Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Naser Oriæ za Bportal.ba: Ako me sud natjera da svjedoèim, Karadžiæa æu dotuæi istinom

U ekskluzivnoj izjavi za Bportal.ba kaže kako nikada ne bi dobrovoljno otišao u Hag i bio svjedok odbrane Karadžiæu.

Ratni komandant Armije BiH Naser Oriæ odbio je da se dobrovljno pojavi pred Haškim tribunalom kao svjedok odbrane ratnog zloèinca Radovana Karadžiæa, optuženog za genocid u Srebrenici.

Suoèen s ovim odbijanjem, Karadžiæe je od Tribunala zatražio da Oriæa obaveže na svjedoèenje, odnosno da ga primora da se pojavi u sudnici.

Komentirajuæi ovaj zahtjev, Naser Oriæ u ekskluzivnoj izjavi za Bportal.ba kaže kako nikada ne bi dobrovoljno otišao u Hag i bio svjedok odbrane Karadžiæu.

-To mi ne pada napamet. Ako me kojim sluèajem Tribunal obaveže da moram svjedoèiti, normalno je da æu ispoštovati odluku Suda. U tom sluèaju æu se pojaviti u sudinici i dotuæi Karadžiæa istinom-kazao je Oriæ u izjavi za Bportal.ba.

A isina je, dodaje, da se srebrenièki narod branio od Karadžièevih zloèinaca i pružio im otpor.

-Jasno mi je šta on pokušava: svjestan je da æe dobiti doživotnu robiju i sada pokušava da postane ikona u srpskom narodu. Pokušava zloèine koje je naredio opravdati navodnim zloèinima Bošnjaka. Istina je drugaèija i tom istinom bih ga dotukao u sudnici-navodi Oriæ.

(Bportal.ba)


13-11-2012 at 17:41 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
camac wrote:
Naser Oriæ za Bportal.ba: Ako me sud natjera da svjedoèim, Karadžiæa æu dotuæi istinom

U ekskluzivnoj izjavi za Bportal.ba kaže kako nikada ne bi dobrovoljno otišao u Hag i bio svjedok odbrane Karadžiæu.

Ratni komandant Armije BiH Naser Oriæ odbio je da se dobrovljno pojavi pred Haškim tribunalom kao svjedok odbrane ratnog zloèinca Radovana Karadžiæa, optuženog za genocid u Srebrenici.

Suoèen s ovim odbijanjem, Karadžiæe je od Tribunala zatražio da Oriæa obaveže na svjedoèenje, odnosno da ga primora da se pojavi u sudnici.

Komentirajuæi ovaj zahtjev, Naser Oriæ u ekskluzivnoj izjavi za Bportal.ba kaže kako nikada ne bi dobrovoljno otišao u Hag i bio svjedok odbrane Karadžiæu.

-To mi ne pada napamet. Ako me kojim sluèajem Tribunal obaveže da moram svjedoèiti, normalno je da æu ispoštovati odluku Suda. U tom sluèaju æu se pojaviti u sudinici i dotuæi Karadžiæa istinom-kazao je Oriæ u izjavi za Bportal.ba.

A isina je, dodaje, da se srebrenièki narod branio od Karadžièevih zloèinaca i pružio im otpor.

-Jasno mi je šta on pokušava: svjestan je da æe dobiti doživotnu robiju i sada pokušava da postane ikona u srpskom narodu. Pokušava zloèine koje je naredio opravdati navodnim zloèinima Bošnjaka. Istina je drugaèija i tom istinom bih ga dotukao u sudnici-navodi Oriæ.

(Bportal.ba)




Izvinjavam se svima na zacatavanju, ali primjecujem da Naser kaze kako ce ga dotuci istinom ako ga natjeraju da ode na sud, ali da mu ne pada na pamet da dobrovoljno ode. Vala, ja da javno izjavim da sam u stanju nekoga dotuci istinom i kompromitovati neciju "odbranu", pogotovo ako bi mogla kompromitovati odbranu jednog takvog zlikovca kao sto je Karadzic, ja bi vala otisla na taj sud.

OK, imam obicaj da povrsno citam clanke, pa ne uspijem razumjeti napisano. Ovo ja da samoj sebi suknem, prije nego dezurni forumski dusebriznici potrce da mi se nagovore.
13-11-2012 at 17:51 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

´Bosanski Ataturk´: U Izmiru otvorena izložba fotografija Alije Izetbegoviæa

“U BiH nije bio graðanski rat, nego genocid. U srcu Evrope, kada zapadni svijet govori o demokratiji i ljudskim pravima, èitav svijet nijemo šuti i posmatra ubijanje i genocid. Èetiri godine su samo posmatrali šta se dešava u Bosni”, kazao je poèasni konzul Bosne i Hercegovine u Izmiru.

Nakon Istanbula, u zgradi Umjetnosti u Izmiru otvorena je izložba fotografija prvog predsjednika Predsjedništva Bosne i Hercegovine Alije Izetbegoviæa, kao i izložba njegovih liènih stvari.

Poèasni konzul Bosne i Hercegovine u Izmiru Kemal Baysak za agenciju Anadolija je kazao da je izložba dobro posjeæana, jer turski narod je vrlo zainteresovan za lik i djelo rahmetli Izetbegoviæa. Baysak je podsjetio da je Alija Izetbegoviæ èitav život posvetio borbi za ljudska prava te da je pomogao da BiH postane èlanica Ujedinjenih naroda (UN).

“Ono što je za Tursku Mustafa Kemal Ataturk, to isto je i Izetbegoviæ za Bosnu i Hercegovinu. Izetbegoviæ je bosanski Ataturk”, kazao je Baysak.

Napomenuo je da Turska i BiH od davnina imaju bliske historijske i kulturne veze koje svakim danom postaju sve znaèajnije i važnije.

“Postoje snažne historijske i rodbinske veze izmeðu ove dvije zemlje. U Bosni mnoge porodice imaju rodbinu u Turskoj. U najtežim vremenima, Turska je bila najbliži prijatelj Bosne. Takoðer, širom Turske možete vidjeti bulevare, ulice i parkove koji nose ime Alije Izetbegoviæa, što najbolje pokazuje ljubav turskog naroda prema ovom velikom lideru”, istakao je Baysak.

Konzul je kazao da je Izetbegoviæ dva puta bio u zatvoru u bivšoj Jugoslaviji, nakon što je proglašen “državnim neprijateljem”, ali je i pored svih izazova nastavio hrabro da štiti svoj narod i svoju državu. Baysak je naglasio da je Izetbegoviæ nakon silnih pritisaka sa Zapada morao postpisati Dejtonski sporazum za koji je svojevremeno rekao da mu je to bila “najteža odluka u životu.”

Baysak je podsjetio da se u BiH desio strašan genocid koji su zapadne zemlje mirno posmatrale.

“U BiH nije bio graðanski rat, nego genocid. U srcu Evrope, kada zapadni svijet govori o demokratiji i ljudskim pravima, èitav svijet nijemo šuti i posmatra ubijanje i genocid. Èetiri godine su samo posmatrali šta se dešava u Bosni”, kazao je poèasni konzul Bosne i Hercegovine u Izmiru.

Baysak je napomenuo kako je Alija Izetbegoviæ radio za napredak i integritet èitave BiH, a ne samo za bošnjaèki narod.

“Izetbegoivæ je zastava ove velike borbe. On je kralj mudrosti. Radio je, ne samo za bošnjaèki narod, nego za èitavu Bosnu. Ova izložba je otvorena kako se ne bi zaboravio jedan veliki lider i ono što se desilo u srcu Evrope”, podvukao je Baysak.

Izložba u Izmiru æe biti otvorena do 7. decembra, a nakon toga æe biti postavljena i u drugim turskim gradovima, Bursi, Ankari i Adapazaru.

(Bportal.ba)


14-11-2012 at 15:15 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Policajac na balkanski naèin








Proèitah negdje ovih dana da Ivica Daèiæ, ministar MUP-a Srbije, veæ dva mjeseca ne prièa sa Miloradom Veljoviæem, direktorom MUP-a Srbije. Kad sam ih zadnjih put vidjela, prije možda godinu-dvije, sjedili smo u nekoj beogradskoj kafani. Daèiæ je, kao i obièno u takvim prilikama, uglavnom bio s mikrofonom u ruci pjevajuæi za svoju i duše nazoènih, dok je Veljoviæ veselo nazdravljao svom ministru. U meðuvremenu, u Srbiji su bili izbori i nova vlast (olièena u naprednjaku Aleksandru Vuèiæu) odluèila je da krene u obraèun s kriminalom i korupcijom. Daèiæ je i dalje ministar MUP-a, ali je Vuèiæ taj koji je s Veljoviæem odabrao 40-tak poštenih i profesionalnih policajaca, napravio specijalne timove i rekao im (iako možda tako i ne misli), ono što ponavlja i u javnosti: nema nedodirljivih! Policajci k’o policajci, shvatili instrukcije bukvalno, sjeli, pootvarali dosjee i krenuli redom štancati prijavu za prijavom, svaku “tešku” par miliona eura i bar 15-tak godina robije.



A kako im niko nije rekao da trebaju ponešto i “preskoèiti”, preèešljali su u rekordnom vremenu više od 20 privatizacija koje su im veæ duže vrijeme sumnjive, poslovanje nekoliko banaka, izgradnju puteva, višemilionski vrijednih objekata, milionske transakcije firmi iz Srbije s off shore kompanijama s Kipra, otkrivajuæi u tome zloupotrebe nekih bivših ministara, “tradicionalno dobre odnose” Republike Srpske sa Srbijom olièene u milionskim kreditima za koje je Milorad Dodik oštetio Agrobanku u Beogradu... i “poslovne” veze Miroslava Miškoviæa, najmoænijeg biznismena u Srbiji, s Darkom Šariæem, najmoænijim narko bossom Srbije.



Raskrinkavanje samo navedenog ozbiljno je zaprijetilo politièko-poslovno-kriminalnoj hobotnici koja je svoje pipke posljednjih godina uspjela uvuæi, ne samo u sve institucije Srbije, veæ i BiH, Crne Gore i Kosova. Jer, u sluèaju nastavka zapoèetih istraga i udruživanja rada policije u regionu, do èega bi moralo doæi po “službenoj dužnosti”, zadokumentovale bi se, i “poslovne veze” Darka Šariæa sa politièkim i policijskim vrhom u Crnoj Gori, Miroslava Miškoviæa i Vojina Lazareviæa sa Fahrudinom Radonèiæem i Miloradom Dodikom, kao i Radonèiæeve sa Naserom Keljmendijem (prvim evropskim narko bossom koji se našao na amerièkoj crnoj listi) i Milom Ðukanoviæem... I pri tome uopæe ne treba uopæe sumnjati da policajci o ovome svemu znaju puno više od onoga što su regionalni mediji objavljivali zadnjih godina.
Kraci izvod. Dani

18-11-2012 at 02:42 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Anonymous
Vlado Izraela, poèinje internetski rat




Internetska aktivistièka grupa Anonymous objavila je internetski rat Izraelu. Na internetu su objavili liène podatke 5000 izraelskih dužnosnika, piše RT.

Grupa je preko svoje stranice Anonpaste.me poslala poruku izraelskoj vladi prije nego su stavili poveznicu na stranicu sa imenima, brojevima liènih iskaznica i privatnim e-mailovima 5.000 dužnosnika.

Ovo je internetski rat


'Primijetili smo da izraelska vlada ignoriše stalna upozorenja o kršenju ljudskih prava, rušenju interneta u Izraelu i lošem odnosu prema vlastitim i stanovnicima drugih država', napisali su u poruci Anonymousi.

'Vlado Izraela, ovo jest ili æe se pretvoriti u internetski rat', zakljuèili su iz aktivistièke grupe.

Ranije su hakirali više od 700 izraelskih internetskih stranica, ukljuèujuæi i Jeruzalemsku banku, Ministarstvo obrane, Ured predsjednika i mnoge druge.

Izraelski ministar financija kazao je da su svjesni napada te da sada razmišljaju o ratu 'na drugom frontu'.



19-11-2012 at 13:23 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Prvi ambasador SAD u Zagrebu, " Oliju smo im dali zbog Srebrenice

Prvi ambasador SAD-a u Zagrebu Peter Galbraith kaže da Amerika ne bi dozvolila Hrvatima da izvedu "Oluju" da Ratko Mladiæ nije prethodno naredio Srebrenicu. Galbraith kaže da nije iznenaðen oslobaðajuæom presudom hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaèu.

"Da Ratko Mladiæ, taj brutalni koljaè, taj bezobzirni, ludi ubica, da on nije naredio Srebrenicu, mi ne bismo dozvolili pad Krajine. Ne bismo dali zeleno svjetlo Hrvatima za operaciju 'Oluja'", rekao je Galbraith u intervjuu za novi broj "Nedeljnika", prenio je Tanjug.

Na pitanje zašto je SAD podržao Hrvate u èišæenju Krajine od Srba, Galbraith je kazao da stvari moraju da se "stave u historijski kontekst".

"Nepunih mjesec dana prije Krajine dogodila se Srebrenica. Razmjere tog pokolja postale su nam jasne negdje oko 25. jula, a u isto vrijeme naši ljudi na terenu, kao i hrvatski zvaniènici, ubjeðivali su me da su Mladiæ i Martiæ krenuli na Bihaæ. Bihaæ bi, da je pao, bio mnogo gori od Srebrenice. Tako da je pred nama, preda mnom, bio težak izbor: da li æemo dozvoliti da se dogodi još jedna Srebrenica ili dozvoliti Hrvatima da napadnu Krajinu", kazao je on.

Gajbraith je takoðer rekao da bi tadašnji predsjednik Hrvatske Franjo Tuðman (koji je u meðuvremenu preminuo) sigurno bio osuðen u Haagu zbog svega što se dogodilo tokom i nakon "Oluje" i da bi on rado svjedoèio na tom suðenju.

"Pravda bi stigla i Tuðmana, da je bio živ. Ubijeðen sam da bi ga Tribunal osudio", istakao je on, naglašavajuæi da ne porièe da je tadašnji predsjednik Hrvatske znao za zloèine protiv èovjeènosti.

"Tuðman je, kada su Srbi otišli, uèinio sve da se oni ne vrate. Mnoge kuæe su spaljene, mnogi ljudi ubijeni, posebno stari i nemoæni", istakao je bivši ambasador SAD-a.

"Da se Hrvati nisu ponašali u Krajini onako kako su se ponašali, da nisu èinili zloèine, ubijali civile i palili njihove kuæe, možda bi pala i Banja Luka. Vjerovatno bi imali našu prešutnu dozvolu da nastave s vojnom akcijom", kazao je on.

Galbraith je, u intervjuu koji je objavljen na web stranici "Nedeljnika", istakao da se dobro sjeæa svega što se dogaðalo tokom i nakon "Oluje", a posebno dana kada se popeo na srpski traktor u izbjeglièkoj koloni nakon ove akcije.

"Dan ranije bio sam u Sisku, kroz koji je prolazila izbjeglièka kolona. Napala ju je masa graðana. Bacali su kamenice, psovali. Bio je tu i jedan novinar, koji je radio za Associated Press. Napisao je sve što se dogodilo.

Èitao sam taj tekst i bilo mi je jako teško. U njemu je, izmeðu ostalog, opisano kako je kamenovan automobil jedne srpske porodice. U njemu je ubijeno dijete, majka ga je privijala na grudi, mrtvog", rekao je Galbraith.

"Odmah sam otrèao do Tuðmana, rekao sam mu da bi u svakoj demokratskoj državi ministar morao da bude smijenjen. Rekao sam mu da to mora odmah da prestane. Bio je ljut, i kao da me ništa nije slušao. Onda sam mu kazao da æu okupiti novinare i krenuti u Petrinju, a da on razmišlja šta æe se desiti ako, meðu izbjeglicama, bude napadnut i amerièki ambasador", kazao je Galbraith.
Izvor Fena, preuzeto 24 sata

22-11-2012 at 01:39 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Generalna skupština UN: Historijski trenutak, Palestini priznat status države

Palestina je stekla novi meðunarodni položaj te je dosadašnji status stalne posmatraèke misije Palestine promijenila iz "entiteta" u "posmatraèku državu neèlanicu", poput Vatikana

Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) izglasala je u èetvrtak naveèer prijedlog rezolucije kojom se Palestini priznaje status posmatraèke države neèlanice UN-a što predstavlja historijski trenutak za Palestince. Od 193 èlanice UN-a "za" je glasovalo njih 138, protiv je bilo devet, a suzdržana je bila 41. èlanica.

Palestina je stekla novi meðunarodni položaj te je dosadašnji status stalne posmatraèke misije Palestine promijenila iz "entiteta" u "posmatraèku državu neèlanicu", poput Vatikana.

Hrvatska je ranije najavila da æe na glasanju u Generalnoj skupštini UN-a biti suzdržana jer "države èlanice Evropske unije nisu postigle zajednièki stav vezan uz glasanje o rezoluciji u Ujedinjenim nacijama". Tom je prilikom hrvatska diplomacija takoðer poruèila da "Republika Hrvatska u potpunosti podupire naèelo dviju država kao rješenje koje æe biti postignuto kroz pregovore, a koje æe u svojim temeljima imati pravo Izraela na život u miru i sigurnosti te pravo Palestinaca na vlastitu državu", javlja Hina.

Iz Bruxellesa su uoèi glasanja poruèili da "nije stvar EU-a kako æe pojedine države glasati".

Jedan od glasnogovornika Evropske komisije Michael Mann tom je prilikom objavio da je evropska dvadesetsedmorka usuglasila zajednièko stajalište koji potpisuje visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton.

- Sveobuhvatan ispregovarani mir, koji je od presudnog interesa za Evropsku uniju, kao i za sve strane u regiji, može i mora biti postignut na bazi dviju država, Izraela i Palestine, u dogovorenim granicama i mirnom i sigurnom suživotu. Gledajuæi unaprijed nakon današnjeg glasanja važno je za sve strane i aktere da rade na rješavanju konflikta s novim ciljem i bez odgode, proèitao je Mann zajednièko stajalište EU-a.

Na komentar novinara da je to opæeniti stav, a ne odgovor na pitanje o veèerašnjem glasanju, slegnuo je ramenima i odgovorio da na Generalnoj skupštini ne glasa Evropska unija veæ zemlje èlanice".

Prije ovog izglasavanja, palestinski teritorij kao suverenu državu bile su priznale 132 zemlje.

Nakon što je Palestini u UN-u dodijeljen status "posmatraèke države neèlanice" moæi æe se obratiti Meðunarodnom kaznenom sudu (ICC) u vezi s izraelsko-palestinskim sukobom. Naime, Meðunarodni kazneni sud (ICC) sa sjedištem u Den Haagu nadležan je goniti osobe optužene za genocid, zloèine protiv èovjeènosti i ratne zloèine od 1. jula 2002., kada je na snagu stupio osnivaèki dokument suda, Rimski statut.

Do danas je 121 država ratificirala Rimski statut, a Izrael nije meðu njima, a nisu ni tri stalne èlanice Vijeæa sigurnosti UN-a: Sjedinjene Države, Kina i Rusija.

ICC ne može goniti države veæ samo pojedince i to u sluèaju da su zloèini poèinjeni na teritoriju države potpisnice Rimskog statuta ili države koja priznaje nadležnost ICC-a, odnosno ako je poèinitelj državljanin takvih država. Postoje i iznimke, ali mali su izgledi da budu primijenjene na palestinski sluèaj. Naime, ICC-u je moguæe obratiti se na tri naèina. Istragu može otvoriti tužiteljstvo na zahtjev države potpisnice Rimskog statuta. Takoðer, tužiteljstvo može otvoriti istragu na vlastiti poticaj uz odobrenje sudaca, a treæi je naèin otvaranje istrage na zahtjev Vijeæa sigurnosti UN-a. Upravo je ova treæa moguænost jedina moguæa za istrage o državi koja nije potpisnica Rimskog statuta i bila je korištena u sluèaju Libije. Meðutim, s obzirom da su Sjedinjene Države tradicionalni saveznik Izraela i imaju pravo veta u Vijeæu sigurnosti UN-a, mali su izgledi za primjenu takve opcije u palestinskom sluèaju.

(Fena)


30-11-2012 at 09:31 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

UŽAS U KAMBODŽI: Oèevi siluju kæerke, braæa sestre

QUOTE]Srejpiè Loè se sjeæa doma koji je izgledao raskošno spolja, ali zloslutno iznutra, mraèan lavirint izolovanih odaja. Sjeæa se defilea muškaraca koji su je, jedan za drugim, dan za danom, primoravali na seks. Sjeæa se da je razmišljala o smrti. A nije imala ni 10 godina.
Srejpiè Loè je bila robinja u jednom kambodžanskom bordelu. Ukoliko ne bi pristala na seks, ili bi je batinali, muèili elektrošokovima, uskraæivali joj hranu i vodu. „Što sam drugo mogla“, pita Loèova.
Loèova, koja danas ima oko 20 godina, uspjela je da pobjegne iz tog svijeta a danas radi na spasavanju drugih djevojaka. Pomaže u njihovom izbavljivanju iz bordela i autor je radio-emisije u Pnom Penu, na kojoj bivše robinje prièaju svoje životne prièe. To su poèetnièki napori mlade žene i bivše robinje u društvu kojim dominiraju muškarci.
Nada se da æe svojom prièom pomoæi ljudima da shvate da ropstvo i dalje postoji. Kada l judi „èuju glas osobe koja je preživjela“, rekla je Loèova za „Dejli bist“ prilikom nedavne posjete Njujorku, „možda povrate nadu“. Otputovala je u Sjedinjene Države sa grupom koja ju je spasla, èlanovima Fondacije Somali Mam, koja je dobila ime po još jednoj ženi koja se spasla seksualnog ropstva u Kambodži.
Prièa Loèove možda zvuèi ekstremno, ali njen sluèaj nije usamljen. Prema procjenama Stejt departmenta, 27 miliona ljudi su žrtve ropstva širom svijeta. Proces trgovine ljudima je meðunarodni biznis vrijedan više milijardi dolara, u èiju zamku upadaju ranjivi ljudi koji su èesto otimani ili prevareni.
Oèuh ju je silovao kad je imala nekih sedam godina. Zaprijetio je da æe je ubiti ako isprièa nekome. Te godine je još jednom silovana, kada ju je stranac odvukao sa ulice. Ponovio je istu prijetnju: Ubiæu te ako kažeš nekome.I æutala je.
„Bila sam mala. Bila sam uplašena“, rekla je nježnim glasom.
„U Kambodži, mnogi oèevi siluju svoje kæerke, braæa siluju svoje sestre“.
Rangirana kao jedna od najsiromašnijih i najkorumpiranijih zemalja u svijetu, Kambodža se i dalje oporavlja od brutalnog režima Crvenih kmera, koji je 1970-ih pobio i do dva miliona ljudi. Njihova meta su bili intelektualci i gradsko stanovništvo, koji su muèeni u pokušaju da se stvori u potpunosti agrarno društvo.
Loèova je jednog dana smogla snage da kaže svojoj majci za silovanja. „Udarila me. Nije mi vjerovala. Mislim da me ne voli“, rekla je.
Loèova je pobjegla od kuæe, jer je, kako kaže, izgubila povjerenje u svoju porodicu. Prisjetila se jakih pljuskova i osjeæaja da ne zna gdje se nalazi. „Plakala sam i plakala“, rekla je. A onda ju je našla banda. „Pet muškaraca me silovalo na ulici“, isprièala je. „Željela sam da umrem“.To bi možda i bila njena sudbina da nije naišla jedna žena i ponudila pomoæ. Primila je Loèovu u svoj dom – ili je Loèova bar tako mislila. To je u stvari bio bordel. Zakljuèali su je u jednu sobu u podrumu i primorali da „svakog dana spavam sa velikim brojem muškaraca“, rekla je. „Nisam mogla da vidim svjetlost, samo mrak“.
Oèi su joj se napunile suza. Zatim je napravila pauzu, na trenutak zatvorila oèi i nastavila prièu. „Ukoliko bih rekla 'ne', makro bi me udario. Rekla sam mu: 'Molim te, ubij me'“. Zatim je dodala. „Ja sam ljudsko biæe. Nisam životinja. Kako su mogli to da mi urade?“
Godina su prošle dok jedan klijent nije došao u bordel i odveo je u svoj dom. Loèova je našla otvoren prozor i pobjegla, krijuæi se dok je nije našao jedan policajac.
„Moje tijelo je bilo u lošem stanju, užasnog mirisa“, prisjetila se. Pošto je isprièala svoju prièu, policajac je stupio u kontakt sa kolegama koji se bave trafikingom. Oni su je uputili na centar koji vodi bivša robinja Somali Mam, istièe portparolka istoimene fondacije, koja ima utoèišta širom Kambodže. Protiv Loèinih otmièara nije preuzeta nikakva akcija.
To je bilo prije èetiri godine, kada je Loèova bila u pubertetu. U centru su je nauèili da šije odjeæu a krenla je i u školu. Zatim se 2010. prikljuèila Glasovima za promjenu, ogranku fondacije koju èine bivše robinje a koje se bave izbavljivanjem drugih djevojaka iz bordela. Aktivistkinje su prodavale sapune i kondome bordelima, a kada bi ušli unutra govorili bi robinjama da uz pomoæ fondacije i policije mogu da pobjegnu. Žrtve trafikiga je èesto trebalo ubjeðivati. Mnoge su bile više godina u tom biznisu i nisu znale kako æe funkcionisati u spoljnom svijetu i kako æe da se izdržavaju.Iste godine dobila je poziv da isprièa svoju prièu na jednoj komercijalnoj radio-stanici u Pnom Penu. Emisija je privukla veliku pažnju, a slušaoci su zvali i prijavljivali sumnjive situacije i interesovali se za moguæe kazne makroima i trafikantima. Loèova je uvidjela priliku da pomogne javnosti da razumije mutni svijet ropstva. Ove godine je pokrenula svoju emisiju, u kojoj pet dana u nedjelji razgovara sa bivšim robinjama, ali i advokatima i poslanicima.
Istièe da je posao èini „veoma sreænom“. U isto vrijeme, kaže da joj je teško da se svaki dan prisjeæa života u zatoèeništvu.
Snagu, meðutim, crpi od drugih robinja koje su preživjele. Veza izmeðu tih žena je oèigledna. Prilikom posjete Njujorku sa druge dvije bivše robinje, Sinom Van i Sopeap Taj, Luèova ih je držala za ruke i èesto grlila. Ove mlade žene, u farmerkama,patikama, majicama i kosom sakupljenomu rep, šale se na raèune jedna drugih. Van se šali da Loèova ima toliko snage jer „jede puno“. A Loèova ismijava Tajovi jer prije fotografiše cvijeæe nego solitere na Menhetnu.

Traže restorane koji služe njihovu hranu – ribu i rižu – i dive se ogromnim porcijama koje pristižu. Jedva èekaju da se vrate u Kambodžu i podijele svoja iskustva sa drugim bivšim robinjama. Jedna drugu oslovljavaju sa „sestro“.
Prièa Loèove je slièna prièama mnogih izbavljenih Kambodžanki, koje su bile drogirane, zatvarane u kovèege, šibane ili èak prekrivene insektima samo da bi pristale na seks.
Premda je teško iz nezavisnih izvora potvrditi njihove prièe, Stejt department potvrðuje da je ropstvo u Kambodži sveprisutno.„Prodaja nevinih djevojaka nastavlja da bude ozbiljan problem u Kambodži“, navodi se u godišnjem izvještaju o trafikingu, u kome se istièe da znaèajan broj muškaraca iz SAD i Evrope, ali i azijskih država, putuje u Kambodžu kako bi imalo seks sa djecom.
Meðu lokalnim stanovništvom, seksualna želja je èesto podgrijana mitovima da odnos sa dje
vicom donosi sreæu ili dobro zdravlje.



Slobodna Bosdna

[Edited by Dajdza on 05-12-2012 at 03:22 GMT]
05-12-2012 at 03:21 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Hakeri, hakeri?

citat:
N estalo je više od 36 milijuna eura s raèuna klijenata 30 europskih banaka! Rijeè je o vrtoglavoj sumi, koju je s raèuna bankovnih klijenata odnijela grupa hakera.
Vijest o kraði prvi je objavio Financial Times na svojoj internet stranici, naglašavajuæi da je rijeè o prvom sluèaju kraðe koji je posebno ciljao na sigurnosne sustave koji štite klijenta tijekom korištenja internet bankarstva uz pomoæ mobilnog telefona.
Kako piše taj list, hakeri su krali koristeæi trojan - virus koji je u poèetku bio prikriven u raèunalima korisnika, a zatim se preselio na njihove smratphone ureðaje.
Na meti hakera su prije svega bili korisnici Androida i Blackberryja. Kada je trojan zarazio oba terminala, memorizirao je sve sigurnosne šifre koje su odaslane s mobitela i iskoristio ih kako bi se ukljuèio u online bankarstvo. Tako su hakeri pratili transakcije na raèunima bankovnih klijenata.
Primjerice, kada klijent želi izvesti transakciju putem interneta, prima sigurnosni broj (Tan) za odreðenu transakciju putem SMS poruke na mobitel. Taj se broj Tan ukucava na bankovnu internet stranicu kako bi se potvrdila operacija.
Kada se meðutim na internetskoj stranici banke zahtijeva od klijenta da ukuca broj mobitela, na mobitel stiže zahtjev za osvježavanje sigurnosnih sistema, a kada klijent aktivira tu proceduru u mobitel mu se »uvuèe« trojan zvan »Zeus in the mobile«... I novac mu netragom nestaje s raèuna.
Prema mišljenju struènjaka iz tvrtke Guardian Analitics, specijalizirane za sigurnost internet bankarstva, rijeè je o drugoj velikoj kraði izvedenoj tom metodom od poèetka godine.
Prevara se odnosi na 30.000 korisnika internet bankarstva u Njemaèkoj, Italiji, Španjolskoj i Nizozemskoj, piše Financial Times.
Hakeri su »najsretnijim« žrtvama ukrali po 500 eura, dok je najveæi pokradeni iznos bio 250.000 eura. (novilist.hr)

08-12-2012 at 01:59 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Farska Ostrva: Prvo ubistvo nakon 23 godine poèinio Hrvat

Posljednje ubistvo na Farskim Ostrvima, naime, dogodilo se daleke 1988. godine.

Emigrant iz Hrvatske Milan Konovrat (32) osuðen je na Farskim Ostrvima na 14 godina zatvora zbog ubistva.

Presuda Konovratu bila je prva u ovoj državici izreèena za ubistvo nakon pune 24 godine.

Posljednje ubistvo na Farskim Ostrvima, naime, dogodilo se daleke 1988. godine.

Ubistvo se dogodilo prošle godine, a Konovrat, koji je 2009. godine emigrirao iz Hrvatske ubio je Danjala Petura Hansena (42), bivšeg muža žene s kojom je imao aferu.

Ubica je tijelo bacio s litice i nikada nije pronaðeno, ali je protiv njega pronaðeno dovoljno dokaza, uz ostalo i predmeti na kojima je bila krv žrtve.

Na miroljubivim Farskim Ostrvima, gdje su najèešæa kršenja zakona vožnja u pijanom stanju ili tuèa, imaju problem gdje smjestiti ubicu.

Naime, zatvor u ovoj državi ima svega 14 æelija, a svakodnevno zbog tuèa, vožnje u alkoholiziranom stanju i drugih manjih prekršaja budu gotovo sve zauzete.

Na Farskim Ostvrvima živi svega oko 50.000 ljudi, koji uglavnom rade u ribarskoj industriji.

(Bportal.ba)

08-12-2012 at 08:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice