Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Husein ef. Hodžiæ ljut na bošnjaèke politièare na vlasti: Šestorica katila zatiru jedan od osnovnih temelja BiH - dijasporu!

Ovo je jedan smišljen èin, koji se dešava nakon dogovora o popisu stanovništva, kojim se omoguæava legaliziranje etnièkog èišæenja

Trebinjski imam Husein ef. Hodžiæ, jedan od istinskih boraca za povratnike u istoènu Hercegovinu, u otvorenom razgovoru za naš list upozorava da je trenutno, pod pokroviteljstvom vladajuæih bošnjaèkih, srpskih i hrvatskih struktura, na sceni zatiranje jednog od osnovnih temelja BiH, kljuènih za opstanak Bošnjaka - dijaspore.

Izmjene Zakona

Ljut je na bošnjaèke politièare na vlasti, koji su, kako on smatra, blago ili nikako reagirali na izmjene Izbornog zakona, koje je inicirao predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Branko Petriæ. Te izmjene prijete oduzimanjem biraèkog prava na lokalnim izborima državljanima naše zemlje koji privremeno žive u inozemstvu.

- Ovo je jedan smišljen èin, koji se dešava nakon dogovora šestorice katila o popisu stanovništva, kojim se omoguæava legaliziranje etnièkog èišæenja. Ovo ide svjesno na raèun bošnjaèkog naroda, jer se želi umrtviti dijaspora, koja, rekao bih, jedino još ovoj državi daje impulse života! Takoðer, nije sluèajno da se sada vodi borba za Srebrenicu - dramatièno upozorava ef. Hodžiæ.

Kao veliki humanitarac, èovjek koji se tokom agresije brinuo za više od 40.000 izbjeglica u inozemstvu, ef. Hodžiæ istièe da je krajnji cilj da se dijaspora otkine od svog zavièaja te da se njihova ogromna imovina u Republici Srpskoj pretvori u društvenu svojinu!

Primjer Trebinja

- Uzmimo primjer mog Trebinja. Malobrojnim povratnicima u ovom gradu i okolici nije pomogla ni Republika Srpska, ni Federacija BiH, ni Bosna i Hercegovina. Revitalizacija života, organizacija te obnova porušene infrastrukture desile su se uz pomoæ dijaspore. Ako joj bude osporeno da izaðe na lokalne izbore, koji su joj važniji od opæih, ona æe za dogledno vrijeme okrenuti leða ovoj državi. Bošnjaci æe tu biti najviše ošteæeni, jer Srbi i Hrvati imaju daleko organiziraniju dijasporu - naglašava ef. Hodžiæ.

Prema njegovim rijeèima, tek sada izlaze navidjelo sve zakulisne pogodbe i nagodbe onih koji su formirali vlast i koliku æe cijenu bošnjaèki narod morati da plati zbog uvjetovanja u vezi s konstituiranjem vlasti.

Ostala jedini korpus

- Nekada sam govorio o tome da je dijaspora bila jedan od naših korpusa. Ona je isto tako doprinijela odbrani BiH. Sada, kada su nestali svi ostali vojni korpusi, ostala je dijaspora. To je onaj narod koji nam je svojim sredstvima gradio ambasade u inozemstvu - rekao je ef. Hodžiæ.

17-03-2012 at 18:22 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

...a sta drugo ocekivati...

Izraelski naseljenici prisvojili izvore vode na Zapadnoj obali

U izvješæu se objašnjava da se to postiglo veæinom "zastrašivanjem, prijetnjama i nasiljem izraelskih kolonizatora" nad palestinskim stanovništvom.

Izraelski naseljenici prisvojili su desetke izvora vode na Zapadnoj obali na štetu palestinskog stanovništva, kojem su potpuno ili djelomièno onemoguæili pristup vodi, objavio je danas u izvješæu Ured UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), prenijele su agencije.

OCHA, kako prenosi AFP, navodi da je od 56 izvora vode u blizini izraelskih kolonija na Zapadnoj obali u njih 30 pristup Palestincima bio potpuno zabranjen.

U izvješæu se objašnjava da se to postiglo veæinom "zastrašivanjem, prijetnjama i nasiljem izraelskih kolonizatora" nad palestinskim stanovništvom.

Još 26 izvora, prenosi francuska agencija, na putu je da doživi istu sudbinu, jer, kako stoji u tom dokumentu, "palestinski poljodjelci i stanovništvo ukazuju na osjeæaj zastrašivanja i odvraæanja koji kod njih izaziva stalna nazoènost skupina naoružanih naseljenika u tom
podruèju".

Èak 93 posto tih izvora nalazi se u podruèju pod potpunom izraelskom kontrolom, a 84 posto je na zemljištu koje je izraelska vojna uprava registrirala kao palestinsko privatno vlasništvo, naglašava OCHA.

"O izvorima i dalje u potpunosti ovisi navodnjavanje zemljišta, a u velikoj mjeri pojenje stoke", prenosi Reuters tvrdnju iz izvješæa, dodajuæi da tu vodu za piæe koriste i palestinska domaæinstva u podruèjima bez vodovodne mreže.

"Nemoguænost pristupa izvorima vode i okolnoj zemlji smanjila je prihod poljoprivrednika, koji ili moraju potpuno prekinuti obraðivanje zemlje ili se moraju pomiriti s manjim urodom", citira Reuters zakljuèak izvješæa.

Ured UN-a navodi i podatak da su izraelski kolonizatori desetke izvora vode pretvorili u turistièke centre i da se neki koriste kao bazeni za plivanje.

Zbog svega toga, OCHA od izraelskih vlasti zahtijeva da poduzmu odgovarajuæe mjere, upozoravajuæi da je ono što se naseljenicima stavlja na teret "protuzakonito ne samo prema meðunarodnom pravu, veæ i u odnosu na izraelske zakone"

Izraelska strana tvrdi da je izvješæe pristrano i puno netoènosti jer Palestincima "nitko ne brani pristup vodi".

U izvješæu francuske parlamentarne skupine u decembru je istaknuto da "Izrael provodi politiku teritorijalnog širenja s namjerom da prisvoji izvore vode".

"Tu politiku, prije svega, odreðuje strateško rasporeðivanje naseljenika", istaknuo je tad voditelj skupine, socijalistièki zastupnik u parlamentu i bivši francuski ministar poljoprivrede Jean Glavany.

19-03-2012 at 19:52 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Zbog ubojstva muškarca i troje djece Sarkozy prekinuo predsjednièku kampanju

zbog pucnjave koja se danas dogodila ispred židovske škole Ozar Hatorah u Toulouseu,
tokom veèeri se u pariškoj sinagogi održava višesatna molitva za ubijene, prisutan je predsjednik Nicolas Sarkozy, kao i velik dio državnoga vrha te brojni dužnosnici,
Sarkozy je u veèerašnjem javnom obraæanju izjavio da zbog antisemitskih ubojstava prekida predsjednièku kampanju i kako navodi: "Anitsemitski motiv je oèit"
_____________________________________________________________________

kao humani akt postovanje zrtvama i suosjecajnost sa porodicama se mora odati,

medjutim ovo smrdi na jos jedan predizborni trik velikog islamofoba Sarkozya, Madjar, mrzac Turske i Muslimana u opste, nevidjeni cafir ciji korijeni poticu od Armena sa istoka Turske, zbog cega je umalo izazvao medjunarodni incident pa mozda i rat ove dvije zemlje a time i sire,
sto nije prekino svoje predsjednicke duznosti kada je skoro ubijao libijsku djecu, opovrgao je dokaz o indirektnom Gadafijevom finansiranju njegove prosle kampanje, a bio je glavni inicijator devastiranja Libije, namjestaljkom francuskih obavjestajnih sluzbi, predsjednika MMFa eliminisao sa nominacije za predsjednicke izbore...
nego ustaljneja cafirska politika je ocigledna: "Zrtva je neophodna za radi nacionalne sigurnosti" i prikupljanje glasova, indeed,
nece biti cudo ako se ova ubojstva pripisu nekom islamskom fanatiku (obecao je Sale da ce ga uhvatiti)
koliko daleko su carifi, antihristi i glasnici smrti spremni ici, jasno je i sibirskim pijavicama...

21-03-2012 at 08:30 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Basna o kozi i kupusu
Èuvari Bosne u post-dejtonskom periodu
Piše: Boris Dežuloviæ



Srbija i Hrvatska su svojim potpisima na daytonski papir postale garanti regionalne stabilnosti otprilike onako kako su nakon Drugog svjetskog rata garanti mira u svijetu bili Njemaèka i Japan



Photo: Dragan KujundžiæZvao me nekidan u dva iza ponoæi Kožo da isprièa vic. Ima on taj obièaj, zovne u gluho doba noæi iz kafane da isprièa vic.



U neka doba, meðutim, dosadilo meni da mi Kožo isprièa vic, pa da ja moram onda po njegovom vicu slagati prièu. Bezbroj puta uvalio me tako baš u belaj. Polomim se ja živ dok nategnem tekst preko njegovog vica. Nego æemo, rekoh, ovako: ja ti kažem o èemu æu pisati, a ti mi onda daš vic na tu temu. Dobro, na to æe Kožo, o èemu æeš da pišeš? Mislio sam, odgovorih mu ja, nešto na temu odnosa Hrvatske i Srbije prema Bosni i Hercegovini.

Odlièno, reèe on, imam jedan baš na tu temu. Super, razveselio se ja.

Elem, sjeo Mujo u zahod i napeo se, ali lijepo ga zatvorilo i nekako mu teško ide. Stisnuo on još jaèe, pravo se zacrvenio u licu, iskoèile mu sve one vene na vratu, ali džabe. Uhvatio onda zraka, stisnuo zube, bogami ih tako jako stisnuo da mu se èeljust ukoèila, nabrekle žile na èelu, popucale oène kapilare kao da æe glava da mu eksplodira, kad odjednom – nestalo u zahodu svjetla.
Zaurlao Mujo iz same suštine svoga biæa, strašan se, neljudski, gotovo životinjski vrisak prolomio kuæom, kad se u taj èas opet pojavilo svjetlo.

- Ja sam, ja sam – zaèuje tada Fatin glas s druge strane vrata. - Izvini, nisam primijetila da si unutra.
- Uf, dobro je – odahnuo Mujo. - Ja mislio, ispale mi oèi.

Èekaj, èekaj, rekoh ja Koži, kakve to veze ima sa Hrvatima, Srbima i Bosnom i Hercegovinom? Kako nema, stao se èuditi Kožo, nemoj mi reæi da nisi skonto? A vidim ja kroz telefon da me zajebava. Skonto sam ja, rekoh, ali to sa Hrvatima, Srbima i BiH nikakve veze nema. Ima, ima, uvjerava me on i dalje tvrdoglavo. Vidjet æeš, veli, na kraju. Vidjet æu na kraju? Ma ja, kaže, ti sad samo piši i ništa ne brini.

Priznaj, shvatio ja onda, svakako si mi mislio isprièati taj vic, taman da mi je trebao neki na temu Bregoviæeva povratka ili Komšiæeve ostavke?

Jašta sam, odgovorio on konaèno.

Dobro, zajebo me Kožo, ali sad nemam kud. On svoje, ja svoje. On o Muji u zahodu, a ja o odnosu Hrvatske i Srbije prema Bosni i Hercegovini. Majci svih regionalnih problema.

Sve otkako je naime potpisan onaj, kako se zove, daytonski mir, uvriježila se u retorici hrvatskih i srpskih politièkih elita floskula o te dvije države kao garantima toga kakozvanog mira. Poèev od Slobodana Miloševiæa i Franje Tuðmana kao potpisnika Daytonskog sporazuma - a na samim njihovim kvrgavim autogramima u dnu historijskog dokumenta – sve su se kasnije srpske i hrvatske vlasti gordo šepurile u šinjelima gospodara rata kao u kiæenim pelerinama gospodara mira.


Podjednako prijateljski Stipe Mesiæ ili Ivo Josipoviæ kao i neprijateljski Tuðmanovi mutanti iz hadezeovskih vlada, podjednako prijateljski Zoran Ðinðiæ ili Boris Tadiæ kao i neprijateljski Miloševiæevi mutanti iz Koštunicine vlade, svi su se do jednoga nepodnošljivo patronizirajuæe postavljali prema Bosni i Hercegovini, velikodušno joj – sa figama u džepu ili bez njih, svejedno – nudeæi svoju zaštitu.

Rijeè je o falsifikatu bez presedana u našim suvremenim povijestima: nisu, naime, Srbija i Hrvatska svih ovih godina takozvani garanti mira u regiji zbog svojih blistavih meðunarodnih ugleda, niti zbog svoje vanjskopolitièke i geostrateške moæi, veæ – ne znam kako njihovim predsjednicima, premijerima i ministrima vanjskih poslova to jednostavnije objasniti – upravo zato što predstavljaju glavnu opasnost po taj mir. Zbog toga su, uostalom, Hrvatska i Srbija – a valja ih na to svako malo podsjetiti – uopæe potpisale Daytonski sporazum: ne dakle zato što su u Bosnu svojedobno donijele mir, nego zato što su onomad u Bosnu donijele rat.

Ako æe im tako biti lakše, možda im treba nacrtati i ovako: Srbija i Hrvatska su svojim potpisima na daytonski papir postale garanti regionalne stabilnosti otprilike onako kako su nakon Drugog svjetskog rata garanti mira u svijetu bili Njemaèka i Japan.

U potpuno tako apsurdno izvrnutoj stvarnosti, umjesto da Beograd i Zagreb s vremena na vrijeme – trebalo, ne trebalo - dobiju po ušima tvrdo uvezanim tekstom Daytonskog sporazuma, oni njime mašu kao ordenom za zasluge, godinama paradirajuæi poput starije braæe strašno zabrinute za svoju sirotu slabašnu sestricu.

Valjalo bi stoga u Daytonski sporazum unijeti aneks po kojemu sljedeæih dvadeset godina – najmanje dvadeset, a po potrebi bi se taj rok mogao i produljiti – srpske i hrvatske vlasti ne bi smjele nijednom jedinom rijeèju, nikad i ni pod kakvim okolnostima, spomenuti Bosnu i Hercegovinu.




PHOTOMONTAGE: E CheKad Zoran Milanoviæ ili Vesna Pusiæ, recimo, krenu iznositi svoje mišljenje o ureðenju Bosne i Herc... - da ih se uljudno prekine, podsjeti na aneks i upozori da imaju zabranu. Hrvatska ministrica onda krene objašnjavati kako ona nije mislila ništa loše, ona je osvjedoèena prijateljica Bosne i H... - na što je se opet uljudno prekine i podsjeti kako joj je to druga opomena, te da prema aneksu sporazuma mora za kaznu stotinu puta napisati "BiH je suverena država".
I još po stotinu puta za svaki put što je protivno aneksu sporazuma spomenula rijeè "BiH".

Boris Tadiæ i Vuk Jeremiæ, recimo, èak i kad ih traži lièno Zlatko Lagumdžija, da ga izbjegavaju i kriju se po Beogradu. "Halo, otvarajte, znam da ste tu!", vikao bi Lagumdžija vireæi kroz prozore i obilazeæi oko zgrade s pogašenim svim svjetlima, a Jeremiæ bi iznutra piskutao: "Nema nas, šta ti je?! Oæeš da nas vide da prièamo s tobom?"

Tako bih ja to uredio, da se mene nešto pita. Pa ako Bosna i Hercegovina ima otiæi u p**** lijepu materinu, neka barem ide sama, svojom voljom, a ne što je drugi tamo šalju. Pogotovo ne samoproglašeni garanti njenog mira, koji su se ljuto napeli èuvati Bosnu i Hercegovinu, a ne vide da je moraju èuvati od sebe samih. Koji, ukratko, ne vide da su potpisani kao garanti mira baš zato što su zasrali.

Eto, prekinuo me u to Kožo, vidiš da si skonto. Napeli se, pa ne vide da su zasrali.

Nije njima, veli, Fata ugasila svjetlo, nego im oèi ispale.

23-03-2012 at 20:03 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Skoro 14.000 graðana Srbije u 2011. zatražilo azil u zemljama EU
Broj aplikanata koji su zatražili azil u zemljama Evropske unije u 2011. godini popeo se na više od 301.000. U statistièkom istraživanju Eurostata za 2011. godinu registrovano je 301.900 aplikanata za azil.
Procijenjeno je da je oko 90% novih aplikanata, dok je 10% ponovilo zahtjev. Za zemlje èlanice EU aplicirali su iz Afganistana sa 9% ukupnih zahtjeva, iz Rusije sa 6% , iz Pakistana sa 5% , Iraka sa 5% i iz Srbije sa 13.900, odnosno 5% zahtjeva.
U 2011. godini naveæi broj azilanata registrovan je u Francuskoj, a slijede je Njemaèka, Italija, Belgija, Švedska, Velika Britanija, Holandija, Austrija, Grèka i Poljska. Neke države èlanice Evropske unije veliki broj zahtjeva za azil primile su od samo jedne zemlje. Zemlje èlanice sa najveæom koncentracijom zahtjeva za azil su Poljska (63% aplikanata iz Rusije), Latvija (52% aplikanta iz Gruzije), Luksemburg (42 % aplikanata iz Srbije), Litvanija (43% aplikanata iz Gruzije), Bugarska (39% aplikanata iz Iraka) i Maðarska (38% aplikanata iz Afganistana). Bosna i Hercegovina se ne spominje u ovom statistièkom izvještaju Eurostata.
(M. Æosiæ)
Izvor.Slobodna Bosna

27-03-2012 at 03:20 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nakon "sluèaja steæak" i pucnjave u Mostaru Gojer poruèio: Kao katolik se izvinjavam Bošnjacima

Zašto nema spomen-obilježja poginulim pripadnicima Armije RBiH?
Autor M. SMAJKIÆ | Objavljeno 28.03.2012. u 06:16
Verzija za štampu Samo tekst Decrease font Enlarge font
Metak okrznuo fasadu: Nepoznati poèinioci pobjegli Metak okrznuo fasadu: Nepoznati poèinioci pobjegli

Dvije nepoznate osobe ispalile su u noæi s ponedjeljka na utorak pet metaka iz pištolja u pravcu nove zgrade Gradskog vijeæa u Mostaru. Incident se dogodio samo nekoliko sati nakon što je okonèana sveèanost otvaranja Vijeænice, koju su zbog provokacije sa steækom bojkotirali bošnjaèki predstavnici.

Dogaðaj je izazvao novu zabrinutost i tenzije u gradu uoèi važnih lokalnih izbora.

Pet metaka

Na objekt je ispaljeno pet metaka iz pištolja, i to, kako navode u policiji, s istoène strane Bulevara. Èahure su pronaðene kod Vijeænice, dok je jedan metak kalibra devet milimetara okrznuo fasadu s prednje strane objekta.

Pucnjavi je svjedoèio policajac koji je patrolirao u blizini. Kako nam je kazao naèelnik Policijske stanice Centar Hasan Leriæ, pucnjava se zaèula oko 1.30 sati.

- Èuo je da je ispaljeno èetiri ili pet hitaca i nakon što se okrenuo, vidio je dvojicu poèinitelja. Jedan je bio krupnije graðe, vrlo kratko ošišan, i on je pucao, nakon èega su se udaljili - kazao nam je Leriæ.

Iako je policija odmah po dojavi službenika blokirala cijelo podruèje, poèinioci nisu otkriveni. Gradonaèelnik Mostara Ljubo Bešliæ smatra da u gradu nisu podignute tenzije, osim, možda, kako je rekao, u retorici politièkih stranaka.

- To što je napravljeno za svaku je osudu, ali mislim da nema potrebe ni za kakvom zabrinutošæu - kazao nam je Bešliæ, pozvavši graðane da ostanu mirni.

Istovremeno, steæak sa šahovnicom i križem, postavljen kao provokacija pored Gradske vijeænice, bit æe predmet provjera inspekcije.

Šef Inspekcijske službe Grada Mostara Hilmo Ðidelija kratko nam je kazao da su inspektori postupili po zahtjevu Kluba Bošnjaka u Gradskom vijeæu, koji su zatražili izlazak inspekcije i hitno uklanjanje spomen-obilježja, odnosno steæka, poginulim pripadnicima HVO-a, te da æe, nakon okonèanja postupka, poduzeti daljnje mjere.

Osam godina

Postavljanje steæka u krugu Vijeænice izazvalo je revolt i predstavnika Udruženja porodica šehida i poginulih boraca Armije RBiH koji veæ punih osam godina podnose zahtjeve za izdavanje neophodnih dozvola nadležnim službama Grada za postavljanje centralnog spomen-obilježja poginulim pripadnicima ARBiH i MUP-a.

Stoga su oni juèer uputili javni zahtjev za izdavanje odobrenja za gradnju tog spomen-obilježja, i to u krugu dvorišta Gradske vijeænice, za 1.078 poginulih i nestalih pripadnika ARBiH i MUP-a s podruèja Mostara.

Gojer: Izvinjavam se kao katolik

- Povodom neviðenog nacionalistièkog skandala na otvaranju Vijeænice, izvinjavam se kao Hrvat i katolik svim Bošnjacima Mostara. Kršæanski je ljubiti, a ne vrijeðati bližnjega. Stidim se - kazao nam je Gradimir Gojer, istaknuti reditelj i pisac rodom iz Mostara, komentirajuæi postavljanje falsificiranog steæka.

 


<br /><br /><br /><br />

28-03-2012 at 13:26 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Hrvatska povlaèi ambasadora iz Srbije ako se rehabilituje Draža Mihailoviæ?!

Povlaèenje ambasadora bilo najmanje što bi aktuelna vlast trebalo da napravi, smatraju u HDZ-u
Autor Tanjug | Objavljeno 28.03.2012. u 12:46
Verzija za štampu Samo tekst Decrease font Enlarge font
Hrvatska povlaèi ambasadora iz Srbije ako se rehabilituje Draža Mihailoviæ?!

Hrvatska treba da povuèe svog ambasadora iz Beograda, ako Srbija rehabilituje èetnièkog generala Dragoljuba Dražu Mihajloviæa, smatraju u HDZ-u.

Prema pisanju nedeljnika "Globus", oni traže da predsjednik Ivo Josipoviæ, premijer Zoran Milanoviæ i šefica diplomatije Vesna Pusiæ, budu odluèniji u suprotstavljanju pokušaju Dražine rehabilitacije.

List prenosi izjavu saborskog poslanika i posmatraèa u Evropskom parlamentu Frane Matošiæa da bi povlaèenje ambasadora bilo najmanje što bi aktuelna vlast trebalo da napravi.

"Iz HDZ-a se može oèekivati žestoka reakcija i prema aktulenoj vlasti i prema Srbiji ako doðe do rehabilitacije èetništva", rekao je Matošiæ.

"Vlada i predsjednik veæ sada moraju iæi s jasnim porukama da se tako što ne smije desiti, jer je rijeè o ratnom zloèincu. Premijer, predsjednik i ministrica spoljnih i evropskih poslova ne mogu se igrati politike skrivenog pogleda i moraju biti mnogo odluèniji", smatra Matošiæ, koji ocjenjuje da takva spoljna politika Kukuriku koalicije neæe donijeti ništa dobro Hrvatskoj.

Bivši ministar spoljnih poslova Gordan Jandrokoviæ, smatra da Hrvatska mora reagovati odluèno i hladno.

"Moramo poruèiti Srbiji da ako želi saraðivati s Hrvatskm, mora da se mane rehabilitacije èetništva. To nije unutrašnje pitanje Srbije, nego se to tièe cijelog regiona. Onaj ko bude rehabilitovao èetništvo ne može biti partner Hrvatske ni danas ni u buduænosti", rekao je Jandrokoviæ.

List piše da je hrvatska politika do sada uputila nekoliko tihih komentara povodom rehabilitacije pripadnika èetnièkog pokreta u Srbiji i podsjeæa da je Josipoviæ nedavno uzdržano komentarisao moguæu rehabilitaciju Draže Mihajloviæa.

Nazvao ga je ratnim zloèincem, ali je rekao da Hrvatska tu ne može mnogo uèiniti.

"Ako mislite na neke reakcije formalne prirode, vjerovatno æemo izraziti neslaganje s takvim èinom, ali vi znate da je to, ipak, unutrašnja stvar Srbije i mi to ne možemo promijeniti", rekao je Josipoviæ.
 


<br /><br /><br /><br />

28-03-2012 at 13:28 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim





Aferim efendija!


[Edited by Dajdza on 29-03-2012 at 04:15 GMT]

29-03-2012 at 04:13 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

To isto kada bi Vladika Vasilije rekao da je Bosnjacki patriota...

29-03-2012 at 11:58 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Španija u plamenu, hapšenja tokom štrajka
29 mart 2012 Izmijenjeno 23:40 CEST
Sporadièni incidenti su izbijali tokom dana u Barceloni, gdje su deseci hiljada demonstranata defilirali u èetvrtak naveèer.

http://balkans.aljazeera.net/makale/spanija-u-plamenu-hapsenja-tokom-strajka

30-03-2012 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 9
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice