Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Spisak svih poreskih duznika u FBiH







19-09-2012 at 15:47 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim







19-09-2012 at 15:47 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ne najavljene izraelske vojne vježbe na Golanskojvisoravni


æafirska vojska obavila je danas na nenajavljene vojne vježbe na Golanskoj visoravni u jeku tenzija sa Iranom.

Beni Ganc, naèelnik oružanih snaga Izraela izdao je naredbu za održavanje ovih vojnih vježbi èiji je cilj provera raspoloživosti borbenih æafirskih jedinica i rezervnog sastava za iznenadni poèetak borbenih dejstava.

Okolnosti ovih manevara maksimalno su sliène borbenim, a o njihovo održavanje nije prethodno najavljeno, prenosi "Glas Rusije".

Za vežbe su mobilisani rezervisti, a vojne jedinice iz centralnih oblasti zemlje prebaèene su na sjever Izraela helikopterima.

Na vježbama je uèestvovala i artiljerija, avijacija i jedinice odbrane Izraela, koje se ne opravdano i bezobrazno stalno nalaze na Golanskoj visoravni.

Izraelski vojni predstavnici podmuklo su izjavili da je armija prinuðena da se sprema za moguæi konflikt na sirijskoj i libanskoj granici povodom najnovijih dogaðaja u regionu


by Esma

20-09-2012 at 05:35 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Drama: BH vojnici u AFGH spaseni u zadnji cas


Osamnaest pripadnika Hrvatske vojske u utorak se u izuzetno kompliciranim uslovima uspjelo izvuæi iz Kabula i napustiti Afganistan. Osim hrvatskih vojnika, u akciji su bili i njihovi kolege iz Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Albanije, prenosi Jutarnji hr.

U izvlaèenju njih ukupno 38 glavnu ulogu imali su hrvatski piloti koji su, za razliku od amerièkih, pristali letjeti usprkos velikom sigurnosnom riziku.

Rijeè je o vojnim policajcima koji su kao instruktori radili u školi Vojne policije u Kabulu u kojoj su Hrvati i inaèe najzastupljeniji u instruktorskom kadru a i Bosanci.

Sve je poèelo u utorak u jutarnjim satima kada se 38 pripadnika Vojne policije iz sastava “balkanskih vojnih snaga” trebalo prebaciti iz vojne baze Julien u Kabulu u amerièku vojnu bazu Bagram izvan glavnog afganistanskog grada.

U Afganistanu je u ovom trenutku izuzetno napeta sigurnosna situacija zbog protesta lokalnog stanovništva protiv filma “Nevinost muslimana” i pripadnici meðunarodnih snaga, kao i njihove baze, stalna su meta isprovociranih mještana.

Zbog toga je zapovjedništvo NATO-a u Kabulu sigurnosne mjere podiglo na najveæu moguæu razinu. Kako bi se zaštitili od eventualnih napada, ulicama Kabula patrolira iznimno mali broj meðunarodnih vojnika. Hrvatski i Bosanski vojnici, primjerice, imaju potpunu zabranu izlaska na ulice.

Koliko je stanje opasno najbolje govori podatak da su amerièki helikopteri u bazi Bagram spušteni na zemlju i zabranjeno im je polijetanje.

Upravo zabrana letenja amerièkim helikopterima prouzrokovala je problem u transportu hrvatskih i ostalih vojnika iz Kabula. Nakon što su Amerikanci procijenili i odluèili da neæe obavljati letove helikopterom, razmatrala se moguænost prebacivanja oklopnim vozilima kroz Kabul.

No, ta je opcija brzo odbaèena jer bi kolona oklopnjaka u više rotacija kroz Kabul bila prelaka meta teroristima. Analizirane su sve moguæe varijante transporta, ali jedna za drugom proglašavane su sigurnosno neizvedivima.

Tada su se u hrvatskom zapovjedništvu misije sjetili da na aerodromu u Kabulu hrvatski instruktori letenja helikopterima uvježbavaju afganistanske vojnike.

Zatražena je pomoæ i poèelo se razmišljati mogu li oni izvuæi hrvatske vojnike iz Kabula.

Prema dostupnim informacijama, hrvatski zapovjednici na kabulskom aerodromu razletjeli su se na sve strane da bi pomogli kolegama.

U nekoliko sati uspjeli su od afganistanke vojske posuditi transportni helikopter Mi17 i od afganistanskih vlasti dobiti sve dozvole za polijetanje.

Da stvar bude bolja, amerièko zapovjedništvo dalo je dozvolu da njihovi vojnici polete s hrvatskim pilotima i pruže osiguranje. Tako su amerièki vojnici na vratima helikoptera sa strojnicima budno pazili što se dogaða na tlu.

Rijeè je o izuzetno opasnoj misiji jer je helikopter letio nisko i bio je laka meta moguæeg napada iz ruènih raketnih bacaèa.

No, hrvatski su piloti èvrsto odluèili izvuæi kolege iz Kabula. Helikopter se spustio u bazu Julien i poèelo je ukrcavanje uz osiguranje na zemlji koje su davali hrvatski vojnici.

Prebacivanje u bazu Bagram obavljeno je u dva leta i trajalo je ukupno pola sata. Nakon dolaska u Bagram vojnici su prebaèeni u transportni avion te su poletjeli prema Kirgistanu i dalje prema svojim matiènim zemljama.

20-09-2012 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Plakat Nedžada Koldže na zgradi pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeða.




Sav oèaj pojedinaca da se domognu glasova u ovom javašluku zvanom predizborna kampanja vidljiviji je svakoga dana. Konkretnih planova o poboljšanju života u lokalnoj zajednici gotovo da i nema. Nepismeni domaæini i domaæice su kandidati, poruke na plakatima koje nisu jasne vjerovano ni onima koji su ih napisali, a stièe se dojam da na pojedinim plakatima nedostaje samo ringišpil, lav ili medo koji skakuæe po užarenom kamenju kako bi se adekvatno skrenula pažnja na cijeli ovaj cirkus. Ali, kome?

Gdje god vidiš zgodno mjesto ti plakat posadi. Jedan od takvih primjera je i plakat aktuelnog naèelnika sarajevske opæine Novo Sarajevo. “Osvanuo” je na fasadi zgrade u ulici Bulevar Meše Selimoviæa, u neposrednoj blizini Doma zdravlja Novo Sarajevo, svega nekoliko stotina metara udaljenoj od objekta u kojem prebivaju opæinski organi, meðu njima i naèelnik.

Ova zgrada je pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeða Sarajevo. Iz Službe za urbanizam i prostorno ureðenje Opæine Novo Sarajevo potvrðena nam je ova informacija. Takoðer, ljubazno nam je pojašnjeno da je u toku postupak rješavanja zahtjeva „An&Ad“ d.o.o. Sarajevo za izdavanje odobrenja za postavljanje reklamnog panoa na fasadi stambeno-poslovnog objekta u ulici Bulevar Meše Selimoviæa u Sarajevu.

“Obzirom da je predmetni objekat pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeða Sarajevo, zatražena je saglasnost pomenutog Zavoda koji je dao saglasnost za postavljanje predmetnog reklamnog panoa. U toku postupka rješavanja predmetnog zahtjeva, zatraženo je i struèno mišljenje Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo koji je dao pozitivno struèno mišljenje za postavljanje reklamnog panoa, reèeno nam je u ovoj Službi.

Kako tvrde, Služba je utvrdivši da postoje urbanistièko-tehnièki uslovi za postavljanje reklamnog panoa, u nastavku upravnog postupka, a u cilju izdavanja odobrenja za postavljanje istog, temeljem odredbi èlana 33. Odluke o uvjetima i naèinu postavljanja i održavanja naziva firmi, reklama i drugih sadržaja na graðevinama i fasadama i ureðenju fasada na podruèju Opæine Novo Sarajevo investitoru utvrdila godišnju naknadu za postavljanje reklamnog panoa u iznosu od 9.720,00 KM.

Po pravomoænosti rješenja oèekuje se uplata navedenog iznosa, na osnovu èega æe se steæi uslovi za izdavanje odobrenja za postavljanje reklamnog panoa. Zanimljivo je, meðutim, kako je plakat ipak postavljen ranije, iako se nisu stekli uslovi za postavljanje plakata na zgradi pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeða Sarajevo!

20-09-2012 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Da se podsjetimo nase historijske proslosti

http://www.nezavisne.com/nauka-tehnologija/nauka/Brzinska-lekcija-iz-istorije-Pogledajte-1000-godina-ratovanja-u-5-minuta-159444.html

20-09-2012 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Asaf Beèiroviæ: Krkani

Perem zube. Gledam dnevnik Nove TV. U Bosni i Hercegovini su, kaže voditelj smiješeæi se, lokalni izbori, pa evo, dragi gledatelji, nekoliko sekvenci iz kojih se može zakljuèiti kako to rade susjedi! Idu jebene sekvence. Gledam. Stid me. U prvoj sekvenci socijaldemokrata Milorad Dodik pjeva u šatoru na predizbornom skupu. Suflira mu, valjda, Baja Mali Kninða. U ostalim, zajebancije s predizbornim plakatama.
„Bože dragi, koliko je krkana stalo u 20 sekundi!", rekne supruga.
„E ti æe nam krkani na lokalnom nivou krojiti kapu!", reknem ja.
Potom smo razgovarali koji od krkana je najmanje zlo. Nismo se baš mogli složiti. Ona je vukla desno, ja lijevo. Onda smo se složili da krkan, bio lijevi ili desni, ništa je drugo do krkan. Takoðer smo se složili da ni u snu neæemo dati glas Državi za èovjeka! Jer prošli smo put glasali za pet politika, pa se izradili.
Naši odabranici bavili su se svim i svaèim, samo ne onim što su nam obeæali. Jedan je odmah zaposlio brata u javno preduzeæe, brat si odmah službeno kupio taurega za 120.000 KM. Drugi je u svoj državni kabinet poveo vozaèa koji je prebio policajku. Treæi je zaposlio suprugu kao uèiteljicu u školu èiji je direktor fora u stranci. Èetvrti, inaèe dogradonaèelnik, suprugu je namjestio u BH poštu, a supruga petog postala je savjetnica u kabinetu direktora Elektroprivrede koji je takoðer iz stranke pet politika. Plus su i supruge i braæu podobnih novinara pozapošljavali kao savjetnike!
„To je tebi vatra što i tebe nisu montirali za glasnogovornika", rekne supruga.
„Nije, nego mi je vatra što tebe nisu montirali za savjetnicu!", reknem ja.
I tako. Odemo mi u krevet. Krevet je bio topao. I mi.
„Fino spavaj, krkane!", rekne supruga.
Da sam fino spavao, nisam. Sanjao sam kako povraæam u toaletu. Prvo sam povratio Haile Selassia, potom Ejupa Ganiæa, Sirimavo Bandaranaike, Lepu Brenu, akademika Muhameda Filipoviæa, pa Mitta Romneya, Boru Èorbu, Cristiana Ronalda, Foèansku èetnièku brigadu i Treæi bataljon Omladinske radne akcije Šamac – Sarajevo.
„Hoæemo Zlaju, hoæemo Zlaju!", skandirale su keramièke ploèice.
Šta æu, povratim i Dragog voðu. Odmah mi je bilo lakše tako da nije bilo potrebe vratiti se na bis. Ustah èio. Odmoran. I, k'o i vazda, prije supruge. Pristavim džezvu. Odem se brejati. Brejem se ja, brejem, kad spazim, supruga me gleda. Odmah si porežem mladež, tik ispod nosa.
„Mogao bi taj mladež operacijom ukloniti, da ne proljevaš krv svakog jutra!", rekne ona.
„Nema šanse! I drug Tito je imao mladež na istom mjestu!", reknem ja.
Onda smo srkali. Ja sam listao najtiražnije. U njima velièaju utemeljitelja i precjednika. Naglas proèitam:
„Velièanje Minhauzena direktan je atak na lik i djelo naših aktuelnih politièara!", rekne supruga listajuæi neki reklamni materijal o namještaju, peglama i ostaloj keramici. Onda je rekla da ode malo razgledati prodavnice.
„Nek' to bude s distance!", naredim.
Kad je otišla, ja sam s distance promatrao ima l' ðe one kone što kopka oko ruža ispred ulaza. Nije je bilo, pa sam se zavalio na otoman. Otoman je bio topao. Listao sam kanale na teveu. Na jednom se kanalu prièalo o Dejtonskom ustavu BiH, o tome kako se na njemu dugo radilo.
„Skoro cijele noæi", reknem i prekobacim na drugi kanal.
Na tom su kanalu graðani zbog skupe hrane i oèekivanog novog vala poskupljenja vlast karali uzduž i poprijeko. j***m li ga, pomislim, narod nikako da se odrekne govora mržnje pa stalno kritikuje vlast. Opet prekobacim, kad imam šta vidjet. Moj drug iz osnovne škole govori kako je neophodno èitati knjige. Odmah ga nazovem da vidimo se. Pitam ga a kako onako pametno i suvislo govori. Rekao je da ima bogatu biblioteku.
„Kol'ko znam, tvoju biblioteku èine radna, štedna i partijska knjižica!", primijetim ja.
Još smo malo pleli. Govorio je o tome kako su strateški partneri digli ruke od naše zemlje jer su vidjeli da krkani kolo vode. Èim je spomenuo krkane, ja sam rekao da odoh uplatiti loto.
„Sreæa je moj strateški partner!", rekao sam.

22-09-2012 at 14:47 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nezavisnost preko nas mrtvih, nije vam ovo Jugoslavija" izjavili su španski generali


Španski list Confidencial piše kako je upravo Masova stranka Konvergencija i unija uputila Evropskoj komisiji nekoliko pitanja: može li Madrid sprijeèiti Katalonce u samoodreðenju te može li suverena Katalonija postati dio jedinstvenog tržišta EU i eurozone


– Nezavisnost za Kataloniju? Samo preko mene mrtvog. Španija nije ni Jugoslavija ni Belgija. Èak i ako lav spava, ne izazivajte ga, jer æe pokazati surovost dokazanu tokom stoljeæa – rekao je pukovnik španske vojske Francisco Alaman nakon što je prièa o katalonskom pohodu do neovisnosti nakon velikih protesta prije deset dana u Barceloni dobila nastavak u zahtjevu za financijsku neovisnost od Španije.


Devetomilionska Katalonija, tvrde lideri, u središnji proraèun daje više nego što iz njega dobiva, a sad je, kao najzaduženija pokrajina, bila prisiljena od Madrida tražiti pomoæ od 5 milijardi eura, prenosi "Veèernji.hr".


Fiskalna neovisnost Katalonije, èiji bruto društveni proizvod iznosi 200 milijardi eura, zasad je daleko od ostvarenja jer je premijer Mariano Rajoy taj prijedlog odbio, ali Katalonci traže moguænost da postanu èlanica Europske unije.


Pravo veta


Odgovor središnjih vlasti u Madridu stalno je isti, od neovisnosti ne može biti ništa, a španske nacionaliste podupire i vojska i kralj Juan Carlos. Ministar financija Jose-Manuel Garcia-Margallo katalonske zahtjeve za secesiju nazvao je nezakonitima i smrtonosnima te najavio da æe Španija iskoristiti pravo veta na pokušaj Katalonije da postane èlanica EU.


Pukovnik Alaman, osim što je spomenuo Jugoslaviju, još je dodao ulje na vatru usporedivši krizu s onom 1936. godine uoèi Graðanskog rata i pohoda na vlast generala Francisca Franca. Usto, pozvao je vlast da se obruši na demonstrante – u Barceloni ih je bilo 1,5 miliona– koje je nazvao lešinarima.


Premijer koristi krizu


Bivši komandant vojske Pedro Pitarch kaže kako je to mišljenje duboko ukorijenjeno u velikom dijelu vojske te optužuje Madrid da s katalonskom dramom postupa katastrofalno.


– Gledamo li u propalu državu – pita se.


U meðuvremenu je i katalonski lider Artur Mas, èija je stranka do sada zadržavala dvosmislen odnos prema odcjepljenju, zaoštrio retoriku, poletjevši na krilima protesta koje sad prisvaja i govori kako je rijeè o narodnom pokretu.


Španski list Confidencial piše kako je upravo Masova stranka Konvergencija i unija uputila Europskoj komisiji nekoliko pitanja: može li Madrid sprijeèiti Katalonce u samoodreðenju te može li suverena Katalonija postati dio jedinstvenog tržišta EU i eurozone.


Prièa o Kataloniji poèela je 1714. godine kad je Filip V. ukinuo katalonske institucije, što je vraæeno 1931. godine, ali Franco ih je opet ukinuo. U Španiji pokrajine uživaju razlièite stepene autonomije.


Krizu je izazvao premijer Rajoy

Diplomati tvrde da je sve izazvao premijer Mariano Rajoy jer je pokušao iskoristiti krizu kako bi slomio snagu pokrajina.


Tako je pobuna u Barceloni izbila kad su Katalonci morali tražiti pomoæ od Madrida iako tamo daju više.


U meðuvremenu je cijela Španija došla na rub zbog krize i nezaposlenosti koja je dosegla 25 posto te se èeka da premijer Mariano Rajoy postigne s Bruxellesom dogovor o štednji.

__________________________________________________________________

a u Bosni 50% nezaposlenih i opet svi hoce ili vec imaju iPhone5...

22-09-2012 at 16:35 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Bez SDP-a nema zajednièkog života u Tuzli, ali ni u Bosni i Hercegovini!

Da li je za grad Tuzlu uèinio dovoljno da bi ponovo bio izabran za njenog naèelnika i šta smatra svojim najveæim poduhvatima u toku prethodnih mandata? Da li su dešavanja u i oko SDP-a zadnjih mjeseci poljuljala autoritet partije kojoj pripada, te zašto tvrdi da je SDP politièka opcija kojoj bh. graðani mogu najviše vjerovati... Na ova i brojna druga pitanja u novom 'subotnjem intervjuu' za DEPO PORTAL odgovara Jasmin Imamoviæ.

Od kada je postao prvi èovjek Tuzle, u njoj su se dogodile brojne promjene koje je danas svrstavaju meðu najprosperitenije gradove Bosne i Hercegovine, a njenog naèelnika meðu najaktivnije, najagilnije i najbolje politièke kadrove ove zemlje. Meðu brojnim kadrovskim promašajima koje je zadnjih godina favorizirao SDP i dovodio na raznorazne èelne funkcije u FBiH, Jasmin Imamoviæ zasigurno predstavlja jedan od rijetkih primjera kvalitetnog politièara koji prije svega razmišlja o dobrobiti svojih (su)graðana, istih onih koji mu godinama bezrezervno ukazuju povjerenje.

Stoga spremno pristaje na razgovor o svim pitanjima koja preispituju njegove uèinke tokom višegodišnjeg mandata na èelu Tuzle, ali i o raskolima unutar partije kojoj pripada i za koju tvrdi da je, uprkos svemu, jedina politièka opcija koja može saèuvati zajednièki život u Bosni i Hercegovini.

Gospodine Imamoviæu, veæ dugo ste prvi èovjek Tuzle, a sada ste ponovo kandidat za naèelnika. Šta smatrate svojim najveæim projektima i pozitivnim poduhvatima tokom svog dugogodišnjeg mandata?


Tuzla nikad nije bila ljepša, u Tuzlu nikada prije nije dolazilo toliko ljudi iz zemlje i inostranstva, i nikad prije u Tuzli nije bilo toliko gradilišta. Tuzla je i danas najveæe gradilište u BiH, a nova gradilišta se otvaraju i novi zahtjevi za gradnju pristižu opæinkoj administraciji. Tuzla je danas preporoðen grad i nije lako navesti sve projekte i poduhvate na kojima smo moji saradnici i ja radili tokom proteklog perioda. Ipak, ako bih izdvajao najveæe projekte, koji su ujedno bili i naši najveæi izazovi, svakako bih izdvojio rješavanje problema vodosnabdijevanja, odnosno ukidanje redukcija vode, nakon 70 godina, toplifikacija skoro svih kolektivnih objekata na cijeloj teritoriji, što je ravno èudu, izgradnja najsavremenije sanitarne deponije sa najsavremenijim tretmanom èvrstog otpada u regiji, regulacija skoro svih vodotoka što je trajalo dugo i bilo skupo; ovih dana savladavamo najveæi ostatak slijeganja i najgoru saobraæajnicu pretvaramo u najbolju, ukrašenu nadvožnjakom, s jedne strane drugim i treæim slanim jezerom, s druge strane ogromnim centralnim parkom posveæenim kontinuitetu BH državnosti, pa Trg slobode, najveæi u BiH i mnogo toga...

Tuzla nikad nije bila ljepša, u Tuzlu nikada prije nije dolazilo toliko ljudi iz zemlje i inostranstva, i nikad prije u Tuzli nije bilo toliko gradilišta. Tuzla je i danas najveæe gradilište u BiH, a nova gradilišta se otvaraju i novi zahtjevi za gradnju pristižu opæinkoj administraciji. Tuzla je danas preporoðen grad i nije lako navesti sve projekte i poduhvate na kojima smo moji saradnici i ja radili tokom proteklog perioda.

Da, ali šta su time, konkretno, dobili graðani Tuzle?

Nizom komplementarnih projekata, od kojih je najznaèajnija izgradnja kompleksa Panonika, sa tri slana jezera, slanim slapovima, arheološkim parkom, (za koji dan i geološkom muzejskom postavkom), uspjeli smo promijeniti imidž Tuzle, graðanima Tuzlu uèiniti udobnijom za život (danas ga ne mogu ni zamisliti bez slanih jezera), i okrenuti se ka turizmu, privrednoj grani koja je prije deset godina, bila nezamisliva u Tuzli. Zaustavljeni su uzroci tonjenja tla u Tuzli nakon što nas ta ekološka katastrofa maltretirala 120 godina. Ponosan sam i na rad naših javnih komunalnih preduzeæa. Putem sudskih tužbi, vratili smo nezakonito privatiziranu javnu imovinu svih graðana, izgradili nove javne komunalne objekte, osnovali nova javna komunalna preduzeæa, svu imovinu proglasili javnom i razvili komunalnu privredu u kojoj radi oko 2000 ljudi.

Osim grada i ambijenta koji je ugodniji za život, postoje li još neki elementi koji Tuzlu danas èine jednim od najprespektivnijih i najpoželjnijih bh. gradova?

Konkretno, danas u Tuzli imamo najniže cijene centralnog grijanja u BiH, najnižu cijenu odvoza smeæa, najnižu cijenu obdaništa i nastaviæemo sa takvom politikom cijena gdje god je to moguæe. Imamo najveæi razvojno poduzetnièki centar i inkubator malih i srednjih preduzeæa u BiH, i najbolji tehnološki park na Balkanu, u kojima je otvoreno ili saèuvano oko 1.000 radnih mjesta. Radi se o radnim mjestima u direktnoj proizvodnji, ali i u informaciono-komunikacionim tehnologijama. Danonoænim radom opæinske administracije, permanentno je omoguæavana gradnja komunalnih, poslovnih i stambenih objekata. U posljednjih deset godina izgraðeno je oko 1.250.000 m2 poslovnih i stambenih objekata, što je omoguæilo neprekidnu uposlenost preko 2.000 graðevinskih radnika i stvorilo novu vrijednost od skoro 2 milijarde KM. Intenzivna gradnja najbolja je mjera za razvoj i zapošljavanje jer, za gradnju samo jednog objekta vezan je rad do 50 malih i srednjih preduzeæa.

Danas u Tuzli imamo najniže cijene centralnog grijanja u BiH, najnižu cijenu odvoza smeæa, najnižu cijenu obdaništa i nastaviæemo sa takvom politikom cijena gdje god je to moguæe. Imamo najveæi razvojno poduzetnièki centar i inkubator malih i srednjih preduzeæa u BiH, i najbolji tehnološki park na Balkanu, u kojima je otvoreno ili saèuvano oko 1.000 radnih mjesta

Šta je sa investitorima i novim investicijama?

Tuzla je danas najveæe gradilište u BiH. Tako æe biti i u buduænosti. Radi bržeg razvoja i veæeg zapošljavanja, obezbijedili smo najniže takse i najkraæe rokove za registraciju preduzeæa, gradnju objekata i sl. I zato je Tuzla jedan od najveæih magneta za investitore i investicije. Uporedo sa svim ovim aktivnostima, vodili smo humanu socijalnu politiku, iako izvorno nismo nadležni. Vodimo brigu o svim socijalno ugroženim kategorijama, a posebno o djeci sa smetnjama u razvoju, djeci bez roditeljskog staranja i starim i iznemoglim osobama.

Kada se osvrenet iza sebe, iskreno, koliko ste Vi sami zadovoljni uèinjenim?

Ja nikad nisam zadovoljan uraðenim i vjerujem da je uvijek moguæe uraditi više.

S obzirom na to, šta su Vaši glavni aduti u ovogodišnjoj izbornoj trci koji bi trebali ponovo da pridobiju glasove tuzlanskih graðana?

Do sada uraðeno i nastavak razvoja Tuzle. Na ovim izborima, moji saradnici i ja branimo kontinutet razvoja, javnu imovinu, kako bismo nastavili zapoèeti tempo razvoja i u skoroj buduænosti ga još i ubrzali i kako bismo do kraja realizirali sve pravce zacrtane dugoroènom stragijom razvoja. Moji aduti su vidljivi golim okom. Svi treba da se sjete kako je Tuzla izgledala prije 10 godina, kako im je u njoj bilo živjeti. Zatim tu nekadašnju Tuzlu trebaju uporediti sa današnjom i da na osnovu toga zakljuèe da æemo, na osnovu toga što smo do sada uradili i što radimo trenutno, u narednom periodu uraditi sve što smo našom Strategijom razvoja, usvojenom u maju mjesecu ove godine, zacrtali. Tuzla zaista nikad nije bila ljepša i život u njoj nikad nije bio udobniji. Danas u Tuzli gostima imamo šta ponosno pokazati. Osim toga, u proteklim godinama porastao je ugled Tuzle. Moj cilj je da Tuzla, za vrijeme koje je kraæe od èetiri godine, bude najljepši i za život najudobniji grad u BiH.

O tuzlanskim slanim jezerima se mnogo govori i piše, neki ih smatraju pravim gradskim èudom, dok drugi osporavaju njihove pozitivne uèinke. Kako odgovarate na takve komentare?

Kompleks slanih jezera, obogaæen obnovljenom historijskom jezgrom, uljepšan najljepšim trgovima i prakovima u BiH, postao je naša najveæa komparativna prednost, jer radi se o jedinim slanim jezerima u Evropi. Danas su slana jezera i obnovljena historijska jezgra sa trgovima i parkovima, naša najveæa razvojna šansa. Ovaj kompleks privukao je do sada 2,5 miliona posjetilaca, ali i najveæu investiciju u BiH (UniBristol), investiciju u desetak novih hotela i investiciju u širenje i adaptaciju postojeæih hotelsko ugostiteljskih objekata. Opæinske službe obasute su zahtjevima za gradnju novih hotela. Ove godine smo poveæali kapacitet, da bismo mogli primiti što više ljudi. Slana jezera ostvarila su svrhu. Zadovoljen je i ekološki aspekt, jer umjesto moèvare imamo najljepši, najzdraviji i najèistiji kompleks u BiH. Graðanima Tuzle ljeti je život udobniji i bolji nego graðanima bilo kojeg kontinentalnog grada u regiji. Za najmanju cijenu u regiji, mogu imati najbolju moguæu uslugu. Drugi graðani dugo putuju da bi na slanim jezerima mogli uživati jedan, dva ili nekoliko dana. Tuzlacima i stanovnicima okolnih gradova ovaj objekat dostupan je svakodnevno. Javno preduzeæe koje upravlja ovim javnim objektom, posluje pozitivno i to svake godine bolje. U sezoni upošljava skoro 150 radnika. Nakon izgradnje treæeg jezera, širenjem kompleksa, biæe više gostiju, ostvarivaæe se veæa dobit i biæe više uposlenika.

Danas su slana jezera i obnovljena historijska jezgra sa trgovima i parkovima, naša najveæa razvojna šansa. Ovaj kompleks privukao je do sada 2,5 miliona posjetilaca, ali i najveæu investiciju u BiH (UniBristol), investiciju u desetak novih hotela i investiciju u širenje i adaptaciju postojeæih hotelsko ugostiteljskih objekata. Opæinske službe obasute su zahtjevima za gradnju novih hotela. Ove godine smo poveæali kapacitet, da bismo mogli primiti što više ljudi. Slana jezera ostvarila su svrhu.

Znaèi li to da æete i u buduænosti nastaviti graditi jezera po Tuzli, ako ostanete na njenom èelu?

Kada je projekat dobar, treba ga razvijati sve dok donosi korist. Ako interes gostiju iz zemlje i inostranstva i dalje bude rastao, treba nastaviti sa gradnjom novih jezera. Nakon dovršetka izgradnje treæeg jezera, nadvožnjaka, koij sa dvije kolovozne trake ali trotoarom širokim pet metara, veže trg Slobode sa kompleksom jezera, dovršetka obnove historijske jezgre grada i dovršetka još nekoliko malih hotela, kao i nakon dovršetka kompleksa Bristola, Tuzla æe definitivno biti najatraktivnija turistièka destinacija u BiH, a to je velika razvojna šansa za Tuzlu. Pozitivni uèinci su oèigledni i mi se na one koji osporavaju neosporivo, ne osvræemo.

Dakle, Tuzla kao turistièki grad je realna buduænost ili, ipak, malo pretjerana ambicija?

Na ovo pitanje sam djelimièno odgovorio. Ove godine smo u kompleksu slanih jezera imali preko 400.000 posjetilaca. Broj turista iz inostranstva, u odnosu na prethodnu godinu, poveæao za 30%. Kada se 2013. godine otvori najluksuzniji turistièki i ugostiteljski objekat u BiH, u kojem je skoro sve zasnovano na slanoj vodi, kada se dovrši gradnja nekoliko malih hotela, a zahtjeve za gradnju smo primili, Tuzla æe biti najatraktivnija turistièka destinacija u BiH. Veæ sada, niti jedan grad u BiH ali i šire, nema plažu od 7 hektara, sa slanom vodom èija je èistoæa uvijek na nivou pitke vode i sa drugim standardima koji su iznad standarda Plave zastave. Osim toga, dovršavamo pasarelu koja povezuje slana jezera sa Trgom slobode, završili smo ureðenje parka visokih standarda i iz njega æemo još jednom pasarelom vezati historijsku jezgru sa plažama slanih jezera, sve smo bolji u kngresnom turizmu i kulturnom turizmu. Naši snovi, nekada proglašavani utopijom, polako se, jedan po jedan, pretvaraju u stvarnost.

Ako se malo odmaknemo od turizma i prosperiteta koji obeæavaju slana jezera, kakva je realna ekonomska situacija u gradu, kako danas žive graðani Tuzle?

Kao što je poznato poluge za ekonomski razvoj su u rukama viših nivoa vlasti (kantoni i entiteti). Nažalost, efekti za neki napredak se nisu bitnije osjeæali, pa smo odluèili da vlastitim snagama ne èekajuæi više nivoe vlasti, pokrenemo izgradnju i razvoj grada. Donijeli smo blagovremeno strateške odluke i usvojili strateške pravce razvoja u skladu sa usvojenom strategijom razvoja Tuzle. Strategiju razvoja Tuzle do 2015. godine realizovali smo veæ 2010. i u maju ove godine usvojili smo Strategiju razvoja Tuzle do 2026. godine. I nju æemo realizovati prije vremena, onako kako smo prije roka ostvarili prethodnu. Stvarali smo uslove za neprekidnu gradnju i na osnovu toga u Tuzli, osim velikih komunalnih objekata (ceste, fabrika vode, sanitarna deponija, regulacija vodotoka, kompleks slanih jezera, parkovi, trgovi i sl.) izgradili smo ili stvorili uslove za gradnju 1.250.000 m² poslovnih ili stambenih prostora, što je novostvorena vrijednost od blizu dvije milijarde KM. Neprekidna gradnja omoguæava stalnu uposlenost oko 2000 graðevinskih radnika, tajna razvoja je u gradnji, jer je za gradnju jednog objekta vezano 50 malih i srednjih preduzeæa. Saèuvali smo dosadašnje proizvodnje, ali smo putem razvoja turizma, trgovine, novih tehnologija i stvaranjem uslova za razvoj malih i srednjih preduzeæa otvorili sasvim nove pravce razvoja.

Kada se 2013. godine otvori najluksuzniji turistièki i ugostiteljski objekat u BiH, u kojem je skoro sve zasnovano na slanoj vodi, kada se dovrši gradnja nekoliko malih hotela, a zahtjeve za gradnju smo primili, Tuzla æe biti najatraktivnija turistièka destinacija u BiH. Veæ sada, niti jedan grad u BiH ali i šire, nema plažu od 7 hektara, sa slanom vodom èija je èistoæa uvijek na nivou pitke vode i sa drugim standardima koji su iznad standarda Plave zastave.

Tvrdite da Tuzlaci žive bolje od ostatka BiH... Na osnovu èega?

Graðani žive bolje od bh. federalnog i kantonalnog prosjeka. Ljeti im je udobniji život nego drugima, a zimi imaju najjeftinije grijanje u BiH. Ako država i Federacija krenu intenzivnije u gradnju cesta, ako poduzmu energiènije razvojne mjere, stopa zaposlenosti æe porasti i život æe biti bolji i ovdje i svuda. Kao što je poznato, stepen zaposlenosti je u korelaciji sa ekonomskim razvojem, pa otud imamo da je nivo privredne razvijenosti (GDP) Tuzle, brži i veæi u odnosu na prosjek TK za 75%, a u odnosu na prosjek Federacije BiH za 37 %. Ili npr. Tuzla ima 8.422 registrovana subjekta koja privreðuju, što je skoro duplo više u odnosu na npr. Zenicu (mjereno na 1000 stanovnika). Lokalna vlast nije nadležna za otvaranje radnih mjesta, ali jeste za stvaranje ambijenta za razvoj i zapošljavanje, u èemu smo postigli odliène rezultate, za što smo od strane meðunarodne zajednice 2006 g. nagraðeni sa „BEACON STATUS“ i proglašeni kao najupješnija opæina u BIH za lokalni ekonomski razvoj.

Ako ponovo pobijedite i ostanete na èelu Tuzle, kako planirate njen dalji razvoj? Možete li navesti neke konkretne projekte na kojima æete raditi?

Razvoj je svakodnevan i permanentan. Treba saèuvati izgraðeno i fizièki, jer ima problema sa devastacijom) i pravno. Saèuvati javnu imovinu od privatizacije, nastaviti dobro zapoèete uspješne projekte i potvrðeno uspješne pravce razvoja. Dakle, saèuvati javnu imovinu, zadržati dosdašnje pravce razvoja i otvarati nove. Pošto imamo najbolji tehnološki park na Balkanu (BIT 1 i BIT 2), gradimo BIT Centar 3 i planiramo gradnju BIT Centra 4 posveæenog inteligentnim sistemima i našem krajnjem cilju: Tuzla pametan grad. Sa tim u vezi je i zadržavanje pozicije regionalnog lidera u energetskoj efikasnosti, primjena svih elemenata ove efikasnosti ali i nastojanje da se u Tuzli omoguæi ne samo instaliranje, nego i proizvodnja sunèevih kolektora, graðevinske izolacije od ovèije vune i sl. Pošto smo izgradili najveæi inkubator malih i srednjih preduzeæe, imamo cilj da ih napravimo više. Pošto smo riješili redukcije vode nakon 70 godina, moramo dovršiti posao i dostiæi i one visinske zone koje dostigli nismo i smanjiti gubitke vode u mreži. Projekat za to postoji, a tu nam je cilj uštedjeti godišnje puno novca. Samo na gradskoj kuæi, kada smo je pretvorili u štedljivu, uštedimo na grijanju 23.000 km mjeseèno. Hoæemo i druge zgrade pretvoriti u štedljive. Spomenuo sam malo prije dalji razvoj ozbiljnog turizma, dalji razvoj trgovine, petlja šiæki brod je gotova, sada je spajamo sa gradskim ulicama a plan nam je i produženje južne saobraæajnice do Slavinoviæa, pošto smo toplificirali skoro sve kolektivne objekte i time za nekoliko godina uradili više nego u prethodnih 20, nastavljamo sa ciljem toplifikacije i individualnih objekata itd.

Zajednièki život u Tuzli jeste realnost, tradicija i tajna naše sinergije u razvoju. Zajednièki život treba njegovati i mi u Tuzli znamo tajnu harmonizacije meðu razlikama. To graðani Tuzle u poslednjih stotinu godina znaju bolje od bilo koga u BiH.

Danas se u BiH svi pozivaju na multikulturalnost, a malo ko je zaista prakticira. Da li je zajednièki život u Tuzli realnost ili samo izlilaza floskula?
Zajednièki život u Tuzli jeste realnost, tradicija i tajna naše sinergije u razvoju. Zajednièki život treba njegovati i mi u Tuzli znamo tajnu harmonizacije meðu razlikama. To graðani Tuzle u poslednjih stotinu godina znaju bolje od bilo koga u BiH.

Zašto ste u centru Tuzle postavili spomenik kralju Tvrtku I, odnosno zašto baš njemu kao historijskoj liènosti BiH?

I to je u funkciji zajednièkog života i njegovanja našeg zajednièkog naslijeða. Osim toga, cijeli kompleks spomen parka u funkciji je poveæanja udobnosti Tuzle i njene privlaènosti za turiste i investitore. Ovim zahvatom, ureðena površina historijske jezgre i pješaèke zone poveæana je za oko 30.000 metara kvadratnih. I turisti i investitori ne dolaze u ružne, nego u lijepe gradove, ne dolaze u posvaðane, nego u u harmoniène sredine. Osim toga, razvijene evropske zemlje kontinuitet svoje državnosti i suverenosti dokazuju spomenicima vladara i to kraljeva, tj. suverena, iz vremena kada su još bile kraljevine. Na isti naèin na koji oni to pokazuju nama, sada mi pokazujemo njima, da smo jedna kulturna, evropska država sa višestoljetnim kontinuitetom državnosti. Osim toga, godinama smo svjedoci negiranja bh. održivosti, i upornih pokušaja ugrožavanja cjelovitosti naše jedine domovine. Zato je važno da tim destruktivnim politièkim snagama, koje više misle o nekim drugim državama i kulturama, nego o našoj bosanskoj i bosanskohercegovaèkoj, pokažemo da su slabi i maleni u odnosu na sva bh. stoljeæa, da im kažemo da je ovo Tuzla, da je ovo Bosna, da je ovo Bosna i Hercegovina, da je ovo Evropa, da je to tako bilo, jeste i tako æe ostati.
A spomenik prvom bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniæu posveæen je našim zajednièkim korijenima i višestoljetnom kontinuitetu bh. državnosti. Želja nam je i to da ovaj spomenik, uz puno uvažavanje naših postojeæih nacionalnih identiteta, utièe i na stvaranje kolektivne svijesti o našem zajednièkom bosanskom identitetu.

Roman Abdulaha Sidrana "Otkup sirove kože" nije dikvalifikovan, kako tvrdi Abdulah Sidran, nego, nije ušao u uži izbor za nagradu "Meša Selimoviæ". Posao žirija nije da diskfalifikuje romane nego da odabere pet koji æe uæi u uži izbor za Nagradu. Takoðer, žiri ni jednom rijeèju nije napisao da je Sidranov roman diskfalifikovan, što možete proèitati u Odluci i obrazloženju žirija... Bilo je dosta neugodnosti, ali nagrada Meša Selimoviæ i dalje je najuglednija i najpoželjnija nagrada na prostoru ex Jugoslavije.

Ovogodišnji izbor najboljeg romana za Nagradu Meša Selimoviæ pratile su negativne konotacije oko diskvalifikacije romana ‘Otkup sirove kože’ Abdulaha Sidrana, za koji mnogi eminentni kritièari kažu da predstavlja kapitalno djelo bh. književnosti. Smatrate li da je izbacivanje Sidrana donekle ipak bacilo sjenu na èitavu manifestaciju ½Cum Grano Salis½ i nagradu samu?

Prema Odluci žirija i njenom obrazloženju, kao i u skladu sa dosadašnjom praksom, roman Abdulaha Sidrana "Otkup sirove kože" nije dikvalifikovan, kako tvrdi Abdulah Sidran, nego, nije ušao u uži izbor za nagradu "Meša Selimoviæ". Posao žirija nije da diskfalifikuje romane nego da odabere pet koji æe uæi u uži izbor za Nagradu. Takoðer, žiri ni jednom rijeèju nije napisao da je Sidranov roman diskfalifikovan, što možete proèitati u Odluci i obrazloženju žirija koja se nalazi na web stranici Opæine Tuzla www.tuzla.ba.

Osnivaè nagrade insistira na potpunoj neovisnosti i slobodi u radu selektora i èlanova žirija. Èlanovi žirija: akademik Zdenko Lešiæ, predsjednik, akademik Predrag Matvejeviæ, Andrej Nikolaidis, Irfan Horozoviæ i Mirjana Ðurðeviæ izabrali su roman Faruka Šehiæa „Knjiga o Uni“ da kao najbolji roman objavljen u 2011. godini na govornom prostoru BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, dobije nagradu „Meša Selimoviæ“. Principijelnost i neovisnost žirija usprkos velikim Sidranovim pritiscima i pritiscima pojedinih medija samo su poveæali povjerenje u Nagradu.
A o njenom ugledu govore i imena dosadašnjih èlanova žirija i selektora: Mirko Kovaè, Muhamed Dželiloviæ, Tvrtko Kulenoviæ, Filip David, Ivan Lovrenoviæ, Svein Monnsland, Renate Lachmann, Enver Kazaz, Miljenko Jergoviæ, Branko Èegec, Marko Vešoviæ, Mile Stojiæ, Zvonko Kovaè, Tatjana Rosiæ, Alma Deniæ Grabiæ, Vladimir Arseniæ, Irfan Horozoviæ, Julijana Matanoviæ, Andrew Wachtel, Andrej Nikolaidis, Ognjen Spahiæ, Pavle Goranoviæ, Semezdin Mehmedinoviæ, Aleksandar Jerkov, Nedžad Ibrahimoviæ, Edisa Gazetiæ, Mihajlo Pantiæ, Boguslaw Zielinski, Robert Hodel, Davor Beganoviæ, Ferida Durakoviæ, Stevan Tontiæ, Maciej Falski, Angela Richter, Krešimir Bagiæ, Zdenko Lešiæ, Jagna Pogaènik,Jasmina Vrbavac, Ivana Šojat Kuèi, Emir Imamoviæ, Mirjana Ðurðeviæ...
Naravno, ukusi su razlièiti, i sam sam èitao Sidranovu knjigu i veoma mi se sviða ali do književnih susreta nisam èitao druge, to nije ni bila moja obaveza nego obaveza selektora i žirija. Ove godine u konkurenciji su, kažu, bile odliène knjige. Teško je od svih njih odabrati samo jednu. Samo jedan roman je pobijedio a pri tome drugi romani nisu diskvalifikovani ili omalovaženi, nego su nominirani, jedni su ušli u najuži izbor i, konaèno, odabran je samo jedan. Bilo je dosta neugodnosti, ali nagrada Meša Selimoviæ i dalje je najuglednija i najpoželjnija nagrada na prostoru ex Jugoslavije.

Èlan ste SDP-a BiH, partije koja je posljednjih mjeseci predmet brojnih kritika i preispitivanja. Da li su, po Vama, posljednja dešavanja u i oko SDP-a u javnosti poljuljala autoritet ove partije ili se iz nastalih dogaðaja mogu izvuæi pozitivne posljedice?

Sve je iskustvo, i ljudi i grupe se uèe dok su živi. Mislim da vlada preveliki pritisak na SDP i da bi te grubosti mogle više škoditi našim protivnicima, nego koristiti. Malo prije sam opisao biæe SDP-a. Možete li zamisliti BiH bez jedne takve partije, ja duboko vjerujem, ubjedljivo najbosanskije u BiH? Ako protivnici budu previše grubi, graðani æe to opaziti i stati na stranu ugroženih vrijednosti socijaldemokratske ideje i multikulturalnog biæa SDP-a, koje za mene predstavlja njegovu najveæu vrijednost.

SDP po svom biæu odgovara multikulturalnom biæu BiH. Npr. nezamisliv je zajednièki život u Tuzli bez vladavine SDP-a. Samo SDP u prva tri kandidata ima Iliju Jurišiæa, koji je poznati Hrvat, Nadu Mladinu, koja je poznata Srpkinja i mene, koji nisam nepoznat Bošnjak.

A unutrašnji sukobi i raskoli meðu dojuèerašnjim partijskim perjanicama... Šta za SDP znaèi odlazak Željka Komšiæa?

SDP je pogoðen Željkovim odlaskom. O Željku Komšiæu mislim sve najbolje. On je sam donio odluku o odlasku, on i ja nismo razgovarali o tome i o svemu ne znam dovoljno. Samo je jasno da je svojim odlaskom oštetio i SDP, ali i sebe. Bolje je bilo da nije otišao, niko u SDP BiH nije sretan zbog toga, nego je, naprotiv, svima veoma žao. SDP, kao ideja i sve ono što ga krasi, sve ono što sam naprijed rekao o karakteru SDP-a i njegovih kandidatskih lista, mora iæi naprijed i sigurno æe trajati kao cjelina, sa svima nama ili bez bilo koga od nas posebno.

Zašto i dalje vjerujete da su ideje koje zastupa ova partija politièke opcije u koje graðani BiH trebaju imati najviše povjerenja?

Narasle su jednonacionalne partije i trenuto je jedina velika politièka snaga, na èijim su listama ljudi svih nacionalnosti, SDP. SDP po svom biæu odgovara multikulturalnom biæu BiH. Npr. nezamisliv je zajednièki život u Tuzli bez vladavine SDP-a. Samo SDP u prva tri kandidata ima Iliju Jurišiæa, koji je poznati Hrvat, Nadu Mladinu, koja je poznata Srpkinja i mene, koji nisam nepoznat Bošnjak.Neki dan sam analizirao istaknute branioce BiH i Tuzle, a koji se nalaze na listi SDP-a za lokalne izbore. Ramiz Ramadanoviæ, Jozo Nišandžiæ, Zoran Blagojeviæ, Ekrem Šehoviæ, Nikola Slavuljica, Rafo Joziæ, Toromanoviæ Mirzet, Zdenko Benkoviæ, Ramo Husagiæ...pa nosilac liste, legendarni Ilija Jurišiæ. Èija lista boraca ima ovakvu nacionalnu strukturu, osim lista SDP-a? SDP kao i druge partije, ima svoje mane ali jedno je sigurno – od prvog do posljednjeg èlana SDP-a BiH Bosna i Hercegovina nikada i nikako ne može doæi u pitanje.

Možete li zamisliti BiH bez jedne takve partije, ja duboko vjerujem, ubjedljivo najbosanskije u BiH? Ako protivnici budu previše grubi, graðani æe to opaziti i stati na stranu ugroženih vrijednosti socijaldemokratske ideje i multikulturalnog biæa SDP-a, koje za mene predstavlja njegovu najveæu vrijednost.

22-09-2012 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Azra Radonèiæ, najbogatija samohrana majka u BiH

Kao grom iz vedra neba odjeknula je vijest da su se Fahrudin i Azra, dakle braèni par Radonèiæ, ipak sporazumno razveli i da je mali tajkun velikog srca sve 'velikodušno' predao i 'ustupio' svojoj bivšoj supruzi; Azra Radonèiæ, novopeèena vlasnica Avaza d.o.o., Avaz-roto pressa d.o.o. i GIK OKA, sada je najpoželjnija samohrana majka, piše magazin Slobodna Bosna. DEPO PORTAL prenosi dijelove ove prièe.

Azra Radonèiæ (novopeèena vlasnica Avaza d.o.o., Avaz-roto pressa d.o.o. i GIK OKA), u svega nekoliko mjeseci razvela se od svog supruga Fahrudina Radonèiæa, i vjerovatno postala najbogatija samohrana majka u BiH, a samim tim i najpoželjnija «samohrana majka». Hronološki, to je izgledalo ovako: 22. maja Azra i Fahrudin Radonèiæ sporazumno su se razveli, da bi veæ u junu Azra u Opæinskom sudu u Sarajevu podnijela tužbu protiv Fahrudina Radonèiæa radi podjele imovine. Po prijedlogu Fahrudina Radonèiæa, njegova bivša žena je postala vlasnica Avaza, zatim dionica u GIK OKO i dvoetažnog stana od 160 kvadrata u zgradi Importanea.

GORE SLOVA, DOLJE LOVA

Veæ 5. jula Azra Radonèiæ postala je vlasnica Avaza, a samo dan kasnije, prema ugovoru saèinjenom kod notara Samira Musliæa, njen bivši suprug, kao jedini vlasnik Avaz-roto pressa, svoje vlasništvo je prenio na Avaz. Prema tom ugovoru Radonèiæ je za 200 miliona KM Avaz-roto press, «ustupio» Avazu, odnosno novom vlasniku te kompanije Azri Radonèiæ. Prvih pola miliona maraka Radonèiæu je plaæeno odmah po potpisivanju pomenutog ugovora, drugih pola miliona bit æe mu plaæeno poèetkom narednog mjeseca, a ostatak od 199 miliona KM bit æe mu isplaæeno u naredne tri godine, zakljuèno sa 31. decembrom 2015., u ratama od 97, i dva puta po 66 miliona KM.

Oèigledno brakorazvodna, a zatim i pravno-imovinska vratolomija utemeljitelja, intelektualca, neimara i predsjednika Fahrudina Radonèiæa nije ništa drugo do ismijavanje pravne države. I laiku je jasno ko je pravi i stvarni gospodar Avazovog poslovnog carstva, a kao što svi znamo papir trpi sve, pa tako i Radonèiæeve nebuloze koji æe sa trona medijskog tajkuna, po vlastitom izboru, preko noæi pasti na «skromnog» predsjednika stranke; izuzme li se 200 miliona maraka koje mu Avaz, odnosno njegova nova vlasnica, a bivša supruga Azra (ne)æe isplatiti u naredne tri godine. Bez obzira koliko providne bile pravne smicalice Fahrudina Radonèiæa, «fiktivni» razvod braka i (ras)podjela imovine koje se, sebe radi, morao makar privremeno osloboditi, kao i teškog bremena vlasništva svih «pojavnih oblika» Avaza, to za sobom ipak povlaèi brojna pitanja sa moguæim teškim, a pogotovo skupim posljedicama.

No, vratimo se sporazumnom razvodu braka, dodjeli Avaza i «ustupanju» Avaz-roto pressa za 200 miliona KM bivšoj supruzi Azri Radonèiæ. U toj pravnoj operaciji glavnu ulogu odigrali su advokati Fahrudina Radonèiæa, Nedim Dobojliæ, i Azre Radonèiæ, Asim Crnaliæ. U telefonskom razgovoru advokat Crnaliæ potvrdio nam je da je u toj pravnoj stvari zastupao Azru Radonèiæ, ali nije bio spreman iznositi bilo kakve detalje. «Za razliku od vas novinara, ja stvari gledam iz drugaèijeg, pravnog ugla i to je sve što vam mogu reæi», bio je kratak odgovor advokata Crnaliæa.

FAHRUDIN, FIZIÈKO LICE

Dakle, prvo se postavlja pitanje «sporazumnog» razvoda braka, odnosno kakvu vrstu sporazuma su postigli bivši supružnici prije nego što su i zakonski okonèali svoju braènu vezu? Prema mišljenju pravnih i finansijskih eksperata koje smo kontaktirali, vrlo je moguæe da su buduæe odnose, prava i obaveze, bivši supružnici Radonèiæ regulisali posebnim ugovorom koji nije dostupan javnosti, ali jeste njihovim pravnim zastupnicima, odnosno advokatima. Drugim rijeèima, male su šanse da bi se Radonèiæ tek tako odrekao Avazovog poslovnog carstva, a da se prije toga nièim nije osigurao.

Druga garancija jeste 200 miliona KM, što je nerealno visoka cijena koju Avaz, odnosno Azra Radonèiæ treba isplatiti Fahrudinu za preuzimanje Avaz-roto pressa. I do te cijene vjerovatno se došlo «sporazumno».

Naime, upisana knjigovodstvena vrijednost Avaz-roto pressa je 818 hiljada KM, a prikazana godišnja dobit te kompanije kreæe se izmeðu èetiri i šest miliona KM. Dodaju li se ovome i vrijednosti nekretnina, u prvom redu Avazovog Twist Towera, realna vrijednost Avaz-roto pressa vjerovatno ne bi premašila ni polovinu cijene koju za tu kompaniju treba da plati Avaz, odnosno Azra Radonèiæ.
Cijelu operaciju odbacivanja «balasta» Avazovog poslovnog imperija Radonèiæ je prema mišljenju mnogih pokrenuo da bi izbjegao stupicu sukoba interesa prilikom preuzimanja obeæanog mu Ministarstva sigurnosti. Ali, ima i onih koji vjeruju da je Radonèiæ djelovao preventivno, odnosno kako se cjelokupne imovine barem formalno-pravno «kutarisao» prije usvajanja Zakona o porijeklu imovine.

Na kraju, ostalo je još nekoliko pitanja na koje niko ne može dati odgovor. Naime, pravno je još uvijek upitno ko je zapravo vlasnik Avaz-roto pressa. Èinjenica jeste da ga je Radonèiæ za 200 stotine miliona KM «ustupio» kompaniji Avaz, odnosno Azri, ali ona, prema važeæim zakonima, postat æe vlasnik te kompanije tek nakon što u potpunosti isplati gore spomenuti iznos. Ako se to kojim sluèajem i desi, što je prema mišljenju naših eksperata gotovo nemoguæe, Radonèiæ æe kao fizièko lice morati platiti porez na prihod od dvadesetak miliona KM.

22-09-2012 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice