posao za jednu englesku nevladinu humanitarnu organizaciju kao predstavnik za Balkan, a izgleda da je na pomolu i brak s nekim kolegom, Britancem koji je preporuio za posao.
Super, ona je pametna i draga cura, nek joj je sa sreom! Hmmm, ne znam da li treba da budem ljubomorna i na Tvog novog asistenta, Emira, fin je i zgodan, hehehe.
Ma, ti si aava! s osmijehom e Hamdija...

Kraj
(etvrta ljubavna priica iz knjige u pripremi)

29-07-2016 at 11:24 | Ukljui u odgovor
Sufler

Osjea li noas?

Osjea li noas
lagani dodir
na vratu,
prstom milujem
zaobljenu liniju
brade i malenu
rupicu u njoj.

Osjea li noas
duom treptaje
srca to bi
ti se predalo
zauvijek?

Osjea li noas
za bliskou enju
to se odailje
nevidljivim valovima
ljubavi moje?

Osjea li?
N.M.River, 9.8.2016.

10-08-2016 at 00:06 | Ukljui u odgovor
Sufler

Tata

Svako zato, rekoe,
svoje zato ima.
Osmijeh na oevom licu,
pobijedi sve one
tune sate bojazni.
Onda se nekako
dalje moe.

U nove dane
to donose opet
radosti, strahove,
galame, njenosti,
razoarenja i ponos.

ivot pred nama
i u nama.
Dijete to se samo
pretvara da je odraslo.
Sve proe,
Vano je da jeste.

N.M.River, 22.8.2016.

22-08-2016 at 23:13 | Ukljui u odgovor
Sufler

Dobro je
Lijepo popodne kasnog augusta
na Panonskim jezerima.
Plivanje i itanje dok me
sunce blagotvorno
po licu milovalo
Gledao jesu li tri gracije:
Merima Hasic, Selma Kravi
i Binasa Kavazovi u vodi,
ali ih ne vidjeh.
Krenuvi kui ostavio
gae kupae - plave s izom -
prebaene preko zida kabine,
ali me dobra nepoznata
ena upozori na to, pa to nisu
bile jubilarne pete ostavljene
dobrim kupaima veih gabarita
da im se nau.
Vraajui se kui
sretoh, gospou Ramizu,
uenicu moje rahmetli majke Samije
koja mi opet ispria kao anegdotu
kako je mati provjeravala
da li je neko proitao lektiru,
kad je mislila da neko nije proitao
pitala bi i da li je knjiga tanka ili debela
i obino suprotan odgovor dobijala.
Malo smijeha iz ivota Ekonomske kole
u Tuzli prije pedesetak godina.
Konano, stigao kui,
otac i ja veerali
i onda skupa itali Rumija u prijevodu
oevog brata Ahmeda.
Dobro je.
N.M. River, 27.8.2016.

27-08-2016 at 22:41 | Ukljui u odgovor
Sufler

120/90 uoi Bajrama
Kako se lijei umor?
Obiao majin mezar
i jo petoro mojih Meia na Tunju.
Iao s ocem i sestrom
u Gluhu Bukovicu,
podno Djevojake peine,
blizu Muke vode u opini Kladanj.
Otiao veeras u svoj stan po Enap H
jer me je neto nosalo
po povratku s arobnog
Panonskog mora u posezoni.
Pritisak 120-90, treba onaj
donji da je za 10 jedinica nii,
pa evo pijem aj od kadulje
to mi ga je sestra,
inae kvalificirana mjeraica pritiska,
donijela s otoka Cresa,
jeo kolae koje nam tradicionalno
donosi strina Begzada,
i tata Demo je pojeo svoje hise
nakon to smo proitali ovoveernji
dio Mesnevije Delaludina Rumije u prijevodu
Ahmeda Meia.
Sutra valja obii one koje volimo.
Nije svaki dan Bajram.
N.M.River, 11.9.2016.

11-09-2016 at 23:33 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: crveni, Grbici, izvidjac, jasmina kamila, Ja_TZ, jelka, kleamalamut, Ligija, mum123, sandokan, sharapova, totalnosamlud, tuzlagirl
FORUM : Umjetnost : Tuzlanske New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net