Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

- Preneseno s Vijesti.ba

SARAJEVO - Evropska komisija razmatra moguænost da potpuno ukine liberalizaciju viznog režima za graðane BiH zbog mnogostruko uveæanog broja njenih azilanata u zemlje èlanice EU. Današnji "Dnevni avaz" piše da je ovo upozorenje vlastima BiH nedavno putem Misije u Briselu poslato sa sastanka Ministarskog foruma unutrašnjih...

... poslova i pravosuða "EU - zapadni Balkan".

U "urgentnom" i "povjerljivom" dopisu ministarstvima bezbjednosti i inostranih poslova BiH savjetnik u Misiji BiH u Briselu Muaz Dedajiæ naveo je razloge zbog kojih Evropska komisija prijeti novim uvoðenjem viza.

"BiH je u veoma kratkom periodu od države koja je imala najbolji imidž u vezi sa poštivanjem pravila bezviznog režima sa EU pogoršala sliku i trenutno jedino Makedonija ima veæi broj tražilaca azila", navodi Dedajiæ u dopisu.

Vlasti BiH upozorene su da pojedine države èlanice vrše stalni pritisak da EU zauzme "rigoroznu poziciju prema onima koji ne poštuju pravila slobodnog kretanja ljudi u EU".

Evropska agencija za upravljanje operativnom saradnjom na spoljnim granicama država èlanica EU nedavno je Evropskoj komisiji dostavila podatke iz kojih je uoèljivo da je udio graðana BiH u svojstvu tražilaca azila višestruko uveæan i ima najveæi trend od svih država zapadnog Balkana.

Naveden je podatak da je u julu samo u Italiji azil zatražilo 156 graðana BiH.



(Vijesti.ba/srna)

http://www.vijesti.ba/vijest-dana/52314-razmatra-mogucnost-potpunog-ukidanja-liberalizacije-viznog-rezima-gradjane-BiH.html

22-09-2011 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Preuzeto s vijesti.ba

Tek da se zna da je pravda spora ponekad, ali uvijek stigne...

Ruanda: Bivši ministri osuðeni na po 30 godina zatvora
Velièina slova: B. A. 30/09/2011 23:24:00
LONDON - Sud UN za ratne zloèine osudio je danas na po 30 godina zatvora dvojicu bivših ministara u vladi Ruande zbog umiješanosti u genocid u toj zemlji 1994. godine. Bivši ministar za graðanske poslove Prosper Mugiraneza i bivši ministar trgovine Džastin Mugenzi osuðeni su zbog sauèesništva u genocidu i podsticanja na genocid.

Druga dva nekadašnja ministra osloboðena su zbog nedostatka dokaza, prenosi BBC.

Presude su izreèene skoro osam godina od poèetka suðenja i 12 godina poslije hapšenja nekadašnjih èlanova vlade Ruande.

Tribunal UN smješten je u gradu Aruši, u Tanzaniji. Sud je osnovan krajem 1994. godine da bi sudio poèinocima genocida u kojem je ubijeno skoro 800 000 pripadnika etnièke zajenice Tutsi i umjerenih Hutua.

Sva èetiri bivša ministra bili su optuženi da su pozivali na maskriranje Tutsija na javnim skupovima širom Ruande i u svojim govorima na radiju.

http://www.vijesti.ba/hot-news/53225-Ruanda-Bivsi-ministri-osudjeni-godina-zatvora.html

01-10-2011 at 08:42 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Jasmila Žbaniæ: Pokriveno nasilje i otkrivena žena
Piše: Jasmila Žbaniæ

Više me zabrinjava da li æe BiH glasati za samostalnost Palestine - nadam da hoæe, tužnija sam zbog zabrane parade ponosa u Beogradu i nestanku graðanske države Srbije, a pišem o «preljubu» koji puni stranice najtiražnije bh dnevne novine, jer postoji nešto što sve tri teme povezuje i što je nemoguæe prešutjeti: NASILJE.

U prva dva sluèaja nasilje je vidljivo i jasno, razultira ubijenim, pretuèenim i obespravljenim ljudima. U treæem sluèaju ono se èini benigno i cijeli grad ga preprièava sa šprdanjem ili likovanjem jer se radi o «otkrivanju» pokrivene ŽENE. Meðutim, po meni, radi se o ozbiljnom ZLOSTAVLJANJU èije je ovaj sluèaj oèit primjer.

Dakle, desilo se «kod nas» po prvi put (ili ja ne pratim štampu dovoljno?) da MUŠKARAC u dnevnoj novini, na naslovnoj stranici, optužuje i otkriva detalje i ljubavne tajne svoje žene. U zakljuèku stoji da je njegova žena i nemoralna majka.

Ne ulazeæi u istinitost prièe, zanimaju me dva fenomena. Jedan je korištenje masovnih medija kao batine, savremeni oblik nasilja u porodici. A drugi je tradicionalna premisa da je loša majka ona žena koja ima ljubavnika.

Nikako mi nije jasno; Zašto bi zaljubljenost u drugog muškarca uticala na ljubav prema djeci? Zašto bi udata žena koja nalazi ljubavnika na bilo koji naèin zanemarila djecu? Ne vidim nikakvu vezu izmeðu seksualne orijentacije i majèinstva, seksualnih potreba i majèinstva, zaljubljivanja u druge partnere i majèinstva.

Postavlja nam se jedna od najmaèistièkijih podvala; samo je «vjerna» žena, dobra majka.

Imala sam 7 godina kada sam gledala Hasanaginicu. Predstava mi je bila strašna. Mamu sam pitala zašto je Hasanaginica morala ostaviti djecu? Zašto ih nije otela? Mama je objašnjavala da su tada bila druga vremena. Tada sam predstavu gledala iz ugla djeteta. Za mene je Hasanaga tada, kao i sada, bio naprosto Zlostavljaè. Danas ga gledam iz perspektive žene: Balada je i isprièana – jer to je tada bio «masovni» medij – da bi mi , žene, nešto nauèile. I danas, iz ove lekcije, u kojoj muškarac iz dalekog svijeta poruèuje «ne èekaj me u dvoru bijelome» takoðer treba da nauèimo – evo šta æe nam se desiti ako se zaljubimo!

Vrijeme Hasanaginice je davno prošlo, ali još nam nije jasno da poslušne i vjerne žene ne znaèe automatski i dobra majke. Odnosno, da žene koje se zaljubljuju i ljube izvan braka jesu i mogu biti najbolje majke. Nasilje je i oèekivati od žene da se ne zaljubi.

Moram da kažem da muškarca i ženu koji su povod za ovu reakciju ne poznajem, nikada ih nisam èak ni gledala ni slušala i jedino što nam je zajednièko je društvo u kojem živimo, a èiji je nasilje neodvojivi dio. Sreæemo ga svaki dan na ulici i porodici, ono ima pojave koje se èine benigne, mutiraju rapidno i ponekad izgledaju kao obièna «prehlada» a radi se o bolesnom i opasnom virusu.

Èinjenica da se radi o pokrivenoj ženi to zlostavljanje èini još izraženijim. Zar se pokrivene žene ne zaljubljuju? Zašto bi one bile manje ljudska biæa koja vole, pate, razvode se? Zašto bi njeno majèinstvo imalo ikave veze za maramom?
I svako od nas ko je dao marku u kupovini te informacije uèestvuje u èinu zlostavljanja, kao èovjek koji mirno posmatra tuèu na ulici i još zlostavljaèu baci pare u šešir.

To nasilje nije ono koje ostavlja vidljive modrice, ali je time još opasnije. Kao što je opasno da naše djevojèice danas uèe o Hasanaginici kao o prelijepoj bosanskoj baladi bez kritièkog osvrta.

Da li smo se ikada zapitali kako se Hasanaginica zapravo zvala? Osim što je bila vlasništvo Hasanage, bila je i Fatima Arapoviæ.

Voljela bih vidjeti novu verziju u kojoj Fatima Arapoviæ ranjenog Hasanagu zatjera u p.m (dodala bih još i par pikantnih detalja), pokupi djecu i ode tamo gdje je srce vuèe.

radiosarajevo.ba

03-10-2011 at 10:21 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Oko 48 posto stanovništva u BiH živi na granici siromaštva

Oko 48 posto stanovništva u BiH živi na granici siromaštva, a 18 posto spada u kategoriju izuzetno siromašnih osoba, reèeno je u Sarajevu na konferenciji koju je povodom Meðunarodnog dana borbe protiv siromaštva organizirala Zajednièka komisija za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine BiH.

Predsjedavajuæa ove komisije Aleksandra Pandureviæ je kazala da, nažalost, moramo priznati da smo u cijelosti, kao društvo, zakazali i da se ne suèavamo s goruæim problemom ovog društva - siromaštvom.Rat, recesija, tranzicija postali su nam izgovori za naše neuspjehe, istaknula je ona. „Mislim da u ovoj zemlji nedostaje i nema politièke hrabrosti, a rekla bih ni politièke volje da se suoèimo s onim što znaèi život, da se suoèimo s egzistencijalnim problemima. Umjesto toga se bavimo nekim marginalnim temama za koje unaprijed znamo da æemo voditi jalove rasprave i diskusije narednih èetiri-pet godina”, kazala je Pandureviæ.Pomoænica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Saliha Ðuderija je rekla da je za BiH nepovoljno to što nemamo odgovarajuæu okvirnu politiku, odnosno strategiju socijalnog ukljuèivanja koja bi definirala naèin, metodologiju, put provoðenja reformskih procesa koji su usmjereni na uspostavljanje stabilne socijalne države.„Ono što je posebno bitno, na taj naèin se u najveæem stepenu ugrožavaju ljudska prava, jer siromaštvo je ustvari indikator i ugrožavanja ljudskih prava”, kazala je Ðuderija.

Po njenim rijeèima, moramo mijenjati svoj naèin rada, dakle mijenjati politike, prvo lokalne pa zatim kantonalne, entitetske i državne koje æe imati za cilj provoðenje odreðenih procesa koji imaju ravnopravniju raspodjelu i osiguranje odgovarajuæih resursa za sve nivoe vlasti koji su usmjereni na smanjenje siromaštva i smanjenje socijalnog iskljuèivanja odreðenih kategorija.”Po ko zna koji put æu izraziti žaljenje što nemamo strategiju koja se ovaj put ne zove strategija za borbu protiv siromaštva mada bi se u ovom vremenu trebala tako zvati, nego se zove strategija za pitanje socijalne ukljuèenosti u BiH”, kazala je direktorica Direkcije za ekonomsko planiranje BiH Ljerka Mariæ.

Po njenim rijeèima, još je tragiènije to što u ovoj zemlji imamo usvojenu tu strategiju u pola zemlje, u Federaciji BiH i Brèko Distriktu, a nemamo na državnoj razini i u RS-u. “Nakon pojave globalne ekonomske krize vidi se da je pitanje siromaštva svaki dan sve izraženije, da sve više i više kategorija ljudi upada u siromaštvo. Postoje klasiène kategorije za koje se zna u svijetu, koje su siromašne - ruralna podruèja, obitelji s više djece, neškolovani, nezaposleni… Sad se za BiH pojavljuje dodatni broj dodatno ugroženih ljudi vezanih za privatizaciju, za gubljenje radih mjesta itd.”, kazala je Mariæ, istièuæi da bi konaèno bilo vrijeme da se strategija usvoji.

Fena

17-10-2011 at 21:32 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

O glupom narodu Libije
Ništa nije tako gorko za narod nego leæi slobodan i probuditi se kao rob. (F. Castro)

piše: Nermin Èengiæ

Najviše volim kad baš mene zapadne da redam o meðunarodnim temama internacionalnog karaktera. Još kad su te teme prepune kontraverzi meðu kojima su i one koje direktno ili indirektno (u ovom sluèaju vrlo direktno) dotièu naše prostore i ljude, pa niko sretniji od mene.

Znate veæ da je juèer meðu mnogobrojnim putnicima s ovog svijeta zakovrn’o i Gaddafi Moammera El. Ništa tu ne bi bilo èudno da pomenuti Moammer ne spada meðu najbogatije ljude na planeti, da zadnjih 40 godina nije upravljao jednom od naftom, tom najjaèom ucjenjivaèkom robom, najplodonosnijih teritorija i da se o njemu ne raspredaju razne prièe, istine i neistine.

Znam da vas ne interesuje ni ovo danas kol’ko bi trebalo, a kamoli ono što je bilo prije èetrdeset godina, pa vas neæu ni zamarat’ prièom što je i kako Libija doživjela preobražaj i dobila dugogodišnjeg lidera koji ju je izveo na put istinskog blagostanja, darujuæi svom puku zavidne povlastice i olakšice u odnosu na mnoge narode svijeta. Èinjenica da su zdravstveno osiguranje i obrazovanje u Libiji bili besplatni i zagarantovani svima, trebala bi jasno predoèiti kolièinu “okrutnosti” sistema kakav je gajio Gaddafi za razliku na aktuelne “oslobodioce” Libije, koji u svojim zemljana odiru kožu s leða svojim robovima, na ime dužništva po mnogim pitanjima, što je posebno izraženo u zdravstvenom sektoru.

Sretne ili nesretne koji su imali priliku živjeti u toj mrskoj Titovoj Jugoslaviji, pomenuta istina o povlasticama i olakšicama može podsjetiti na lijepa vremena, al’ neka se ne zanose prerano. Libijcima je bilo i “gore” nego Jugoslovenima. Kako je nedavno pojasnila prof. dr. sc. Vjekoslava Sankovic Simcic, libijska država je davala beskamatne kredite, tokom studiranja je studentima davala prosjeènu platu, a ako ne naðu posao nakon završenog fakulteta država im plaæa kao da rade u struci. Po stupanju u braènu zajednicu država mladencima poklanja stan ili kuæu, te nudi vozila po tvornièkim cijenama.

Libijska država nikome nije bila dužna niti feninga. Do trenutka imbecilne “plemenske pobune” Libija je imala 25 posto visoko obrazovanih ljudi koji nisu imali razloga da napuštaju svoju zemlju u potrazi za boljim jer jednostavno bolje teško da su mogli naæi na planeti.

Ali, ta magièna rijeè DEMOKRATIJA, sobom nosi posebnu kolièinu strasti i požude da joj ni fino uljuljkani žitelji ne mogoše odoliti. Znam, èuæete sad mnoge grozote koje su “potlaèeni” Libijci prolazili tokom protekle èetiri decenije vladavine “mrskog diktatora”. Posebno æete se zgražati ako gledate kretenski CNN kojem je sasvim normalno u pauzama izmeðu reklama mahati slikama i video klipovima okrvavljenog mrtvaca, dok vam kreira i nudi vijesti za koje ne morate biti ni obavješteni da bi na licima njihovih reportera i novinara primjetili prodavanje magle i oblikovanje istina.

Moammer El Gaddafi je morao pasti jer su mu svi bili dužni, i to ne male iznose. Evropska unija kojoj trèimo u susret i Sjedinjene Amerièke Države koje gledamo k’o spas i svjetlo na kraju svakog tunela, libijskoj državi su dugovali oko 200 milijardi dolara. Ako mi sad neko kaže da taj dug nema direktne, èak presudne veze sa “libijskom revolucijom”, potpuno ravnodušno i bez uzmaka æu reæi da je potpuno glup. Jer libijska država, na èelu sa Gaddafijem, sasvim legalno je i u skladu sa preporuèenom svjetskom ekonomijom posjedovala dobar dio Evrope pa i nemali dio svijeta. Dok EU i SAD grcaju u svojim ekonomskim eskapadama, Libija je strpljivo èekala na naplatu potraživanja. U trenutku kad je taj “nemilosrdni” Gaddafi najavio da æe tražiti ono što su mu dužni, Centar moæi je odluèilo da “libijskom narodu nije dobro” te da ga se treba “osloboditi”.

Sve u svemu Libijcima zaista nije bilo loše u Libiji, samo su se malo pokondirili i krenuli za mrkvom na štapu koju tako zanosno nudi taj vajni Zapad. Tako nastade rat koji više nikad ili barem zadugo neæe smiriti Libiju jer tamo gdje ta demokratija doðe blagostanja više nema. Zvuèi vam poznato?

Kad veæ i nas uvalih u ovu prièu, zašto se ne prisjetiti licemjerstva koje pokazaše i pokazuju ovdašnji “moænici”, od vjerskih voða preko predsjednika stranaka, do prekonoænih tajkunèiæa. Svi se nekako k’o po dogovoru odrekoše svog nekad “najveæeg prijatelja kojeg su ikad imali” i èijim su imenom htjeli okititi èak i “svete” graðevine. Sjeæate se kad se pisalo kako Moammer El Gaddafi namjerava uplatiti milione ovdašnjim guzicama na ime mreškanja na varljivom demokratskom suncu. Al’ ne dade se Ceri, Faki i kompaniji da uberu te dukate “prijateljstva”, pa tako i “svete” graðevine usred Sarajeva danas stoje nedovršene. Teško je steæi novog “ogromnog prijatelja” koji æe biti spreman kanuti milionèiæe za hedonistièku dušu domaæeg vjerskog lidera i besmislenog utemeljitelja.

Uglavnom, lièno sam presretan zbog libijskog naroda. Eto im sad DEMOKRATIJE na vel’ka vrata. Konaèno æe i oni moæi da osjete kako je nama, veæ iskusnima u demokratiji, tako nenadjebivo dobro i ugodno. Živjela glupost!

22-10-2011 at 09:30 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



Luciæ: Bosnom benzin probeharao


Energetski razgovor Milorada Dodika i Bakira Izetbegoviæa.

- Ðe si, Gadafi? Šta ima?

- Nema ništa.

- Šta ima još?

- Èuj: „Šta ima još?“... Meni si našo da preprodaješ stare sarajevske fore. Što ne smisliš nešto svoje i originalno?

- Joj, javio se original jedan kroz jedan. Jako si originalno smislio da postaneš šeik. Šeik Bakir od Sarajevske Arabije.

- Jako duhovito. Evo, upišah se od smijeha.

- Hvataj u flašicu, pa odnesi na benzinsku.

- Što na benzinsku?

- Pa kud æeš s naftom veæ na benzinsku?!

- Originalno i duhovito ko i vazda. Jedini dobar fol što si ga ikad smislio bio je onaj s Kosovom.

- Koji? Imo sam ja njih više.

- Onaj da sjever Kosova treba da se odvoji i da se pripoji Srbiji. Joj, valjali smo se od smijeha.

- Šta je tu, života ti, smiješno?

- Stani, ne mogu sad... Evo, suze mi idu od smijeha, toliko mi smiješno...

- Hvataj i suze u flašicu, pa odnesi na benzinsku.

- Opet ti isti fol... A dosadna èovjeka! Al ona ti je fora s Kosovom bila svjetska. Je li te, matere ti, nazvo neko iz Prištine da ti èestita?

- Na èemu ima da mi èestita?

- Pa na tome što si prizno Kosovo.

- Nisam ja ništa prizno.

- Èuj, nisi... Kako nisi ako si reko da sjever Kosova treba da se odvoji? Od èega da se odvoji?

- Pa od Kosova, neæe valjda da se odvaja od Nikaragve.

- Eto, opet si prizno.

- Šta sam prizno?

- Pa Kosovo. A možda i Nikaragvu.

- A budale èovjeka... Od èega bi ti odvojio sjever Kosova?

- A što bi ga odvajo?! Šta fali da Kosovo ostane cijelo?

- A od èega bi odvojio sjever, da prostiš, Bosne i Hercegovine?

- A što da ga odvajam?

- Pa ne možeš, sve i da oæeš. Zato što, da prostiš, Bosna i Hercegovina nema sjevera.

- Kako nema?

- Zajebi ono malo oko Orašja, to ti je i tako hrvatsko. Sve ostalo ti je Republika Srpska. Dakle, drugar, od èega bi ti odvojio sjever Republike Srpske?

- E, neæeš me navuæ na tu navlakušu.

- Odgovori na pitanje!

- Ja bi ga odvojio od Bosne i Hercegovine.

- Šta ima ti da ga odvajaš kad sam ga ja veæ odvojio?!

- Ma ne bi ga ja odvojio od Bosne i Hercegovine, nego bi joj ga pripojio.

- Znaèi, priznaješ da ta tvoja, da prostiš, Bosna i Hercegovina nema sjevera?

- Kako nema?

- A što da joj ga pripajaš ako ga ima?

- Ne treba ni da joj ga pripajam. On je i tako u sastavu Bosne i Hercegovine, kao i cijela ta tvoja, grom je spalio, Republika Srpska.

- E, sad æu ja da se upišam od smijeha.

- Pišaj ti, pišaj, ali Bosna i Hercegovina je suverena država na èitavom svom teritoriju. Isto ko i Kosovo.

- A Srbija, je li, nije suverena?

- Jest u Srbiji. Al nije na Kosovu.

- A šta je, života ti, Kosovo nego dio Srbije?

- Pa ako je Kosovo, ko što kažeš, dio Srbije, iako znaš da nije, što onda predlažeš da se dio Srbije odvoji od dijela Srbije da bi se taj dio dijela Srbije pripojio Srbiji? Tebi to zvuèi logièno?

- A ako je Republika Srpska, ko što ti misliš, dio, da prostiš, Bosne i Hercegovine, iako znaš da nije, što si onda samo Federaciju prodo Shellu? Što nisi ispo frajer pa prodo i Republiku Srpsku?

- Nisam ja ništa prodo.

- Jok, ja sam. Pa nije moj ministar energetike izjavio da æe Shell da prekopa svaki milimetar Federacije u potrazi za naftom.

- Tvoj to ne može ni da kaže. Kod vas mogu da kopaju samo forenzièari.

- A kod vas ne mogu ni arheolozi. Dojadilo i njima. Možda vam Shell iskopa piramide skupa s naftom, pa možete da se prekrstite u Egipat.

- Mi se ne prekrštavamo.

- Izvini, zaboravio sam. Vi ste se odavno otkrstili.

- A ni Egipat se ne krsti.

- Krstio bi se da smije. Kako vas nije sramota: tenkovima na onu šaèicu Kopta?!

- Gdje si ti èuo za Kopte u Federaciji, hajvanu jedan?!

- Još malo pa ih neæe bit ni u Egiptu. Onom pravom, a ne ovom tvom, Mubaraèe nijedan!

- Umukni, Lukašenko!

- E, neæu da umuknem! Ti æeš da umukneš kad ti Ameri naprave arapsko proljeæe usred Sarajeva. A ti ih, blentone, puštaš da traže naftu. Ko da je traže tebi, a ne sebi.

- Šta se ti javljaš?! Ti si, ko pravi patriota, rafineriju u Bosanskom Brodu ustupio Rusima.

- Prvo i prvo, to nije nikakav Bosanski Brod.

- Nego šta je? Ruski Tanker?

- Ako nije mogo da se zove Srpski, ne može ni Bosanski.

- Dobro da i Savu nisi preimenovo u Volgu.

- A da se tebe pita, rijeka, da prostiš, Bosna bi se zvala Nil. A onaj... kako se zove onaj vaš slikar...?

- Safet Zec.

- Ma kakav zec?! Onaj s konjima...

- Mersad Berber.

- E on. On æe pod stare dane da slika nilske konje. To æe da bude sva fajda od tvoje nafte kad ti je uzmu Ameri.

- Kakvi, bolan, Ameri?! Shell je holandska firma.

- Uf, još bolje. Umjesto „Ne klepeæi nanulama“ pjevaæete „Ne klepeæi klompama“. Roblje jedno najobiènije!

- Javio se svoj gazda... Èudi me kako još nisi preimenovo Banja Luku, da ti gospodari budu zadovoljni.

- Koji gospodari? I u šta da je prekrstim?

- U Banja Lukoil.

22-10-2011 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Vidi, vidi...ovaj bi aPsiJo... Samo ne znam ko ce njega hapsiti kad on orgija i daje kojekakve cetnicke izjave.




Dule Saviæ o klicanju nezavisnom Kosovu
Trebalo je pohapsiti Pazarce!

Legendarni centarfor Crvene zvezde Dušan Saviæ smatra da država Srbija mora ozbiljno da se pozabavi skandiranjem „Kosovo je izvan Srbije“ navijaèa Novog Pazara! Pripadnici „Torcide Sandžak“ su u subotu uveèe na „Marakani“ tim poklièima provocirali simpatizere Zvezde, koji im, ruku na srce, nisu ostali dužni „pecnuvši“ ih za nedavni popis na koji nisu izašli.
- Da je ova država normalna, utakmica bi bila odmah prekinuta, tribina ispražnjena i svi koji su skandirali nezavisnom Kosovu trebalo bi da budu odmah uhapšeni, da odgovaraju za rušenje ustavnog poretka zemlje - istièe Saviæ u razgovoru za „Alo!“.
Dule dodaje da su u prošlosti organi reda prekidali utakmice za mnogo manja skandiranja, recimo kada su u pitanju bili politièari.


- Ovo je, ipak, hiljadu puta ozbiljnija stvar. Klicanjem nekakvom nezavisnom Kosovu ruši se kredibilitet države, krši Ustav i to je opasno. Ovo je važno pitanje za organe države Srbije i ako ga ne budemo rešili, imaæemo mnogo problema u periodu koji dolazi. Takoðe, i FSS mora oštro da reaguje, da kazni Novi Pazar, jer njegovi navijaèi ne smeju da se ponašaju bezobrazno u državi kojoj pripadaju - dodaje Saviæ.
Navijaèi iz Novog Pazara nisu ispoštovali ni minut æutanja Miodragu Komadini, Srbinu ubijenom na Kosovu, kome su zviždali.
- To samo govori o njihovoj kulturi - smatra Saviæ, a na konstataciju da i srpski navijaèi ponekad preteruju, pa na svakoj meðunarodnoj utakmici zvižde himnama rivala, Dule ima spreman odgovor:
- Pogledajte kome se zviždi. Himnama Francuske i Italije, a to su zemlje koje su nas bombardovale i zato je narodu krivo. Razumem kada naši ljudi zvižde himnama tih država i znam da naši navijaèi neæe nikada tako isto zviždati ruskoj himni.

Deliæ: Kazniæemo ih zbog pirotehnike!
Branislav Deliæ, komesar za takmièenje Jelen Superlige, uveren je da æe Crvena zvezda i Novi Pazar biti kažnjeni zbog upotrebe pirotehnike na „Marakani“, ali za sada se ne zna da li æe ih „rebnuti“ i za uvredljive transparente i skandiranja navijaèa.
- Èekamo izveštaje sa utakmica, pa æe se tek tada nešto više znati. Sigurno da ih èeka kazna zbog pirotehnike, ali to, kao i ostale stvari, u nadležnosti su disciplinske komisije, koja æe doneti konaènu odluku - kaže Deliæ.

24-10-2011 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

http://www.mojevijesti.ba/novost/102357/nepoznati-muskarac-puca-na-americku-ambasadu-u-sarajevu



[Edited by soraya on 28-10-2011 at 16:50 GMT]

28-10-2011 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim




http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15499143

Sarajevo gunman fires at US embassy in Bosnia capital The alleged gunman was captured in this image by a Reuters photographer Continue reading the main story
Related Stories
Country profile: Bosnia-Hercegovina
A gunman has fired shots outside the US embassy in the Bosnian capital Sarajevo, reports say.

Police tried to surround the gunman, who was armed with a Kalashnikov rifle, a photographer for the news agency Reuters said.

It is unclear whether the gunman or others have been injured.

Embassy spokeswoman Sanja Pejcinovic confirmed only that there had been "an incident" in front of the embassy, reported AFP news agency.

"The building is closed and we are waiting for the police to seal off the area," she said.

28-10-2011 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Država za Mevlida!



Uvijek se naðe neki Mevlid da isprepada izlapljele lobanje i skrene preostale misli sa praznih stomaka i još praznijih novèanika

piše: Nermin Èengiæ

Država za Mevlida!

Država za Mevlida!
O liènom iskustvu i doživljaju petka u Sarajevu kad je papan kroèio na asfalt kako bi se ispucavao po onome što, realno, ne može razumjeti možda neki drugi put jer je ovo stvarno jedna od onih situacija kad se ne treba zajebavati. Toliko je ozbiljno da je i Predsjedništvo skoro pa države kojoj me mati i otac svojim nasljeðem pridodaše, moralo u petak do kasno raditi kako bi nam jasno saopštilo da osuðuje izljev demokratije kakav nam je još jedan papan u nizu papana posljednjih godina ponudio. Ovaj je bio sasvim konkretan, pa je ljudima odavno zamuæenog pogleda još uvijek nejasno jesu l’ vidjeli to što su vidjeli ili je neki plejstejšn uletio u omiljene informativne emisije.

I pad je let

Predsjedništvo BiH je osudilo pucaèinu. Šta bi onako impotentno i krnjavo moglo (da, bila su samo dvojica od moguæa tri)? Jedan, Komšiæ Željko reèe kako æe se lièno starati da se amerièki graðani osjeæaju bezbjedno u Sarajevu. Mislim da su amerièki graðani netom odahnuli. Drugi je, Izetbegoviæ Bakir bio nadomak suza nejebica dok je krvario nad sudbinom kletom koja “naše vjekovne amerièke prijatelje” usred Sarajeva snaðe. Da nije mirotvorac ko što se gura da bude, Bakir bi garant prokakio i nešto poput – opet nas iz Srbije tuku (Novi Pazar odakle pucaè dolazi je još uvijek u Srbiji), a da mu nisu na vrijeme javili da Mevlid nije srBsko ime zbog brade bi pomislio da se radi o kakvom Ravnogorcu, kako je i mene ranije “obavijestio” jedan sarajevski taksista. Radmanoviæu Nebojši, treæem od tri, još glasa nismo èuli.
Idemo naniže

“Ja još uvijek ne mogu da vjerujem da se ovo desilo u Sarajevu.”, bila je prva javna reakcija Nermina Nikšiæa, premijera FBiH, nekoliko sati nakon pucnjave po amerièkoj ambasadi u Sarajevu. Primjer premijera bosanskohercegovakog entiteta Federacija BiH, imenjaka mi Nikšiæa, ogromno puno govori kakvi kreteni veæ 20 godina sjede na glavi stanovnika i otimaju mega-budžete na ime, sasvim je jasno, nièega. Da veæ godinama ne postoji problem s tipovima poput novopazarskog pucaèa koji je još jedan u nizu “od ranije poznatih policiji”, i koji je baš jutro na dan pucnjave prešao državnu granicu; da ne postoje jasne prijetnje i izvještaji sigurnosnih agencija o djelovanju potencijalnih i osvjedoèenih terorista uzduž i poprijeko Bosne i Hercegovine, pa da se i shvati Nikšiæeva debilna izjava. Možda se èovjek (može li politièar biti èovjek drugo je pitanje) usr’o do za vrat pa impulsivno iskašljao zgražanje, ko æe znat’. Njegovo svakako nije da bude hrabar nego da radi kako mu se kaže. Dok ne zapuca.
Još niže

Zatim, moj stari “ljubimac” Musiæ Fikret, premijer Kantona Sarajevo, nakon posljednje u nizu vanrednih sjednica svojih ublehaša izveo je zakljuèke kako se “u Sarajevu desio teroristièki èin” (‘ajdeee!) i da je “napadnut mir u Sarajevu” (bravo premijeru!). Pa stvarno Musiæu, dokle. Veæ godinama, ali zaista godinama se skoro svaki dan puca i bombarduje po Sarajevu, a Musiæ i ekipa još uvijek donose besmislene zakljuèke, bez ikakve znaèajnije akcije. Sve same idiotarije poput èuvene Musiæeve “da bi najbolje bilo da se kriminalci sami meðusobno poubijaju”, te historijske reèenice poput friško izreèene kako “ovo nije pucanj samo na Ambasadu SAD-a i državu koju ona predstavlja, nego i atak na državu Bosnu i Hercegovinu”. Imbecilni Musiæ Fikret nije štedio rijeèi pa stanovnicima Sarajeva, koje iz sebiènih razloga zove graðanima, nudi i uvjeravanje da u Sarajevu nema i neæe biti mjesta teroru. Pa ne znam Musiæu šta se to konstantno dešava po Sarajevu barem od 2008. godine, kada je ubijen Denis Mrnjavac. Mevlid Jašareviæ je u petak bio samo jedan u nizu tih kojima po Musiæu “nema i neæe biti mjesta”.
Najniže

Oglasio se i mudri veliki štrumf Ceriæ Mustafa, koji je u ovom “teškom trenutku za sve nas”, izmilio iz neke rupe i osjetio ugroženost. Osudio je Ceriæ djelovanje Mevlida Jašareviæa po glavnom gradu BiH. I to ne bilo kako osudio nego najoštrije, uz zahtjev od nadležnih “da se odluèno suprostave ovakvim nasilnim pokušajima” i da “pronaðu poèinioce teroristièkog èina u Sarajevu”. Nisam siguran koliko je Mustafa razmišljao prije svoje izjave, jer ako æemo pravo i ako æemo sjeæanje poticati, Ceriæ je svojevremeno podržavao Mevlida i Mevlidovu ekipu, a nesumnjivo ih i dalje podržava ali to nije zgodno u ovom trenutku reæi, šta æe “naši stari prijatelji amerièki” pomisliti, je l’. Ceriæ je, sjeæamo se, i sam proljetos kreštavo prijetio na Buni masovnim nemirima u Sarajevu. Možda je ovo u petak bilo zakašnjelo “Sarajevsko ljeto Mustafe Ceriæa”. Stoga ne bi bilo loše da nadležni konaèno pokucaju i na njegova vrata.
I tako

Svi “važni, prevažni” su redom zadali tradicionalne OSUDE, izrazivši ÈVRSTO OPREDJELJENJE za borbu protiv terorizma. Iskustvo kaže da niko ništa neæe uraditi da se idiotluci ne bi i dalje dešavali u gradu na Miljacki i širom Bosne i Hercegovine. Naumpade mi razgovora sa jednim opasnim momkom koji stoji na èelu jedne verzije ovdašnjih snaga sigurnosti. Kaže da svake godine traže sredstva za opremanje svojih jedinica ali im donosioci budžeta svake godine ne daju pare. Neæe im dati ni sada, bez obzira na opetovana “èvrsta opredjeljenja”. Proæi æe nekoliko dana buèanja i, kako smo i navikli, idemo na sljedeæu razbibrigu. Pitanje sigurnosti æe se svakako samo riješiti što bi naši “državnici” najviše voljeli i na što idu. Nek’ se to sve samo poreda kako bog zapovijeda.

Ostajte krepani do nekog novog još konkretnijeg Mevlida. Ovo je Mevlidovo vrijeme, ovo je idealna država za Mevlida. Nemojte se previše sekirati o tome kako vam državna preduzeæa nerealno poskupljuju nekvalitetne usluge i nek’ vam to i dalje ne bude barem jednako onom što je Mevlid Jašareviæ u petak uradio u Sarajevu. Nemojte ni da vam pada teško što vas politièari s bradama ili bez brada nastavljaju gurati u sunovrat baš kako vam Jašareviæ sunovrati zaprepaštenje na lica. Ni postupci politièara vam nimalo ne lièe na Mevlidove pucaèke monologe, jelde? Saèekajte novu dnevnu zvijezdu poput Mevlida, ako ne i upravo njega kad ga puste zbog “nedostatka dokaza”, da još koji put isprepadaju vaše izlapljele lobanje i skrenu ono malo preostalog mozga sa praznih vam stomaka i još praznijih novèanika. Mevlid Zna! Mevlid je Snaga Kojoj Vjerujete! Za Srpsku!

(protest.ba)

29-10-2011 at 12:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice