Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

'Bh. Alžirac' o paklu Gvantanama
Lakhdar Boumediene
U srijedu, amerièki pritvorenièki kamp u Gvantanamu æe obilježiti deset godina svog postojanja. Sedam od tih deset godina proveo sam tamo bez objašnjenja ili optužnice, rijeèi su kojima Lakhdar Boumediene poèinje svoju ispovijest, esej „Gvantanamo: Moja noæna mora“, kojeg je u nedjelju objavio New York Times.

Boumediene, roðen u Alžiru, državljanin je Bosne i Hercegovine i pripadnik tzv. „Alžirske grupe“. Zemlju u kojoj je roðen napustio je još 1990, a sedam godina kasnije došao je u BiH, poslom, kao pripadnik organizacije Crvenog polumjeseca. Boumediene piše kako je u Sarajevu radio kao direktor humanitarne organizacije za pomoæ djeci koja su izgubila najbliže tokom posljednjeg balkanskog rata. Državljanin BiH postaje 1998.

„Kada sam došao na posao 19. oktobra 2001, obavještajni oficir me je veæ èekao. Zamolio me je da ga pratim kako bi odgovorio na odreðena pitanja. I tako sam uradio, slobodnom voljom – ali poslije su mi rekli da se ne mogu vratiti kuæi. Sjedinjene Države zahtijevale su od lokalnih vlasti da uhapse mene i pet drugih osoba. Mediji su javili u to vrijeme kako SAD vjeruju da sam spremao zavjeru protiv njihove ambasade u Sarajevu. Nikad, ni za jednu sekundu, nisam razmišljao o ovome“, navodi Boumediene i istièe kako je èinjenica o amerièkoj grešci bila jasna od samog poèetka:

„Najviši bosanski sud istražio je amerièke navode i nije našao nijedan dokaz protiv mene te su naredili moje puštanje. Ipak, onog trenutka kada sam pušten, amerièki agenti uhapsili su mene i još petoricu drugih. Svezani smo poput životinja i odvedeni u Gvantanamo, amerièku mornarièku bazu na Kubi“.




Boumediene u tzv. „Gitmo“ stiže 20. januara 2002. I dalje je, kako tvrdi, imao povjerenja u amerièku pravdu, meðutim kada ispitivaèima nije dao odgovor koji su tražili postali su izrazito brutalni. Ne ulazeæi u detalje muèenja, Boumediene tek navodi kako se radi o stvarima koje želi zaboraviti. Piše i kako je štrajkao glaðu dvije godine jer mu niko nije želio objasniti zašto je zatoèen, a pitanje je dokad bi sve trajalo da 2008. njegov zahtjev za poštenim suðenjem nije došao do najvišeg amerièkog suda.

„U odluci, koja nosi moje ime, Vrhovni sud je odluèio da zatvorenici poput mene, bez obzira na ozbiljnost optužbi, imaju pravo na dan na sudu“, istièe Boumediene, koji je na slobodu pušten nakon što su SAD odustale od optužbi za teroristièki napad na Ambasadu u Sarajevu, 15. maja 2009.

Bivši zatoèenik u Gvantanamu najviše žali jer mu na samom poèetku nije bilo omoguæeno da se pojavi pred sudom. Posljedice su, navodi Boumediene, razorena djetinjstva njegove djece i siromaštvo u kojem se našla njegova porodica.

Danas, Boumediene živi u Provansi, u Francuskoj koja mu je dala novi dom i poèetak. Meðutim, teško je, piše bivši zatvorenik, jer sedam i pol godina u Gvantanamu znaèi da ga je tek nekolicina organizacija za ljudska prava spremno zaposliti. O Gvantanamu ne želi prièati, ali osjeæa da mora – još je 171 muškarac ostao tamo. Meðu njima, navodi Boumediene, jeste i Belkacem Bensayah, takoðer uhapšen u BiH, kao pripadnik „Alžirske grupe“.

Boumediene esej upravo završava rijeèima o preostalim zatoèenicima koji su i dalje u Gvantanamu ne jer su krivi, veæ što se nemaju gdje vratiti, a SAD im ne žele dati dom.



Radiosarajevo.ba

10-01-2012 at 14:01 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

hehehehehehehe

Lucic je kralj


Stenogrami i kamenogrami: Roðendan Republike Šumske
Bevanda i rakidža
Piše: Predrag Luciæ
Velièina slova:

Photo: APTranskript prijateljskog æeretanja na proslavi 20. roðendana Republike Šumske: da li su Tadiæa kamenovali palaèinkama; kako objasniti patrijarhu da Šumska još nije deo Srbije; da li je pronc Aleksandar prestolonaslednik Evropske Unije; ko je kome premijer, a ko predsednik...

DRAGAN ÈOVIÆ: Haj, veseeeliiii seeeee, kuuæniiii domaaaæineee...

MILORAD DODIK: Tiše malo, dragi Dragane, nismo u Laktašima.

ÈOVIÆ: Nismo ni daleko, mili Milorade. U našoj smo Banjoj Luci.

DODIK: Èuj: vašoj?

ÈOVIÆ: Pa da. Srpskoj, a našoj.

DODIK: Joj, nemoj tako, molim te...




Photo: StockÈOVIÆ: Jesam li nešto krivo kazao? Nisam mislio ništa loše.

DODIK: Znam da nisi, dragi Dragane. Kad smo ja i ti nasamo, onda možeš da govoriš šta oæeš. Ne moraš ni da misliš. Ali sad su mi ovdje zvaniènici iz Srbije, pa je malo nezgodno...

ÈOVIÆ: Šta je nezgodno, mili Milorade?

DODIK: Pa znaš, oni su traumatizovani. Nije njima do našeg šegaèenja.

ÈOVIÆ: Ja se ne šegaèim. Ja se stvarno osjeæam ko u svojoj kuæi. Ko što se i ti, nadam se, osjeæaš u Mostaru.

DODIK: Sve je to lijepo i krasno, dragi Dragane, ali znaš, naša braæa iz Srbije mogu pogrešno da shvate to kad ti kažeš „Srpska, a naša“.

ÈOVIÆ: A što bi pogrešno shvatili, mili Milorade?

DODIK: Pa znaš... ovi Šiptari u Prištini se šegaèe oko toga.

ÈOVIÆ: Oko Republike Srpske?

DODIK: Ma ne, veæ oko Vajfert piva.

ÈOVIÆ: Šta ima da se šegaèe s Weifert pivom? Super pivo. Možeš ga i s vinjakom, a možeš i onako samo...

DODIK: Nije stvar u pivu, pusti sad pivo! Stvar je u reklami. Dakle, bila reklama za Vajfert pivo i na njoj pisalo: „Svetsko, a naše!“ A onda ovi Šiptari usred Prištine ispisali grafit „Kosovo – srpsko, a naše!“




Photomontage: E CheÈOVIÆ: Ma ne mogu vjerovat...

DODIK: Evo, pitaj naše ljude koji su išli tamo. Jedva žive glave izvukli. Boro, ajde kaži našem drugaru Draganu kako je bilo kad su te kamenovali na Kosovu.

BORIS TADIÆ: Na Kosovu i Metohiji.



DODIK: Izvinjavam se: na Kosovu i Metohiji.

BORJANA KRIŠTO: Joj, znaèi – dvaput su vas kamenovali.

TADIÆ: Kako dvaput?

KRIŠTO: Pa na Kosovu i na toj Metohiji.

TADIÆ: Taènije, tamo kod Deèana.

KRIŠTO: Znaèi: triput? A èime su vas kamenovali?

TADIÆ: Aman, bre, ženo, èime da me kamenuju sem kamenjem?! Èime se kod vas kamenuje? Palaèinkama?

KRIŠTO: Ne znam za palaèinke, ali znam da se onako narodski kaže...

TADIÆ: Šta se kaže: kamen po kamen – palaèinka?

KRIŠTO: Joj, što je to smiješno... Ali ne kaže se tako nego se kaže: bacali se drvljem i kamenjem...

DODIK: Ajde da ne drvimo više o tom drvljenju i kamenovanju. Doðite da vas upoznam s našim patrijarhom. Vaša Svetosti, ovo su naši prijatelji Hrvati: gospoða Borjana Krišto, gospodin Dragan Èoviæ, predsjednik HDZ-a...

IRINEJ: Kad pre smeniše onu sedokosu devojku?

DODIK: Mislite na Jadranku Kosor? Nisu je smijenili. Ona je predsjednica HDZ-a u Hrvatskoj, a naš drug Dragan je predsjednik ovdašnjeg HDZ-a, HDZ-a, kako da kažem...

IRINEJ: Šta ima i HDZ Republike Srpske?

DODIK: Pa nema još, Vaša Svetosti... Vidiš, Dragane, to je odlièna ideja. O tome æemo kad se drugi put vidimo... Dragan je, Vaša Svetosti, predsjednik HDZ-a, kako da vam to objasnim...

ÈOVIÆ: HDZ-a BiH.

DODIK: Dragane, ja sam te lijepo pozvo na krsnu slavu i roðendan Republike Srpske, a ti meni tako. I to pred Njegovom Svetošæu.

ÈOVIÆ: Pa nisam ja kriv što mi se stranka tako zove.

DODIK: Jok, ja sam kriv. Ja bi to na tvom mjestu nazvo HDZ Herceg-Bosne, pa neka oni ajatolasi u Sarajevu vrište... Ali neæemo sad o tome. Vaša Svetosti, evo tu je još jedan Hrvat, osvjedoèeni prijatelj Republike Srpske, naš novi premijer Vjekoslav Bevanda...



Photo: BETAIRINEJ: Kad pre smeniste ono dete, kako se zvaše, Džombiæa?

DODIK: Vaša Svetosti, nismo ga smijenili. Džombiæ je premijer Republike Srpske, a Bevanda je premijer u Vijeæu ministara...

IRINEJ: Ništa ja to, sine, ne razumem. Mnogo ste zakomplikovali.

VJEKOSLAV BEVANDA: Da vam ja objasnim. Ja sam premijer na razini cijele države u kojoj se nalazi i slavljenica Republika Srpska.

IRINEJ: Tadiæu, kad ste postavili Hrvata za premijera Srbije?

TADIÆ: Nemam pojma o èemu govorite, Vaša Svetosti.

DODIK: Ja æu da objasnim. Znate, Vaša Svetosti, Republika Srpska još uvijek nije, radi raznih spoljnih faktora, ona još uvijek nije u sastavu Republike Srbije, veæ u sastavu tako neèeg što još uvijek formalno postoji, ali neæe još dugo...

BEVANDA: Ja sam, da se ne uvrijedite, premijer toga što oni nekrsti i talibani nazivaju Bosnom i Hercegovinom.

IRINEJ: Au, dete, na šta ti trošiš svoje vreme... Ti nam ga, znaèi, ovde doðeš ko premijer susedne države?

BEVANDA: Bože saèuvaj. Susjedna država, to vam je jedna džamahirija u kojoj mi Hrvati nemamo nikakva prava...

DODIK: Ajde, ajde... Nije prilika za kuknjavu, nego za veselje.

IRINEJ: Stani, sine Milorade, da mi èovek objasni. On je u komplikovanijoj situaciji od našeg princa Aleksandra. Ako sam dobro razumeo, ovaj gospodin Vojislav Lubarda...

DODIK: Vjekoslav Bevanda, Vaša Svetosti. Lubarda je naš pisac, akademik...





Photo: radiosarajevo.baIRINEJ: Dobro, izvinjavam se... Gospodin Bevanda je, ako sam dobro razumeo, premijer u državi za koju ne bi hteo da uopšte postoji, a princ Aleksandar je prestolonaslednik zemlje koja više ne postoji. Je li tako, Aco?

ALEKSANDAR KARAÐORÐEVIÆ: Ou jes, Jor Holines, it's big pležer for mi tu bi hijer in d hart of maj Kingdom, in dis bjutiful siti of Bendža Lajk.

DODIK: E ne može da izgovori Banja Luka, pa da se naopako okrene.

KARAÐORÐEVIÆ: Ou, maj frend Majlorad, it's marvelus selebrejšn vid sou maè bijer end eprikot rakidža...

TADIÆ: Nemoj sluèajno da ga ispravljaš, jer ako pokuša da izgovori kajsijevaèa, ima da ga slušamo do zore.

DODIK: Jes, jes, rakidža, rakidža... Ajde, deèko, natoèi i meni jednu rakidžu, pa da nazdravim sa Njegovim Velièanstvom. Da nam Bog poživi poèasnog prestolonasljednika Republike Srbije i Republike Srpske!

ÈOVIÆ: Mili Milorade, kako može republika da ima prijestolonasljednika?

DODIK: A tvoja ga kao nema?

ÈOVIÆ: Misliš Hrvatska?

DODIK: Dobro Hrvatska, ali ja mislim na Herceg-Bosnu.

ÈOVIÆ: Pa ja još nemam tu republiku...

DODIK: Nema veze, dragi Dragane, imaæeš. Princ Aca je i tvoj prestolonasljednik.

ÈOVIÆ: Nisam baš siguran...

DODIK: Nego ko je? Da nije princ Mutaib od Saudijske Arabije?

ÈOVIÆ: Nemoj tako, mili Milorade.

DODIK: Ako je princ Aca prestolonasljednik bivše Jugoslavije, onda to znaèi da æe jednoga dana da bude kralj cijele Evropske Unije.

ÈOVIÆ: Kako sad to?




Photomontage: E CheDODIK: Fino. Je li Slovenija samo parèe njegove Kraljevine? Jeste. Je li Slovenija ušla u Evropsku Uniju? Jeste. I šta to znaèi?

ÈOVIÆ: Šta?

DODIK: To, burazeru, znaèi da Evropska Unija pripada srpskoj kruni i da ovi iz Brisela treba da dolaze ovdje u Banja Luku da im mi dijelimo zadatke, a ne da oni nama popuju. Mi smo gazde, a ne oni!

ÈOVIÆ: Ali ako je tako kao što ti kažeš, onda æe i Sarajevo skupa s nama biti u Europskoj Uniji...

DODIK: E jebiga, dragi Dragane, ti bi puko da mi ne zagorèaš krsnu slavu!

KRIŠTO: Mile, Mile, hajde me slikaj s Kusturicom da stavim na Fejs!

DODIK: Oæeš prije da te slikam sa Èoviæem?

KRIŠTO: Može. Hoæemo ovdje?

DODIK: Neæemo.

KRIŠTO: Nego gdje æemo?

DODIK: Na rentgenu.



*Tekst preuzet sa sajta Radija Slobodna Evropa

12-01-2012 at 13:21 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Iz dijaspore u BiH prošle godine stiglo više od 2,5 milijardi KM

U periodu od januara do septembra 2010. godine BiH je viz inostranstva dobila 2,49 milijardi maraka. Iz dijaspore je u BiH za prvih devet mjeseci prošle godine stiglo 2,62 milijardi maraka, što je za 130 miliona KM više u odnosu na isti period 2010. godine, potvrdili su u Centralnoj banci BiH.

Prema podacima Centralne banke, u periodu od januara do septembra 2010. godine BiH iz inostranstva dobila 2,49 milijardi maraka, dok su u cijeloj 2010. godini doznake iznosile 3,4 milijardi KM.

Ovi podaci pokazuju da se finansijska pomoæ iz inostranstva roðacima u BiH poslije tri godine poèela poveæavati jer je globalna kriza ostavila znaèajne posljedice i na finansijsku moæ graðana BiH u inostranstvu, pa su, prema službenim podacima, od 2008. godine doznake roðacima u BiH znaèajno smanjene.

Prema procjenama, u inostranstvu živi više od 400.000 stanovnika porijeklom iz Srpske, a otprilike jedna treæina graðana u RS ima bar jednog èlana porodice u inostranstvu.

16-01-2012 at 10:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Podgorica bez komentara o demaršu zbog Nikolaidisa



18.01.2012
Srðan Jankoviæ
I pored brojnih poziva u crnogorskom Ministarstvu vanjskih poslova se nije mogao naæi sagovornik koji bi potvrdio ili demantovao da je zvanièna Srbija uputila demarš povodom teksta crnogorskog književnika Andreja Nikolaidisa, koji je u kolumni beogradskim E- novinama govorio o moguænosti ukidanja Republike Srpske.

Dio teksta koji je izazvao pravu buru u srpskoj javnosti odnosi se na Nikoladisovo korišæenje vijesti o navodnoj pripremi atentata na najviše srpske zvaniènike tokom proslave 20 godina Republike Srpske:

“Civilizacijski iskorak bio bi i da je Bole upotrijebio dinamit i puške koje je sakrio u dvorani u kojoj su glavari, duhovnici i umjetnici proslavljali dvadesetogodišnjicu postojanja RS. Da je Bole, recimo, nezadovoljni radnik, koji je shvatio da su nacionalni i vjerski antagonizmi samo maska pod kojom elita skriva temeljni antagonizam svakog društva, onaj klasni. Da je Bole, recimo, rekao: jesam Srbin, ali sam i radnik, stoga æu u zrak diæi one koji su me opljaèkali – ne bi li to bio civilizacijski iskorak? Bila bi to, još, i poetska pravda”, napisao je Nikolaidis.
Beograd uputio demarš, medijska hajka na Nikolaidisa

Ovo je u srpskoj javnosti doživljeno kao poziv na terorizam.

Na to su reagovale i dvije opozicione stranke u Crnoj Gori, Pokret za promjene i Nova srpska demokratija, a zbog èinjenice da je književnik Andrej Nikolaidis savjetnik šefa crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapiæa, koji se ovim povodom još nije oglasio.

Genocidni diskurs

Crnogorski književnik Ognjen Spahiæ naglašava da pisci imaju prilièno nezahvalnu poziciju, posebno ako se radi o znaèajnim piscima kao što Andrej Nikolaidis jeste.

Negativne reakcije dolaze, po mišljenju Spahiæa, od ljudi iza kojih ne stoji nikakav talenat, a najèešæe se radi o politièarima koji žele da ostvare sitne politièke poene ili korist zbog èega je pisac najèešæe žrtva

"Andrejov tekst je izlišno komentarisati jer reakcije koje su uslijedile su upravo potvrdile mnoge teze koje je on iznio u tom štivu. Ako samo pogledate
Nikolaidisov tekst u E-novinama
​​galeriju ljudi koja se javila i reagovala na njegove pogrešno protumaèene i zlonamjerno protumaèene rijeèi. Neæu da ulazim u politièke konsekvence i neke indirektne politièke pritiske koji pokušavaju da se ostvare kritikovanjem pisci Andreja Nikolaidisa. Dakle, ako samo pogledate te ljude i vratite se na njihove stavove koji se dešavaju u posljednjih 10, 15 godina onda vam je jasno da se jednostavno kroz njihove rijeèi nastavlja jedan genocidni diskurs koji ovdje još uvijek nije zamro", ocjenjuje Spahiæ.

Spahiæ smatra da je Nikolaidis uspio da skrene pažnju na probleme, da veæina onih koji su ga kritikovali nisu proèitali cijeli tekst, a za sam demarš zvaniène Srbije upuæen Crnoj Gori kaže - da odnosi Srbije i Crne Gore u ovom kontekstu predstavljaju stereotipnu i potrošenu prièu.

"Ja se samo nadam da æe Andrej napisati još tekstova koji æe izazvati sliènu reakciju u javnosti jer taj posao koji on radi je misionarski u svakom smislu. Na žalost, najgore je njemu ali ovakvom vrstom tekstova i hrabrosti u izrazu otvaraju se neke prièe i to je na kraju krajeva neka vrsta neophodne pomoæi da se te prièe i završe. Ja se samo nadam da æe ljudi u Crnoj Gori, ljudi koji su na vlasti u ovoj državi shvatiti da su oni ti koji treba da zauzmu pozicije i da stanu iza èovjeka koji, ako se ovo ovako nastavi može biti ugrožen u svim parametrima pa èak i u parametrima nekih ljudskih prava i fizièke egzistencije", navodi Spahiæ.
"Ideja velike Srbije je bolest i èitava ova prièa to potvrðuje", ocjenjuje režirser Branko Baletiæ.

Režiser Branko Baletiæ ocjenjuje da reakcije na Nikolaidisov tekst predstavljaju i tragikomediju i neku vrstu vodvilja u kome se prepoznaje zastarjeli naèin mišljenja i djelovanja odreðenih službi koji govori o manipulaciji od poèetka, odnosno od dana kada je pronaðeno oružje pred skup u Banja Luci.

"Mislim da je reè o jednoj manipulaciji od poèetka. Što se samog teksta tièe, ta reèenica je izvuèena iz konteksta, naravno da zvuèi grubo. Meðutim, meni se èini da nekima nije smetala ta reèenica nego sve ostalo u Nikolaidisovom tekstu, koji je vrlo ozbiljna analiza situacije u regionu sa akcentom na ideju velike Srbije koja se samo transformiše iz dana u dan a zapravo takva ideja opstaje i dalje. Tu bi dodao nešto o èemu stalno govorim i do èega sam došao i što ovaj sluèaj potvrðuje, a to je jedna teza da taj projekat ideje velike Srbije nije zapravo politièki projekat, kao što se mislilo, jer politièki projekti se realizuju ili nestanu. Ideja velike Srbije je bolest i èitava ova prièa to potvrðuje", naglašava Baletiæ.

http://www.e-novine.com/stav/57158-Velikosrpstvo-strahu-Nikolaidisa.html
http://www.e-novine.com/stav/57048-Kako-Andrej-Nikolaidis-postao-terorist.html
http://www.e-novine.com/stav/57116-Vrijeanje-genocidne-tvorevine.html
http://www.e-novine.com/stav/57072-Nikolaidis-preduhitrio.html
http://www.e-novine.com/srbija/vesti/57254-Srbija-protestuje-zbog-Nikolaidisovih-romana.html

(e-novine.com)

18-01-2012 at 19:24 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

AVAZ:


Naèelnik Šipova Dušan Malinoviæ pitao Dodika: Predsjednièe, je... li ti šta?
Naèelnik Šipova Dušan Malinoviæ ostavio predsjednika RS bez teksta

Autor A. Š. | Objavljeno 21.01.2012. u 10:24

Malinoviæ: Srdaèan doèek, šokantno pitanje; Dodik ostao šokiran
Život politièara piše razne prièe i anegdote, a pogotovo ako je rijeè o istaknutoj i eksponiranoj javnoj liènosti kojoj se mnogi sljedbenici nastoje dodvoriti kroz razne doskoèice.

Posebno kada se radi o predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, takvih situacija ne manjka, a jedan dogaðaj iz bliske prošlosti, u vrijeme Dodikove posjete opæini Šipovo, granièi s nadrealnim scenama iz filmova èuvenog italijanskog reditelja Federika Felinija (Federico Fellini).

Kuloarska prièa, naime, kaže da je naèelnik Šipova Dušan Malinoviæ, inaèe SNSD-ov èovjek, svojim postupkom šokirao i samog Dodika, što je iznimo rijetka pojava. Srdaèno doèekujuæi Dodika u svojoj opæini, Malinoviæ je predsjednika odalamio po ramenu i, valjda da mu se što više dodvori, šeretski ga upitao:

- A, je li, predsjednièe, je... li ti šta?

Svjedoci dogaðaja tvrde da je ovo pitanje bilo previše i za samog Dodika, koji je ostao bez teksta te u šoku samo produžio dalje.

21-01-2012 at 21:13 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Genocid, ba: Šumski Rajh u raljama Dodikovog poraza

Nije ovo bio prvi put da šegrt u udruženom kulinarskom poduhvatu javno povrdi kako je dostojan dodijeljene mu uloge èuvara genocidnog nasljedstva haške postave RS tima, te da se bitno i ne razlikuje od onih koju su dobili ili išèekuju svoje presude za genocid i niže klase zla, koje se, naprimjer, zovu zloèini protiv èovjeènosti. Dodik ne samo da je zorno uèio od svojih haških RS prethodnika i suvremenika, nego ih je u nekim stvarima skoro pa i nadmašio – od laganja i vike do izigravanja lafo državnika.

Bahatost, primitivizam, glupost, neukost, laganje, mržnja i galama bili su dio palete TV performansa traktoriste iz Laktaša, koji svoje pojavljivanje na televiziji u „duelu“ sa svojom suštom antitezom, gospodinom Èedomirom Jovanoviæem, može samo zahvaliti plejadi „haških sužnjeva“, utemeljitelja eresa i iskorijenitelja svega nesrpskoga s prostora koji æe postati (privremeno) okupiranim teritorijem i feudalnim posjedom krkana iz Lijevèe Polja. Naime, jedina prividna veza izmeðu krkana Dodika i gospodina Jovanoviæa jeste èinjenica da su obojica dio politièke scene u post–YU regionu. I tu svaka veza i komparacija prestaju.

Dok Dodik uporno zakuhava iz svoje genocidne kuhinje, Jovanoviæ, generacijski i politièki odgovorno, èini sve kako se u bosanski lonac pun ljudskih kostiju nikada više ne bi dodavalo svježe ljudsko meso. Jer Jovanoviæu, i svima nama, su odveæ poznati kulinarski recepti šumskog kanibala; njemu oèito fali još „ljudetine“ u tom krèkajuæem loncu u koji je ubaèeno tek nekih trièavih stotinu hiljada ljudskih života. Malo, brat bratu, po šumskim standardima. Zna Mile von Šumska da je još i njegova mezimica Biljana Plavšiæ – ta predana šumska domaæica i domišljata RS veteranka koja je veæ „odležala“ genocid – bila spremna ubaciti i koji milionèiæ srpskih koski u taj lonac, koji je sama gazala i zapržavala s timom mesara i pomoænika (nadahnutih patriotskom lirikom: „Ubiæemo, zaklaæemo...“, ili onim kanibalskim poklièem iz predgraða Vukovara „Miloševiæu, šalji nam salate biæe mesa klaæemo Hrvate“). I dok danas svi veliki majstori genocidne RS kuhinje, po službenoj dužnosti, borave na privremenoj obradi u Haagu (ili trajno pod zemljom), Miletu su zapovijedili da ništa ne dira, samo da redovno raspiruje tinjajuæu vatru i zakuhani bosanski lonac drži na krèkanju kako bi raspadanje sastojaka bilo potpuno. A Dodiku poteku nekrofilske bale i sav se sreæom ozari èim èuje tu milozvuènu rijeè – raspadanje. E, o tom je loncu govorio gospodin Èedomir Jovanoviæ u studiju Tanjuga 1. februara 2012. Treba pamtiti ovakve datume i ko je šta, kome, i kada rekao – jer doæi æe jednom dan kada æe se dodijeljivati i drugaèije ordenje, ono pravo i dobrim djelima zasluženo.

Nije ovo bio prvi put da šegrt u udruženom kulinarskom poduhvatu javno povrdi kako je dostojan dodijeljene mu uloge èuvara genocidnog nasljedstva haške postave RS tima, te da se bitno i ne razlikuje od onih koju su dobili ili išèekuju svoje presude za genocid i niže klase zla, koje se, naprimjer, zovu zloèini protiv èovjeènosti. Dodik ne samo da je zorno uèio od svojih haških RS prethodnika i suvremenika, nego ih je u nekim stvarima skoro pa i nadmašio – od laganja i vike do izigravanja lafo državnika.

U tom takozvanom duelu, u Miloševiæevom stilu („ako ne znam debatirati, znam vikati“), predsjednik apartheidskog entiteta, takoðer poznat i kao ratni švercer Milo(k)rad, nesposoban za bilo koju formu civiliziranog dijaloga temeljenog na èinjenicama i intelektu, više je puta podviknuo, što na spetljanu Tanjugovu voditeljicu, što na sugovornika èije jasne i „pismene“ reèenice nije mogao ukapirati, bez obzira što mu se èovjek obraæao na teènom srpskom jeziku. Nasuprot Jovanoviæevoj jasnoæi misli i jezika, Dodikovo trapavo korištenje oskudnog vokabulara od pedesetak rijeèi maternjeg mu jezika – u nekoj originalnoj kombinaciji ekavice, ijekavice i njakavice – obogaæenog èak i s jednom rijeèi engleskoga (тајминг), bio je atak i na uši i na inteligenciju svakoga ko je barem na nekoliko minuta izdržao poslušati njegovo verbalno oranje po Tanjugovom studiju. Kad bi sam sebi oduzeo dah sopstvenom neartikuliranošæu i šumskim bijesnilom a la Veselin Vlahoviæ Batko, zadrigli Führer Šumske bi posegnuo za ratarskom terminologijom te podviknuo na Jovanoviæa kako “truni“ i „laprda“. A kad god bi zatrokirao u pola rijeèi (jer do pola prostoproširene reèenice nije ni uspijevao stiæi) ponovio bi napamet nauèenu šumsku mantru (ravnu onoj da se sunce okreæe oko zemlje): da je RS starija od Bosne i Hercegovine, da RS nije nastala na genocidu...

Pored prezentiranja svoga idiotluka, u tiradi protiv svega što nije Srpstvo onako kakvim ga on zamišlja i definira, u tom TV performansu Dodik je poèinio niz prekršaja koji bi se u svakoj normalnoj zemlji smatrali kriviènim djelima: negirao je genocid, vrijeðao je žrtve genocida i njihove porodice, raspirivao je vjersku i etnièku mržnju, a potièuæi separatizam i insistirajuæi na tome kako æe se Bosna raspasti indirektno je pozivao na rat. Naravno, uz to se svakako mora dodati i veleizdaja matiène mu države Bosne i Hercegovine s kojom bi se bh. pravosudne državne institucije trebale pozabaviti.

Ono što Dodik nije stigao reæi taj dan u Tanjugu, sutradan je, u istom šumskom stilu, dopisala nepismena živina što se potpisuje imenom Rajko Vasiæ. Ljakse Vasiæ, sekretar Dodikove sNSd partije, koji se uživio u ulogu Göbbelsa šumskoga Führera, ovaj put je svoj strah, mržnju i opsjednutost prema svemu drugaèijem od eresovskog fašizma usmjerio na nedužne odjevne predmete što pokrivaju glavu i guzicu respectively, dakle fes i dimije. Ovim je dotièni Vasiæ, i ne znajuæi, znaèajno doprinio struènjacima koji æe se pozabaviti izuèavanjem psihopatologije svakodnevice šumskoga kadra. Meðu tim, do sada neopisanim, obsessive–compulsive disorders iz fetiš domena, živina Vasiæ ostat æe upamæen kao prvi zabilježeni sluèaj fesofilije i dimijefobije. U svojoj edipovskoj rastrojenosti, to šumsko živinèe halucinara o dimijama i fesovima u najluðim kombinacijama, a onda te svoje halucinacije histerièno „opiše“ za tatu Dodika.

I nije vrijedno trošiti više dragocjenog elektronskog prostora na živinu Vasiæa i krkana Dodika, pogotovo ne nakon što ih je, prosti kakvi jesu, Petar Lukoviæ onako temeljno rasèlanio na proste faktore u svojim èlancima koji se ovih dana èitaju, kopiraju, forwarduju i preprièavaju diljem regiona, a i svijeta. Ustvari, Pero je ovaj put samo klinièki uredno katalogizirao uèinjenu štetu na Dodiku i identificirao mu fragmente nakon kolizije sa Jovanoviæevim intelektom, dok je struèni konzilij e–novina u Vasiæev zdravstveni karton pribilježio najnovije simptome ptièije groznice iz šumskog ornitariuma.

Pored e-novina, niz drugih medija je takoðer objavio reakcije i komentare istaknutih pojedinaca i organizacija na Dodikove nebuloze. Tako je, naprimjer, FENA prenijela zvanièno priopæenje Srpskog graðanskog vijeæa koje tvrdi da „Milorad Dodik, predstavlja novi, mnogo ogoljeniji, oèigledniji i neuvijeniji potez razoblièavanja sebe kao navodnog zaštitnika svesrpskih, a ustvari sopstvenih, lažnih, oèiglednih, prevarantskih interesa.“ Za online portal DEPO.ba Emir Suljagiæ, èovjek koji je ne samo preživio genocid koji Dodik negira, nego je na tu temu i doktorirao na prestižnom njemaèkom univerzitetu, je precizirao da „nema sumnje da je krv srebrenièkih Bošnjaka i na Dodikovim rukama, jer je posljednja faza svakog genocida poricanje“.

Meðu mnogim sliènim stavovima i komentarima iznenaðuje zbunjujuæi komentar Bojana Bajiæa, donedavnog predsjednika Naše stranke, koji je ustvrdio kako „Republika Srpska ne može biti pravno kvalifikovana kao genocidna tvorevina, ali jedan od njena tri kamena temeljca jeste genocidan.“ Kako li to naš Bajiæ samo zamišlja, pitam se? Ovo „objektivno“ politièko mudroserstvo, èak da je i politièki korektno, ne može proæi gramatièki – kao da se može biti samo malo trudan, malo mrtav, malo genocidan... Ta druga (ili prva) dva eresotvorna kamena temeljca, po Bajiæu, su „demokratska želja Srba da Republika Srpska opstane“ i „Dejtonski sporazum“. Znamo pod kojim je uvjetima Dejtonski sporazum potpisivan i šta mu je trebala biti svrha (zaustavljanje rata i reintergacija BiH u funkcionalnu državu) i o tome ne bih dalje diskutirao. Ova „demokratska želja Srba“ da mi na babovini prave paradržavu me puno više tangira. Ukoliko je bio mlad da zapamti, ili lijen da se raspita i istraži, podsjeæam lidera Naše stranke da se nikakvo ilegalno proglašavanje SAO-a diljem BiH, u toku 1991. i poèetkom 1992., proces koji je by–the–way išao uporedo s ilegalnim naoružavanjem srpskoga puka u BiH, ne može smatrati demokratskim, odnosno manje genocidnim temeljcem onoga što je kasnije postalo RS. Jer RS nije nikada postojala u bilo kojoj geografskoj, povijesnoj, politièkoj ili ekonomskoj formi, niti je ikada mogla nastati bez genocida. Upravo ta „demokratska odluka“ da se formira RS jeste, pravno gledano, genocidna namjera zloèina koji su uslijedili. Naime, nedavno objedodanjeni, a i odranije poznati transkripti tih „demokratskih želja“ obznanili su èinjenicu da je genocid uvijek bio dio plana stvaranja srpske paradržave u BiH. Kad su „srpske demokrate“ Karadžiæ, Karajišnik, Plavšièka i ostali eresotvorci predoèili izvršni dio plana stvaranja Srpske Republike Bosne i Hercegovine (kasnije Republike Srpske) Ratku Mladiæa, on je konstatirao sljedeæe: ”Prema tome mi ne možemo oèistiti niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu. Pa to je ... to neæe ... ja ne znam kako æe gospodin Krajišnik i gospodin Karadžiæ objasniti svijetu. To je, ljudi, genocid. Mi moramo da pozovemo svakog èovjeka, koji je èelom poljubio ove prostore i teritoriju države koju hoæemo da napravimo.“

Ovo iznad su Mladiæeve rijeèi, izgovorene na Skupštini bosanskih Srba 12. maja 1992. Kao što znamo, genocidna namjera ga, nažalost, nije pokolebala; èim je saznao šta mu je èiniti to je i (po)èinio – stvarao je Republiku Srpsku upravo, i iskljuèivo, genocidom. Zato je svaki kamen temeljac RS-a, a ne samo to kameno sveto trojstvo, dakle, i onaj drinski kamen oblutak u Foèi, i onaj sedreni na Sokoloviæ pašinom mostu u Višegradu, i svaka sitna kaldrmica u Bratuncu, Zvorniku, Bijeljini, Brèkom, Trebinju, Gacku, Prijedoru, Kljuèu, Sarajevu, kao i one krvave cigle što su ostale u logorima Luci, Sušici, Omarskoj, Manjaèi, Keratermu, Trnopolju... Svaki je kamen temeljac i svaka cigla RS-a genocidna. Kao što je i Jovanoviæ nedvosmisleno sugerirao, RS je genocidna i u teoriji i u praksi, i takvom, i nakon 20 godina, nastavlja biti. Bajiæeve polukvalifikacije tu ništa neæe promijeniti, jer fašizam se ne može pripitomiti, niti spontano evoluirati u nešto dobro i humano. Stanje u BiH ostavljeno nakon rata i Daytona zahtijeva hitne korijenite i revolucionarne promjene. Za to ne treba novi rat, novo zlo i novo meso u bosanskom loncu, nego primjena osnovnih principa pravde, pravne države, ljudske empatije i uvažavanje onoga što se u BiH vazda uvažavalo, prava na razlièitosti.

Denacifikacija Republike Srpske mora zapoèeti s promjenom imena entiteta. Neka se zove zona A, B, C, 1, 5, 6, Banjaluèki entitet, nije bitno, ali ne može, npr., bošnjaèko selo Hegiæi kod Prijedora, u kojem je u ljeto 1992. Vojska Republike Srpske strijeljala sve muške stanovnike (86 civila!), biti dio Republike Srpske. Niti povratnièka djeca u bošnjaèkoj Žepi trebaju biti prisiljena pohaðati OŠ “Sveti Sava“, u kojoj su oni jedini uèenici. Nema tog boga, ni toga naroda, niti politièara, ni Daytona koji æe me ubijediti da je to prihvatljivo i da to nije zloèinaèka otimaèina i nastavak genocidnog nasilja! Svoju Srebrenicu neæu ni da spominjem, jer ne radi se, i nikada se nije radilo, samo o Srebrenici. Ponavljam, Srebrenica, iako najkrvavija, nije bila izuzetak, nego pravilo stvaranja RS-a, samo jedna od epizoda utemeljenja genocidne tvorevine. Ali, da se razumijemo, nije ovo nikakvo moje držanje bukvice politièaru Bajiæu, tek da ga podjsetim da politika ne mora uvijek biti „kurvanjska“, kako je on sam nazva. Poštena politika je ono što Èedomir Jovanoviæ prakticira. Na njega se trebaju ugledati, i od njega uèiti, i Bajiæ i ostali bh. politièari. Jer Bosni i Hercegovini upravo treba jovanoviæa da zapoènu denacifikaciju zemlje, kao što je Jovanoviæ bio pionir u zapoèinjanju istoga procesa u svojoj državi.

Bit æe to uistinu veliki civilizacijski iskorak i napredak za sve narode BiH i regiona kada jednom neki bosanski Èedomir Jovanoviæ, ili neko drugo èedo mira, isporuèi Karadžiæevog šegrta i nasljednika Dodika na znanu destinaciju u Haagu i time otpoène jedno sretnije poglavlje u ovom prelijepom dijelu Evrope. Živi bili pa vidjeli! Toga dana æe i cijela e-bojna Pere Lukoviæa trijumfalno u vis baciti svoje crvene fesove i viknuti: hip, hip hurray! Inshallah!

Izvor: e-novine...

05-02-2012 at 19:30 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Još jedno sjeæanje na Markale

Lutke od krvi i mesa

Piše: Nermin Èengiæ

Snajpera me nije bilo strah. Navik’o. Granate? One avio-bombe su znale jaèe prasnut. I to navik’o. Al’ što se mrtvih bojim. Ne svih nego ovih što ih znam, što sam ih upozn’o prije osamnaest, devetnaest, dvadeset godina. Od tad ih svakodnevno gledam i slušam kako me pitaju – jesu li džaba nestali. Ja šutim. Tebi neæu nikad. Nikom ne šutim. Veæ se zna da iz mene vazda suklja. Al’ njima šutim. Mrtvima nemam šta da kažem. Stid me što je zvanièno neriješeno, a u stvarnosti neman ubjedljivo vodi

Vidiš ti što ti je ta ‘prirodna i druga nepogoda’, da prostodušna èovjeka udalji od interneta i èuda, pa mu se ne da na vakat ni potpisat’ na sjeæanje. A proðe veæ osamnaest. Godina! Nije fraza, stvarno ko da je juèe bilo.

Bio je miran dan, 5. februar 1994. godine u Sarajevu. Sporadièna pucnjava kako smo to redovno slušali s tranzistorèiæa što rade i na kiselu vodu. Naviklo se na to nešto što u daljini zvuèi k’o pucketanje isluženog akumulatora kad se pred smrt probudi još jednom. Labuðe onako. A bio miran dan i Dženin stari trkn’o do pijace. Je l’ po cigare, je l’ da malo promijeni, ne znam. Toga se ne sjeæam. Znam da je otiš’o i da se nije vratio.

Nisam nikad pit’o Dženu je l’ vidio starog i je l’ bio iskriškan k’o što je bila iskriškana veæina od 68 poklanih te februarske subote na Markalama. Mislim, ‘dje æu ga to pitat’, a baš me zanimalo jer, samo još malo, zera, Karadžiæ Radovanu treba da ubijedi i mene i sve skupa da su tad po Markalama lutke bile poredane. Još samo malo. Svoju je zadužbinu ozvanièio, a danas ima i neupitne èuvare da Republika Srpska vjeèno bude, da ne ode nigdje, niti bi je umobolni sada dali. Još da se Markale ponište. I Prve i Druge. Pa da skoro opet ljuljnemo neke Treæe i Èetvrte.

Ma znaš šta: blago glupima, blago šutljivima, blago zaboravnima, blago èetnicima. Jadni smo mi koji se sjeæamo, kojima su životi pretvoreni u gelere svakodnevnog ismijavanja, izrugivanja, plaženja jezika svih spašenih. Mi nismo stigli da se spasemo jer smo ostali jer smo vjerovali da sobom možemo svijet spasiti. Da saèuvamo. Da se imaju gdje vratiti. Jadni smo, pogledaj se u ogledalo i vidjeæeš da si i ti jadan i bijedan. j***** nas oboje najduža opsada na svijetu. Da nas j*****. To smijanje u facu bi nekako predever’o da je kako izbit’ iz glave fijuke, praštanje, gruhanje, rokanje što me smrznu kad se najmanje nadam. I mrtvi. Oni mi doðu kad sam najsretniji. Kako? Ne znam. Samo se stvore i pitaju me: “Kako si?”. A u meni se g***o smrzne kad skontam da ih fakat i èujem i vidim. Snajpera me nije bilo strah. Navik’o. Granate? One avio-bombe su znale jaèe prasnut. I to navik’o. Al’ što se mrtvih bojim. Ne svih nego ovih što ih znam, što sam ih upozn’o prije osamnaest, devetnaest, dvadeset godina. Od tad ih svakodnevno gledam i slušam kako me pitaju – jesu li džaba nestali. Ja šutim. Tebi neæu nikad. Nikom ne šutim. Veæ se zna da iz mene vazda suklja. Al’ njima šutim. Mrtvima nemam šta da kažem. Stid me što je zvanièno neriješeno, a u stvarnosti neman ubjedljivo vodi.

Da mi je iz nosa iseknut ovaj miris baruta i sa sebe saprat’ tragove krvi. Ma, da je promijenit’ kožu. A ne može. Barut je srast’o s nozdrvom, s obje. Zgrušana krv svakog prenijetog beživotnog u mrvicama se sjedinila s dlakom, ušla kroz pore, nastanila se. Koža je otvrdla i podnosi sve. Prilagodljiva je svim vremenskim prilikama. Jedino ovim bezvremenskim, poput sjeæanja, ne može ništa. Kad sjeæanje navre i koža se pogužva, naježi po rukama, namršti na èelu, izblijedi po obrazima, kupa se suzama. Osamnaest, devetnaest, dvadeset godina starim suzama.

Evo, prije nego mene i sve nas definitivno uvjere da 1992, 1993, 1994, 1995… da tih godina nije ni bilo, da se zapitam: ako je Dženin stari bio lutka, je l’ i Dženo onda lutka? A ako Dženo jeste lutka, a neki dan smo sjedili na kafi, onda sam i ja lutka? Pa i ti si lutka koji ovo èitaš jer – kako bi inaèe razumio jezik kojim ti plaèem?

Ne brini. Šuti. Samo šuti i ništa se neæe pamtiti. Niko se neæe sjeæati. Nemoj ih nipošto onako bezobrazne i grlate ni pokušati nadglasati. Nek stvaraju nove istine. Nek’ se dièe svojom jazbinom kojoj tepaju Republika Srpska, nastaloj na iskriškanim lutkama. Lutkama od krvi i mesa, od kose i nokta, od gladi i žeði.

Eno ih: šepure se svaki dan po “Snajperskoj dolini” i prisjeæaju se kad su s grbavièkih nebodera posmatrali hodajuæe mrtvace. Eno ih po ministarstvima: otimaju, kradu, a ne priznaju ni ono od èega kradu. Eno ih: puna ih SIPA, heeej sigurnosna agencija ih puna k’o šipak. Èuvaju nas od èega? Od sebe? Sobom? Eno ih: s minobacaèa se preobratili u pisare, po Marindvoru guzeljaju i svakodnevno se pitaju kud nas još više ne pobiše, kud nas još duže ne opkoliše. Eno ih. A ti šuti. Fukaro! I nek’ su te ubijali pa te ne ubiše.

A mrtvi? Oni i dalje pitaju. Do kada im misliš prešuæivati odgovor na pitanje – jesu li džaba poklani Senad Arnautoviæ, Ibrahim Babiæ, Mehmed Baruèija, Æamil Begiæ, Emir Begoviæ, Vahida Bešiæ, Gordana Bogdanoviæ, Vaskrsije Bojinoviæ, Muhamed Borovina, Faruk Brkaniæ, Sakib Bulbul, Jelena Èavriz, Almasa Èehajiæ, Zlatko Èosiæ, Alija Èukojeviæ, Verica Æilimdžiæ, Smilja Deliæ, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazliæ, Vejsil Ferhatbegoviæ, Dževdet Fetahoviæ, Muhamed Fetahoviæ, Ahmed Foèo, Majda Ganoviæ, Isma Giboviæ, Rasema Hasanoviæ, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imaniæ, Rasema Jažiæ, Razija Junuzoviæ, Hasija Karavdiæ, Mladen Klaèar, Marija Kneževiæ, Selma Kovaè, lbro Krajèin, Sejda Kuniæ, Jozo Kvesiæ, Numo Lakaèa, Ruža Maloviæ, Jadranka Miniæ, Safer Musiæ, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oruèeviæ, Seid Prozorac, Smajo Rahiæ, Igor Rehar, Rizvo Sabit, Zahida Sablja, Nedžad Salihoviæ, Hajrija Smajiæ, Emina Srnja, Džemo Subašiæ, Šaæir Suljeviæ, Hasib Šabanoviæ, Ahmed Šehbajraktareviæ, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakiæ, Pašaga Tihiæ, Munib Torlakoviæ, Ruždija Trbiæ, Džemil Zeèiæ, Muhamed Zuboviæ, Senad Žuniæ i hiljade drugih zahvaljujuæi kojima ti sada možeš s mirom tu sjediti i pitati se šta ti bi, budali, da sve ovo išèitaš?

* Tekst prenosimo sa prijateljskog Protesta(e-novine)

07-02-2012 at 21:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Beæiroviæ: Prièa o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH je prazna prièa

Zamjenik predsjedavajuæeg Predstavnièkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Beæiroviæ je danas, u pauzi zasjedanja tog doma, kazao novinarima da je prièa o pokušaju ukidanja Suda i Tužilaštva BiH jedna "neutemeljena, prazna" prièa te da se bez potrebe dižu tenzije u vezi s tim.

Ustvari, dodao je, mislim da ovo nije toliko veliki izazov za institucije BiH, koliko je veliki izazov za EU, institucije meðunarodne zajednice.

"Znate da je prošle godine u junu i evropski komesar za proširenje pokrenuo strukturirani dijalog o bh. pravosuðu. Oni koji su pristali na njega obavezali su se da konstruktivno uèestvuju u tom strukturiranom dijalogu", kazao je Beæiroviæ.

Nažalost, ustvrdio je, neki sada potežu neke vrlo radikalne stvari koje ruše taj strukturirani dijalog.

Dakle, kazao je Beæiroviæ, ovdje je na potezu EU koja je veæ jasno rekla da su Sud i Tužilaštvo BiH u skladu s Ustavom.

"Drugo pitanje je ustavnosti Suda i Tužilaštva. Ni u jednoj državi se to ne odluèuje i ne radi na ovakav naèin. U BiH takoðer postoji onaj ko kaže da li je nešto ustavno ili nije, to je Ustavni sud BiH, kojem su date ingerencije u Ustavu BiH. Taèno se zna šta mu je jurisdikcija, kakav je sastav, kako odluèuje itd. Na to su neki oèigledno zaboravili", kazao je Beæiroviæ.

Po njegovim rijeèima, drugi tumaè dejtonskog ustava je visoki predstavnik „i to je zapisano u Aneksu 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma“.

"Dakle sve treba vratiti u neke mirnije tokove, pokušati spustiti tenzije i pokušati da se bavimo nekim bitnijim problemima za ovu zemlju, a strukturirani dijalog da teèe u jednoj mirnoj, konstruktivnoj i argumentovanoj atmosferi", kazao je on.

Upitan zašto je juèer uputio pismo predstavnicima meðunarodne zajednice u BiH, Beæiroviæ je kazao da Dejtonski mirovni sporazum, Aneks 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma, dakle Ustav BiH, nije samo rješenje graðana i naroda BiH, veæ je kreator tog sporazuma i meðunarodna zajednica.

Po njegovim rijeèima, ona ima svoj dio odgovornosti i ona takoðer treba da radi svoj dio posla. To je, dodao je, odgovor zašto pozivam da se i oni ukljuèe i da rade sve ono šta je propisano Dejtonskim mirovnim sporazumom.

"Na pitanje zašto sam danas primio predstavnike udruženja, moram reæi da je taj poziv bio upuæen svima. Zašto drugi nisu, neka oni kažu. Ali moram reæi i nakon razgovora s ljudima, da su to ljudi koji su na ivici fizièke i psihièke snage. Ljudi koji su pretrpjeli genocid, ratne zloèine, teške ratne torture i najmanje šta ja mogu uèiniti jeste da primim i saslušam te ljude", kazao je Beæiroviæ.

Oni su, dodao je, prenijeli sve nevolje s kojima su bili suoèeni, s kojima se danas suoèavaju. Njihova glavna poruka je da traže pravdu, pravdu za sve u ovoj zemlji.

Predstavnici nekoliko udruženja žrtava rata okupili su se danas ispred zgrade PSBiH i tražili da ih prime èlanovi Kolegija Predstavnièkog doma.

Oni su izrazili nezadovoljstvo zbog zahtjeva poslanika iz RS-a da se ukinu Sud i Tužilaštvo BiH.

(FENA)

17-02-2012 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ovaj tkz. lider ove neke SBB totalno puk'o...

SBB-ova peticija za javno Tihiæevo i Silajdžiæevo izvinjenje gospoði Angelini Jolie

Savez za bolju buduænost BiH, kao lider opozicije, pokrenuo je danas „online“ Peticiju za javno izvinjenje Tihiæa i Silajdžiæa gospoði Angeline Jolie i žrtvama agresije.

Kao što je javnosti poznato, dana 13. oktobra 2010. godine, Vlada FBiH koju je èinila koalicija SDA i Stranka za BiH, odlukom svog potpredsjednika, donijela je „Odluku o poništenju odobrenja za snimanje filma Angeline Jolie u BiH“.

I pored nedržavnièkog i uvredljivog èina vlasti personificirane u liku Tihiæa i Silajdžiæa, Jolie je nakon svega ipak uradila pošten film prema istini i sudbini naroda èiji su je neodgovorni i oholi lideri bili otjerali iz Bosne i Hercegovine.

Takoðer, vjerovatno bi i po film koji je ionako izvanserijsko umjetnièko ostvarenje, sa istinskom moralnom i historijskom porukom, bilo još pogodnije da su scene zloèina i nasilja snimane na auetniènim lokacijama gdje su se stvarno i dogodile, a ne u inozemstvu.

Tom sramnom, antidemokratskom i antikulturnom Odlukom, stranke na èelu sa Sulejmanom Tihiæem i Harisom Silajdžiæem, nanijele su, pored ostaloga, i finansijsku štetu BiH od više miliona dolara, koliko je producent platio za snimanje istog filma u Maðarskoj.

Zbog toga Savez za bolju buduænost BIH, kao lider opozicije i predstavnik moderne i demokratske BiH, organizacijom „online“ peticije traži od gospodina Sulejmana Tihiæa i Harisa Silajdžiæa, da zbog historijske greške njihove Federalne vlade od koje se nikada nisu ogradili, upute javno i oficijelno izvinjenje gospoði Angelini Jolie i svim žrtvama agresije kojim se film bavi.

Ovo izvinjenje je utoliko neophodnije što su mnogi zvaniènici i šefovi država, èak i predsjednik SAD Barack Obama, primili ekipu filma „U zemlji krvi i meda“ sa gospoðom Jolie.

Na kraju, ovaj æe film za Bošnjake imati slièan znaèaj kakav ima „Šindlerova lista“ za jevrejski narod. Stoga je izvinjenje najmanje što trebaju uèiniti samozvani zaštitnici bošnjaèkog naroda, od kojih je Jolie uèinila mnogo više za širenje istine o agresiji na BiH i njenoj brutalnosti.

Pres- centar SBB BiH obavještava sve zainteresirane da je „online“ peticiju moguæe potpisati na web portalu www.sbbbh.ba", poèevši od 18. februara.

17-02-2012 at 18:48 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

saFunica se nastavlja...

SDA: Fahrudin Radonèiæ i Dnevni avaz su ti koji se moraju izviniti Angelini Jolie i žrtvama

SDA i njeni ministri, pogotovu ne njen predsjednik Sulejman Tihiæ, nikada nisu podržali jednostranu odluku tadašnjeg ministra kulture i sporta u Vladi Federacije BiH o zabrani snimanja filma Angeline Jolie u našoj zemlji, stoji u saopæenju Stranke demokratske akcije (SDA).

"Buduæi da je filmska produkcija izrièito u nadležnosti resornog ministarstva, Vlada Federacije BiH ni u kom sluèaju nije mogla biti involvirana u takvu odluku.

Ministar Grahovac je izdao dozvolu za snimanje filma, ali je upravo Dnevni avaz vršio pritisak i davao svesrdnu podršku nekim udruženjima koja su bila protiv toga, što je vjerovatno uticalo na ministra da poništi prethodno datu suglasnost. Medijska hajka i kampanja protiv snimanja filma Angeline Jolie predvoðena je Dnevnim avazom i dokumentirana njegovim izdanjima od 18. oktobra 2010. na strani 24., te 23. oktobra 2010. godine prilogom u podlistku Sedmica.

Dakle, èinjenica je da su UPRAVO Fahrudin Radonèiæ i Dnevni avaz ti koji se MORAJU IZVINITI Angelini Jolie i žrtvama! Tadašnji ministar kulture i sporta u Vladi Kantona Sarajevo i kandidat SDA Emir Hadžihafizbegoviæ reagirao je na ovakvu odluku i podržao snimanje filma, ali to nije bilo dovoljno da se greška ispravi.

Sulejman Tihiæ je prisustvovao premijeri filma 'U zemlji krvi i mdea', nakon koje se upoznao sa Angelinom Jolie odavši joj priznanje za ovaj projekt, buduæi da on najbolje zna i razumije šta znaèi tortura i muèenje u logorima. Isprièao joj je kako je i sam prošao pet srpskih koncentracijskih logora, ukljuèujuæi i dva u Srbiji - taènije u Batajnici kod Beograda i Sremskoj Mitrovici, a onda je bivši logoraš 2004. godine u Srbiju otputovao kao predsjedavajuæi Predsjedništva Bosne i Hercegovine i doèekan sa svim poèastima! Jolie je ove èinjenice ocijenila nevjerovatnom prièom o ljudskoj sudbini i izrazila želju da zbog toga sa Tihiæem ostane u kontaktu", stoji u saopæenju stranke SDA, prenosi Fena.

Izvor: DEPO

18-02-2012 at 16:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 56
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice