Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ošteæeni spomenici borcima Armije RBiH i partizanima kod entitetske linije

Spomenik poginulim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH), u mjestu Bijelo Polje kod Mostara, u nedjelju ujutro je osvanuo išaran uvredljivim grafitom "èetiri S". Policija je u 11 sati napravila uviðaj, a o detaljima æe, kako istièu, javnost biti obaviještena naknadno, javila je u sinoænjem dnevniku "TV1". Podsjeæanja radi, rijeè je o spomeniku koji se nalazi iznad mjesta Humi, na planinskom putu prema izletištu Rujište, iza kojeg se nalazi entitetska linija razdvajanja i naselje Zijemlje, koje se nalazi u opæini Istoèni Mostar, u Republici Srpskoj. Spomenik poginulim borcima Armije RBiH nalazi se, dakle, kod ratne linije razdvajanja snaga Armije RBiH i Vojske RS-a, odnosno svega nekoliko kilometara zraène linije od granice dva bh. entiteta.

"Ovdje su osujeæene zle namjere agresora prema bošnjaèkom narodu", stoji u posveti na oskrnavljenom spomeniku. Bivši borci Bijelog Polja, podruèja sjeverno od Mostara, kažu kako je spomenik podignut na mjestu gdje su borci Armije RBiH i HVO-a, 13. jula 1992. godine zaustavili tenkovski proboj jedinica JNA i srpskih paravojnih snaga prema tom naselju i dolini Neretve. "Bila je to jedna od kljuènih bitaka u tom periodu. Tog 13. jula 1992. godine na tom mjestu uništena su tri agresorska tenka i osujeæene su namjere agresora da se probije prema Bijelom Polju", kažu bivši borci.

Dodaju kako su vjerovatno isti poèinitelji, na isti naèin, oskrnavili ne samo spomenuti, nego i spomenik partizanskim borcima iz Drugog svjetskog rata, te još jednu spomen ploèu borcima Armije RBiH, na Prevoju, odmah prije Rujišta, dakle još bliže entitetskoj liniji razdvajanja.

25-04-2011 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nije mi jasno dokle ce vise ova kriminalno placenicka lopuza da se mijesa u politiku u BiH...




Lajèak je ponovio da je najava o održavanju referenduma u Republici Srpskoj loša poruka i korak u lošem pravcu

Direktor za zapadni Balkan u službi za spoljne poslove EU Miroslav Lajèak izjavio je, uoèi posjete BiH, da nikakva rješenja u BiH koja dolaze samo s jedne strane i koja ne odgovaraju interesima ostalih zainteresovanih strana, nisu dobra, kao što nisu dobra ni bilo kakva rješenja koja bi nametnula meðunarodna zajednica.

Lajèak je ponovio da je najava o održavanju referenduma u Republici Srpskoj loša poruka i korak u lošem pravcu koji, smatra on, otvara probleme umjesto da ih rješava.

- To je odluka koja prekoraèuje puno crvenih linija - i za meðunarodnu zajednicu i za narod u BiH. Ako želimo da vodimo razgovor o radu institucija, onda se to ne radi preko referenduma. Nažalost, to je odluka koja BIH udaljava od cilja, odnosno pridruživanja porodici evropskih država, ocijenio je Lajèak.

On je rekao da zahtjev nedavno održanog Hrvatskog narodnog sabora za formiranje federalne jedinice sa hrvatskom veæinom "nije ništa novo" i da je odgovor EU jednostavan i glasi da su "sve promjene u Ustavu i teritorijalnoj organizaciji BiH moguæe, pod uslovom da su rezultat dogovora predstavnika i Bošnjaka, Hrvata i Srba."

Evropski diplomata smatra da, ukoliko Hrvati imaju utisak da njihova prava nisu dovoljno zaštiæena u institucijama BIH, te institucije treba time ozbiljno da se pozabave i u tom smislu je, kako ocjenjuje, bitno da je Sabor poslao jasnu poruku da æe djelovati u okviru institucija i zakona BIH.

- Ne bi bilo dobro da se sada od tog sabora pravi nešto što on nije. To je bio glas koji kaže da se veliki dio hrvatskog naroda u BiH ne osjeæa dobro u sadašnjoj situaciji. Mislim da taj signal treba da analiziramo, dodao je on.

Što se tièe federalne vlade, ona sada treba da se dokaže, smatra Lajèak.

Prema njegovim rijeèima, EU od politièara BiH oèekuje da formiraju institucije vlasti i vladu na naèin da ta vlada ima snagu i podršku u parlamentu da uspješno sprovede reforme.

25-04-2011 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Logori u Srbiji: Begejci

Najmlaði zatvorenik je imao 14, a najstariji 82 godine. Oko stotinjak zarobljenika je imalo preko 60 godina. Preko 80 odsto logoraša, prema izveštaju UN, bili su civili. Od ukupnog broja zarobljenih, bilo je 30 žena, veæina je bila starosti od 50, 60 godina

Prvi logori u Srbiji otvoreni su tokom opsade i pada Vukovara kako bi se u njih transportovali zarobljeni civili i ratni zarobljenici. Veæina ih je sa podruèja Istoène Slavonije i iz Vukovara i Borova naselja, a doveženi su u logore Begejci i Stajiæevo, da bi ih kasnije prebacivali dalje u Sremsku Mitrovicu, Beograd, Niš...

Logor u Begejcima bio je otvoren od 1. oktobra do 21. novembra 1991. godine. Kroz njega je, prema nepotpunim podacima UN iz 1994. godine i Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, prošlo oko 1.600 ljudi. U svakom trenutku je unutra bilo oko 500 zarobljenika.

Kako se navodi u izvještaju UN, iako je logor zbog jako loših uslova zatvoren krajem 1991. ili poèetkom 1992. godine, zarobljenici su zapravo samo prebaèeni u drugi logor u Sremskoj Mitrovici. Logor je, prema tom izveštaju otvorila JNA, a èuvari su bili rezervisti. Imena tada nisu bila poznata, a i danas se dobar dio krije iza nadimaka. Podsetimo, Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku podiglo je optužnice protiv general - pukovnika Aleksandra Vasiljeviæa i potpukovnika Miroslava Živanoviæa po komandnoj odgovornosti, jer su znali za zloèine u logorima kojima su rukovodili i nisu uèinili ništa da ih spreèe. U logorima, je prema podacima odvjetništva, ubijeno 19 ljudi.

Begejci su selo u Banatu u opšini Žitniæ kod Zrenanjina blizu rumunske granice. Logoraši su bili smešteni na salašu, zapuštenom imanju obraslom šikarom, skrivenom iza šuma, „nigdje vidljiva traga da je ovdje doskora boravila ljudska duša”.

Na salašu se nalazila jedna starija zgrada pod dvostrešnim krovom, graðena pre 60-70 godina. U njoj je, kako se navodi u knjizi „Putevima pakla kroz srpske koncentracijske logore u 21. stoljeæe” smeštena upravna zgrada logora – prostorije dežurnih policajaca i stražara i dve male prostorije u kojima su smeštene žene. Južnije u sredini su dve male prostorije gde su brijaèi šišali zatvorenike, a i Meðunarodni crveni krst obavljao razgovore sa zatvorenicima uz prisustvo prevoditelja.

Zgrada je bila u derutnom stanju, a bila je sagraðena za uzgoj krupne stoke. Uz zgradu su bili postavljeni poljski WC, a bila je opasana bodljikavom žicom. Oko logora je postavljeno 10 stupnih svetiljki, a oko žice stražari i kod ulaza mitraljesko gnezdo sa stražom. Èuvari objekata su nemilice tukli logoraše u objektima palicama, kundacima, èizmama, neke od žena su silovane, a pojedince su izvodili na ispitivanje i vraæali ih dobro premlaæene. I žene i muškarci su prebijani, a prema podacima UN, zna se da su tri osobe u tom logoru podlegle posledicama batinanja.

Najmlaði zatvorenik je imao 14, a najstariji 82 godine. Oko stotinjak zarobljenika je imalo preko 60 godina. Preko 80 odsto logoraša, prema izveštaju UN, bili su civili. Od ukupnog broja zarobljenih, bilo je 30 žena, veæina je bila starosti od 50, 60 godina.

Svedoèanstva koja donosimo zabeležena su u knjizi Danijela Rehaka „ Putevima pakla kroz srpske koncentracijske logore u 21. stoljeæe” koju je objavilo Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora. Svi iskazi logoraša su koncipirani tako da se pominju imena ljudi kojih se seæaju, kako logoraša, tako i èuvara logora, jer je to bio jedini naèin da se skupe podaci o tome ko je sve bio u srbijanskim logorima poèetkom devedesetih godina. e-Novine objavljuju delove svedoèanstava bez imena žrtava.

SVJEDOÈANSTVA
(A.B.) ..... Popisali su nas i ukrcali u autobus. Pretpostavljao sam da mi je ovo zadnji dan, ovo im je prilika sve nas pobiti. Nije me bio strah smrti streljanjem, nego muèenja i klanja što se vidjelo u njihovim oèima, sva mržnja i pokušaj da uðu u autobus sa noževima i punom ratnom opremom na sreæu sprijeèeni su od pratnje i nekih oficira, ali njihov uzvik i pokazivanje da nas vode na klanje ukazivao mi je da idemo na put pun neizvjesnosti. Prolazili smo kroz okupirana hrvatska sela naseljena pravoslavnim stanovništvom i èekali sudnji dan. Sam prolazak kroz ta neošteæena sela puna vojske, puna lakog i teškog naoružanja stvarala je u meni ponos protiv kakvog smo se mi to oružja borili i pružili dostojanstven otpor. Kad smo prešli bogojevski most, autobus je skrenuo u neku šumu i prva mi je pomisao bila da je djelomièno mukama došao kraj, meðutim autobus su napustili vozaèi i pratnja jer je nastao kvar. Cijelo vrijeme vožnje morali smo biti sagnuti s glavom meðu koljenima. Dok je autobus stajao iz šume su prema nama išli uniformirani vojnici u raznim odorama i s raznim obilježjima. Tada poèinje naša patnja, njihovo iživljavanje nad nama samo zato što smo Hrvati. Ušli su u autobus i poèeli nas nemilice tuæi, a mi nismo smjeli ni glavu podiæi. To fizièko muèenje, ti krici i jauci èuli su se daleko u šumu, pomoæi naravno niotkud. Sve smo to u gorèini podnosili. Tada nam su nam oduzeli sve što smo imali uz sebe, odnosno sve što su smatrali da je vrijedno, uz prijetnju da æe onoga tko podigne glavu strijeljati, jer u logoru ionako nema puno više mjesta. Tog trena nam je bilo jasno kamo uopæe idemo.(...) Stigli smo na salaš sa više zgrada u šumi okružen bodljikavom žicom, svuda mir i tišina. Autobus staje ispred velike i dugaèke zgrade posebno ograðene bodljikavom u više redova, pušta nas naoružani stražar. Noæ je, prošla je ponoæ. Izlazimo sa ono malo prtljage što nam je preostalo i sada dolazi ono èemu smo se nadali: doèekalo nas je dvadeset korpulentnih vojnih policajaca, dobro opremljenih palicama, letvama, željeznim šipkama, željeznim bokserima itd. Kasnije smo saznali da su za ovakve prilike specijalno obuèavani u Bubanj potoku kod Beograda, gdje je stacionirana baza vojne policije.

Nisu èekali da nas postroje i pregledaju, nego su odmah poèeli mlatiti po nas pedesetak iz autobusa, pri tom nismo smjeli ni vikati ni jaukati. Samo su urlali na nas da spustimo glavu dolje, a ruke na leða. U jednom sam trenu izgubio svijest, digli su me i nastavili tuæi ne birajuæi pritom po kojem dijelu tijela udaraju. Ova je tortura trajala oko dva sata, nakon èega su nas postrojili i uzeli od nas još ono što nam je preostalo. Uvode nas u zgradu. Na podu vidimo deke i naziremo samo da su u njima umotani ljudi za koje ne znamo jesu li živi ili mrtvi. Dalje slijedi prozivka i popis i usputno batinanje. Nešto oko èetiri sata dozvolili su nam da sjednemo, a veæ u 5 sati ulazi nekoliko vojnih policajaca s uzvikom „Ustajte ustaše!” Tada vidim da su ovi ljudi u dekama živi i da neke od njih i poznajem. Svi stojimo u stavu mirno, a nas nove poèinju tuæi i iživljavati se nad nama. Ja osobno dobio sam najprije nekoliko udaraca nogom u rebra i pri tom mi je nekoliko rebara slomljeno, slijedio je zatim karate zahvat po glavi i nakon toga sam ostao bez tri zuba.

Kako sam veæ ovamo dopremljen ranjen u glavu i nogu, klonuo sam i pao u nesvijest, no nitko mi nije smio pomoæi. Nekoliko dana je trajalo ovakvo fizièko maltretiranje, nakon èega prelaze na psihièko maltretiranje. Jedan je sluèaj kada me je jedan èasnik izveo pred zarobljenike naredivši mi da kleknem i stavim ruke na pod, te me upitao „gde da me bije?”. Ponovio mi je to više puta dok mu nisam odgovorio, na što mi je opsovao majku ustašku da „neæu ja njemu govoriti gde da me bije, nego æe on da me bije gde on želi”. Naredio je da se ustanem, a pošto nisam bio sposoban ustati odvukao me je, bacio na beton i pokrio dekom. Narednih 10 dana nisam se mogao ustati, nego su dozvolili da mi donose ono malo hrane što smo dobivali. Niz takvih i sliènih maltretiranja doživjeli su i ostali. Sjeæam se Lj. M., trgovca, njemu su razbili lice i donju èeljust, Rimca su vezali i sa ispitivanja je dolazio sav plav. Mnogi su mladiæi udarani po genitalijama i vjerojatni mnogi od njih nikada neæe moæi imati djece.



Nakon tromjeseènog boravka u podrumu, graðani Vukovara su završavali u logorima i sabirnim centrima po Srbiji
Photo: Stock... B.V. je bio najmlaði zatoèenik. Imao je 16 godina. Bio je preplašen. Prije nekoliko dana njegov otac , èlan prièuvnog sastava ZNG, ubijen je od jugovojske ispred tovarnièke pravoslavne crkve. Uoèio ga je policajac Gugi. Svakodnevno ga je salijetao, propitivao tko je, odakle je, što je došao ovamo (), kako je došao ovamo (). Tjerao ga je nositi vodu zatoèenicima, policajcima èistiti obuæu, svakodnevno prati zahode, kvrckao bi ga palicom po glavi, po ušima i neprekidno ga uznemiravao. (...) A.P. je bio star 40 godina, po zanimanju autolakirer. Povuèen, politièki nije bio aktivan. Bavio se zanatom i poljoprivredom. Kritiènog dana, izmeðu 3 i 10 listopada 1991. išao je iz Iloka u Ljubu k svome tastu. Zaustavila ga je šidska policija , naredila da napusti svoj i uðe u njihov automobil. Nakon saslušanja je završio u šidskoj sportskoj dvorani. U dvoravi su èesto ulazili vojni policajci i plašili zatvorenike („ustaše”), prijeteæi da æe ih poklati, odsjeæi nosove i uši, izvaditi oèi; držali su u rukama oštre noževe i bajunete stavljajuæi ih pojedincima pod vrat. Anðelko je jednom otišao do zahoda pušiti, kako je prièao. U zahodu je primjetio ostatke krvi, i opravdano sumnjajuæi da je tu netko veæ stradao, da to èeka i njega, uplašio se do kraja. Odluèio je pobjeæi i izašao kroz prozor. Primjetili su ga vanjski stražari èim se našao na ulici. Uhvatili su ga malo dalje uz pomoæ jugovojske. I tada su poèele njegove muke. Putem do logora Begejci bio je udaran. U zgradi su ga tukli po èitavom tijelu, nogama rukama, palicama, kao vola. On tad nije bio ni svjestan što su od njega sve uèinili. Buncao je. Na to bi dolazili policajci, nareðivali mu da sjedi u miru, a prije toga ga dobro domlatili. Trajalo je to tako dan - dva, pa su ga policajci poèeli i vezivati lisicama i privezivati za stup. On je buncao, policija nije skidala lisice, veæ ga je danonoæno cipelarila, èizmama i nogama, gdje su stigli... palicom po glavi... Na rukama mu se lisice usjekle. Nastale su rane. Upozoravali smo policajce da on vjerojatno više nije normalna osoba, da je bolestan, depresivan. tek nakon dolaska potpukovnika Živanoviæa sa lijeènikom osloboðen je lisica. Legao je, lijeènik mu je dao injekciju, i spavao je dan i pol - 36 sati. Kad se probudio i došao svijesti, osjeæao je veliku slabost i bolove; ležao je i dalje nepomièan, iscrpljen, ne uzimajuæi ni hranu zbog bolesti. Poèeo je jesti tek nakon nekoliko dana, a policajci su ga puštali na miru.(...) Jednom je pukovnik Živanoviæ pozvao A.P. da govori pred kamerama kako je u njegovoj kuæi i u dvorištu bila kuhinja i kako je njegova žena kuhala gardistima hranu. P. je odbio dati takvu izjavu, rekavši da on to ne može reæi jer nije istina. Živanoviæ se na to naljutio na P.

(Š.Š)... Oko deset sati u štalu ulazi desetak rezervista i poèinju mlatiti pendrecima po nama kao da smo drogirani ili pijani. Morali smo pjevati „Ko to kaže, ko to laže Srbija je mala”, zatim himnu (Hej Sloveni op.a.), a sve vrijeme oko nas je hodao pas i njuškao nas kao da nešto traži. (...) Jedno jutro nismo morali iæi van raditi, jer je došao autobus s novim zatoèenicima. Nastala je panika i metež, èuli su se uzvici „dolaze ustaše”, potom su ušli u štalu i poèeli nas tuæi, morali smo leæi na trbuh i nismo smjeli gledati novopridošle zatoèenike. Razmišljao sam jesu li meðu njimamožda moja braæa ili koji od mojih suboraca, glavu nisam smio ni pomaknuti, jer bi za to slijedile batine od strane odvratnih i prljavih rezervista. Èuli su se jauci, srce mi je pucalo jer sam dobro znao što ti ljudi sada proživljavaju, jer sam torturu izlaska iz autobusa i sam prošao. Autobus je bio pun. Veæine su bile žene iz Vukovara, te nekolicina muškaraca koje su dobro izmlatili pendrecima i štapovima. Jednoga su lisicama vezali za drveni stup u štali, molio nas je da ga oslobodimo, a mi se nismo usudili ni pomaknuti. Tako smo ležali neko vrijeme na betonu, vani je puhao strašan vjetar i ubrzo sam se smrznuo. Žene su smjestili u drugu prostoriju. Kad je pala veèe išli su ispitivati žene. Svašta se je tada èulo od moljenja do jakih ženskih krikova, a oni bi se samo smijali i puštali pri tome glazbu. Moja su leða bila sva ljubièasta od udaraca, no za to više nisam mario. (...) Jednog dana sam bio odreðen s još nekolicinom zatvorenika da idem kopati kanale. Išli smo do cesteprema granici sa Rumunjskom. Dobili smo krampove, motike i ostali alat i poèeli kopati kanal pokraj ceste za telefon. Èuvari su zaustavljali vozila, pokazivali nas kao okorjele ustaše, koljaèe i crnokošuljaše, na što bi nas razjareni vozaèi, pa èak i putnici jednog autobusa udarali i šutirali, pljuvali nam u lice i psovali. (...) Zahladilo je, poèeo je i snijeg propadavati. Dobili smo po jednu smrdljivu i prljavu deku na kojoj su prije ležali psi. Naveèer bi pse napucavali na nas, a mi smo morali moliti na koljenima da nas poštede, na šta su se oni smijali , govoreæi: „Niste više hrabri, sad molite a kad ste ubijali srpsku djecu bili ste hrabri”.(...) Kad je pala veèer ponovo su uletjeli stražari i kao drogirani poèeli udarati po nama. Nedugo zatim ponovo su se zaèuli kamioni, dovezli su nove zatoèenike. Opet po starom: „Lezi bando ustaška, pokrij se po glavi, brzo, p.... vam materina”. Èuli smo jauke, molitve novopridošlih za milost. Trajalo je duže nego obièno, pa sam pomislio da su uhvatili neke diverzante, no kad sam provirio ispod deke vidio sam da su to sve stari ljudi, preko 60 godina.

(J.K) .... Jedno vrijeme su i žene spavale s nama na podu jedna pored druge. U napunjenoj štali po mojoj procjeni bilo nas je preko 500 zatoèenih muškaraca i oko 25 žena. (...) Pomenuo bih P. iz Iloka kojeg su teško fizièki zlostavljali. Zatim je bio i F. koji je posjedio za boravka u logoru. A zašto i kako? Od dobrote sigurno nije. Kljukali su ga tabletama za smirenje. Jednog su vezali za stup jer je èovjek poludio, nije se mogao kontrolirati. Jednu grupu od 10 muškaraca su skrivali da ih MCK ne popiše.(...) Svaki dan pa i po kiši smo izlazili u jutarnjim satima ispred logora i pjevali himnu „Hej Slaveni” jasno i glasno. Pri svakom kretanju, odlasku na doruèak, ruèak i veèeru, morali smo svi držati glavu dolje pognutu i ruke na leðima. Niti jednog trenutka drugaèije, ako je primjeæeno drugaèije, slijedile su batine, vika, psovke. Hrana je bila više nego oèajna. Smršavio sam 20 kilograma, tako da sam izgledao kao kost i koža, za neprepoznati. Jeli smo prstima, a samo za ruèak smo dobivali „kašiku”. Nismo imali moguænosti redovito prati ruke, to je bio luksuz, a to su nam namjerno radili. Npr. dobijemo za doruèak paštetu i dijelimo je trojica i to tako da prstima vadimo iz konzerve i mažemo si na kruh. Konzervu sardina smo dijelili na dvoje, svakome po 2, 5 ribice. Za veèeru dvije žlice tijesta, stavimo dva puta u usta i veèera gotova. Ruèak se sastojao redovito od graha i naizmjenièno krumpira. U ruèku smo tražili zrno graha, a u krumpiru koji krumpir. Sama èorba. Kad na to pomislim prisjeæam s eprizora našeg kuhara. Bio je iz Vukovara. Jednom su ga tako pretukli da je jedva hodao, a morao je kuhati. Pretukli su ga samo zato jer su mu našli èavao u džepu. Svatko tko je u logor ulazio morao je platiti ulaznicu, a ta je ulaznica bila jako skupa i gotovo neizdrživa: svaki su se dan èula zapomaganja, krici, jauci od boli. To je bila ulaznica.

(AND) ... Kad sam ja došla na red i mene su predžeparili i ispitali (ime, prezime, ime oca). Opet su me pitali gdje mi je zet. Za njega su mi stalno prebacivali. Ja sam samo rekla iskreno gdje su mi djeca, da za kæerku ne znam, da je blokirana u Vukovaru, za zeta isto tako, da mi je muž zarobljen, da mi je druga kæerka u Subotici. Pitali su tko je bio u HDZ, tko je pljaèkao i klao. Rekla sam im da sam ja bila u podrumu, da nisam ništa vidjela. Opet su rekli da lažem. Smjestili su me sa još tri žene. Jedna je optužena da je bacila bombu na vojsku. Imala je jedanaestro djece. Muža su joj ubili. Bila je i jedna Lj. I nju su tukli. Jedna je bila iz Sotina. Ona i muž su bili privedeni zbog sinova. Neki su privedeni u sitražni zatvor. Uvjeti su bili užasni. Hrana jako slaba. Bili smo na golemom betonu, samo malo slame i ceradna krila. Jako su tukli ljude. nas su poslije odvojili u stacionar jer smo s eporazboljevali na tom betonu. U tom stacionaru je isto bio beton i bilo je puno bolesnika, a nije bilo nikakve pomoæi. Ja sam skoro dva mjeseca ležala. U poèetku je u Begejcima bilo samo pet, šest žena. Bile smo zajedno sa muškima u štali, u jednom kutu. Kako je dolazila koja grupa tako su nas sortirali kao sardine. Poslije je došao jedan autobus od Veleprometa (tad sam èula da mi je muž živ) u kojem je isto bilo žena. Najviše je bilo 32 žene. To sam zapamtila jer tad su mi dvoje unuèadi i kæerka kojoj je muž poginuo iskrcali u Beèeju kao u bolje prihvatilište. Kad je stigao taj autobus i oni su poèitani. Tim autobusom je stiglo još žena pa nas je bilo sveukupno 32. Onda smo jedno vrijeme sve bile u štali. Kad su došli iz Meðunarodnog crvenog križa stavili su im primjedbu da žene ne bi trebale biti zajedno sa muškarcima i to u štali. Onda su nas odvojili u stacionar. Tamo je bilo tijesno, beton, hladna voda. Tko je htio mogao je ostati u Srbiji ili iæi u razmjenu. Nisu mi dali, kad je bilo najteže, iæi kæerki u Suboticu, od tuda bi veæ nekakako otišla, a sad sam samo htjela da preðem u Hrvatsku. Muž mi je ostao u Hrvatskoj. (...) Kakav nam je život bio u logoru. Nas žene nisu mnogo kritikovali. Neki su govorili da smo razbojnice. Bilo je i mlaðih žena. Poslije su došle i dvije gardistkinje. Kad su ih doveli jedna je bila sva mokra, valjda su je tukli, možda se popišala. (...) Nekada bi nas pustili da se operemo vani na èesmi. Bila je hladna voda. Žene su znali izvesti oko 11 ili nekada oko jedan iza ponoæi. Doðe taj koji je zaprimio tu žensku. Taj koji je vodio raèuna o ispitivanju. Onda je odvede. Žene se nisu povjeravale. Nije se skoro ni smjelo prièati. Tako da ja nisam èula za silovanja. Jednu grupu su poslije sakrivali od MCK.



Crtež logoraša iz Begejaca(Š.B)....3. listopada priveden sam u takozvani zatvor u kuæu pokojnog C.Ð. Tamo se dogaðao pakao. Bilo je tu 10-ak zatvorenika. Jednog su toliko pretukli da je od batina umro. Tri dana je ležao zajedno sa nama u sobi mrtav. Ljudski smrad pokojnika je najotrovniji na svijetu. Tuèe te, muèi te, neda ti jesti, piti, još moraš spavati pored mrtvaca. Nakon tri dana nama èetvorici je nareðeno da ga sahranimo. Od nas èetvorice, samo sam ja danas živ. Ispred zatvora smo u traktorsku prikolicu utovarili tijelo pokojnika. U prikolici smo morali kleèati na koljenima s rukamana leðima i gledati u pod prikolice. Osim pokojnika i nas èetvorice u prikolici su bili i èetiri èetnika sa èetnièkim obilježjima i naoružanjem. Dovezli su nas na grobljansku zemlju i naredili da kopamo grob, ali malo veæi. Tamo su veæ u dugaèki rov bili sahranjeni naši, njih oko 15-20. Cijelim putem sam razmišljao kako pobjeæi. Prilika mi se ukazala kad smo prolazili na šest koraka od kukuruza. Èetnici su pucali po križevima na groblju i pili su rakiju. Skoèio sam i potrèao iz sve snage u kukuruze. Pucali su za mnom. Èinilo mi se da za mnom puca cijeli korpus. Trèao sam pedesetak koraka i pao. Nisam ni znao da li sam pogoðen. Povraæao sam od muke. Pucali su jedno vrijeme i stali, nakon nekoliko minuta èuo sam rafale koji nisu bili sumjereni ka kukuruzu, jasno sam èuo da se puca iz veæeg broja osobnog naoružanja. Ostajem neko vrijeme u kukuruzima, vraæam se, i pri izlasku nailazim na iskopan grob u kojem leži Ante Markanoviæ, nezakopan. Pored groba leže ubijeni ljudi koji su sa mnom kopali grob, Danijel Marinkoviæ (1930), Marko Bošnjak i Mato Èuriæ (1924). Vraæam se u kuæu mog prijatelja u selo. Tamo ostajem dva dana i hvata me druga grupa èetnika, odvodi me ponovo u zatvor i sutradan me šalju u Begejce. Iz Begejaca u Sremsku Mitrovicu, odatle u Bubanj Potok. (...)

Bubanj Potok je nastvani centar Vojne policije JNA. Tamo su me zatvorili u æeliju, samicu po èijem podu protièe tekuæa hladna voda, otprilike do koljena. Prebijen i umoran legao sam na dasku, ali je ona iznenada propala i našao sam se u vodi, kompletno mokar. Ustao sam i stajao. Noge su mi se smrzle i oduzele. Zatim su nas sve odveli u prostoriju za ispitivanje. Svo vrijeme me ispitivao Safet Beèalija. Vezali su me za stolicu i prisilili me da pojedem oko 4-5 kašika soli i bibera. Nakon toga sam oko dva sata bio vezan. Mislio sam da nemam više taj dio stomaka. Nakon toga sam ponovo išao u prostoriju za ispitivanje. Na stolu me doèekao pravi arsenal piæa, ali sam ponovo vezan i ispitivan. U meðuvremenu Safet je to piæe predamnom prosipao po stolu. Mislio sam da sam odvezan, ne znam da li bi bježao ili mu oteo piæe. (...) Stalno su nas batinali, maltretirali. Nabavili su èak i elektriène pendreke. Svi su morali pisati izjave. Bilo je bitno držati se prvobitne izjave. Tko god je naknadno dodao nešto u izjavi, bio je neprekidno ispitivan. Stražari su bili rezervisti i aktivna vojska JNA.

10.10.1991. godine ujutro sam ponovo dobio priliku da sve priznam, meðutim nisam imao što priznati. U toku tih ispitivanja pitali su me za T.M. Rekao sam da smo dobri, ali da smo se posvaðali jednom prije, ne zbog politike. Mislim da je tamo bio netko iz Tovarnika tko im je dao neke podatke. Nisam im imao što priznati. Ostao sam pri prvom iskazu. Dobio sam naveèe i komadiæ kruha i prebaèen sam u Begejce, negdje oko 16 sati. (...) Maltretirali su nas na sve moguæe naèine. Propaganda je bila jaka. Govorili su da nas Tuðman ne treba jer smo sve odali, da æe nas sve poslati na prvu liniju da izginemo, ako budemo razmjenjeni. Kad je bilo lijepo vrijeme nisu nas puštali van, a kada je padala kiša tjerali su nas van. Morali smo pjevati himnu i razne druge srpske pjesme. Neki ljudi su dobro prošli, nisu bili tuèeni, a da su bili u selu vjerojatno bi ih ubili.(...) Kad je Vukovar pao okomili su se na dovedene Vukovarce, da na njima iskale svoj bijes zbog neuspjeha. Tada je nama bilo nešto lakše. “Gostivarcu” (jedan od èuvara op.a.) je na Vukovaru poginuo brat, pa je žestoko muèio zatvorenike. Znao ih je staviti s glavom kroz bodljikavu žicu i batinati. Oko nas su bile dvije ograde od bodljikave žice, psi i minsko polje, te straža.

Razmjenjen sam 10.12.1991. godine u Bos. Šamcu. Iz Begejaca nas je krenulo osam autobusa, kod Beograda nam se prikljuèilo još šest autobusa. U svakom autobusu su bili vozaè i 2-3 stražara, vojna policija - drugi ljudi, ne oni iz Begejaca. Tih šest autobusa su bili iz Aleksinca i Niša.

Veæina stražara su bili korektni. Nisu nas tukli i nismo morali držati ruke na leðima i glavu dolje.

U Kasarni u Brèkom su toèili gorivo, išli smo na WC i dali su nam suhu hranu. Nakon toga su psihološki djelovali na nas da nas neæe naši. Skoro se to obistinilo. Naših nije bilo. Jedna strana je dužna èekati dva sata.

Posumnjali smo da je ono što su nam govorili istina. To je bilo 15 minuta, ali je trajalo kao 15 godina. Ne mogu isprièati osjeæaj kada smo vidjeli da dolaze naši autobusi. Dogovaranje je trajalo oko pola sata: utvrðivanje lista poimenice. Zatim je poèela razmjena. Oni su imali 85, a nas je bilo 280. Nekoliko se vratilo u Srbiju, dvije žene iz Vukovara koje su otišle negdje kod kæeri u Srbiju.

25-04-2011 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Završen sastanak u Karaðorðevu

Tadiæ: Srbija nikad neæe podržati referendum o podjeli BiH...

KARAÐORÐEVO - U Karaðorðevu je upravo završen trilateralni sastanak predsjednika Srbije i Turske, Borisa Tadiæa i Abdulaha Gula, i troèlanog Predsjedništva BiH - Nebojše Radmanoviæa, Željka Komšiæa i Bakira Izetbegoviæa. Lideri Srbije, BiH i Turske potvrdili su meðusobnu podršku za nastavak evropskih integracija, kao i princip nemiješanja u unutrašnje stvari drugih države.

Otvoreno smo razgovarali zajednièkim ciljevima Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske u integracijama u evropsku zajednicu - rekao je predsjednik Srbije Boris Tadiæ nakon trilateralnog sastanak s predsjednikom Turske Abdullahom Gullom i troèlanim Predsjedništvom BiH - Nebojšom Radmanoviæem, Željkom Komšiæem i Bakirom Izetbegoviæem.

- Što se tièe historijske uloge mjesta Karaðorðeva za ovaj sastanak, moja ideja je bila da se prevaziðu neke historijski loše odluke za narode na prostoru bivše Jugoslavije koje su ovdje donesene. I u tome smo se složili - da upravo ovdje treba poèeti integraciju nakon dogaðaja zabilježenih prije 19 godina - kazao je Tadiæ, nadovezujuæi se na konstataciju Komšiæa, koji je rekao da je u poèetku troèlana bosanska delegacija imala primjedbi što se ovaj susret dešava u Karaðorðevu.

- Ali, nakon svega što se danas èulo zadovoljni smo što se trilateralni sastanak desio upravo u Karaðorðevu, koji narod BiH asocira na lošu prošlost - rekao je Komšiè.
On je dodao da se razgovaralo otvoreno i da su pokrenuta mnoga bolna i nerazjašnjena pitanja, kao što su referendum RS-a ili hapšenje i izvoðenje pred sud ratnih zloèinaca...


- Milo mi je da je Tadiæ rekao da Srbija neæe priznati nikakvu referendumsku odluku koja bi znaèila teritorijalno i svako drugo cijepanje BiH - kazao je Komšiæ.

Predsjednik Turske Abdullah Gull je rekao da Turska, iako nije èlanica EU veæ država kandidat, može svojim iskustvom pomoæi Srbiji i BiH u pripremama za kandidaturu.

- I Španija se više od 11 godina kao kandidat za EU pripremala za prijem u ovu zajednicu i napokon je postala èlanica. I Turska æe kao mnogoljudna i višemilionska država napokon postati èlanica EU iako još uvijek ima izvjesnih problema za pijem u èlanstvo - rekao je Gull i dodao:

Što se tièe Balkana, smatramo da Balkan nije kraj veæ srce Evrope, i samo stabilan Balkan može doprinijeti prosperitetu i svakoj drugoj saradnji - rekao je Gull.
Predsjedavajuæi Predsjedništva BiH Nebojša Radmanoviæ je kazao da su osim o politièkoj saradnji razgovarali i o ekonomskoj, kulturnoj, nauènoj, sportskoj. Srbija je naš najveæi vanjskotrgovinski partner i najveæi investitor u BiH. Ova država do sada je investirala više od 850 miliona eura u privredu BiH - rekao je Radmanoviæ. Nakon pres-konferencije uèesnici trilaterale su prošetali Karaðorðevim i ruèali u ovom kompleksu. Nakon toga planiran je bilateralni sastanak predsjednika Turske s troèlanim Predsjedništvom BiH, dok je drugi bilateralni sastanak, u kome su uèestvovali Tadiæ i predstavnici BiH, održan ranije ujutro. U Karaðorðevu se okupilo više od 100 novinara i snimatelja. Interesiranje je veliko, brojni su novinari stranih medija i agencija, kao i predstavnika sedme sile iz BiH, prenose beogradske agencije. Dogovoreno je da æe naredni sastanak biti održan u Sarajevu. Tadiæ i predstavnici BiH doletjeli su u dva posebna helikoptera u Karaðorðevo, a oko sat vremena nakon njih automoblilom iz Beograda stigao je i Gul u pratnji ambasadora Turske u Srbiji i vojnog atašea. Bh. predstavnici su doletjeli helikopterom MI-8 ruske proizvodnje, a Tadiæ amerièkim helikopterom DELA. Prije trilaterale održan je bilateralni sastanak Tadiæa sa troèlanim Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Predsjednik Srbije Boris Tadiæ izjavio je danas da Srbija nikada neæe podržati referendum koji bi vodio podjeli Bosne i Hercegovine i na bilo koji naèin doveo u pitanje integritet te zemlje. Nakon trilateralnog sastanka sa predsjednikom Turske Abudlahom Gulom i troèlanim Predsjedništvom BiH u Karaðorðevu. Tadiæ je ponovio da Srbija u potpunosti poštuje Dejtonski mirovni sporazum kao i teritorijalni integritet svih svojih susjeda, ali da isto oèekuje i od njih po pitanju Kosova.

Na pitanje novinara o referendumu koji je Republika Srpska raspisala o Tužilaštvu i Sudu BiH, Tadiæ je rekao da ne želi da se miješa u bilo šta što je unutrašnje pitanje BIH i što se tièe interesa njenih graðana. Tadiæ je rekao da bi se eventualnim miješanjem u unutrašnje stvari BiH prešla "crvena linija" i ponovile neke greške iz prošlosti, javljaju srbijanski portali, pozivajuæi se na agenciju "Beta".

Na pitanje da li èvrst stav Srbije o poštovanju integriteta BiH znaèi i promjenu dosadašnje politike o specijalnim vezama Srbije sa RS, Tadiæ je rekao da Srbija želi da saraðuje sa svim institucijama u BiH.

Predsjednik Srbije je negirao da je današnji skup meðunarodna konferencija o BiH, rekavši da se radi o trilateralnom sastanku na kojem uèestvuju predstavnici Srbije, BiH i Turske. Tadiæ je ponovio da Srbija stoji èvrsto na stanovištu o nužnosti osude i procesuiranja svih ratnih zloèina i da je to jedini naèin da se doðe do istine i punog pomirenja meðu narodima.

Kao dokaz da je Srbija opredijeljena za saradnju sa Haškim sudom Tadiæ je podsjetio da je do sada izruèeno 44 od 46 osumnjièenih za ratne zloèine i rekao da se sve èini da i preostala dvojica haških bjegunaca - Ratko Mladiæ i Goran Hadžiæ budu uhapšeni.

Izetbegoviæ: Lièno sam posredovao izmeðu sukobljenih bošnjaèkih struja u Sandžaku
Bošnjaèki èlan Predsjedništva BiH Bakir Izetbegoviæ izjavio je danas u Karaðorðevu da je lièno posredovao izmeðu sukobljenih bošnjaèkih struja u Sandžaku da se izmire i zauzmu jedinstven stav u onome šta hoæe da ostvare u Srbiji.

"Rekao sam im jasno da mi više ne dolaze u Sarajevo u odvojenim posjetama. Želim da vidim sukobljene strane izmirene i da su prije bilo kakvih kontakata sa mnom zauzele jedinstven stav o onome što žele u Sandžaku, u Srbiji", rekao je Izetbegoviæ novinarima poslije trilateralnog sastanka šefova država Srbije, Turske i èlanova Predsjedništva BiH.

Na pitanje SRNE kako komentariše nedavne istupe muftije Muamera Zukorliæa u BiH u kojima položaj Bošnjaka u Srbiji ocjenjuje kao katastrofalan, Izetbegoviæ je odgovorio da je to Zukorliæevo pravo.

"U BiH Zukorliæ ima pravo da iznese sve svoje stavove, pa i da istakne kandidaturu za reisa Islamske zajednice. Meðutim, kada je rijeè o položaju Bošnjaka u Srbiji on je u mnogo èemu u pravu. I sam predsjednik Srbije Boris Tadiæ istakao je tokom razgovora da se na nekim stvarima treba poraditi kako bi se i Bošnjaci osjeæali punopravnim graðanima Srbije", rekao je Izetbegoviæ.

26-04-2011 at 16:53 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Hrvatski general Ljubo Æesiæ Rojs prijeti RS: Ako nas budete provocirali oslobodit æemo Banju Luku

"Nikada ne bi došlo do Dejtonskog sporazuma da nije bilo hrvatskih snaga", smatra ovaj hrvatski general

Bivši hrvatski general Ljubo Æesiæ zvani Rojs zaprijetio je da æe u Hrvatskoj, ako budu provocirani optužnicama zbog vojnih akcija 1995. godine u Republici Srpskoj, "ponovo formirati snage i osloboditi Banju Luku, jer ionako historijski pripada Hrvatskoj". Komentarišuæi medijske napise o istragama za "zloèine" Hrvatske vojske u Republici Srpskoj s akcentom na akcije "Južni potez", Æesiæ je potvrdio da je uèestvovao u tim akcijama i da je Mrkonjiæ Grad bio zadnja operacija Hrvatske vojske.

"Nikada ne bi došlo do Dejtonskog sporazuma da nije bilo hrvatskih snaga", smatra ovaj hrvatski general. On je hrvatskim medijima prenio kako je njihovim kolegama u Banjoj Luci rekao da "nikada ne bi imali Republiku Srpsku da nije bilo predsjednika svih Hrvata Franje Tuðmana, ministra Gojka Šuška i komandnog generala Ante Gotovine".

"Ako nas budete provocirali opet æemo formirati snage i osloboditi Banju Luku, jer ionako historijski pripada Hrvatskoj", poruèio je Æesiæ. On je istakao da, ako treba da se sudi uèesnicima tih akcija, onda da to uèine hrvatski sudovi, ponoviviši da se ne odrièe svih tih akcija.

Æesiæ je jedan od generala Hrvatske vojske, meðu kojima su i Ante Gotovina, Rahim Ademi, Damir Krstièeviæ, Miljenko Filipoviæ, za koje vlasti RS smatraju da trebaju odgovarati zbog "ratnih zloèina" poèinjene na teritoriji BiH tokom operacija "Maestral" i "Južni potez" 1995. godine. Meðu njima je i nekoliko generala i viših oficira HVO-a.

Tužilaštvo BiH demantovalo je tvrdnje hrvatskih medija da su pripremljene optužnice protiv generala Hrvatske vojske za ratne zloèine. Portparol Tužilaštva BiH Selma Heæimoviæ rekla je da su podnesene kriviène prijave i da se provode istrage.

Haški sud provodio je istrage o istim dogaðajima, ali nikada nije podigao optužnice.

26-04-2011 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



Eksplozija u Rudniku uglja Banoviæi: Pet povrijeðenih, ljekari se bore za život jednog rudara

Pet rudara Rudnika mrkog uglja "Banoviæi" povrijeðeno je u rudarskoj nesreæi koja se dogodila noæas 15 minuta poslije ponoæi u jami "Omaziæi". Do nesreæe je došlo nakon aktiviranja zaostalog ekplozivnog punjenja od prethodnog miniranja na radilištu.

Od pet rudara povrijeðenih u rudarkoj nesreæi u oknu Omaziæi, Rudnika mrkog uglja Banoviæi, jedan je u jako teškom stanju i ljekari se bore za njegov život, potvrðeno je "Dnevnom avazu" u Univerzitetskom klinièkom centru Tuzla. Saznajemo da se radi Senahidu Kahvedžiæu (40) pomoænom radniku u jami.

Pored njega teže su povrijeðeni Emir Gutiæ (33) i Admir Husiæ (31).

"Rudar Senahid Kahvedžiæ se nalazi u jedinici intenzivne njege i prikljuèen je na aparat za disanje. On ima višestruke povrede, oèiju, glave, praktièno cijelog tijela. Njegovo stanje je jako teško", rekla je glasnogovornica UKC-a Tuzla Amra Odobašiæ.

Još dva banoviæka rudara nalaze se na lijeèenju. Admir Husiæ se nalazi na odjelu hirurgije, dok je Emir Gutiæ smješten na oèno odjeljenje.

Lakše su povrijeðeni Nihad Smajloviæ i Muhidin Hasiæ i oni su nakon ukazane pomoæi na UKC-u Tuzla pušteni kuæi.

"Dnevni avaz" saznaje da je izvlaèenje povrijeðenih rudara trajalo više od pola sata, a komorati su nadljudskim naporima uspjeli povrijeðene kolege prebaciti do trake, a nakon toga i izvan jame, gdje su èekale ekipe hitne pomoæi.

Federalni rudarski inpektor Nuraga Duranoviæ rekao je da su radnici tokom redovnih aktivnosti u rudniku bušilicom zahvatili staro neeksplodirano eksplozivno punjenje koje je tom prilikom eksplodiralo i tako povrijedlio rudare.

''Tri rudara su teže povrijeðena i nalaze se u bolnici, dok su dva rudara lakše povrijeðena i nakon medicinske pomoæi pušteni su kuæi'', precizirao je Duranoviæ.

26-04-2011 at 17:00 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



Mikel Kutuzis, vodeæi evropski kriminolog: Veæina Gaddafijevih plaæenika dolazi iz Bjelorusije i Srbije

Evropski plaæenici uglavnom su specijalizovani za teško naoružanje, helikoptersku tehnologiju i taktiku i plaæeni su i sa 2.000 dolara dnevno

Izmeðu 300 i 500 evropskih plaæenika, meðu kojima ima i državljana EU, ratuje na strani libijskog lidera Moamera Gadafija, rekao je danas vodeæi evropski kriminlog Mikel Kutuzis, porenosi internet portpar "EUobzerver".

Evropski plaæenici uglavnom su specijalizovani za teško naoružanje, helikoptersku tehnologiju i taktiku i plaæeni su sa nekoliko hiljada dolara dnevno. Veæina plaæenika je iz Bjelorusije, Srbije i Ukrajine, dok je znaèajan broj iz Poljske, Belgije, Velike Britanije, Francuske i Grèke.

Evropljana ima mnogo više meðu plaæenicima nego onih iz Centralnoafrièke Republike, Èada, Nigera, Malija i Somalije, koji su plaæeni do 2.000 dolara dnevno.

Plaæenici odlaze i dolaze preko 15-tak operativnih vojnih aerodroma na jugu Libije.

Ove informacije objavio je Kutuzis, grèki struènjak za organizovani kriminal, èija je kompanija registrovana u Francuskoj "Lotofaž konsalting" i vrši ispitivanja o bezbjednosnim pitanjima za institucije EU, UN i francusku vladu. On je tokom februara i marta putovao sjeverom Afrike.

"U libijskom društvu tabu tema je ubistvo ljudi iz sopstvene plemenske grupe. To je jedan od razloga zbog kojeg Gadafi angažuje strane vojnike", rekao je Kutuzis.

26-04-2011 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Dan pobjede nad fašizmom Sarajevska djeca su ubijana u igri, u školskim klupama, u redu za vodu...

U Velikom parku u Sarajevu kod Spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. polaganjem vijenaca obilježen je 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom, i minutom šutnje odata poèast ubijenoj djeci.

Gradonaèelnik Grada Sarajeva Alija Behmen kazao je da se Evropa mora uporno boriti protiv fašizma jer se te klice teško mogu iskorijeniti.

"Od svih spomenika koji su obilježili antifašistièku borbu naroda BiH ovo je jedan od najdirljivijih spomenika. Nalazimo se pored spomenika koji obilježava više od 1.500 ubijene djece u opkoljenom gradu Sarajevu. Što je ovdje raðeno s djecom, bezgrešnim mladim dušama neponovljivo je u modernoj historiji Evrope", dodao je gradonaèelnik Grada Sarajeva Alija Behmen.

Premijer Kantona Sarajevo Fikret Musiæ kazao je da je spomenik ubijenoj djeci Sarajeva otvoren sa ciljem da se ne zaboravi da je poèinjen zloèin i da su nevino stradali graðani Sarajeva.

"Najmlaði su platili cijenu onoga što danas neki pokušavaju svesti u okvire koji nisu primjereni u modernoj Evropi, demokraciji, modernom razmišljanju ili svijetu kakav ne treba da bude. Ovo su dokazi da niko historiju ne može iskriviti ni falsificirati", dodao je Musiæ.

Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica kazao je da su se okupili na mjestu koje je simbol stradanja djece glavnog grada od 1992. do 1995. Istaknuo je da je za straviène zloèine odgovarao mali broj zloèinaca.

"Danas se širom svijeta obilježava Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope. Rezultati fašizma koji je zadesio naš grad su stravièni. Djeca su najèešæe ubijana tokom igre, u školskim klupama, u redu za vodu, hljeb i u svojim domovima i uglavnom daleko od vojnih ciljeva i objekata, u najveæem broju granatama i vrlo èesto snajperom", dodao je Grabovica.

Prisutnima se obratila Ajša Pekez, majka ubijene 10-godišnje djevojèice Tine Pekez.

"Kada žena ostane bez muža ona je udovica, kada muž ostane bez žene on je udovac, dijete bez roditelja je siroèe, a kako nazvati roditelja koji ostane bez djeteta? Pred time ljudski um staje i valja nama preko rijeke", kazala je ona.

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/110509058#

09-05-2011 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Bleiburg - Jasenovac - Srebrenica
Sramotna manipulacija žrtvama i vjeronaukom
Piše: fra Petar Jeleè





Lepeza manipulatora je široka, od velikosrpskih mitomana i politièara, režimskih povjesnièara, do velikohrvatskih revizionista i crkvenjaka koji uporno izbjegavaju progovoriti i o velikoj Paveliæevoj odgovornosti za Bleiburg. No sve je njih na blajburškom polju prekjuèer daleko nadmašio predsjednik HDZ 1990 Božo Ljubiæ koji je svojom tvrdnjom da „Hrvati u BiH ovih dana proživljavaju novi Bleiburg“ izrekao jednu od najnemoralnijih izjava koja se mogla èuti u zadnjih nekoliko desetljeæa na ovim prostorima, izjavu od koje svakom èovjeku kojem je zaista stalo do svih žrtava zastaje dah

Prekjuèer je na Bleiburgu održana komemoracija blajburškim žrtvama nastradalima na završetku Drugog svjetskog rata kada su jedinice Titove Jugoslavenske armije izvršile masovan pokolj nad poraženim vojnim snagama NDH i odreðenim brojem civila. Toèan broj pobijenih nije nikada utvrðen, a u historiografiji se još uvijek najrelevantnijim drže podaci Vladimira Žerjaviæa koji smatra da je oko 50.000 ljudi izgubilo živote na Bleiburgu i „Križnom putu“, a 10.000 ih je izruèeno partizanima iz logora Viktring. Njima Žerjaviæ pribraja i oko 10.000 poginulih Srba, Crnogoraca i Slovenaca, što u konaènici daje ukupnu brojku od oko 70.000 osoba koje su partizanske jedinice pobile na završetku rata.

Ti podaci naravno ne moraju biti konaèni i na povjesnièarima je i državnim institucijama da se založe za objektivno istraživanje ovog stradanja. Poznato je da se žrtvama Bleiburga kao i onim u Jasenovcu kroz povijest, sve do današnjih dana manipuliralo u politièke i ideološke svrhe i malo komu je tu zapravo bilo stalo do samih žrtava i njihova iskrena komemoriranja. Lepeza manipulatora je široka, od velikosrpskih mitomana i politièara, režimskih povjesnièara, do velikohrvatskih revizionista i crkvenjaka koji uporno izbjegavaju progovoriti i o velikoj Paveliæevoj odgovornosti za Bleiburg. No sve je njih na blajburškom polju prekjuèer daleko nadmašio predsjednik HDZ 1990 Božo Ljubiæ koji je svojom tvrdnjom da „Hrvati u BiH ovih dana proživljavaju novi Bleiburg“ izrekao jednu od najnemoralnijih izjava koja se mogla èuti u zadnjih nekoliko desetljeæa na ovim prostorima, izjavu od koje svakom èovjeku kojem je zaista stalo do svih žrtava zastaje dah. Usporeðivati tisuæe nesretnih, izmanipuliranih, gladnih, žednih, poniženih i pobijenih ljudi na Bleiburgu i Križnom putu s èinjenicom da se tom vjeèitom gubitniku i njegovom šefu Draganu Èoviæu još jednom omakla fotelja u vlasti, može samo onaj tko je izgubio osjeæaj za realnost, moral i intelektualno poštenje. Našao je Ljubiæ i mjesta da optuži „unutarnje neprijatelje“ meðu onim Hrvatima koji su ušli u vlast u Federaciji povezujuæi ih sa snagama koje su izvršile odmazdu nad blajburškim stradalnicima. Ljubiæev govor u Bleiburgu može poslužiti kao ogledan primjer koliko nisko može pasti jedan politièar u svom djelovanju.




Photo: www.jutarnji.hrNo, da ne bude samo Ljubiæ onaj koji koristi žrtve u manipulativne svrhe, pobrinuo se i reis Ceriæ u Blagaju kada je u svom zapjenjenom govoru opet iznova napao kantonalnog ministra Emira Suljagiæa zbog njegove odluke da vjeronauk u sarajevskom kantonu ne ulazi u opæi prosjek ocjena. Zaprijetio je reis Ceriæ, naoèigled èitave javnosti, da æe oni „koji budu dirali u vjeronauku na sarajevskim ulicama imati 'sarajevsko ljeto kao što se Mubaraku desilo 'egipatsko proljeæe'“ i da na Suljagiæevo mjesto treba doæi „netko tko ne mrzi islam i muslimane“. Proèelnik Katehetskog ureda Vrhbosanske nadbiskupije vlè. Petar Jukiæ dao je podršku reisu Ceriæu patetièno nazivajuæi odluku ministra Suljagiæa ni manje ni više nego „kršenjem temeljnih ljudskih i vjerskih prava“, uz obavezno ponavljanje omiljene mantre svih crkvenjaka o kontinuitetu komunistièkog djelovanja protiv vjere.

U ovoj inicijativi ministra Emira Suljagiæa ne vidim ništa sporno i smatram je sasvim ispravnom. Zaista je više nego zanimljivo vidjeti kako se naše vjerske elite, koje su inaèe tako malo napravile na pomirenju meðu ljudima i koje se oko malo èega mogu dogovoriti, spremno naðu na istom fonu kada treba braniti steèene povlastice moæi što je pokazalo i zajednièko priopæenje Meðureligijskog vijeæa BiH, organizacije na èijem èelu je vladika Kaèavenda, revni branitelj „lika i nedjela“ Radovana Karadžiæa i Ratka Mladiæa. Osobno sam bio i ostao mišljenja da vjeronauku uopæe nije mjesto u školama jer je dosadašnja praksa pokazala i u Hrvatskoj i Srbiji, a evo i BiH, da se radi o promašenom projektu. Zlatno doba vjeronauène poduke je bilo onda kada se ona održavala u okviru župnih zajednica i džamija, na dobrovoljnoj bazi, kad je se nije ocjenjivalo i od nje pravilo ono što je danas uèinjeno. Umjesto vjeronauka, u školama bi trebalo djeci i mladima predavati religijsku kulturu preko koje æe im biti posredovano opæe znanje o svim religijama, a onda dalje u okviru vlastitih vjerskih zajednica produbljivane pojedine vjerske i postulati. Na ministra Suljagiæa se veæ tjednima udara iz svih oružja, a u tome prednjaèi Islamska zajednica i reis Ceriæ koji je u èitavu prièu degutantno uvukao i pobijene èlanove obitelji ministra Suljagiæa u Srebrenici. Inaèe ta praksa reisa Ceriæa da svakom svom neistomišljeniku odmah nalijepi etiketu da ne „poštuje žrtve genocida u Srebrenici“ predstavlja još jedan sramotan primjer velike manipulacije žrtvama tog strašnog zloèina. A njegovom prijetnjom uliènim neredima i rušenjem vlasti trebale bi se pozabaviti i neke druge vladine i nevladine institucije.


Photo: blogspot.comManipulaciji žrtvama, kao svom omiljenom hobiju, neki dan se pridružilo vodstvo Republike Srpske, predvoðeno Miloradom Dodikom i najvišim predstavnicima Srpske pravoslavne crkve koje je u Donjoj Gradini odalo poèast stradalima u Jasenovaèkom logoru. U odnosu na prošlu godinu kada se govorilo o 700.000 pobijenih ljudi u Jasenovcu, broj je ove godine narastao za još 100.000 ljudi, tako da su govornici na bini složno spominjali brojku od 800.000 ljudi, s tim da je „samo u Gradini pokopano oko 360.000 ljudi, pretežno Srba“. (Nezavisne novine). Miloradu Dodiku, negatoru velikosrpskih zloèina nad Hrvatima i Bošnjacima, i najvjernijem politièkom partneru Dragana Èoviæa i Bože Ljubiæa, nije dovoljno velika brojka o 80.914 žrtava logora Jasenovac. To su dosadašnji službeni podaci Jasenovaèkog spomen podruèja gdje su sve žrtve popisane imenom i prezimenom. Dodiku nije dovoljno što je u tom strašnom ustaškom logoru pobijeno 38.236 muškaraca, 22.767 žena i 19.911 djece do èetrnaest godina starosti. Najveæi broj ubijenih bili su Srbi – 45.923, zatim Romi – 16.045, Židovi – 12.765, Hrvati 4.197, Muslimani 1113. Njega uopæe ne zanimaju te žrtve ustaškog režima, nego mu trebaju „stotine tisuæa pobijenih Srba“, sve kako bi relativizirao èinjenicu da je entitet na èijem je on èelu nastao na zloèinu nad Bošnjacima i Hrvatima. Za svoju politiku uništavanja buduænosti ove zemlje Milorad Dodik veæ godinama ima punu potporu tzv. meðunarodne zajednice koja je ovih dana, u liku i djelu Catherine Ashton i Miroslava Lajèaka izvela žalosni igrokaz u Banjoj Luci kada je Miloradu Dodiku i dalje ostavljena moguænost da širi meðunacionalne tenzije, potkopava državne institucije i odvraæa ljude od pravih problema koji muèe sve graðane Bosne i Hercegovine. S ovakvim vjerskim i politièkom elitama našim narodima i graðanima ne predstoje nikakva topla „proljeæa i ljeta“, nego „hladna i sumorna jesen i zima“ kojima se nažalost još uvijek ne nazire kraj.

* Tekst je preuzet sa portala tacno.net

19-05-2011 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Sluèaj "Vjeronauka": Ministar nauke i obrazovanja KS Emir Suljagiæ podnio ostavku

Suljagiæ je ostavku htio podnijeti još juèer, ali ga je nešto sprijeèilo u tome.
Ministar nauke i obrazovanja Kantona Sarajevo Emir Suljagiæ poslao je premijeru Fikretu Musiæu pismenu ostavku na ovu funkciju, saznaje FTV.

Prema dostupnim informacijama Suljagiæ se odluèio na ovaj korak jer nije želio povuæi raniju odluku prema kojoj ocjenjivanje iz predmeta "Vjeronauka" ne ulazi u opæi uspjeh uèenika.

Iako je Suljagiæ odluku o ostavci donio još juèer, u trenutku kad ju je htio objaviti nešto ga je sprijeèilo u tome, nakon èega je preko press-službe medijima poslao kratku izjavu u kojoj kaže da mu "ne pada na pamet da odstupi".

Meðutim, da li zbog današnjeg raskola ministara i poslanika SDP-a i SDA u Kantonu Sarajevo ili nekog potpuno drugog razloga, Suljagiæ je odluèio odstupiti.

Naime, poslanici SDA danas su izjavili da nisu saglasni sa saopštenjima kantonalne Vlade, koja "ne odražavaju dogovor Kolegijuma u vezi sa predmetom vjeronauka" nakon èega su zahtijevali da se o ovome hitno izjasni kantonalni premijer Fikret Musiæ.

20-05-2011 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice