Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Tuzlanske
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Fudbalske anegdote jednog nefudbalskog pedesertjednogodišnjaka

Dok èitam upeèatljivu, izvrsnu knjigu prijatelja Daniela Radoèaja "Suprotno od nogometa" (Što za vrijeme utakmice rade tvoji prijatelji koji ne vole nogomet), kroz otvorena balkonska vrata sa stadiona Tušanj odjekuje neartikulisana jeka sa koncerta Bijelog dugmeta s Bregom i dva slabija pjevaèa iz historije benda. Bebeka nema, inaèe bih i ja bio na stadionu Slobode. Publike oèito ima jer se èuje horsko pjevanje ili ono što tako dešifrujem u svojoj dnevno-spavaæo-radnoj sobi pred desktopom.

Ne sjeæam se kad sam posljednji put bio na stadionu Slobode. Zapravo ove godine se moglo desitio da odem na finale kupa BiH u koje se FK Sloboda plasirala, a ja gledao utakmice s ocem na televiziji i navijao nastojeæi zainteresirati devedesetjednogodišnjeg oca za nešto drugo od pogleda na mezarje tušanjsko gdje ga èekaju majka, supruga, braæa. Odglumljeno oduševljenje kad je Sloboda davala golove polako je preraslo u istinsku navijaèku žeð za pobjedom tima iz rodnog grada. Ipak, nije dugo trajalo premda sam se sjetio kako me je otac koji isto nije bio veliki navijaè odveo na Slobodnu utakmicu jendo dva puuta, rekao mi da treba da navijam za Slobodu jer mi smo Tuzlaci, iako je on uredno navijao za Sarajevo dok bi slušao nedjeljne prenose utakmica prve lige SFRJ, sjeæao se kako je Mirko Kamenješeviæ Tuzlak i radovao golovima Slobode i Sarajeva.

Meni je fudbal bio sport koji sam volio manje pratiti od košarke, atletike, rukometa, vaterpola i plivanja. Smotan, nikad nisam dobro igrao, ali sam unatoè tome navijao za Slobodu i znao njen èitav sastav iz sedamdesetih godina koji više ne pamtim po brojevima, ali znam da su tu bili Cakiæ, Divanefendiæ. Milièiæ, Jovièiæ. Verlaševiæ, Geca, Mulahasanoviæ, Kovaèeviæ, Hatuniæ... Meškoviæ mi nije bio baš omiljen jer je prešao u Hajduk, sva ta imena bila su uredno ispisana na lopti kojom sam se tada igrao napolju. Sloboda je bila 2. ili 3. Plasirala se u Kup UEFA i slavno izgubila od Las Palmasa u prvom kolu. Danas ne znam ni jednog igraèa napamet, ali mi je drago da æe Sloboda opet igrati u inaèici tog istog kupa koji se sad zove nekako drukèije.

Pišem ovaj tekst jer sam to obeæao Danielu Radoèaju. Ne zato što ga volim, nego što je knjiga koju je napisao odlièna, duhovita, bez viškova. Ako ima nešto što ne volim kad èitam, to je ponavljanje. Kod Radoèaja je sve jasno, jezgrovito, duhovito i emotivno u isti mah. Tako bih i ja volio pisati. Još je jedan razlog što sam napisao ovaj tekst, prije dvije godine obeæah Marijanu Grakaliæu da æu napisati nešto o fudablu povodom tadašnjeg Svjetskog prvenstva na kojem je i BiH na moju veliku radost uèestvovala. Dobro , nije baš daleko dogurala ali nije taj Brazil ni tako blizu. Nešto mi se nije dalo, pa to nisam uèinio. Dvije godine kasnije ispunjavam moralnu obavezu prema samom sebi. Ko kaže da nogomet nije najvažnija (da li sporedna) stvar na svijetu.Èak i oni koji ga ne vole posebno, poput potpisnika ovih redova, provode sat vremena pišuæi o njemu. Bijelo dugme još svira u Tuzli ove junske noæi. Možda je ipak trebalo da odem na koncert?!

N.M.River, 4.6.2016.

04-06-2016 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske


Ljubav na èekanju- Nihad Mešiæ River
NIHO MESIC·SATURDAY, JUNE 11, 201686 Reads

Selma je zabrinuto slušala glas vaspitaèice Milene iz obdaništa koja je nazvala obavještavajuæi da se Selmin trogodišnji sin Mak ne osjeæa dobro, ima temperaturu i jednom je povratio, traži mamu, ali ne plaèe. Tridesetèetverogodišnja profesorica historije u tuzlanskoj gimnaziji spustiviši slušalicu brzo krenu prema direktorovoj kancelariji i zamoli ga da je pusti da ode po Maka. Sreæom, veæ je bio kraj juna, ðaci su završili s obavezama, samo su prosvjetni radnici još popunjavali dokumentaciju, održavali posljednje sjednice i sanjali ljetni raspust, priliku da se odmore od kolega, direktora, ðaka, ali i svojih nakupljenih frustracija i umora. Direktor Almir je uvijek imao puno razumijevanja za lijepu i elokventnu Selmu, posebno otkad joj je muž otišao da radi u jednoj od meðunarodnih firmi koje su nudile za bosanske uslove odliènu zaradu u ratom opustošenom Iraku. Uprkos dobrom poslu u Tuzli, struènjak za kompjutersku tehnologiju, Mirza, osjeæao je snažnu potrebu da obezbijedi buduænost svojoj troèlanoj porodici, želio je da im kupi trosoban stan umjesto naslijeðene garsonjere njegovih roditelja u kojoj su živjeli, bolji auto i priliku da putuju èešæe i duže, ne samo do Neuma i najboljem sluèaju Italije u nekom od jeftinih osmomartovskih aranžmana. Selma se nije slagala s njegovom odlukom da ide, ali nije “ pravila probleme”. Èinjenica da Mirza nije prebolio rani odlazak roditelja koji su poginuli u ratu u jednom od granatiranja Tuzle, da se uprkos svojih 40 godina, još osjeæao radoznalim djeèakom koji bi osvajao svemir i nadasve njegova izrazita nježnost i ljubav u odnosu na nju i posebno Maka, govorila je Selmi da mora da ga pusti da konaèno, na neki naèin, odraste i odradi dvogodišnji ugovor u nesigurnoj zemlji za novèani iznos za koji bi ovdje radio deset godina na svom dobro plaæenom mjestu u firmi koja je saraðivala sa skandinavskim kompjuterskim koncernima.
Selma odjuri svojim starim citroenom C3 u obdanište na Stupinama, trebalo joj je 5 minuta, Milena joj donese Maka koji se malo smirio i nije više povraæao. “Davala sam mu tekuæine, temperatura je blago povišena, oko 37, ali za svaki sluèaj, bolje je da bude s Vama”. Zahvalivši se iskusnoj vaspitaèici Selma krenu kuæi, u garsonjeru gdje je bila najsretnija u životu, u kojoj je 5 godina živjela sa Mirzom dok prije 3 godine Mak nije donio novo svjetlo u njihov dom. Selma je odrasla u Domu za djecu bez roditeljskog staranja, nije znala ko su joj otac i majka, onda je došao rat, ona je marljivo uèila da bi diplomirala kao najbolja u klasi, dobila posao odmah, doduše na odreðeno vrijeme i tako svake godine u proteklih 8 da bi konaèno ove godine dobila stalni posao u gimnaziji. Imala je puno sreæe. Ipak, u ovakvim prilikama, posebno otkad je Mirza bio u Iraku, a Mak postao prilièno osjetljiv, zapitala bi se èesto šta bi bilo da ima majku i oca žive, da pomognu oko Maka i obaspu ga ljubavlju, ili da su makar Mirzini roditelji tu...Dala je Maku pripremljene lijekove koje joj je prepisala prijateljica, pedijatrica Spomenka, sirup koji je nerado progutao, znaèajno rekavši i pogledavši je svojim plavim oèima, naslijeðenim od oca:”Dobro, mama, tebi za ljubav!” Sad je spavao. Uskoro æe 7 sati naveèe.Vrijeme da se Mirza javi “skajpom”.
U proteklih godinu dana, otkad je otišao u Bagdad, Mirza je boravio u Tuzli dva puta po mjesec dana, imao je odlièan ugovor, preko 10 000 dolara mjeseèno uz plaæeno zdravstveno i životno osiguranje, svaka 4 mjeseca, mjesec dana plaæenog odmora sa svojima. Ipak, život u radnom kampu, makar i za šefa kompjuterske podrške, bio je naporan. Nedostajala mu je njegova voljena Selma, a Maka je sanjao skoro svake noæi. Nije bio izložen svakodnevnim opasnostima kao njegov jaran Sakib koji je pratio i obezbjeðivao konvoje koji su donosili materijal za obnovu telekomunikacijske infrastrukture za naftna polja koja su planirana za ponovno otvaranje.
- Gdje si Selma, kako mi je Makonja?, dopirao je Mirzin glas s ekrana laptopa.
- Evo me. Danas sam se opet natrèala i izbrinula zbog Maka. Ponovo su zvali iz obdaništa da je dobio temperaturu i malo povratio. Dobro je, Spomenka je maloprije otišla, pregledala je ga je ovdje, manja prehlada, pratiæemo ga. Sutra neæu na posao. Kako si mi ti?
- Super! Ipak, nedostajete mi. Volim vas! Volim te , Selma.
- I mi tebe! Jedva èekamo august da te vidimo. Suze u Selminim oèima govorile su više od rijeèi. Mirza se ukoèio ispred svog supermodernog, ekstrabrzog kompjutera, ali je uspio ne pokazati koliko ga brine Makova bolešljivost i podoènjaci ispod Selminih divnih, zelenih oèiju.
- Èujemo se i vidimo, sutra. Volim te, ljubavi! Kao i obièno Mirza nije štedio rijeèi da izrazi osjeæanja. Selma je bila suzdržanija. Samo mu je domahnula i poslala poljubac išaretom.
xxx
Taèno 3 sedmice kasnije, 10.7.2015. neko je pozvonio na vrata Selmine garsonjere. Jedanaest naveèe, ko je sad?!, pomisli Selma, pogleda kroz špijunku, brzo otkljuèa vrata, plaèuæi
“O, Mirza, otkud ti? Volim te!”
“ Volim te, dosta mi je bilo ljubavi na èekanju!” Dao sam otkaz. Važno je da smo zajedno sada! - reèe Mirza kad su se nakon ustreptalog poljupca razdvojili.
“Tataaaaaaaaa, došao si”, zaorio se Makov glas kroz otvorena vrata haustorom. Mirza ga podiže i tako svo troje ostaše zagrljeni.
Kraj.

Nihad Mešiæ River, 11.6.2016.
Ljubav na èekanju je treæa iz ciklusa savremenih ljubavnih prièa koje æe se naæi u knjizi uskoro.

18-06-2016 at 12:11 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Svitac

Sinoæ sam gledao svice
u sokaèiæu na ulazu
u Ulicu šeste bosanske brigade.
Noæas ih opet pogledom tražih.
Nije ih bilo.

Svjetlucaju mi ipak
pred oèima.
Kao ustreptala nada
da æe biti bolje.

Udaljeni svjetionik
na dalekom otoku
što svjetlom ljubi
uzbibano more.

Svjetla automobila
na auto-putu
kome se približavam
usamljenim, sporednim.

Gledao sam ima li te
meðu svicima
skrivenim u mraku,
ljubavi moja.

N.M.River, 28.6.2016.

28-06-2016 at 22:20 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Carpe diem, digitalni grobari!

Ljudujemo Anja, Jele i ja
na dan otvaranja
Dubrovaèkih ljetnih igara,
družimo se uživo,
raspoloženi jer jesmo,
koristimo dan i
više smo realni,
manje digitalni,
iako napravismo svojka
u najboljoj selfie tradiciji.

Jele govori kako uèi djecu
da budu druželjubivi Ljudi,
Anja plješæe skupa
s Portugalcima na osvajanju
Evropskog prvenstva u fudbalu.
Kaže da æe nam trebati
digitalni grobari za odvikavanje
ljudi od Interneta i Facebooka,
a ja sretan što ih znam.

Sretan što imam takve
prijateljice s kojima i pisanje
lakše klizi na podmetaèu za pizzu.
To je Dubrovnik kojeg volim,
èak i kada nije vatromet.

Dubrovnik, Mea culpa koju ja uvijek pogrešno
zovem Carpe Diem, uèiteljskom olovkom, 10-11.7.2016.

24-07-2016 at 21:45 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske



[Edited by Sufler on 24-07-2016 at 21:48 GMT]

24-07-2016 at 21:46 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske


Iskušenje - Nihad Mešiæ River, ljubavna prièica


Niho Mesic·Friday, July 29, 2016
.

xxx
Vesna umorno otkljuèa vrata porodiènog èetverosobnog stana, jednog od svega dva u zgradici blizu tuzlanskog Doma mladih. Pedesetjednogodišnja vlasnica arhitektonskog biroa “Futura”, majka dvadesetèetverogodišnje Mie koja je upravo dobilia odlièan posao u Beèu nakon studija meðunarodnog prava i supruga, tri godine starijeg, profesora engleskog jezika na Tuzlanskom univerzitetu, Hamdije. Nakon nekoliko mjeseci svakodnevne terapije zbog problema s kièmom, vježbe su konaèno urodile plodom i nije više šepala. Ipak nataloženi umor, nelagoda i bol osjetili su se u njenom stavu.
Uðe u hodnik, brzo skide cipele ne bi li makar malo razrahatila, otvori dnevnu sobu i ugleda kako se mlada i šarmantna, lijepa Hamdijina dvadesetosmogodišnja asistentkinja brzo odmaèe od šefa koji je držao neke studentske radove u ruci.
“ O, dušo, stigla si! Kako je protekao dan?” - pozdravi je Hamdija kao da je sve najnormalnije dok se na Ajlinom licu boja mijenjela od alabaster bijelog njegovanog tena do rumenila bulke.
Vesna odgovori da je umorna ne prokomentiravši scenu koju je zatekla, ljubazno pozdravi muža i asistentkinju koji rekoše da se vraæaju na posao nakon što su ocijenili seminarske radove i popili kafu, te ode u svoju sobu.
“Pazi ti Hame, nadam se da se Ajla zna èuvati!” ‘ pomisli Vesna dok je lijegala da popegla napregnutu kralježnicu. Nije joj trebalo dugo da zaspi.
xxx
Iako je bio prilièno ljut, Hamdija je šutao dok su se Ajla i on vraæali pješice prema Fakultetu. Kad su ušli u kabinet, zatvorili vrata, sjeli za stolove s ukljuèenim kompjuterima koji su èekali nastavalk rada, reèe:
“ Draga Ajla, nadam se da Ti nisam davao povoda da misliš da bi izmeðu nas moglo biti nešto više. Draga si mi, ali volim svoju ženu, a da ne pominjem 25 godina izmeðu nas. Nadam se da Vesna nije primijetila ništa neobièno kad je ušla. Molim Te da me više ne grliš i ne ljubiš osim kad se susretnemo. Nadam se da æemo moæi funkcionirati na poslu, a da æeš uskoro naæi nekog dobrog momka. Oprosti, ako sam malo grub, ali stvari moraju biti jasne, ako želimo nastaviti raditi skupa!
“ Oprostite profesore, veæ duže vrijeme sam prilièno zaljubljena u Vas, ne znam šta mi je bilo, nisam željela da bilo šta uradim u vezi s tim, ali sam Vas poljubila jer Vas poštujem, cijenim, volim. Neæe se ponoviti.”
“Hvala Ti. Moraæemo se potruditi da stvari izmeðu nas ostanu na profesionalnoj razini . Dobro je da ideš na šestomjeseènu edukaciju u London za koji dan, pa neæemo biti u iskušenju da se pokajemo. “
xxx
Kad se Hamdija vratio kuæi s posla, Vesna je još uvijek ležala, èitajuæi Norvešku šumu Harukija Marukamija.
“Opet èitaš Marukamija?”
“Norwegian wood mi je u mislima, bilo bi lijepo otisnuti se malo u planinu, ne mora baš biti norveška, može i bosanska. Nego, pazi kako se ponašaš prema Ajli, oèito je malo zaljubljena u Tebe!”
“ Primijetila si! Nema ništa meðu nama, Boga mi! ‘Hamdija je mijenjao boje kao semafor.
“ Znam da nema. Samo pazi šta radiš, star jarac poput Tebe zaèas izgubi kompas, hehe.”
“Mogu li Te izmasirati?” Hamdija æe ne bi ili izbjegao temu.
“Možeš!”


XXX
Pet mjeseci kasnije.
“ Znaš li da se Ajla neæe vraæati na posao za mjesec dana?” ‘ Hamdija æe nehajno Vesni.
“Æuuj!” ‘ zafrkantski æe Vesna.
“Dobila je posao za jednu englesku nevladinu humanitarnu organizaciju kao predstavnik za Balkan, a izgleda da je na pomolu i brak s nekim kolegom, Britancem koji je preporuèio za posao.”
“ Super, ona je pametna i draga cura, nek joj je sa sreæom! Hmmm, ne znam da li treba da budem ljubomorna i na Tvog novog asistenta, Emira, fin je i zgodan, hehehe.”
“Ma, ti si šašava!” ‘ s osmijehom æe Hamdija...


Kraj
(Èetvrta ljubavna prièica iz knjige u pripremi)

29-07-2016 at 11:24 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Osjeæaš li noæas?

Osjeæaš li noæas
lagani dodir
na vratu,
prstom milujem
zaobljenu liniju
brade i malenu
rupicu u njoj.

Osjeæaš li noæas
dušom treptaje
srca što bi
ti se predalo
zauvijek?

Osjeæaš li noæas
za bliskošæu èežnju
što se odašilje
nevidljivim valovima
ljubavi moje?

Osjeæaš li?
N.M.River, 9.8.2016.

10-08-2016 at 00:06 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Tata

Svako zašto, rekoše,
svoje zato ima.
Osmijeh na oèevom licu,
pobijedi sve one
tužne sate bojazni.
Onda se nekako
dalje može.

U nove dane
što donose opet
radosti, strahove,
galame, nježnosti,
razoèarenja i ponos.

Život pred nama
i u nama.
Dijete što se samo
pretvara da je odraslo.
Sve proðe,
Važno je da jeste.

N.M.River, 22.8.2016.

22-08-2016 at 23:13 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Dobro je
Lijepo popodne kasnog augusta
na Panonskim jezerima.
Plivanje i èitanje dok me
sunce blagotvorno
po licu milovalo
Gledao jesu li tri gracije:
Merima Hasic, Selma Kraviæ
i Binasa Kavazoviæ u vodi,
ali ih ne vidjeh.
Krenuvši kuæi ostavio
gaæe kupaæe - plave s æizom -
prebaèene preko zida kabine,
ali me dobra nepoznata
žena upozori na to, pa to nisu
bile jubilarne pete ostavljene
dobrim kupaèima veæih gabarita
da im se naðu.
Vraæajuæi se kuæi
sretoh, gospoðu Ramizu,
uèenicu moje rahmetli majke Samije
koja mi opet isprièa kao anegdotu
kako je mati provjeravala
da li je neko proèitao lektiru,
kad je mislila da neko nije proèitao
pitala bi i da li je knjiga tanka ili debela
i obièno suprotan odgovor dobijala.
Malo smijeha iz života Ekonomske škole
u Tuzli prije pedesetak godina.
Konaèno, stigao kuæi,
otac i ja veèerali
i onda skupa èitali Rumija u prijevodu
oèevog brata Ahmeda.
Dobro je.
N.M. River, 27.8.2016.

27-08-2016 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

120/90 uoèi Bajrama
Kako se lijeèi umor?
Obišao majèin mezar
i još petoro mojih Mešiæa na Tušnju.
Išao s ocem i sestrom
u Gluhu Bukovicu,
podno Djevojaèke peæine,
blizu Muške vode u opæini Kladanj.
Otišao veèeras u svoj stan po Enap H
jer me je nešto nosalo
po povratku s èarobnog
Panonskog mora u posezoni.
Pritisak 120-90, treba onaj
donji da je za 10 jedinica niži,
pa evo pijem èaj od kadulje
što mi ga je sestra,
inaèe kvalificirana mjeraèica pritiska,
donijela s otoka Cresa,
jeo kolaèe koje nam tradicionalno
donosi strina Begzada,
i tata Džemo je pojeo svoje hise
nakon što smo proèitali ovoveèernji
dio Mesnevije Dželaludina Rumije u prijevodu
Ahmeda Mešiæa.
Sutra valja obiæi one koje volimo.
Nije svaki dan Bajram.
N.M.River, 11.9.2016.

11-09-2016 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Umjetnost : Tuzlanske New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice