Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ovako su razgovarali Ivo i Milorad: Nema ti veæe pohvale nego kad te ovi iz Teherana napadnu. Ne može se s njima drugaèije nego ovako ko što radimo ja i Draganèe


Jedan je od osnivaèa nekadašnjeg "glasila anarhista" Feral Tribunea, Predrag Luciæ, u svojoj kolumni za Radio Slobodna Evropa, objavio je "transkript" telefonskog razgovora Milorada Dodika i Ive Josipoviæa u cjelosti:

- Ivo, druže, èujemo li se?
- Savršeno, Miæo. Kao da èujem Grièki top.
- Evo èitam kako te ovi napadaju, pa rekoh: da se javim mom drugaru.
- Ma jesi li ti to vidio?! Oni meni da moj otac živi u židovskom stanu...
- Ne mislim ja, Ivo, na to što baljezga ta vaša zagrebaèka boranija. Kad oni krenu na tebe, to je ko muha na medvjeda. Znam ja da moj bijeli meca to potamani dok si reko piksla.
- Šta kažeš: jesam im dobro odgovorio?
- Nije moglo bolje. Al pusti sad njih. Ja te zovem zbog ovih mudžahedina što te hvale da se u Mostaru ponašaš isto ko i naš ortak Boris u Banja Luci.

- Je li me hvale ili me napadaju?
- Nema ti veæe pohvale nego kad te ovi iz Teherana napadnu. Kad Teheran opali po tebi, onda znaš da si car Mostara, a i šire. Da si princ sa Neretve, skupa sa pritokama.
- Kakav sad Teheran, Miæo? Ovi ovdje hoæe da me posvade sa Židovima, sad mi ti kažeš za te Irance u Teheranu. Èovjeèe, osjeæam se kao da se oko mene vodi svjetski rat.


- Ma nije taj Teheran, nego ovaj u Bosni, gori od onog pravog... Ovo, da prostiš, naselje u neposrednoj blizini Srpskog Sarajeva.
- I šta kažu: da se ponašam kao Tadiæ?
- Neka govore. Što oni više govore, ja sam sve ponosniji na tebe. Sjajno si odradio ovo u Mostaru, majstorski! Ne bi Obama, ma Putin ne bi bolje! Samo Boki može da se poredi s tobom.
- Pa nisam ja ništa...
- Ajde, ajde, uvijek ta tvoja skromnost. Ne treba s talibanima èovjek da bude pristojan. Isprsi se, brate, i reci: Šta je, miševi? Šta cijuèete?

- Kakvi sad miševi?
- Turski, iranski, saudijski, svakakvi. Ne mogu tebi, predsjedniku jedne evropske države, miševi da kroje koga æeš da posjetiš, a koga neæeš! I baš super što si se vidio s vladikom Grigorijem, znaš kako te nahvalio... I super što nisi otišo kod ovog Smajkiæa!

- Ali bio sam samo nakratko...
- Deset godina da si bio u Mostaru, ni tada ne bi trebalo da se sastaješ sa muftijom i svim tim njegovim džamijašima! Oni ionako drže samo do Erdogana.
- Èuj, ja sam bio na tom sveèanom otvaranju Parka nobelovaca i tamo je stvarno svatko mogao doæi...

- E, nije mogo! Ne može Turèin da doðe na otkrivanje spomenika Ivi Andriæu! Ne priznaje taj ni Andriæa ni Nobela! Dobro je moj drug Kusturica reko da Andriæu lijepo pristaje ne Bosna veæ Republika Srpska. A od svih Bosana pristaje mu, sam si vidio, jedino Herceg-Bosna.

- Ali nikome nije bilo zabranjeno doæi u park. Ja stvarno nisam stekao dojam da se gledala nacionalnost...
- Ma to je majstor Draganèe carski napravio, svaka èast! To je stvarno majstorski odraðen posao: da ne gledaš nacionalnost, a ne vidiš nikoga od Teheranaca. Pa ima li bolje optike?! Ima li oku milije slike?!

- Pa nije baš tako...
- Ajde, ajde, nemoj da si opet skroman i stidljiv... Ne može se s njima drugaèije nego ovako ko što radimo ja i Draganèe!
- Koji Draganèe?
- Pa naš Draganèe, Èoviæ, brate Ivo... Lijepo im je zapjevo da je Mostar stolni grad za Hrvate ko što je Banja Luka za nas Srbe i ko što je ono njihovo da ne kažem šta za da ne kažem koga! Zato tebe napadaju i talibani i onaj vaš Gadafi od Mesiæa, valjda ti je jasno.

- Ma ne obazirem se ja na Mesiæa...
- I ne treba, brate Ivo, i ne treba. Joj, nemaš pojma koliko se radujem što ste otfikarili onog Budimira...
- Ali nitko nikoga nije...
- Ma ne obraæaš ti pažnju na te Draganèetove finese. Pazi ti genijalne prièe: pozovu Budimira na te vaše Dane meda ili èega li...
- Matice hrvatske.

- Dobro sad, znao sam da je nešto oko pèelarstva...
- Nije pèelarstvo, Miæo, nego kultura. To je kulturna manifestacija.
- Ne kažem ja da nije. Meni je to, brate, vrhunac kulture. Pozovu Budimira, šta æeš, moraš, službeno je on ipak predsjednik te Federacije, on prihvati poziv, a onda mu ga fino i kulturno krknu...

- Ali ja to ne doživljavam tako...
- Šta ima ti da doživljavaš?! Budimir je tu da doživljava! Èuj, poslali mu SMS da nema stolice, jer da ima mnogo delegata iz te Matice. Dobro da nisu na svakoj stolici napisali: „Zauzeto, Hrvat!“ Pazi, predsjedniku bilo èega da to napraviš, bilo èega, pa makar i te Federacije...

- Ali, Miæo, Federacija je entitet kao što je to i Republika Srpska...
- Ne možeš to da porediš, brate Ivo!
- Tako je po Daytonu, nisam ja to izmislio...
- Neka su i tri Dejtona! Možeš li ti uopšte da zamisliš da se neko usudi to da napravi meni?! Da meni neko kaže da u pozorištu u kojem sjedi moj predsjednik Boris Tadiæ nema mjesta za mene?!

- Iskreno da ti kažem, ne mogu.
- Pa jasno da ne možeš, nisi s uma sišo! Pazi, da se to nekim èudom i desi, ja ne bih morao da mrdnem ni malim prstom. Boki bi ih potjero da se utrkuju koji æe prije da stigne do mene sa sve stolicom. Eto, to ti je još jedan dokaz zašto ta nesreæna Federacija ne može da se poredi sa Republikom Srpskom!

- Ali status oba entiteta je jednak...
- Stani, Ivo, razumijem ja da si ti pravnik i da ti to gledaš sa struène i teoretske strane. Ali pustimo sad teoriju, pa ti meni iskreno reci šta bi ti uradio da se naðeš u toj situaciji?
- U kojoj situaciji?
- Pa u toj nezamislivoj, ali ajde sad da je svejedno zamislimo! Dakle, ti doðeš kao visoki gost iz susjedne i prijateljske Hrvatske na neku sveèanu priredbu u Banja Luci i vidiš da mene nema u publici. Šta bi ti uradio?
- Pa pitao bih gdje si i kada æeš stiæi.
- A zamisli sad da ti neko kaže da ja neæu stiæi jer da su mi javili da nema stolice! Šta bi ti: pravio se da je sve u redu, odgledo priredbu... Ili bi uradio isto što i Boris?

- Jasno ti je, Miæo, da ja ne bih mogao isto što i Boris, jer bi to bio diplomatski incident. Ne bi bilo zgodno da ja kao hrvatski državnik...
- A šta bi tebi bilo zgodno?
- Pa nazvao bih te i pitao o èemu se radi. I vidio bih s tobom što je najpametnije da uradim.
- A što onda nisi nazvo Budimira?

- Kojeg Budimira?
- Živka Budimira, predsjednika Federacije! Ne prièamo o Budimiru Lonèaru...
- Zašto da ga nazovem?
- Pa da se raspitaš što ga nema. Da mu otpjevaš ono: „Što te neeeeemaaaa? Što te neeeeemaaaa?“
- Nisam ja ni primijetio da ga nema niti sam znao da on nije tu iz tih razloga.

- Èuj, nisi znao... A znali su i vrapci u Mostaru.
- Kako æu ja znati tko ima, a tko nema stolicu?!
- A da si znao da je nema, šta bi?
- Pa ne znam... Preporuèio bih mu da uzme neki laksativ.
- Pusti sad, Ivo, šeretluk i nemoj da se vadiš na te bajate fore. Uglavnom, ti njega ne bi nazvo, ko što i nisi, a mene bi nazvo. Pitam te zašto i šta ti to govori?

- Ne znam, stvarno ne znam...
- To ti govori ono što ti ja cijelo vrijeme govorim: da Federacija i Republika Srpska nisu isto!
- Ali po èemu to zakljuèuješ?
- Po tome što predsjednik Federacije ima problem sa stolicom, a predsjednik Republike Srpske nema. Je li ti sad jasno?

- Pa pomalo shvaæam...
- Ajde da èujem: šta si shvatio?
- Da je u Republici Srpskoj svaka stolica tvoja, a da u Federaciji vlada opstipacija.

21-04-2012 at 17:12 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Desnica, magnet za budale
Piše: Vladimir Arsenijeviæ


Ovde gde smo veæ predugo prinuðeni da trpimo teror desnièarskog nacionalistièkog primitivizma koji se nekima od nas tokom poslednjih decenija ukazivao kao pseudo-levièarski, nekima kao konzervativno-hrišæanski, nekima kao malograðansko-državotvorni, pojedinima kao islamistièki, pojedinima opet kao nepopravljivo mitomanski, a nekima u svom palanaèkom hard-core vidu, ili pak u zverskom oblièju bratoubilaèke ratne mašinerije



Photo: www.vbz.hr1.
Kad je pre èitavih sto pedeset godina John Stuart Mill u užarenoj parlamentarnoj debati izjavio: „Nikada nisam imao nameru da kažem da su konzervativci generalno glupi. Hteo sam da kažem da su glupi ljudi generalno konzervativni“, on je time samo iskazao lièni stav po pitanju jedne neodumice koja traje otkad je sveta i veka i društvenog konzervativizma: da li desnièarska, konzervativna ideologija zaglupljuje ili su joj, naprotiv, glupaci prirodno skloni?

Poput onog èuvenog, u sebe zatvorenog pitanja o tome ko je stariji, kokoška ili jaje, i ovo je pitanje, bez obzira na legendarni Millov stav, vekovima izmicalo definitivnom, neporecivom – nauènom – odgovoru. Sve do nedavno kad je, zahvaljujuæi kontinuiranom snažnom razvoju nauène misli, utvrðeno da je Mill bio u pravu i da desnica zaista jeste magnet za budale sklone simplifikatorskom pogledu na svet.

Poèetkom godine, naime, Gordon Hodson i Michael A. Busseri s Odeljenja za psihologiju kanadskog univerziteta Brock objavili su rad pod nazivom BRIGHT MINDS AND DARK ATTITUDES - Lower Cognitive Ability Predicts Greater Prejudice Through Right-Wing Ideology and Low Intergroup Contact (BISTRI UMOVI I MRAÈNI STAVOVI – Niža kognitivna sposobnost kao preduslov za snažnije predrasude putem desnièarske ideologije i slabog meðugrupnog kontakta) dokazujuæi da su predrasude kojima desnica posreduje, poput rasizma, nacionalizma, seksizma i autoritarizma uopšte, u direktnoj vezi s niskim nivoom opšte kognitivne sposobnosti pojedinca.

Tako æe, pokazalo se, osoba koju u detinjstvu odlikuje niži stepen generalne inteligencije biti sklonija rasizmu u zrelom dobu. Isto tako, slaba sposobnost apstraktnog rezonovanja kombinovana s niskim nivoom meðugrupnog kontakta rezultiraæe anti-homoseksualnim uverenjima. A kljuèno u tome je da, kako tvrde Hodson i Busseri, „pojedinci s nižim kognitivnim sposobnostima obièno gravitiraju ka društveno konzervativnijim desnièarskim ideologijama koje održavaju status quo i pružaju psihološku stabilnost i oseæaj reda“.

2.
Otkad je poèetkom godine objavljen u žurnalu Psychological Science, ovaj rad odjeknuo je u nauènom svetu, ali i van njega. Nakon èitave jedne ere veselog natezanja s desnièarima – „glupi ste!“, „nismo!“, „e baš jeste!“, „nismo!“ etc. - i svih užarenih rasprava na ovu beskrajno zabavnu i praktièno neiscrpnu temu, prvi put se dogodilo da neko s pozicije nauènog autoriteta glasno i odgovorno izgovori veliku istinu o kompleksnom meðuodnosu i tesnoj isprepletenosti desnice i gluposti.



Stoga kad Morrisey u pesmi „Interesting drug“ peva: „There are some bad people on the right“, on time samo potvrðuje dobro poznatu èinjenicu, dok bi onaj pravi refren zapravo trebalo da glasi: „There are some stupid people on the right!“ O da. Some stupid people indeed!

Odnedavno i nauèno dokazano.

Što se autora ovog teksta tièe, svet je tim neoèekivanim obrtom postao samo nešto malo dosadnije mesto nego ranije. Paradoksalno, znam, ali nisam ja za to kriv. Lièno bih voleo da se èitava stvar zadržala na misteriji i spekulaciji. Možda je u svemu utešno jedino to što je Hodsonovo i Busserijevo istraživanje uraðeno na osnovu dva uzorka, u SAD i Velikoj Britaniji, pa se uvek, buduæi da su i desnica i glupost na razlièite naèine geografski disponirane, može postaviti opravdano pitanje da li bi se i koliko rezultati razlikovali da je ono sprovedeno i u nekim drugim zemljama.

Recimo, evo, baš ovde, na jugoistoku Evrope. Gde je desnica, zbog istorijskih okolnosti, izuzetno moæna, prodorna i agresivna, napadna i sveprisutna. Prirodna, èak! Ovde gde smo veæ predugo prinuðeni da trpimo teror desnièarskog nacionalistièkog primitivizma koji se nekima od nas tokom poslednjih decenija ukazivao kao pseudo-levièarski, nekima kao konzervativno-hrišæanski, nekima kao malograðansko-državotvorni, pojedinima kao islamistièki, pojedinima opet kao nepopravljivo mitomanski, a nekima u svom palanaèkom hard-core vidu, ili pak u zverskom oblièju bratoubilaèke ratne mašinerije.

Pa ako smo od svega toga doživotno oboleli i prozlili se i zaglupeli za sva vremena, to i nije ništa èudno. Iz psihologije je poznat kauzalitet zlostavljaèa i žrtve. Žrtva, naime, koja je predugo izložena zlostavljanju, i sama æe pre ili kasnije postati zlostavljaè. Nad drugima ili nad samom sobom, svejedno. Jednako tako, mi jako dobro, iz sopstvenog iskustva, znamo da æe i prividno normalna osoba relativno zdravog razuma i proseène inteligencije, ukoliko je predugo izložena uticaju rigidnog etno-nacionalistièkog pogleda na svet, izgubiti svaki kontakt s objektivnom stvarnošæu. U njoj æe ostati samo onaj dobro nam poznati desnièarski jal i mukli bes. Kao i potreba za neprijateljem i (krvavom?) osvetom.

Pogledajte u kakvom je žalosnom stanju veæina društava s jugoistoka Evrope danas i sve æe vam biti jasno.

3.
Takoðe imam potrebu da naglasim da sam svestan koliko je teško govoriti o „nama“ kada se ovako ðuture pametuje o narodima koji su nekada davno zajedno tvorili onu državu koja se, da podsetim, zvala Jugoslavija. To „mi“, ako æemo iskreno, zapravo i ne postoji. Naravno da stvarnost danas nikako nije ista u Sloveniji i Makedoniji - da dâm tek dva srazmerno bezbolna primera iz okruženja. Utoliko ja i nemam druge nego da se složim s nacionalistièkom desnicom da su razlike meðu nama jednako važne kao i naše sliènosti i da svako ovde, na jugoistoku Evrope, vuèe svoj specifièni talog onoga što nazivamo „istorijskim iskustvom“. Nekome se tako, tokom godina, decenija i vekova, nakupilo manje, a nekome više govana u vreæi.



Photo: BlueMax-RecordsJedno je, dakle, mora da jeste, kad novopostavljena ministarka u vladi Republike Slovenije Ljudmila Novak s autoritetom eksperta deli ljude na „normalne“ i „gejeve“, drugo kad nekadašnji gradonaèelnik Osijeka Anto Ðapiæ kaže da je miran što je plagirao magistarski rad jer, pobogu, „živimo u neèasnom društvu“, nešto, opet, sasvim treæe kad Vjerica Radeta, radikalska poslanica u Skupštini Srbije, seje atavistièke kletve po parlamentu. Jedno je kad Velja Iliæ, neprikosnoveni kralj Èaèka, šutira novinara u lice na sred TV-emisije, drugo kad dok se Milan Kujundžiæ na sva usta hvali kako je išao u posetu Paveliæevom grobu, a nešto sasvim treæe kada Gregor Virant razumno objašnjava zašto etnièki pažljivo odabrane graðane Republike Slovenije – one koji su odavno poznati po ljupkim nazivima „Bosanci“ ili „èefurji“ - treba svrstavati pod zbirnu imenicu „neslovenci“.

Odabrao sam, tek ekonomiènosti radi, nasumiène primere iz Slovenije, Hrvatske i Srbije. A ima ih i drugde, ko kaže da ih nema. I to za izvoz. Hm, da vidimo. Na primer - u Makedoniji, gde državotvorna desnica u maniènom zanosu gradi hiperdimenzionirane spomenike lažnim precima, te putem državne televizije kroji jednu sasvim novu i nadasve originalnu istoriju razvoja ljudske vrste uèenjem da su sve današnje rase nastale iz tri elementarne skupine: Negroida, Mongoloida i – Makedonoida.

Itd.

4.
Meðutim, sa svim tim dubokim razlikama ili bez njih, jedno je sigurno: razasuta širom èitavog brdovitog i opasno nakrivljenog Balkana, desnica ovde, u našem regionu, ne zauzima samo pripadajuæu – desnu – stranu politièkog spektra. Ona se odavno prelila iz svojih okvira pa je sad i desno i levo, i gore i dole, ispred i iza, svuda oko nas i u nama. Od nje je nemoguæe pobeæi i skloniti se upravo u onoj meri u kojoj je na tom istom brdovitom i nakrivljenom Balkanu oduvek bilo nemoguæe pobeæi od gluposti i zla. Šmugnete ka centru, ne ide, pobegnete levo, pa i krajnje levo – ništa. Desnica vam se i odande nadmoæno (i glupo) smeška.

Utoliko doðe nekako logièno što se, ma koliko da se èovek trudio, i nakon opsežne analize ne uoèava neka znaèajna razlika izmeðu, na primer, „socijaldemokrate“ Milana Bandiæa i, recimo, Jadranke Kosor - oboje su olièenje desnièarskih politièara niskih pobuda i sklonih najneverovatnijim javnim blamovima.



Photo: BETA/MILE GVOZDENOVIÆMožda je još luðe to što zapravo nema bitnijih razlika ni izmeðu „socijaldemokrate“ Borisa Tadiæa, srpskog predsednika u ostavci i šefa vladajuæe Demokratske stranke, i „socijaliste“ Ivice Daèiæa, trenutnog ministra policije i predsednièkog kandidata SPS-a na predstojeæim izborima. I njih dvojica - ti veseli koalicioni partneri vesele „levice“ u nadasve veseloj zemlji Srbiji – samo su blago zamaskirani desnièari nacionalistièke provenijencije.

Šta da vam kažem osim: mislite o tome.

Dok kosa ne poène da vam opada od muke.

5.
Suština je u tome da mi ovde sticajem okolnosti poznajemo neke od istina koje profesori Hodson i Busseri, èini se, na teritorijama na kojima su vršili svoja istraživanja nisu imali prilike da spoznaju. Mi bismo, dakle, svakako umeli da im dodamo poneku o povratnom bumerang-efektu dominirajuæe gluposti koja, posredstvom konzervativne ideologije, od potencijalno pametnih graðana pravi najobiènije kretene, a od kretena, opet, zagrižene desnièare.

Kada bi Hodsonovo i Busserijevo istraživanje bilo sprovedeno na jugoistoku Evrope, od endemske gluposti koja ovde u bujicama vrca odozdo i odozgo i sa svih strana istovremeno, merni aparati bi podivljali i sigurno bi se u dobijenim rezultatima snažno pokazale sve te standardne razlike koje su na potezu od Triglava do Ðevðelije odvajkada bile prisutne. Pa ipak, uvek je to zapravo jedna te ista delatna i neumorna desnica koja se hrani koncentrovanom glupošæu svih onih koje zauzvrat fascinira sopstvenom.

„Samo dve stvari su veène, svemir i ljudska glupost“, rekao je Ajnštajn, „premda za svemir nisam siguran.“



Photo: StockLjudska glupost pored toga nije samo veèna. Ona je – a danas to, èini mi se, razumemo znatno bolje nego ikada pre – interaktivna. Baš kao i desnica, s kojom se nalazi u veènom gravitacijskom nadmetanju i preplitanju.

Da je na poèetku ovog teksta spomenuti John Stuart Mill kojim sluèajem živeo i delovao sada i ovde, a ne onda i tamo, i on bi svakako video da su se u postmoderno doba stvari znaèajno promenile. Istine su danas nešto kompleksnije nego pre, i tvrdnja da su glupaci generalno konzervativni taèna je upravo koliko i ona da su konzervativci generalno glupi.

Jaje je, dakle, ipak prethodilo kokoški u jednakoj meri u kojoj je kokoška prethodila jajetu.

01-05-2012 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

http://www.danas.org/content/stenogrami_i_kamenogrami_jorgovani_i_djulijani/24565040.html

02-05-2012 at 08:42 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

http://www.depo.ba/kultura/moj-burazer-je-idol-mladosti-ovog-gradica-zijad-zika-poturovic

11-05-2012 at 12:49 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Orden SPC-a "potvrda da sam život posvetio zaštiti srpskog identiteta"


TREBINJE - Režiseru Emiru Kusturici danas je uruèen Orden Svetog Save prvog reda Sinoda Srpske pravoslavne crkve „za nesebiènu brigu i predstavljanje srpskog naroda i pravoslavlja u svijetu“. Orden mu je uruèio Njegova svetost patrijarh srpski Irinej u Mrkonjiæima kod Trebinja, a za ovo priznanje ga je predložio episkop ...

... zahumsko-hercegovaèki i primorski Grigorija.

Kusturica je nakon dodjele ovog priznanja Srpske pravoslavne crkve (SPC) kazao da je ono „potvrda da je svoj život provodio radeæi na zaštiti srpskog identiteta i na oèuvanju srpske tradicije i kulture, te da ga orden obavezuje da ostane na tom putu“.

“Bilo koji èovjek koji se veže za Svetog Savu dolazi do aposlutne èistote duha i onoga što jedino može da spasi ovaj svijet. Ovo za mene znaèi najvišu stepenicu na koju može da se stane sa duhovnim uzvišenjem i osjeæanjem“, rekao je Kusturica i još dodao da se ovo priznanje „ne može porediti ni s jednim dosadašnjim te da ima još veæi znaèaj jer mu je dodijeljeno na svetom mjestu, mjestu roðenja Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najveæih svetaca u srpskom narodu“.

Dodjeli ovog priznjanja režiseru prisustvovao je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji smatra „da je Orden Svetog Save Prvog reda u pravim rukama, da nije bilo boljeg mjesta za uruèivanje, te da na ovako poseban dan, samo posebni ljudi kao što je Kusturica mogu dobiti takvo odlikovanje“.

Govoreæi o pravoslavlju, Dodik je rekao da su crkva i pravoslavna vjera najbolji dokaz trajnog identiteta srpskog naroda na ovim prostorima.



(Vijesti.ba/Fena)
 


<br /><br /><br /><br />

13-05-2012 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Kurspahiæ: Pouke iz "veæ viðenog"


To što se ovih dana Bosna i Hercegovina našla na dnevnom redu 6771. sjednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija nije, naravno, bilo vijest dana ni u samoj toj zemlji - još manje bilo gdje u svijetu - a rijetki ozbiljni komentari tog zasjedanja svode se uglavnom na razoèarenje "veæ viðenim". Bosanskohercegovaèki posmatraèi posebno ne mogu da se naèude što je Valentin Inzko u 41. izvještaju Visokog predstavnika znaèajan naglasak stavio na odavno neophodnu obnovu politièkog dijaloga i postizanje znaèajnih sporazuma, zakljuèujuæi kako bi to - ako se nastavi tim putem - moglo voditi "prelomnoj godini".

Uz razumijevanje za visokog predstavnika, da èak u 41. izvještaju o Bosni i Hercegovini i nije baš mogao reæi to "nešto novo" što bi podijeljena bosanskohercegovaèka javnost željela da èuje, èini mi se kako u tom veæ automatskom odmahivanju rukom na meðunarodne rasprave i zakljuèke postoji i opasnost da se previde, preèuju i zanemare i neke - iako ponovljene - ipak relevantne poruke iz svijeta.

Jedna od njih posebno je znaèajna u voðenju bilo kakve izgledne politike u Bosni i Hercegovini. Ona glasi: bilo da ste vruæi zagovornik meðunarodne intervencije ili još vruæi zagovornik privoðenja kraju meðunarodnog nadzora nad bosanskom državom, ni jednoga ni drugoga - ni nove "internacionalizacije" ni dizanja ruku od Bosne i Hercegovine - neæe biti.

Oèekivanja da bi "svijet", i zbog osjeæaja suodgovornosti za zakasnjelu intervenciju devedesetih, sada mogao poèeti da ispravlja dejtonske krive Drine sazivanjem neke vrste "Dejtona 2" koji bi vodio uspostavi normalne države i - kako naglašavaju bošnjaèki zagovornici tog moralnog imperativa "uklanjanju posljedica genocida" - su nerealna. Takvo šta je, naravno, nemoguæe: posljedice genocida, za 8.000 sinova, muževa i braæe Srebrenice - i za desetine hiljada drugih žrtava troipogodišnjeg ubijanja Bosne i Hercegovine - ništa više ne može "ukloniti". Svaka od tih žrtava zaslužuje samo bezuslovno poštovanje: dostojanstvo žrtve gotovo jednako vrijeða i negiranje genocida i njegova politizacija u kojoj se, u nažalost bezizglednoj misiji "uklanjanja posljedica genocida", traže politièki poeni i koristi.

Bosna i Hercegovina je u sasvim nedavnoj prošlosti veæ pretrpjela nenadoknadivu štetu zbog toga što je u bošnjaèkoj politici prevagnulo isprazno obeæanje "stopostotne države" zasnovano na oèekivanju da bi svijet - zbog tog "moralnog duga" iz devedesetih - mogao još jednom, sada politièki, intervenisati u Bosni i Hercegovini: sa takvim oèekivanjem odbaèen je prije šest godina takozvani "aprilski paket" ustavnih promjena koje su vodile postepenom jaèanju državnih nadležnosti i institucija i proces ustavnih promjena je, ne samo zaustavljen, nego u nekim važnim dimenzijama i vraæen unazad.

"Svijet" danas o intervenciji na Balkanu govori još samo kao o prošlosti, dogaðaju s kraja prošlog stoljeæa, kojem se vraæa još samo u vidu prouèavanja takozvanih "nauèenih lekcija" - o posljedicama zakasnjele intervencije (kao u Bosni) ili pravovremene intervencije (kao na Kosovu) - i traženju pouka za intervencije u novom stoljeæu (kao lani u Libiji ili ovih dana u Siriji).Lista tekuæih izazova i prioriteta svjetske politike je tolika da oèekivanje kako bi ona mogla preuzeti neku odluènu inicijativu u vezi s Bosnom i Hercegovinom mogu imati samo štetna djejstva dalje blokade bilo kakvog napretka.

Zato i ako se to èini "veæ mnogo puta viðenim" neke poruke iz najnovije rasprave u Savjetu bezbjednosti valja ozbiljno uzeti u obzir u odgovornom voðenju bosanskohercegovaèke politike. Jedna od njih je: intervencije neæe biti - prihvatite se vlastitog posla. To što je svijet veæ i nagovještaje kako su se lideri vodeæih partija "dogovorili da æe se dogovoriti" primio kao nagovještaj napretka i èak moguæe "prelomne godine" pokazuje da meðunarodni arbitri iskljuèivu odgovornost za napredak ili dalju stagnaciju pripisuju domaæim akterima.

To što Sjedinjene Države naglašavaju zadovoljstvo "pojaèanim angažovanjem Evropske Unije" takoðe pokazuje kako se uèvršæuje meðunarodni konsensus o tome da je jedino izgledna perspektiva Bosne i Hercegovine njeno, što skorije - to bolje, ispunjavanje uslova za pridruženje i Evropskoj Uniji i NATO-u.

To je taèka na kojoj i zagovornici druge krajnosti na bosanskoj politièkoj sceni, potpunog povlaèenja meðunarodne zajednice i što skorijeg ukidanja uloge i ovlašæenja visokog predstavnika, rizikuju dalju samoizolaciju i marginalizaciju: ni toga, naime, neæe biti sve dok se u potpunosti ne ispune "pet ciljeva i dva uslova", a tada æe Bosna i Hercegovina veæ nepovratno biti na putu ka euroatlantskim integracijama. To što je amerièka predstavnica u Savjetu bezbjednosti rekla kako njena zemlja podržava "suverenitet i teritorijalni integritet" Bosne i Hercegovine i zato "izražava zabrinutost zbog prijetnji njenim raspadom" takoðe se politièkim ignorantima može èiniti "veæ viðenim", ali svaka ozbiljna politika morala bi i tu poruku - ozbiljno uvažavati.

(izvor:Radio Slobodna Evropa)

19-05-2012 at 19:45 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Bliski Istok
Izrael uništio projekte za pomoæ Palestincima koje je finansirala EU


Izrael je u 2011. godini uništio desetine palestinskih kuæa, rezervoara i poljoprivrednih struktura koje su finansirane iz evropskih fondova, a ugroženo je još 110 drugih struktura, osudile su u izvještaju objavljenom u ponedjeljak nevladine organizacije za humanitarnu pomoæ.

Istragu su organizovale lokalne i meðunarodne nevladine organizacije koje je nadgledao UN-ov Ured za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).

Prema izvještaju organoizacije Displacement Working Group (DWG), Izrael je u 2011. godini uništio 62 strukture jadnih Palestinaca koje je finansirala Evropska unija.

Oxam-France je u aprilu uložila protest izraelskoj ambasadi u Parizu poslije uništavanja dvaju rezervoara blizu Hebrona, na jugu Zapadne obale, èiju je izgradnju ona finansirala.

Prema podacima OCHA-e, 620 struktura je uništeno u 2011. godini na Zapadnoj obali, od kojih je 62 financirala EU. Skoro sve strukture se nalaze u zoni C na Zapadnoj obali, gdje Izrael ima civilnu vlast i kroji sigurnost.

Izraelska vojska objašnjava da neæe prestati izdavati naredbe za uništenje.

"Uništavanja lišavaju osjetljive zajednice pomoæi ljudi koji se brinu za osobe u potrebi", izjavio je za agenciju AFP Nicolas Vercken iz organizacije Oxfam France.

Emmanuelle Bennani iz CCFD-Solidarna zemlja je kazala: "Uništavanje projekata koje je finansirala EU i raseljavanje Palestinaca pod okupacijom u suprotnosti su sa Ženevskim konvencijama. EU mora zauzeti stav u korist poštivanja meðunarodnog humanitarnog prava".

by moje vijesti


bas me zanima kakav komentar na ovakva i slicna desavanja ima @soraya...

23-05-2012 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

jos jedan pad i istina cafirske NEljudskosti

Uhapšen organizator svijetske trgovine organima

Specijalni tužitelj EU za Kosovo èeka potvrdu Izraela o vijesti da je 'mozak' mreže Moshe Harel lišen slobode u toj zemlji.

Osumnjièeni za organiziranje trgovine organima, koga vlasti na Kosovu traže godinama, uhapšen je u svom domu u Izraelu, izjavio je specijalni tužila Evropske unije (EU) Jonathan Ratel.

"Dobili smo informaciju da je Moshe Harel uhapšen u Izraelu zbog trgovine organima i drugih kriviènih djela povezanih sa tim i sada èekamo potvrdu izraelskih vlasti", rekao je Ratel za AFP.

U prištinskoj klinici je 2008. godine obavljeno najmanje 30 nelegalnih vaðenja i presaðivanja bubrega.

Ako informacija bude potvrðena, ovo hapšenje bi moglo biti prekretnica na suðenju sedam osoba, optuženih za trgovinu organima i nelegalne transplantacije u klinici Medicus 2008. godine u Prištini, navodi AFP.

'Mozak' mreže

Harel je uhapšen u Prištini iste godine, ali je pobjegao s Kosova èim je pušten iz pritvora. Kosovske vlasti su poslije toga izdale meðunarodni nalog za njegovo hapšenje.

Prema optužnici, u prištinskoj klinici je 2008. godine obavljeno najmanje 30 nelegalnih vaðenja i presaðivanja bubrega. Prevareni davaoci su bili iz siromašnih istoènoevropskih i centralnoazijskih zemalja, kojima je za organe obeæano 15.000 eura.

U optužnici se izraelski državljanin Harel navodi kao "mozak" mreže koja je pronalazila davaoce i dobitnike organa.

Meðu sedam osumnjièenih osoba, protiv kojih se vodi sudski postupak, nalaze se i bivši funkcioner kosovskog ministarstva zdravlja Ilir Recaj i istaknuti prištinski urolog Ljutfi Derviši, navodi AFP.
Nelegalne operacije

Kosovsku kliniku je pretresla policija 2008. godine nakon što je jedan turski državljanin kolabirao na prištinskom aerodromu dok je èekao da se ukrca na avion za Istanbul, nakon što mu je izvaðen bubreg.

Kriviènu istragu je pokrenula policijska misija EU na Kosovu (EULEX).
... naravno cafirska mreza kao i mnoge pod okriljem UN-a i ostalih slicnih organizacija

25-05-2012 at 13:16 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

jos jedan dokaz da je i FIFA, UN, nato i ostale, navodno, ujedinjenje organizacije samo alat odredjene grupe iza kulisa,
koja pukasava svim silama da zaustavi ili uspori budjenja svijesti na globalnom nivou...

Južni Sudan postao èlan FIFA-e


Republika Južni Sudan postala je 209. èlanica Meðunarodnog nogometnog saveza (FIFA).

Na ovogodišnjem FIFA-inom kongresu u Budimpešti delegati su s 98-postotnom veæinom prihvatili državu koja je nezavisnost od Sudana proglasila prije manje od godine dana.

Predsjednik Nogometog saveza Južnog Sudana Oliver Mori Benjamin je upozorio da je država još uvijek u ratu, i dodao: ''Obeæavamo da æemo se nogometom boriti protiv rata i gladi''.

Južni Sudan æe veæ naredne godine sudjelovati u kvalifikacijama za afrièko prvenstvo, a imat æe priliku i da se izbori za uèešæe na svjetskom prvenstvu 2018. godine.




hajde neka, mozda i treba,
ali dejte ne ugnjetavajte vise i taj napaceni Sjeverni,
dajte i njemu takvu sansu da se dokaze i bude i ta zemlja 210. clan FIFA-e


[Edited by arnie on 26-05-2012 at 09:15 GMT]

26-05-2012 at 09:12 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

O Bushu i Obami, takozvanoj ljevici i takozvanoj desnici, o takozvanoj nezavisnosti balkanskih zemalja, Arapskom proljeæu, o knjigama…

razgovor vodio: Adnan Rondiæ

26-05-2012 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice