Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Reis u Nigeriji govorio o suživotu muslimana i kršæana


Reisu-l-ulema Mustafa Efendija Ceriæ uèestvovao na prvoj meðunarodnoj muslimansko-kršæanskoj mirovnoj misiji u Nigeriji

Na poziv jordanskog princa Ghazi bin Muhammeda, reisu-l-ulema Mustafa Ceriæ je kao èlan muslimanske delegacije sudjelovao u prvoj meðunarodnoj muslimansko-kršæanskoj mirovnoj misiji u Nigeriji, koju je iniciralo Svjetsko vijeæe crkava (WCC) sa sjedištem u Ženevi.

Cilj muslimansko-kršæanske misije u Nigeriji bio je upoznati se sa èinjeniènim stanjem i uzrocima koji su doveli do nasilja i krvoproliæa izmeðu muslimana i kršæana, posebno u državama Kaduna i Platou.

Na èelu sa jordanskim princom Ghazi bin Muhammedom, muslimansku delegaciju èinili i prof. Din Šemsuddin, predsjednik Muhammedije iz Indonezije, dr. Husejn Hasan Abakar, predsjednik Muslimanskog vijeæa u Èadu, Mustafa Ali, genralni sekretar Afrièkog vijeæa religijskih lidera i muftija kenijski Abdul Ghafur El Busaidy.

Kršæansku delegaciju, koju je predvodio generalni sekretar Svjetskog vijeæa crkava, norvežanin dr. Olav Fykse Tveit, èinili su Michael Jackson, anglikanski nadbiskup iz Dablina, Aleks Malasusa, luteranski nadbiskup iz Tanzanije, dr.Bernice Jackson, predsjednica Svjetskog vijeæa crkava za Ameriku i John Onaiyekan, katolièki nadbiskup u Abudži, Nigerija.

U svom obraæanju nigerijskim sveæenicima reis Ceriæ je, ispred muslimanske delegacije izmeðu ostalog rekao kako se nada da muslimani i kršæani u Nigeriji shvataju da meðuvjerski dijalog nema alternativu te da je mnogo korisnije imati zajednièki san o boljoj buduænosti, nego meðusobne optužbe koje produbljuju jaz nepovjerenja.

- Nigerija je velika zemlja sa velikim potencijalom da bude primjer suživota i tolerancije za cijeli svijet, zakljuèio je Ceriæ svoje obraæanje, prenosi MINA.

U atmosferi obostranog poštovanja, muslimansko-kršæanska delegacija je posjetila državu Kadunu i državu Platou, odnosno glavni grad Džoš.

Zakljuèeno je da su i jedni i drugi ugroženi zbog korumpirane vlasti i nedosljednosti u primjeni vladavine prava.

28-05-2012 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Proslavljeni ratni komandant Dragan Vikiæ pristupio Savezu za bolju buduænost BiH

Izmeðu ostaloga, Vikiæ je dobitnik „zlatnog ljiljana“ i „zlatne policijske znaèke“

Proslavljeni ratni komandant Specijalne jedinice policije i heroj odbrane Sarajeva Dragan Vikiæ danas je, u prisustvu predsjednika SBB BiH Fahrudina Radonèiæa, zvanièno pristupio Savezu za bolju buduænost BiH.

Vikiæ je istakao da je u Savezu prepoznao politièku snagu koja ovu zemlju može zaista povesti naprijed, te da može i želi dati svoj puni doprinos u izgradnji bolje države BiH i buduænosti za sve njene graðane.

Vikiæ je roðen u Sarajevu 1955. godine, a njegova biografija je iznimno bogata. Èitav svoj radni vijek proveo je u policijskim strukturama gdje je obavljao visoke funkcije. Na èelu Specijalne jedinice MUP R BiH bio je od 1982. do 1994. godine. Potom je prešao na poziciju naèelnika Odjela za borbu protiv terorizma pri FMUP-u, te obavljao funkciju savjetnika ministra F MUP-a. Na èelo Specijalne jedinice FMUP-a vratio se 2002. godine i sve do 2011. godine bio je njen komandant.

Dragan Vikiæ je bio državni reprezentativac u karateu bivše Jugoslavije, evropski prvak u karateu, te trostruki prvak bivše Jugoslavije.

Dobitnik je brojnih vrijednih priznanja i nagrada za svoj rad u policiji, kako u vrijeme bivše Jugoslavije, tako i u ratnom i poratnom periodu. Izmeðu ostaloga dobitnik je „zlatnog ljiljana“ i „zlatne policijske znaèke“. Takoðer on lièno, kao i Specijalna jedinica policije kojom je komandovao, dobitnici su Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva.

28-05-2012 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Krik protiv ravnodušnosti






31-05-2012 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

...eto sad Fahro moze malo odahnuti...i prestati sa svojim stranackim listom avazom da napada SDA...

Savez za bolju buduænost BiH ulazi u državnu vlast: Radonèiæ novi ministar sigurnosti?!

O eventualnoj rekonstrukciji Federalne vlade razgovarat æe se naknadno. Na sastanku delegacija SDP-a BiH i SBB-a BiH u Sarajevu potpisan je protokol o saradnji.

On sadržava niz mjera, ali i zvaniènu potvrdu da Savez za bolju buduænost BiH ulazi u državnu vlast.

Prema istom sporazumu SBB BiH dobija mjesto ministra sigurnosti BiH i mjesto zamjenika ministra finansija BiH.

SDP-ov kandidat æe biti novi ministar odbrane BiH.

Takoðer je dogovoreno da predsjednici stranaka uèestvuju u radu Vijeæa ministara BiH kako bi se što efikasnije rješavali nagomilani problemi.

O eventualnoj rekonstrukciji Federalne vlade razgovarat æe se naknadno kada se riješi pitanje državne vlasti i èetiri kantona u kojima su, prema rijeèima Zlatka Lagumdžije, vlade sinoæ pale.

01-06-2012 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Lagumdžija neæe imati izbora: Na kraju æe morati uvažiti izbornu volju Hrvata

Nakon što je Zlatko Lagumdžija i vodstvo SDP-a potpisalo protokol o suradnji s Radonèiæevim SBB-om, kojim je predviðeno da vlasnik Avaza preuzme pozicije SDA u Vijeæu ministara i èetiri kantonalne vlade "crveno zelena" koalicija definitivno je pukla. Samo je pitanje dana, kada æe kao posljedica domino efekta pasti i nezakonito imenovana Vlada Federacije i kada æe ulazak dva HDZ-a u federalnu vlast biti jedina opcija i za SDP.

Nakon što ga je opetovano molio da podrži proraèun i upozoravao da neæe moæi biti i u vlasti u opoziciji, Lagumdžija je, nakon što se Tihiæ na svaki apel oglušio, a zastupnici i delegati njegove stranke svaki put, u prvom i drugom èitanju u Zastupnièkom i Domu naroda glasali protiv, riješio i njemu i javnosti pokazati da se ne šali, da nije koebljivac, pa je, SDP-ovim premijerima u èetiri kantona naložio razriješenje SDA-ovih ministara u kantonalnim vladama.

Kako SBB ima dvostruko manje zastupnika od SDA, u novoj preraspodjeli pozicija Radonèiæeva stranka dobit æe tek polovicu SDA-ovih minstarskih mjesta, dok æe SDP preuzeti drugu polovicu upražnjenih fotelja, èime æe SDP uhljebiti još znatan broj svojih kadrova, a time ojaèati svoju moæ.

Istina SDA ima moguænost blokirati smjenu svojih ministara, nedolaskom trojice svojih delegata na sjednicu Doma naroda. Na taj naèin bošnjaèki klub, koja mora potvrditi smjenu državnih ministara, a u kojem SDA ima veæinu ne bi imao kvorum, i ministri iz SDA: Ahmetoviæ, Ibrahimoviæ i zamjenik ministra Kasumoviæ, ne bi mogli biti smjenjeni. No, pitanje je što bi SDA dobila ukoliko je u vlasti na razini BiH ne žele ni ostale stranke zbog odbijanja proraèuna. Tihiæeva teza kako æe SDA nasilu ostati u vlasti da brani državu samo je dodatno iritirala ostale èlanice koalicije, jer implicira optužbu da preostalih pet šestina vlasti ruši državu.

Na kantonalnim razinama preslaganja koalicije, odnosno zamjene dosadašnjeg SDP-ovog partnera SDA SBB-om bit æe jednostavnije. Na toj razini vlasti parlamenti su jednodomni i dovoljno je osigurati prostu parlamentarnu veæinu za smjenu i imenovanje novih ministara.takva, nova parlamentarna veæina, današnjim sporazumom Lagumdžije i Tihiæa veæ je uspostavljena, i njezina realizacija sada je samo tehnièko pitanje.

No, indikativno je kako sporazumom SDP-a i SBB-a nije predviðen, bar u ovoj fazi, ulazak Radonèiæevog SBB-a u vlast umjesto SDA u dvije mješovite županije- Hercegovaèko-neretvanskoj i Srednjebosanskoj- gdje je za smjenu i izbor vlade potrebna dvotreæinska veæina, te u Federaciji BiH.

Teško je, meðutim zamisliti da u svojevrsnom propagandnom ratu koji je danas dodatno rasplamsan, koalicija SDP- SDA može opstati u Federaciji BiH i u spomenute dvije županije, te da Lagumdžiji mogu, biti partneri istovremeno i Tihiæ i Radonèiæ. Nitko od njih trojice takvo što ne može prihvatiti

Uostalom i sam je federalni parapremijer i glavni tajnik SDP-a Nermin Nikšiæ u nekoliko navrata ponovio da koalicija sa SDA-om neæe moæi opstati na federalnoj, ako padne na državnoj razini. A ta je koalicija pala je ne samo na državnoj veæ i na nižim razinama od federalne, i to istovremeno u èak èetiri kantona.

Predsjednik SDP-a, èini se, želio prvo presložiti koaliciju na državnoj razini i u èetiri kantona, tamo gdje je to to jednostavnije provesti i jer mu za izacivanje SDA iz vlasti iz dvije spomenute županije te iz F BiH treba dogovor i s Èoviæem i Ljubiæem.

U Zastupnièkom domu Parlamenta Federacije SDP sa SBB-om, Lijanoviæevom strankom radom za boljutak i HSP-om ima, naime, ukupno 48 zastupnika, nedovoljno, za rekonstrukciju federalne vlade. SDP-u na raspolaganju su dvije moguænost da doðe do parlamentarne veæine. Da u vlast pozove Silajdžiæevu Stranku za BiH, koja u Federalnom parlamentu ima 9 zastupnika ili dva HDZ-a. S BiH je, meðutim, od poèetka zauzeo jasnu poziciju da je stranka izgubila izbore i da želi ostati u oporbi i nièim ne pokazuje promjenu tog stava. Ne promijenil li S BiH svoj stav, jedina moguænost za uspostavu nove parlamentarne veæine u F BiH je ukljuèivanje u vlast koalicije dva HDZ-a, koja je izraz veæinske biraèke volje Hrvata. Lagumdžija koji je prije godinu i pol dana pogazio ignorirao izbornu odluku veæine graðana hrvatske nacionalnosti praveæi vlast s minornom hrvatskom strankom HSP-om i Lijanoviæima, sada je prisiljen uvažiti Hrvate, želi li imati vlast u Federaciji.

Vrlo je vjerojatno kako æe Lagumdžija pokušati zadržati jednu uzurpiranu hrvatsku poziciju u federalnoj vladi, a Èoviæu i Ljubiæu ponuditi èetiri ministarska mjesta na kojima su sada ministri iz Lijanoviæeve i Jurišiæeve stranke, kao što je vrlo vjerojatno da æe Èoviæ i Ljubiæ insistirati na svih pet pozicija, koliko ih po Ustavu F BiH i zakonu o Vladi pripada Hrvatima. Niame, kada nisu odustali od principa da sve hrvatske pozicije u vlasti trebaju pripasti koaliciji koja je izraz veæinske volje Hrvata, tijekom pregovora, prije puèem uspostavljene vlasti 17. ožujka 2011. nameæe se pitanje zbog èega bi to napravili sada, kada su Lagumdžiji znatno sužene manevarske moguænosti u izboru koalicijskog partnera i kad praktièno nema izbora žeèi li ostati u vlasti u F BiH. Iz istih razloga teško je zamisliti da bi lideri dva HDZ-a mogli prihvatiti ostanak o koaliciji Lijanoviæa i HSP-a, stranaka koje su sudjelovale u gaženju izborne volje Hrvata i koje su pristale biti bošnjaèke marionete.

Sve, dakle, upuæuje na to da je na pomolu nova koalicija u F BiH koju bi èinile SDP- SBB, te dva HDZ-a. Iako o smjeni i imenovanju ministara u Federalnoj vladi odluèuje predsjednik i dva dopredsjednika F BiH, analitièari procjenju da æe Živko Budimir, a i Mirsad Kebo, poštovali volju novouspostavljene parlamentarne veæine. U suprotnom došlo bi do još dublje politièke krize i potpune blokade vlasti.

02-06-2012 at 12:30 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:
Lagumdžija neæe imati izbora: Na kraju æe morati uvažiti izbornu volju Hrvata



Predsjednik SDP-a, èini se, želio prvo presložiti koaliciju na državnoj razini i u èetiri kantona, tamo gdje je to to jednostavnije provesti i jer mu za izacivanje SDA iz vlasti iz dvije spomenute županije te iz F BiH treba dogovor i s Èoviæem i Ljubiæem.




nije li ovo klasièni državni udaron to može raditi na nivou kantona(mada je i to upitno),ali na nivou države ne...
02-06-2012 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Dragan Vikiæ, legendarni komandant i èlan SBB-a: Dugo smo èekali ljude koji mogu donijeti promjene

Nikada nisam bio policajac kojeg je postavila neka stranka ili odreðena politièka opcija, kaže Vikiæ

Analizirajuæi sve ono što su nam obeæavali proteklih 20 godina i ono što su ispunili, dolazi se samo do jednog zakljuèka. Politièari na vlasti radili su samo za sebe i za interes njima bliskog kruga ljudi. Rekao je ovo u intervjuu za "Dnevni avaz" Dragan Vikiæ, legendarni komandant Specijalne jedinice MUP-a RBiH, nedavno penzionisani komandant specijalaca Federalne uprave policije i odnedavni èlan Saveza za bolju buduænost BiH (SBB BiH).

Vikiæ u razgovoru za naš list pojašnjava zašto se odluèio politièki angažirati, prisjeæa se poèetka rata, govori o sigurnosti i znaèaju ulaska BiH u EU.

Ugovor s narodom

Nedavno ste pristupanjem Savezu za bolju buduænost ozvanièili poèetak Vašeg politièkog angažmana. Šta Vas je opredijelilo za ulazak u politiku i SBB BiH ?

- Cijeli život sam proveo u policijskim strukturama i svoj posao sam obavljao u duhu zakona, a to je, izmeðu ostalog, podrazumijevalo i striktnu granicu izmeðu politike i policije, koju nisam želio preæi. Nikada nisam bio policajac kojeg je postavila neka stranka ili odreðena politièka opcija. No, kao i svaki drugi graðanin, svjestan sam da politika odreðuje naše živote, a ona koja nam se servira posljednja dva desetljeæa nije ponudila odgovore i rješenja na brojne probleme koji optereæuju ovu zemlju.

Nakon mog, da tako kažem, prekidanja radnog odnosa, jer nisam ostvario mirovinu, otvorile su se moguænosti da se mogu politièki angažirati i dati svoj doprinos boljitku ove zemlje. Analizirajuæi sve ono što su nam obeæavali proteklih 20 godina i ono što su ispunili, dolazi se samo do jednog zakljuèka. Politièarisu proveli jednu kvaziprivatizaciju u kojoj su se obogatili pojedinci. Nama obiènim graðanima od svega su ostala prazna obeæanja, od kojih se sjeæam još onog da æemo jesti zlatnim kašikama, a danas ne da nema zlatnih, nema ni obiènih kašika, a što je najgore, veliki je broj onih èije su kašike i tanjiri prazni.

Mogao bih nabrajati još mnoge primjere, ali njih najbolje ilustrira stanje u državi iz koje odlazi sve veæi broj mladih, koji ovdje nisu vidjeli svoju buduænost. Prateæi ono što radi Savez za bolju buduænost s predsjednikom Fahrudinom Radonèiæem na èelu, u toj politièkoj opciji prepoznao sam politièku snagu koja ovu zemlju može povesti naprijed i u kojoj æu ja najbolje moæi dati svoj doprinos, baš onako kako sam ga davao prije rata, u odbrani zemlje i u ovim poslijeratnim godinama. Mislim da smo dugo èekali da se pojave ljudi koji mogu nešto promijeniti.

Procijenio sam da SBB BiH, koji je ponudio na prošlim izborima izvanredan program za oporavak zemlje, a posebno me se dojmila ponuda ugovora s narodom ne na èetiri, nego na dvije godine, zaslužuje i moju podršku i moj potpuni angažman. Iako je u vladajuæim strankama vrlo malo ili nikako nema iskrenosti, ona je vrlo bitna za politiku. Ne možete godinama varati biraèe i onda oèekivati njihovu beskonaènu podršku. Narod za svoje glasove zauzvrat traži ispunjenje obeæanja. Politièari su im dužni to dati ili, ako ne mogu, barem ponuditi objašnjenje zašto neke stvari nisu uèinjene. Mislim da je SBB BiH u ovom kratkom periodu mnogima o ovom o èemu govorim održao lekciju.

Hoæe li se Vaše ime naæi na kandidatskoj listi SBB BiH veæ na predstojeæim lokalnim izborima, 7. oktobra ove godine? Spominje se da biste mogli biti kandidat za naèelnika sarajevske opæine Centar ili nosilac liste za Opæinsko vijeæe u Centru.

- Vidjet æemo, sve opcije su otvorene, ima još do predaje lista. U svakom sluèaju, dat æu sve od sebe da ova snaga, jer ona to zaslužuje, ostvari što bolje rezultate na opæinskim izborima i da tako svi zajedno krenemo naprijed. Jer, graðani ove zemlje zaslužuju bolji i ljepši život.

Kako su Vaši nekadašnji saborci, bivše radne kolege, prijatelji, policajci, reagirali na odluku da se politièki angažirate?

- Dobivam mnogo poziva ovih dana i svi koji me zovu ili koje sreæem izuzetno pozitivno su prihvatili moju odluku. Èestitke što sam se pridružio najjaèoj opozicionoj stranci u zemlji stižu sa svih strana. Ja u ovom trenutku samo mogu zahvaliti svima i ponoviti da æu kao i u svim dosadašnjim poslovima koje sam obavljao i zadacima koji su bili stavljani pred mene dati svoj maksimum i uvijek misliti na dobrobit ne pojedinca, nego društva u cjelini. Ušao sam u stranku koja ispunjava svoja obeæanja i mislim da sam dobro izabrao, kao što sam uvijek u svemu što sam radio nastojao napraviti najkvalitetniji izbor.

Koliko slobode

Imali ste jednu od kljuènih uloga u odbrani Sarajeva i BiH. Kako danas gledate na pozive graðana upuæene s velikih antiratnih demonstracija 5. aprila 1992. godine iz Skupštine BiH da preuzmete na sebe svojevrsnu politièku odgovornost tog trenutka?

- Uvijek kada pomislim na taj 5. april, prvo mi se javi misao da je taj dan bio prekretnica, prije svega, u svijesti ljudi. Sve do tada su nas naši politièari ubjeðivali da rata neæe biti, iako smo imali primjer sravnjenog sela Ravno još ujesen 1991. Tog dana kod naroda se probudio bunt, koji je prerastao u kasniji herojski otpor. Što se tièe tog zahtjeva i mog obraæanja u Skupštini, ni tog dana, ni poslije nisam razmišljao ni o kakvim funkcijama i ne znam kome bi u to vrijeme bilo do funkcija.

Bio sam svjestan kome se suprotstavljamo i protiv kakve æemo se sile boriti i sve svoje snage sam usmjerio u tom pravcu. Mislim da sam puno više dao na mjestu komandanta nego u nekoj kancelariji. Iako lièno mislim da su ljudi na te demonstracije došli s najboljim namjerama, do dan-danas niko nije do kraja posložio neke stvari koje su se odnosile na sve ono što se tih dana dešavalo tokom protesta. Ja sam se nakon tog obraæanja u Skupštini BiH okrenuo i bavio svojim poslom, odbranom BiH, kako sam najbolje znao.

Koliko je BiH danas slobodna i koliko je nezavisna?

- Koliko je slobodna, to mogu kazati najbolje ljudi koji su morali prije 20 godina napustiti svoje domove, a mnogi se od njih ni danas nisu vratili. Taj povratak, koji nikako nije zadovoljavajuæi, najbolji je primjer koji oslikava koliko smo još daleko od te slobode. U svakom smislu. Da bi BiH bila slobodna i nezavisna, tako se prvenstveno mora osjeæati svaki njen graðanin pojedinaèno, a to sada nije tako. Meðutim, èovjek mora gledati naprijed i biti optimista da æe konaèno u BiH priliku dobiti snage koje æe znati odgovoriti svim izazovima koji su godinama na nekom èekanju.

Naopaka politika

U ratu ste bili policajac, a to je istovremeno znaèilo i borac za ovu zemlju. Kako danas gledate na položaj i odnos prema boraèkim kategorijama stanovništva?

- Mislim da je u rješavanju pitanja demobiliziranih boraca napravljeno puno propusta. Niko ne zna koliko je novca odvojeno za borce i koliko su ga stvarno dobili. Uglavnom, iz dostupnih podataka ispada da je to za državu puno, a za nekadašnje branioce malo. Meðutim, moje mišljenje je da je taj novac, dok ga je bilo, trebao biti uložen u fabrike i da su nekadašnjim borcima trebala biti ponuðena radna mjesta.

Ovako, mi još mlade ljude uèimo kako da krše zakone i sami uèestvuju u kreiranju neizvjesne buduænosti. Jer, veæina onih koji primaju te naknade nezadovoljna je njihovom visinom i zbog toga odlaze kod privatnika koji ih zapošljava nacrno i na taj naèin ne plaæa doprinose i u cijelom jednom lancu nezakonitosti proizvodi ogromne štete po državu i društvo. O tome niko ne razmišlja. U realizaciji neke naopake politike godinama se, vjerovatno zbog kupovine socijalnog mira i glasova na izborima, vrtimo u vrzinom kolu, umjesto da se neko konaèno uhvatio ukoštac s istinskim rješenjem problema boraèke populacije, kojih oni itekako imaju.

Kao dugogodišnji pripadnik policijskih struktura, kako ocjenjujete sigurnosno stanje u Sarajevu i u ostatku zemlje?

- Sigurnost je širok pojam i on se ne može definirati samo kroz pojave uèestalih pucnjava u Sarajevu ili nekim drugim dijelovima zemlje. Sigurnost u BiH uvjetovana je i politikama koje se vode na ovim prostorima. Jasno je da je neko morao voditi raèuna u vrijeme demilitarizacije gdje su završile znaèajne kolièine oružja, a mnogi znaju da su završile tamo gdje ne treba. Mnogo je problema koji ugrožavaju sigurnost i èinjenica je da se na tom polju moraju provesti sveobuhvatne aktivnosti. Ako želimo iæi naprijed, onda na sigurnost pojedinca i zajednice moramo gledati i kao na bitan faktor buduæeg razvoja ove zemlje. Jer, sigurnost je jedan od uvjeta i garancija za strana ulaganja u ovu zemlju.

Spomenuli ste politike koje se vode na ovim prostorima. Šta BiH, prema Vašem mišljenju, može donijeti politika i izbor "preobraæenog" radikala Tomislava Nikoliæa za predsjednika Srbije?

- Mislim da je politika Srbije prema BiH permanentna i ne oèekujem neke drastiène promjene. Meðutim, smatram da mi svakoj politici, pa tako i onoj iz Srbije, moramo znati parirati pravim izborom naših ljudi koji æe se eventualnim nasrtajima na zemlju u politièkom smislu znati suprotstaviti. Ne bih volio da Srbija odnose s našom zemljom zasniva na odnosu sa RS, kako je to do sada bio sluèaj.

Rješavanje problema i u oblasti sporta

Predsjednik ste Karate saveza BiH, dugogodišnji sportista i nekadašnji reprezentativac bivše Jugoslavije u karateu. Kako gledate na odnos vlasti prema sportu?

- Ja sam se dugo bavio karateom i, prema mom mišljenju, ni u ovom, a ni u drugim sportovima nikada se nisu mogli adekvatno valorizirati uspjesi ni dobiti satisfakcija kroz uložena sredstva. Kada bi oni što se bave nekim sportom trenirali zbog onoga što æe dobiti, malo bi bilo sportista. Posebno u BiH, gdje podršku mogu oèekivati prvenstveno sportovi kroz koje æe se moæi promovirati neki politièari, odnosno resorni ministri od kojih zavisi hoæe li i koliko æe novca neki klub, savez ili udruženje dobiti. Nažalost, u našoj zemlji nema sistemskih rješenja koja bi dovela do toga da se na ulaganja u sport gleda, ne samo kao vraæanje kroz uspjehe nego kroz opæi uèinak koji je ta aktivnost proizvela u nadogradnji jednog ili više èlanova ovog društva. Nadam se da æemo ispunjavanjem nekih uvjeta za ulazak u Evropsku uniju i u oblasti sporta konaèno morati riješiti nagomilane probleme i tome se iskreno radujem.

Rijeèi nane s Vasinog Hana: 'E, moj Dragane, da ti samo znaš koliko sam ja tebi puta prouèila, da te Allah dragi saèuva'

O Vašoj i hrabrosti specijalaca MUP-a RBiH na èijem ste èelu bili i u ratnom periodu ispjevane su pjesme, snimani su spotovi. Zapjevušite li danas neke od tih stihova?

- Volim poslušati i pogledati i "Vojnik sreæe", i "Ponesi zastavu", i druge spotove. Nažalost, mnogi od tih momaka i iz spota i iz Jedinice više nisu s nama. Te pjesme su podsjetnik na jedno teško, ali i lijepo vrijeme u kojem je ta jedinica, u kojoj je bilo i Bošnjaka i Srba, Hrvata, Slovenaca, pa èak i Èeha, kucala jednim srcem. Bilo ih je 1.200 i svi su bili dobrovoljci. Zato su njihova djela još veæa.

Šta Vam je najviše ostalo u sjeæanju iz oslobodilaèkog rata?

- Puno je važnih dogaðaja koje pamtim. Ali, ono što me èesto vraæa u to vrijeme je sjeæanje na dane zajedništva, jedinstva i vremena kada smo više mislili jedni na druge. Sjeæam se kada sam jedne ratne godine, èini mi se na Vasinom Hanu, sreo jednu nanu. Nisam je poznavao. Zaustavila me i kaže: "E, moj Dragane, da ti samo znaš koliko sam ja tebi puta prouèila, da te Allah dragi saèuva".

02-06-2012 at 13:54 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Inicijativa mladih za ljudska prava

YIHR osudio izjavu Tomislava Nikoliæa kojom negira genocid u Srebrenici


Regionalna nevladina Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) najoštrije je osudila izjavu predsjednika Srbije Tomislava Nikoliæa da u Srebrenici nije bilo genocida i zatražila da se Nikoliæ izvini žrtvama, kao i da se odrekne retorike svoje prethodne stranke.

"Nedopustivo je da predsjednik države na taj naèin vrijeða žrtve genocida i njihove porodice. Inicijativa zahtijeva da se Nikoliæ izvini žrtvama genocida u Srebrenici i konaèno odrekne retorike svoje prethodne stranke", stoji u saopæenju YIHR-a u kojem se podsjeæa da su Meðunarodni sud pravde i Meðunarodni krivièni tribunal za bivšu Jugoslaviju presudili da je u Srebrenici poèinjen genocid.

"Nakon ovakve izjave, koja unosi dodatnu neizvjesnost u buduænost regionalnih odnosa, postavlja se pitanje kakav æe biti odnos predsjednika Srbije prema susjedima na zapadnom Balkanu", istièe se u saopæenju, prenijela je agencija Anadolija.

Nikoliæ je na Televiziji Crne Gore 31. maja rekao da u Srebrenici u julu 1995. godine "nije bilo genocida" i da je "genocid teško dokaziv na sudu".




03-06-2012 at 06:57 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

E pa fakat su stoka, bagra, lopovi...mIj...pa u stanju su drzavu dovesti na sam rub ponora samo zbog svojim stolica...Lagumdzija mTj...

NOVE POSLJEDICE PUCANJA KOALICIJE SDP-SDA: Nermin Nikšiæ æe podnijeti ostavku i time oboriti Vladu FBiH!


Dnevnik.ba saznaje kako æe proces prekomponiranja vladajuæe koalicije u FBiH biti otvoren ostavkom federalnog premijera, inaèe glavnog sekretar SDP-a, Nermina Nikšiæa, koji je u nekoliko navrata ponovio kako æe federalna vlada pasti, ako doðe do preslagivanja koalicije na državnoj razini.

Nikšiæ æe podnijeti ostavku i tim èinom, po Ustavu FBiH pada cijela federalna vlada, kazao je za Dnevnik.ba, izvor bliskog vrhu SDP-a.

Podsjetimo, lideri SDP-a i SBB-a Zlatko Lagumdžija i Fahrudin Radonèiæ u petak su potpisali protokol o uspostavi suradnje izmeðu ovih dviju stranaka po kojem æe Radonèiæevom SBB-u pripasti dio pozicija u Vijeæu ministara. Veèer ranije, razriješeni su dužnosti SDA-ovi ministri u èetiri kantonalne vlade, a nakon pada kantonalnih, samo je pitanje dana kada æe pasti i Federalna vlada

Dužnosnici dva HDZ-a èekaju garancije lidera SDP-a Zlatka Lagumdžije da æe biti dio nove parlamentarne veæine, nakon èega bi predsjedatelj Vijeæa ministara Vjekoslav Bevanda, podnošenjem ostavke oborio Vijeæe ministara.

Time bi cijeli proces uspostave vlasti u Federaciji BiH i BiH bio resetiran kaže izvor Dnevnik.ba.

U Federaciji BiH bit æe uspostavljena nova parlamentarna veæina koju æe èiniti SDP, SBB te dva HDZ-a, koja æe imati veæinu od 56 zastupnika u Zastupnièkom i 38, od 58 delegata u Domu naroda.

- Pudariæ æe nakon toga vratiti mandat Parlamentu, a mi oèekujemo da to uèine i gospoda Budimir i Kebo, kaže izvor Dnevnik.ba koji je zamolio da mu ne navode ime. Iako Budimir i Kebo, po Ustavu F BiH, mogu blokirati proces uspostave nove Federalne vlade, kako bi sprijeèili izbacivanje iz vlasti SDA i HSP-a, ili kako bi saèuvali vlastite pozicije, to bi, po mišljenju sugovornika portala Dnevnik.ba, bio nedemokratski postupak suprostavljanja volji parlamantarne veæine.

Njih, naime, na te dužnosti nisu izabrali biraèi izravno, veæ Parlament F BiH, pa je demokratski kad izgube podršku u Parlamentu da podnesu ostavku. U suprotnom, njihov postupak bio okarkaterizaran autokratskim èinom, a oni oznaèeni glavnim krivcima za blokadu vlasti.

U prekomponiranju vlasti na državnoj razini SDP, i ostale èlanice vladajuæe koalicije žele izbijeæi bilo kakvu moguænost blokiranja smjene SDA-ovih ministara. Niame, za izbor Vijeæa ministara nije potrebna potvrda Doma naroda Parlamenta BiH, veæ samo Zastupnièkog doma, dok smjenu pojedinih ministara mogu blokirati nedolaskom na sjednicu, trojica delegata SDA u bošnjaèkom klubu Doma naroda Parlamenta BiH.

Takoðer, Predsjedništvo BiH može imenovati mandatara i uz protivljenje Predsjedatelja Predsjedništva BiH Bakira Izetbegoviæa, dakle odlukom dvojice èlanova Predsjedništva Komšiæa i Radmanoviæa. Zbog toga æe, najvjerojatnije, nakon što je SDA poovio da neæe dozvoliti smjenu svojih ministara u VM, kao rezultat dogovora èelnika nove parlamentarne veæine Bevanda podnijeti ostavku.

Nakon toga on bio ponovo bio imenovan mandatarom. Prema demokratskim standardima, šef države, u ovom sluèaju Predsjedništvo BiH mandat daje kandidatu koji ima osiguranu veæinu u Parlamentu BiH. Bevanda bi potom predložio isti sasav èlanova Vijeæa ministara, s tim da bi kandidat za ministra obrane, sukladno sporazumu Radonaèiæ-Lagumdžija bio dužnosnik kojeg predloži SDP, kandidat za ministra sigurnosti bio bi Fahrudin Radonèiæ, èija bi stranka predložila i zamjenika ministra financija.

04-06-2012 at 13:29 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Buduæi ministar sigurnosti Keljmendija smatra sitnim kriminalcem

Radonèiæ Fahrudin: Ma, Keljmendi je mala maca za mene


Da je zdrava logika i mentalno zdravlje bh. društva na jako niskim granama svjedoèi i najnoviji razvoj dogaðaja na varljivoj politièkoj sceni gdje se na mjesto ministra sigurnosti upravo ustolièuje karakter koji prvog evropskog narko-bosa koji se našao na amerièkoj crnoj listi, naziva sitnim kriminalcem.

‘Vidite, godinama je policija pratila stvarno pogrešne ljude. Možda je taj nesretni Keljmendi sitni kriminalac, ali neko se pametno sjetio da prije dvije godine prisluškivaèe okrene i ka drugome i tako je uhvaæen Turkoviæ.’ Ovako je Fahrudin Radonèiæ – utemeljitelj Avaza, osnivaè SBB-a, a zahvaljujuæi Zlatku Lagumdžiji, lideru SDP-a, buduæi ministar sigurnosti BiH – govorio u septembru prošle godine za magazin Start. ‘Taj nesretni Keljmendi’ i ‘sitni kriminalac’, od petka, prvog juna (2012), nalazi se na amerièkoj crnoj listi, koju je potpisao predsjednik Barack Obama. Na ovoj listi najveæih narko-bosova u svijetu do sada je bilo 97 osoba, a, uz Keljmendija, dodati su još Hoze Antonio Soto, zvani El Tigre, voða narko-kartela Sinaloa u Meksiku (umiješan je u krijumèarenje stotina kilograma droge i povezan s brojnim ubistvima u Kaliforniji i Meksiku) i Afganistanac Said Vezir Šar, koji je u februaru ove godine rangiran kao druga najvažnija liènost u afganistanskoj industriji droge. Nije mala stvar naæi se na ovakvoj listi, uz tako opasna svjetska imena, pogotovo ako se zna da je Keljmendi prvi evropski narko-bos na toj listi, a izvori iz Interpola tvrde da su i Darko Šariæ i ostali kriminalci iz regiona za njega tek igraèi malog kalibra.




To što je Keljmendi veæ pod sankcijama SAD-a teško da æe naštetiti ovom narko-bosu koga je Interpol još prije nekoliko godina oznaèio kao voðu jedne od najopasnijih (meðunarodnih) organiziranih kriminalnih grupa koje se bave ilegalnom trgovinom narkoticima, cigaretama, krijumèarenjem, iznudama, ubistvima, ugrožavanjem sigurnosti, pranjem novca, utajom poreza, trgovinom ljudima… Jer, on u regionu (prije svega u BiH i Crnoj Gori) ima podršku raznih službi, medija, i, nažalost, politièara. Naime, nakon što je izvještaj o Keljmendiju prezentiran u Lionu bila je dogovorena zajednièka akcija policija u regionu, kojima su se pridružile i neke evropske i meðunarodne agencije za borbu protiv organiziranog kriminala, no jedan od uèesnika je i izvještaj i sve ono što je dogovoreno prenio Radonèiæu, prije nego što je ijedna policijska agencija obaviještena o tome. Uslijedio je niz dobro osmišljenih afera, realiziranih preko Avaza, nakon èega je dogovor iz Liona skoro pa potpuno sprijeèen tako da Keljmendi u BiH do sada nije procesuiran. Iz istraga koje su do sada procurile u javnost, više je no jasno da Keljmendija i Radonèiæa vežu ozbiljne poslovne i svake druge veze. Uz Radonèiæevu izjavu s poèetka teksta, podsjetimo na to da je Keljmendi, pojavljujuæi se nedavno kao svjedok Tužiteljstva BiH na suðenju Zijadu Turkoviæu i ostalima, rekao kako èesto ide u Avaz. O njihovom prijateljstvu je bio dobro informiran i Raffi Gregorian, dok je u BiH bio prvi zamjenik visokog predstavnika, zbog èega je i dospio na Avazovu listu omraženih stranaca, no nije jasno da o prijedlogu Radonèiæa za novog ministra sigurnosti (još) šute i amerièka ambasada i OHR. Ako se Radonèiæ, kao vlasnik dnevne novine, mogao miješati u istrage Interpola protiv Keljmendija, pitanje je šta je sve u stanju uraditi kao ministar sigurnosti BiH? Posljedice neæe osjetiti samo BiH. piše: Dženana Karup – Druško

Izvor: http://protest.ba/v2/buduci-ministar-sigurnosti-keljmendija-smatra-sitnim-kriminalcem/

04-06-2012 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice