Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Hanka Paldum: Srbima sam pomagala u ratu, a danas svi šute

Ponedjeljak, 21/01/2013 13:59
TwitterSocButtons v1.4

Zateèena sam. Ne mogu da vjerujem da se ovakve gnusne optužbe iznose na moj raèun.

Legendarna bosanskohercegovaèka pjevaèica Hanka Paldum šokirana je brutalnošæu medijske kampanje koja je pokrenuta ovih dana protiv nje u Srbiji nakon informacija da je, navodno, 1993. godine muèila logoraša Gorana Goluba iz zatvora ''Silos'' u Hadžiæima dok je kopao rovove na Igmanu.

Posebnu najvericu izazvala je informacija da je Paldum logorašu, navodno, naredila da legne na zemlju, a potom mu ''zgnjeèila polni organ'', uz gomilu psovki. Mediji u Srbiji špekuliraju da bi Paldum mogla da bude osuðena na do 10 godina zatvora.

Golubov advokat Dušan Tomiæ izjavio je srbijanskim medijima da æe uskoro podnijeti kriviènu prijavu protiv Paldum pred Opæinskom sudom u Sarajevu.

''Zateèena sam. Ne mogu da vjerujem da se ovakve gnusne optužbe iznose na moj raèun. Ovo je dio kampanje koja je voðena protiv svih koji su tokom agresija na Bosnu i Hercegovinu ostali u Sarajevu. Slièno su izmišljali na raèun, sjeæate se, Nedžada Salkoviæa, pa rahmetli Mirze Delibašiæa, Safeta Isoviæa, pokojnog Davorina Popoviæa...Sve koji su ovdje ostali, napadali su. Stavljali su im neljudske i nemoralne etikete. Ne znam stvarno, nije mi jasno šta se dešava'', kazala je Paldum za AA.

Vezani tekst: Risto Ðogo 'oživio' u Srbiji: Optužuju Hanku Paldum da je u ratu muèila Srbe


Ona vjeruje da je sve to dio šire kampanje koja se veæ duže vremena vodi protiv BiH i Bošnjaka.

''Taj èovjek je vjerovatno izmanipuliran. Ne znam ko ga je našao, ali vjerovatno neke stvari žele da odrade protiv mene koristeæi tog èovjeka. Ovo nije samo protiv mene...Nažalost niko od ljudi u Sarajevu, pa i od mojih kolega, nije ustao i rekao: ''Neæemo to dozvoliti, mi znamo šta je istina jer smo bili ovdje u ratu i skupa preživljavali''. Zna se dobro ko je Hanka Pladum. Ja sam Srbima u Sarajevu pomagala tokom agresije. Nažalost danas svi šute'', rekla je Paldum.

(Bportal.ba/AA/ Foto: A. Berbiæ)


21-01-2013 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Odsluzio svoje

citat:
U saopæenju se navodi da je Galijaševiæ "u zadnjih šest mjeseci svojim postupanjem nastojao da blokira rad i djelovanje, kao i pojedina istraživanja Ekspertskog tima", te da Direktoratu nije preostalo ništa drugo nego da donese odluku o njegovom, kako kažu, izbacivanju iz èlanstva.
"Ujedno upozoravamo da se DŽevad Galijaševiæ u daljem javnom djelovanju ne smije predstavljati kao èlan Ekspertskog tima, a bude li to èinio, Direktorat æe protiv njega pokrenuti zakonom predviðene pravne radnje", navodi se u saopæenju, koje su potpisali Domagoj Margetiæ i Darko Trifunoviæ, èlanovi Direktorata Ekspertskog tima.
U saopæenju se dodaje da je odluka donesena na sastanku Direktorata, održanom u Beogradu, 18. januara.
Smijenjeni „ekspert“, DŽevad Galijaševiæ, uzvratio je istom mjerom rekavši kako je Domagoju Margetiæu i Darku Trifunoviæu u decembru istekao petogodišnji ugovor o èlanstvu u Ekspertskom timu jugoistoène Evrope za borbu protiv terorizma, organizovanog kriminala i korupcije, a nije im obnovljen, jer za pet godina nisu napisali nijednu analizu, procjenu, izvještaj.
- Pripadam grupi od 69 struènjaka sa jugoistoka Evrope koji su 1. januara potpisali i produžili te ugovore, za razliku od Margetiæa i Trifunoviæa. Osim toga, nikakav Direktorat Ekspertskog tima ne postoji, a oni su, pošto nisu radili, zamijenjeni drugim ljudima - izjavio je  Galijaševiæ.
Galijaševiæ je dodao, da su i Margetiæ i Trifunoviæ instrumenti obavještajnog podzemlja, kriminalnih grupa i politièkih centara moæi u regionu.
- Oni ruše stabilnost BiH i nude prevaziðeni dijalog, ono što su nam federalni mediji nudili prije sedam godina. To rade po zadatku da odvrate pažnju od velikih problema u Hrvatskoj i Srbiji - kaže Galijaševiæ.
On dodaje da Margetiæ i Trifunoviæ nisu jedini koji su plaæeni da destabiliziraju RS, a time i BiH. To rade, kaže, neprimjerenom upotrebom ružnog politièkog dijaloga, ometajuæi borbu protiv terorizma.
22-01-2013 at 01:27 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Pregovori: Pada li SDP-ova vlada u Tuzlanskom kantonu?

Ponovo se zakuhalo u Tuzlanskom kantonu, a epilog bi mogao biti promjena vlasti.

Naime, nakon što je SDP-ov koalicioni partner SBB BiH ostao bez dva zastupnika u Skupštini Tuzlanskog kantona, Saliha Šaboviæa i Alije Azabagiæa, otvorila se moguænost za novu politièku kombinatoriku.

Šaboviæ i Azabagiæ æe ubuduæe biti nezavisni zastupnici, a dobro upuæeni sagovornici Bportala tvrde da i SDP ima sve više problema da 'disciplinira' zastupnika Zorana Jovanoviæa.

No, i bez da bilo ko mijenja politièke dresove, 'matematika' za smjenu aktuelne Vlade TK postoji.

Za veæinu je Skupštini potrebno je 18 zastupnika. SDA ima 10, Stranka za BiH 3 i sa dvojicom nezavisnih broj se penje na 15 'ruku'. Gdje pronaæi još tri? Narodna stranka Radom za boljitak nije više na federalnom nivou u koaliciji sa SDP-om, što otvara moguænost za razgovore, baš kao i sa BPS-om koji je tek nedavno ušao u koaliciju sa SDP-om u TK. Takva koalicija bi imala 19 zastupnika, a nije iskljuèena moguænost da joj pristupi i zastupnik HDZ BiH Mijo Krešiæ, koji bez obzira na odnose Èoviæ-Lagumdžija, nije u prevelikoj 'ljubavi' sa lokalnim SDP-om.

Neformalni razgovori, kako je potvrðeno Bportalu iz više politièkih tabora, uveliko traju, a razgovara svako sa svakim.

Posebno nervozu pokazuje premijer TK i predsjednik Kantonalnog odbora SDP-a BiH Sead Èauševiæ. Prije nekoliko dana u izjavi za jednu televiziju Èauševiæ je tvrdio da je 'koalicija èvrsta' i optužio novinare da 'izmišljaju problem'. Pri tome je, vjerovatno, mislio da novinare medija koji nisu pod njegovom i SDP-ovom kontrolom, a koji su se sasvim logièno postavili pitanje šta æe biti s vladajuæom koalicijom nakon što je ostala bez dva zastupnika.

No, dok daje 'boljševièke' izjave o tome kako je sve u redu, Èauševiæ uveliko vodi politièke pregovore, svjestan da bi vrlo lako mogao ostati bez vlasti.

Tako je veæ prireðena 'kafa' sa šefom Kluba Stranke za BiH Besimom Imamoviæem, kako bi privolio trojicu zastupnika ove stranke da uðu u vlast.

S druge strane, razgovore uz 'kafu' vodi i SDA, koja je vrlo raspoložena da pokrene inicijativu za smjenu Vlade TK.

Ipak, kako stvari trenutno stoje, ništa se neæe dogoditi tako brzo, pogotovo ne u narednih nekoliko dana, odnosno ne do sjednice Skupštine TK zakazanu za kraj januara.

(E. H. / Bportal.ba)

23-01-2013 at 07:30 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

PROTEKTORAT

Ambasador Moon na blogu: Okupili smo struènjake koji æe pomoæi reformu Federacije BiH

Prijašnja nastojanja da se reforma provede fokusirala su se na podsticanje politièara i lidera u vlasti da sami postignu kompromis. Nažalost, ta nastojanja su doživjela neuspjeh. Zato smo mi otpoèeli razgovore o reformi Federacije na drugaèiji naèin

Ambasador Sjedinjenih Amerièkih Država u Bosni i Hercegovini Partick Moon, u komentaru objavljenom na blogu "usembassysarajevo.blogspot.com" pod nazivom "Federalna reforma: Zadovoljavanje potreba i zaštita prava svih graðana", podsjeæa da je prije više od godinu dana poèeo govoriti o potrebi za reformom Federacije kako bi ona postala funkcionalnija, efikasnija i manje birokratska.

- Apelovao sam na pojedince i lidere u civilnom društvu, akademskoj zajednici, medijima, politièkim strankama, institucijama vlasti i meðunarodnoj zajednici da poènu govoriti o moguæim naèinima reforme Federacije.

Od tada sam imao brojne, opširne razgovore s graðanima koji predstavljaju sve narode u Federaciji. Neke stvari koje sam èuo od njih bile su pozitivne a neke negativne. Ali u zemlji u kojoj se kompromis teško postiže (ukoliko se to uopšte desi), bio sam prijatno iznenaðen da postoji skoro jednoglasna podrška ideji reforme. Graðani Federacije vjeruju da se Federacija može i treba promijeniti nabolje - naveo je Moon.

Naglasio je da je uvijek naglašavao da lokalne vlasti, pravni struènjaci, lideri civilnog društva i graðani trebaju biti ti koji æe preuzeti odgovornost za voðenje i provoðenje reformi.

- Neki kažu da jedino pristup “odozgo nadolje” iz meðunarodne zajednice može dovesti do promjene te ideju o reformi koju bi vodili graðani èak nazivaju naivnom.

A ja mislim da je istina upravo suprotna. Prijašnja nastojanja da se reforma provede fokusirala su se na podsticanje politièara i lidera u vlasti da sami postignu kompromis. Nažalost, ta nastojanja su doživjela neuspjeh. Zato smo mi otpoèeli razgovore o reformi Federacije na drugaèiji naèin: primjenom principa “odozdo nagore”, da bismo podstakli inkluzivnu diskusiju i proces.

I graðani reaguju na to. Neki šalju opsežne planove dok drugi jednostavno nude podršku.

Politièari sve više uviðaju da ova reforma, jednostavno, ne može biti još jedna stavka na agendi koju æe ostaviti za narednu godinu. Jasno je da je graðanima stalo da poboljšaju Federaciju i da žele da budu dijelom procesa unapreðenja funkcionisanja vlasti u Federaciji - naveo je amerièki ambasador.

- Do sada je naš cilj bio rad na poticanju promišljene diskusije o potrebi za reformama i o tome kakve bi te potencijalne reforme mogle biti. A sada je vrijeme da ovu diskusiju podignemo na novi nivo. Kao što sam govorio posljednjih nekoliko mjeseci, mi radimo s ostalim èlanovima meðunarodne zajednice na organiziranju radne konferencije na kojoj bi se okupili relevantni struènjaci iz civilnog društva u cilju identificiranja predloženih promjena ustavne strukture Federacije i razgovora o njima.

Moja ambasada je okupila grupu poznatih i uvaženih pravnika i struènjaka kako bi pomogla da ovaj proces napreduje i da se artikuliraju konkretne opcije za reformu. Ova æe grupa pregledati sve do sada pristigle prijedloge i preporuke i pažljivo razmotriti sve opcije za poboljšanje funkcionalnosti, efikasnosti i isplativosti Federacije.

Ona æe djelovati neovisno te æe organizovati sastanke i razgovore s razlièitim pojedincima i grupama, ukljuèujuæi odgovarajuæe zvaniènike u vlasti èiji je cilj takoðer poboljšanje stanja u Federaciji - komentira ambasador Moon i dodaje da je ekspertnu grupu zamolio da se fokusira na prijedloge koji bi mogli dobiti široku podršku svih graðana te da ne uzimaju u razmatranje reforme koje bi dalje dijelile BiH.

On se nada da æe ekspertna grupa prezentirati njene nalaze kao osnovu za diskusiju na konferenciji i da æe raditi sa zainteresiranim graðanima i organizacijama civilnog društva u cilju poboljšanja ovih prijedloga, s krajnjim ciljem izrade promišljenih i politièki pragmatiènih prijedloga za ustavne reforme koji æe ovoga ljeta biti prezentirani liderima u vlasti i politièkim liderima.

- Moji motivi za insistiranje na reformi federalnog ustava su jednostavni. Federacija je isuviše komplicirana, isuviše skupa i ne služi najboljim interesima graðana. Ovo je diskusija o funkcionalnosti Federacije i efikasnosti Vlade FBiH a ne samo diskusija o kartama ili teritorijalnom prestruktuiranju. Ovu diskusiju ne bi trebalo zloupotrijebiti za poticanje strahova ili zabrinutosti za nacionalne interese.

Ovdje se ne bi trebalo govoriti o “amerièkom planu” jer, kao što sam rekao nebrojeno puta do sada, ne postoji nikakav amerièki prijedlog.

Ono što mi želimo jeste podržati graðane Bosne i Hercegovine u izražavanju njihovih mišljenja o potrebnim reformama te angažirati struènjake i pripadnike civilnog društva u Federaciji da stvore sopstvenu viziju bolje, funkcionalnije Federacije.

Naš cilj je zajednièki - Federacija koja na bolji naèin zadovoljava potrebe svih graðana i štiti njihova prava - naveo je ambasador Moon.


24-01-2013 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tuzlanski kanton: Prosvjetnim radnicima 400 KM regresa, isplata u dva dijela

Srijeda, 23/01/2013 15:41
TwitterSocButtons v1.4Prvi dio u iznosu od 200,00 KM isplatiæe se najkasnije do 31.08.2013. godine, a preostali dio naknade isplatiæe se najkasnije do 30.06.2014. godine





24-01-2013 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim


OSMANAGIÆ ZA HRVATSKI PORTAL: Svi koji su ismijavali piramide nek sad gledaju History Channel


http://doznajemo.com/2013/01/23/semir-osmanagic-za-hrvatski-portal-svi-koji-su-ismijavali-piramide-u-visokom-neka-sad-gledaju-gledaju-history-channel/

Hrvatski portal Dnevno.hr objavio je razgovor s dr. Semirom Osmanagiæem, otkrivaèem, voditeljem projekta i fondacije vezane uz Bosanske piramide u Visokom, povodom prikazivanja ovog arheološkog nalazišta na popularnom History Channelu. Prenosimo ovaj zanimljivi intervju…

Bosanska dolina piramida napokon je probila medijsku blokadu, te se nakon pretencioznog i lošeg opisa na National Geographicu pojavila i u ‘Ancient aliens’ serijalu na History Channelu, u epizodi ‘Tajne piramida’. Što to toèno znaèi za projekt?

‘History Channel’ ima svjetsku popularnost i gledaju ga milijuni ljudi u više od stotinu zemalja. Osnovne poruke te emisije su bile da su ‘Bosanske piramide najveæe na svijetu’, da su ‘piramide graðene na svim kontinentima’ te da ‘postoje otpori otkrivanju bosanskih i kineskih piramida’. Na ovaj naèin dolazi do preokreta u globalnom tretmanu bosanskih piramida. Popušta medijska blokada, ruše se dogmatski stavovi da su piramide graðene kao faraonske grobnice. Sada se otvara prostor da se dozna istina o svrsi najstarijih, superiornih piramida od Kine, Egipta i Mauricijusa, preko Bosne, Perua, Bolivije do Mezoamerike i Kahokja piramida u SAD.

Što se sve dogodilo od poèetka istraživanja do danas? Pola desetljeæa istraživanja dovela su do sasvim novog arheološkog fenomena u regiji i šire… Kakav je politièki odnos prema projektu u Visokom?

Dio kulturnog establišmenta u BiH, ali i u cijelom svijetu juriša na nas, piše peticije, pokušava sve da diskreditira naša znanstvena istraživanja, vrši medijski bojkot. Èinjenica da su prve europske piramide otkrivene u BiH, da su najveæe na svijetu, da imaju najprecizniju orijentaciju stranica na svijetu, da imaju najkvalitetniji beton ikada proizveden, da su najstarije na svijetu, da imaju najveæu mrežu prapovijesnih podzemnih tunela, da imaju najveæe keramièke skulpture od osam tona pronaðene u tim tunelima… Sve to traži mijenjanje svih knjiga povijesti, doktorske disertacije padaju u vodu, profesorska zvanja takoðer, od Sarajeva do Bostona. Svima njima je bilo lakše pokušati zaustaviti jednu malu Fondaciju umjesto tih radikalnih promjena. Ali, nisu uspjeli.

Osim neprikosnovenog povijesnog znaèaja, ovdje je u pitanju i onaj turistièki. Kolika je procjena broja posjetitelja iz svih dijelova svijeta i kakva je strategija osmišljena za buduænost? Kako napreduju pripreme za volontersku akciju ‘MRAV 2013′?

Istraživanje bosanskih piramida je postala najaktivnija arheološka lokacija na svijetu. Samo tokom 2012. smo imali više od 500 volontera i struènjaka u Visokom iz 52 zemlje svijeta sa šest kontinenata. Radili smo na svim piramidama (Sunce, Mjesec, Zmaj, Zemlja i Ljubav) i otkrili novih 250 metara prahistorijskih podzemnih tunela. Privukli smo, gotovo bez ikakve podrške države, nekoliko desetina tisuæa turista. Jedan od glavnih ciljeva nam je iz tunela uæi u piramidu Sunca. Ove godine smo verificirali i minimalnu starost Bosanske piramide Sunca: 24.800 +/- 200 godina. Ovo je dugoroèni interdisciplinarni znanstveni projekt koji æe zauvijek promijeniti lice domaæe znanosti, ali i turizma i ekonomije. Otvoreni smo za svakoga i za to je najbolja ilustracija naš poziv svima da nam se pridruže u novoj sezoni od lipnja u ulozi volontera.

Skeptika je i dalje veliki broj. Sve popularnija je i moguænost da je brdo Visoèica zapravo prekriveno piramidom, a ne piramida brdom. Bitno je istaknuti i sve manju brojku onih koji tvrde da je fenomen posve prirodni. Koja znanstvena istraživanja idu u prilog ‘najveæoj piramidi na svijetu’?

Akademske institucije (sveuèilišta, akademije znanosti, znanstveni instituti) nameæu jedan pogled na svijet kroz obrazovni sistem i dalje prema medijima. Naravno, iza te slike svijeta stoje elite èija su vaninstitucionalna gnijezda u Velikoj Britaniji i SAD. Kompletan sustav je zasnovan na strahu i tu promjene nisu dobrodošle. Sreæom, niz nezavisnih istraživaèa, primjenjujuæi znanstvene metode, dokazuje da je naša daleka prošlost drugaèija od one koju nam nameæu. Najviši stupanj ‘znanstvenog suglasja’ su meðunarodne znanstvene konferencije na kojima brojni struènjaci iz razlièitih znanstvenih disciplina izlažu rezultate svojih mjerenja, analiza uzoraka, radiokarbonskih datiranja. Do sada smo održali tri takve znanstvene konferencije koje su verificirale postojanje bosanskih piramida i prapovijesnog podzemnog labirinta koji ih povezuje. Takozvani ‘skeptici’ koji iz svojih udobnih fotelja dovikuju kako ‘tamo nema ništa’ i da je ‘sve prirodno’ nemaju nikakvu težinu. Naime, u znanosti su ‘mišljenja’ irelevantna. Jedino su važna mjerenja koja uvjerljivo govore o postojanju umjetnih piramidalnih graðevina, obloženih betonskim blokovima s unutrašnjim prolazima i prostorijama te izmjerenim energetskim fenomenima. I, ne samo to. Naše ruske kolege geofizièari dr. Oleg Khavroshkin i dr. Vladislav Tsyplakov su utvrdili da je èitava piramida graðena od ‘nekompaktnog materijala’, dakle nije rijeè o prirodnom brdu nastalom milijunskim procesom taloženja, veæ je rijeè o graðevini od dna do vrha.

Dežurni kritièari navode da bi ovo bila prva piramida prekrivena naseljem u povijesti i da je tako što ‘teško moguæe’. Koji su primjeri ranije pronaðenih piramida prekrivenih prirodnom graðom i kakvo je Vaše mišljenje o kineskim piramidama i kompleksu Yonaguni u Japanu?

Na vrhu najveæe meksièke piramide Cholula u državi Puebla, potpuno prekrivene nanosima zemlje, španjolski su konkvistadori podigli crkvu ne sluteæi da je ispod ogromna piramidalna graðevina. Slièna stvar je i u Bosni. Na vrhu najveæe piramide na svijetu potpuno prekrivene zemljom srednjovjekovni su bosanski vladari podigli malu utvrdu poznatu kao grad ‘Visoki’ neznajuæi da se nalaze ne vrhu kolosalne umjetne graðevine. Moja posjeta kineskim piramidama me je uvjerila da se od 250 piramida u središnjoj kineskoj provinciji Shaanxi, od kojih su sve prekrivene zemljom i rastinjem, njih dvadesetak istièe svojim dimenzijama i superiornim materijalom (blokovima granita i pješèara). Kineska vlada ne dozvoljava iskopavanje tih piramida jer je njihova starost viša od 12.500 godina i to bi u potpunosti promijenilo kinesku povijest. Slièno je i sa megalitnim gradovima otkrivenim u posljednjih petnaestak godina na dnu Pacifika u trokutu Japana, Tajvana i Kine. Njihova starost je viša od 12.500 godina i japanski struènjaci su zdušno povikali da su te strukture zapravo prirodne, nastale radom vodenih struja.

Pitanja koja zahtijevaju odgovor su – Tko su graditelji piramida, kada su iste izgraðene i koja im je svrha? Za koliko godina se nadate da æemo uspjeti rasvijetliti ove enigme?

Mi ovim projektom u BiH odgovaramo na pitanje koja je svrha originalnih piramida. Najmoæniji energetski oblik u prirodi je oblik piramide. Kada napravite piramidalnu graðevinu, orijentirate je prema stranama svijeta ona postaje snažan pojaèivaè, amplifikator prirodnih izvora energije. Prirodne željezne ploèe emitiraju elektromagnetnu energiju, magma u središtu planeta generira magnetnu energiju, izmeðu dva vodena toka se stvara elektrièna struja, kretanje vode proizvodi negativne ione… Piramida usisava i pojaèava sve ove prirodne energetske izvore, ali i druge koje mi ne možemo mjeriti svojim znanstvenim instrumentima, na primjer – orgonsku energiju. Drevni graditelji piramida su vrlo pažljivo locirali piramide iznad potentnih energetskih toèaka na planetu. Stoga su piramide vrlo složeni energetski mehanizmi. Nakon desetine tisuæa godina, brojnih tektonskih poremeæaja, zemljotresa, poplava, kolapsa dijelova piramida, skidanja piramidiona i sl. jasno je da više ne rade kao nekad.

Napisali ste veæi broj knjiga o fenomenu piramida. Postoji li moguænost da piramidalne strukture u Visokom nisu jedinstvene u regiji? Što kažete na tvrdnje o brdu Rtanj u Srbiji i Motovunu kao gradu položenom na piramidi?

Originalne piramide su graðene u prethodnom ciklusu razvoja èovjeèanstva. Ono što je bilo presudno je energetski rezultat koji se proizvodi tim objektima. Èini se da za akumuliranje energije nije neophodno da imamo kompletan umjetni objekt. Stoga i oblikovanje prirodnih uzvišenja postaje realnom moguænošæu kojom su se bavili drevni graditelji. Rtanj je pravilan trostrani piramidalni završetak jedne planine èija geometrija, orijentacija, raspored i energetske karakteristike traže istraživanje i odgovor na pitanje da li je inteligentna ruka imala udjela u njegovom nastanku. Za Motovun bi bilo relativno jednostavno odgovoriti nakon manjih arheoloških, geodetskih i geofizièkih radova i mjerenja.

U Hrvatskoj je trenutno aktualna ‘hajka’ znanstvenika na emisiju ‘Na rubu znanosti’ koju, unatoè velikim ekonomsko-korupcijskim problemima u državi, smatraju najveæim problemom i ‘dezinformiranjem javnosti’. Ukoliko zanemarimo da preko 90% osoba u potpisu nema niti jedan znanstveni rad iza sebe te se teško mogu nazvati ‘znanstvenikom’, zanimljivo je da u mnoštvu nabrojanih ‘dezinformacija iz emisije’ nema Bosanske doline piramida. Možete li prokomentirati cijeli sluèaj?

Ako nekome smeta najpopularnija i najotvorenija znanstvena emisija od Slovenije do Makedonije, neka napravi svoju na iste teme. Onaj koji hoæe zabraniti i nameæe jednoumlje, dovoljno govori o sebi i svome mentalnom sklopu. Interesantno je da nema bosanskih piramida u njihovim proklamacijama. Zbilja, kako su tako nešto mogli propustiti?

Kakva je buduænost projekta, planirate li raditi neke veæe zahvate u ovoj ili sljedeæoj godini i kada bi, po Vašoj procjeni, piramida trebala biti ‘oèišæena’ ili barem jasno uoèljiva s jednim ili više bridova? Pišete li kakvu novu knjigu?

Ovaj projekt u najsiromašnijoj državi Europe s 50% nezaposlenih i zatvorenim državnim muzejom, neæe dijeliti njihovu sudbinu. Ovo je najatraktivniji arheološki, a možda i znanstveni projekt na svijetu. Nas pokreæe entuzijazam i ljubav prema istraživanju stoga ne brinemo o buduænosti projekta. Piramida æe se èistiti tempom koji nam omoguæava da arheološki dobro provjerimo sve kulturne slojeve. Ali, brzi tempo æemo bilježiti u Podzemnom labirintu. Veæ smo oèistili gotovo 1.000 metara i nezaustavljivo napredujemo ka Bosanskoj piramidi Sunca. Svake godine izdajem dopunjeno izdanje knjige o otkriæu bosanskih piramida. U Americi mi izlazi knjiga o misterioznoj kulturi ‘Anasaza’ i novo izdanje knjige o Majama.

Imate li kakvu poruku za èitatelje Dnevno.hr, ukoliko bi isti voljeli vidjeti dolinu piramida?

Svi æe biti dobrodošli. Sve lokacije se mogu posjetiti od proljeæa, a pogotovo je ljeti veselo i dinamièno s volonterima, medijima, turistima, ljekovitim svojstvima boravka u tunelima i na piramidama. Naša web stranica www.piramidasunca.ba dnevno objavljuje vijesti o struènim analizama i impresijama posjetilaca. Samo pozitivne vijesti, jer je vrijeme da iz Bosne u svijet ide drugaèija slika, ne ona negativna. Uostalom, jednu od piramida smo nazvali Piramida Ljubavi. Rijeèi su moæne, a najmoænija od svih je ljubav.

24-01-2013 at 09:40 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

`PUKLA TIKVA` IZMEÐU EMIRA KUSTURICE I VLASTI U VIŠEGRADU: Režiser strahuje da mu ne otmu Andriægrad


“U Višegradu se vodi borba izmeðu civilizacije i anticivilizacije. Ovo drugo zastupa opštinska vlast, funkcioneri SDS, èija su najveæa kulturna djela džip `micubiši` na plin i pjevaèica Stoja. Danima vode medijsku hajku protiv mene. Plašim se da žele da mi otmu Andriægrad”, rekao je Kusturica za “Blic”.

On je naveo da je lokalnoj vlasti sporno, navodno, poslovanje Andriægrada. “Nakon što im dostavimo finansijske izvještaje, potpuno taène i lako provjerljive, oni ih usvoje, ali onda u novinama pokreæu prièu o poravnanju raèuna. Kada naši emisari pitaju o kakvom poravnjanju se radi, oni nemušto sliježu ramenima”, pojasnio je Kusturica.

On je naveo da se to dva puta dogodilo i da je shvatio da hoæe da ga otjeraju iz Andriægrada “i da oni ujašu na bijelom konju”. “Interes im je novac”, istakao je režiser.

Kusturica je naveo da Andriægrad, iako u fazi gradnje, prihoduje i postaje samoodrživ, kao i da je sa èelnicima opštine pokušavao da izgladi nesporazum, ali da nije vrijedilo, prenosi Srna.

“Njihov argument je Andriægrad u Višegradu, a ne Višegrad u Andriægradu. Nisam protiv, ali strahujem. Ista ta garnitura vladala je od 1995. do 2008. Za to vrijeme nisu se sjetili da osvijetle stari višegradski most, jedino lijepo u varoši”, rekao je Kusturica.

On je naveo da su u to vrijeme lokalne vlasti dozvolile da u Drinu otièe termalna voda iz Višegradske banje. “Andriæev spomenik nije vraæen ni poslije 19 godina. Pozvao sam ih kada sam dovodio Moniku Beluèi. Nisu došli! Njih ljepota i kultura ne zanimaju”, dodao je Kusturica.

On je rekao da u objektima Andriægrada platu prima 51 radnik, da je na neimarskim radovima angažovano 150, a u sezoni 250 do 300 radnika, prenosi Srna.

Prema Kusturièinim rijeèima, Višegrad je stoodstotni vlasnik nove opštinske zgrade u Andriægradu, ali u nju se vlast neæe useliti. Jedini su vlasnici i pozorišta. Slovenski institut vlasništvo je Vlade Republike Srpske.

“Na preostalim objektima opština i država imaju po 24,5 a ja 51 odsto. Oni se s tim ne mire, ali neæe me pokolebati, nastavljamo sa ulaganjima. Andriægrad æe biti završen, postaæe kulturološka i slovenska tvrðava, jaèa i od mene, i od njih, i od (predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika) i trajaæe vijekovima”, istakao je Kusturica.

26-01-2013 at 14:02 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:
Izružio ministre: Dodik naredio da se naðu pare za Kusturicu!

Izgradnja Kamengrada u Višegradu poèinje na Vidovdan, 28. juna, najavio je režiser Emir Kusturica nakon što je s ministrom prosvjete RS potpisao ugovor o osnivanju zajednièkog preduzeæa. Radovi æe koštati oko 30 miliona maraka i raèun æe platiti poreski obveznici, odnosno finansirat æe se iz budžeta RS, piše "San".

Kamengrad æe se prostirati na 14.000 kvadratnih metara i imat æe 50 kamenih kuæa, crkvu, pozorište, prodavnice, pijacu i mini pristanište za èamce. Kusturica je veæ godinama vlasnik Drvengrada na Mokroj Gori u Srbiji, a podigao ga je zahvaljujuæi vlastima te države pa æe po istom principu izgraditi i Kamengrad. Zbog cijelog ovog projekta kojeg je Kusturica još ranije dogovorio sa Dodikom, došlo je do protesta u Vladi RS jer nekoliko ministara nisu pristajali da se finansira iz budžeta koji je sve prazniji. Kusturica je za to saznao i odmah obavijestio Dodika, a predsjednik RS je pozvao ministre, izružio ih i naredio da im ne pada na pamet da se bune. Ministru Kasipoviæu je naredio da odmah sve operativno završi, pa je prije nekoliko dana u Banjaluku pozvan Kusturica i ugovor je potpisan, tvrdi "San".





Naslovna » Vijesti » BOSNA I HERCEGOVINA » Kusturica: Žele da me otjerajuKusturica: Žele da me otjeraju

http://www.trtbosanski.com/bs/news/detail/bosna-i-hercegovina/101/kusturica-zele-da-me-otjeraju/14798
26-01-2013 at 19:01 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



TODAY IN JEWISH HISTORY: January 27, 1945. The Soviet Army liberates the Auschwitz-Birkenau concentration camp in Poland. In 2005 the UN General Assembly designated January 27 as International Holocaust Remembrance Day.

27-01-2013 at 16:22 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Novo u Živinicama: Online podnošenje zahtjeva, SMS-om ili e-mailom saznajte da li je riješen

Opæina Živinice je uvela sistem za obavještavanje korisnika usluga opæine o statusu predmeta/zahtjeva putem SMS poruka i/ili e-maila, kao i online podnošenje zahtjeva za izdavanje uvjerenja.

Na osnovu broja mobitela ili email adrese koju korisnik ostavi prilikom podnošenja zahtjeva za pokretanje upravnog postupka (otvaranje predmeta), prilikom promjene statusa predmeta (riješen, odbijen, uvažen, odbaèen, itd..) sistem automatski šalje SMS odnosno email obavijest podnosiocu sa statusom tog predmeta i imenom referenta koji vodi postupak.

Osim dobijanja automatske poruke o rješavanju zahtjeva, možete u bilo koje vrijeme da dobijete informaciju o trenutnom statusu predmeta/zahtjeva slanjem poruke sa brojem svog predmeta putem SMS-a na telefona broj 062 341 225 ili na emaila adresu [email protected] e-mail adresa je zaštiæena od spam robota, nije vidljiva ako ste iskljuèili JavaScript gdje æete u naslovu (Subject) e-mail poruke upisati svoj broj predmeta.

Informacije o statusu svog predmeta možete zatražiti i putem Web stranice opæine: http://opcinazivinice.org/predmet upisivanjem svoje email adrese i broja predmeta.

Online podnošenje zahtjeva za izdavanje uvjerenja možete zatražiti putem Web stranice opæine: http://opcinazivinice.org, u rubrici „e-Uprava“ pod nazivom „Podnošenje zahtjeva“, gdje je neophodno upisati tražene podatke i izabrati traženo uvjerenje sa ponuðene liste, a zatim kliknuti na polje „Pošalji“. Nakon toga na Vašu email adresu æe biti poslana potvrda o prijemu zahtjeva. Kada uvjerenje bude izraðeno dobiæete obavijest na email ili putem SMS-a ukoliko ste za kontakt telefon ostavili broj Vašeg mobitela. Obavezan je lièni dolazak prilikom preuzimanja uvjerenja, uz plaæanje takse (ukoliko je potrebno).

UPUTSTVO ZA KORIŠTENJE SERVISA

Koji je moj broj predmeta?

Broj predmeta je jedinstvena oznaka vašeg predmeta/zahtjeva koji ste predali na prijemnom šalteru Opæine. Primjer broja predmeta: 08/3-41-3833/07 (bez razmaka).

Kako da pošaljem SMS da bih dobio informaciju?

Sve što trebate da uradite je da pošaljete SMS na broj 062 341 225 u kojem æe biti upisan samo broj predmeta. Primjer teksta SMS poruke: 08/3-41-3833/07 (bez razmaka).

Kako da pošaljem e-mail da bih dobio informaciju?

Potrebno je da pošaljete email na adresu [email protected] e-mail adresa je zaštiæena od spam robota, nije vidljiva ako ste iskljuèili JavaScript koristeæi vaš e-mail program (Outlook Express ili drugi) tako da u naslovu (Subject) e-mail poruke upišete samo broj predmeta. Tekst poruke ostavite prazan.

Koliko košta slanje SMS poruke na broj telefona Opæine?

Slanje SMS poruke košta koliko i svaka druga poruka koju šaljete prema BH Telecom pretplatnicima.

Kompletna usluga obavještavanja putem SMS-a ili email-a je besplatna.

(Bportal.ba)


28-01-2013 at 13:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 68
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice