Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Dobar onaj jebivjetar s rajfom na glav
Autor teksta, Sinan Aliæ

Ne znam šta je, ali u zadnje vrijeme u snu mi se pojavljuje svakojaga bagra od koje mi se na javi gadi. Sanjam tako neki dan k’o ja se našao u nekom restoranu. Vidim za jednim stolom sjedi Milorad Dodik, a društvo mu pravi njegova plavojka Željka Cvijanoviæ. U neko doba prilazi im novinar Siniša Mihailoviæ. Èujem da razgovaraju, a ja ukljuèim diktafon.

Siniša: O, Predsjednièe, kako ste?

Mile: Evo me, Siniša, dobro je. Tek sad stig’o da doruèkujem. Pridruži nam se.

Siniša: Nije to dobro, predsjednièe, valja paziti na zdravlje

Mile: Ne daju mi mira. Èim ustanem iz kreveta nešto moram demantovati, objašnjavati...

Siniša: Jeste li vidjeli kako ispravljamo nepravdu za generala Ðukiæa. U Federaciji se digla i kuka i motika. Vrište na sav glas.

Mile: Fala ti, bože, da ste i vi jednom došli tobe. Vidiš, Siniša, da je Srpska u pitanju. I meni podmeæu nekakav kriminal, a ciljaju Srpsku.

Željka: Jesi li vidio, Siniša, i one naše izrode. Otišli u Beograd da kleveæu šefa. Sramota neviðena.

Siniša: Sramota, sramota... Valja nam skontati kako æemo ih odrati.

Mile: Oderite ih bez milosti. Sve odreda. Reci mi gdje, bogati, naðoste onu budaletinu?

Siniša: Koju budaletinu?

Mile: Ma onog jebivjetra s rajfom na glavi. Dobar je bio. Izgleda zajeban neki tip.

Siniša: A, Jugoslava Petrušiæa. Preporuèili nam iz Beograda. Jest, predsjednièe, otkaèen, ali drobi li drobi. I izgleda uvjerljivo. Samo pokazuje fotose, skice... I ja mislim, predsjedniæe, da Ðukiæ stvarno džaba robija.

Mile: Pusti Ðukiæa, u pitanju je Srpska. Došlo je vrijeme da sranja koja su neki naši pravili revidiramo. Ne treba se bojati i kazati – to je laž. Bošnjaci podmeæu. Uživaju u ulozi žrtve. Kakve su prve reakcije na emisije?

Siniša: U Federaciji žestoke. Naši legli na prièu. Bojim se kako æe reagovati RAK.

Mile: j*** te RAK, Siniša. Samo nastavite. Dok vi doðete na red mi æemo tamo imati svog direktora, znaš da sad mi dolazimo na red za tu funkciju.

Siniša: Znam, ali može se otegnuti.

Mile: Pa šta ako se otegne.

Siniša: Odvaliæe nam neku kaznu sto posto.

Mile: Pa šta ti je, bolan. Eto ti prilike da ponovo zakukaš na sav glas kako je i RAK selektivan, kažnjava samo srpske medije. Jebi ga, ako nešto i odvale imate valjda para da platite. Bitno je da se postigne cilj, pa šta košta da košta. Srpska nema cijene.

Siniša: Slažem se, predsjednièe, a kada je rijeè o parama to je Davidoviæeva briga.

Mile: Ne boj se, Siniša, ofarban je on od glave do pete. Zna èeta šta treba uraditi. Na kraju, ako baš zagusti tu sam, ne bježim. Sve za Srpsku!

Siniša: Uspjeli smo u posljednjih desetak dana napraviti tri prièe o Kapiji. Sve se svodi na negiranje odgovornosti Ðukiæa. Sada, vidjeli ste, guramo treæu varijantu – teroristièki èin, podmetnuti eksploziv. Bošnjaci podmetnuli.

Mile: I ja sam to govorio kad je general osuðen. Èak sam rekao da su leševi dovezeni iz mrtvaènice u Živinicama. Ko ih jebe, nek se bave sami sobom. Za Srpsku sam sve spreman uèiniti. I lagati ako treba.

Siniša: Èudi me da niko nije navratio do nas na televiziju da pogleda dokumentaciju koju smo dobili od Petrušiæa.

Mile: Srpska posla, burazeru. A ðe, bolan, naðoste onoliko papirologije?

Siniša: Mi to zbog kamera, predsjednièe, da izgleda uvjerljivije. Samo se polovina odnosi na dokumente i analize ostalo je èist papir.

Mile: Nemojte se na tome zaustavljati. Gurajte i dalje. Danas jedan ekspert, sutra drugi. Vidiš da vas Æurguz dobro prati. Probudi, Siniša, i ostale, Ðukiæa, na primjer. A kad završite sa Kapijom nastavite sa Markalama i tako redom. Srpska je u pitanju.

Siniša: Guraæemo, predsjednièe, ali ja se ipak bojim RAK-a



Mile: Ti opet o RAK-u. j*** te on. Pusti ih nek’ rade svoj pos’o ti radi svoj. Vidiš šta je sve radim zbog Srpske i vidiš šta mi sve poturaju. Možete li naæi nekog Bošnjaka koji æe posumnjati u sudsku verziju Kapije.

Siniša: Nama se na televiziju javio jedan doktor iz Tuzle i kaže da im je nareðeno da tog dana produže rad na klinici. Sve je bilo namješteno. Znali su da æe biti eksplozija.

Mile: Eto vidiš to je dobro. Uklapa se u bošnjaèku sumanutost da su spremni žrtvovati svoje ljude i to podvaliti nama. Ja o tome stalno trubim nekim strancima, ali neæe da èuju.

Siniša: Jeste dobro je, ali neæe èovjek pred kamere.

Mile: Znaš da lova vrti gdje burgija neæe. Ponudite nešto. Znaš i sam koliko sam para dao onom Karganoviæu i on sada sve dovodi u sumnju što je u vezi sa Srebrenicom.

Siniša: Znam, bio je kod mene u emisiji, ponudili bi i mi, ali teško je sa lovom. Sve mora biti transparentno.

Mile: Vidjeæu to ja sa Davidoviæem, da naðemo nekog našeg od povjerenja i koji ima love pa da sve to ide preko njega. A mogli ste ukljuèiti i onog našeg eksperta Dževada Galijaševiæa. On æe doæi u emisiju badava.

Siniša: Probaæemo, a šta ono bi sa BN televizijom i Vladom Trišiæem.

Mile: Ništa, moj Siniša, mislio Vlado da se može sa mnom zajebavat. Poslao sam ga u tri p**** materine. Slomiæu mu kosti. Vidjet æe šuga jedna ko je Dodik. Nisam ja u pitanju, u pitanju je Srpska. Za nju sam spreman sve uèiniti. Sve, moj Siniša. Moram iæi, èekaju me neki pederi iz Njemaèke. Hajde zdravo!

Siniša: Doviðenja predsjedniæe. I èuvajte se pedera.

08-02-2013 at 04:00 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Turisti ostali šokirani u jahorinskom hotelu "Bistrica"
Pjevale se èetnièke pjesme i velièao pokolj u Srebrenici


Redakciji "Dnevnog avaza" obratio se naš stalni èitalac (ime i prezime poznati redakciji) kazavši kako je proteklog vikenda sa prijateljima boravio na skijanju na Jahorini. U utorak uveèer, nakon veèere u hotelu „Bistrica“ doživio je, kako kaže, neugodnosti koje nije oèekivao.



- Bio sam u društvu s poznanicima iz Banje Luke. Nakon veèere odsjeli smo malo uz ugodan razgovor kada je orkestar poèeo svirati. U jednom trenutku vokalni solista je poèeo pjevati èetnièke i nacionalistièke pjesme. Mislili smo da æe to biti jedna ili dvije pjesme po neèijoj narudžbi, ali oèito je to bio cjeloveèernji repertoar. Pjevalo se o Radovanu Karadžiæu, pokolju u Srebrenici, napadu na Goražde i Sarajevo...Atmosfera je postala muèna. I prijateljima iz Banje Luke je bilo neprijatno. Nisam znao kako da se ponašam, da napustim objekat ili da ostanem. Šokiran sam. Turizam oèito ne stanuje u „Bistrici“. Tamo su izgleda ljudi koji su zalutali u vremenu i prostoru - kaže naš sagovornik. 


<br /><br /><br /><br />

08-02-2013 at 14:30 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



Prijedlog ministra Lagumdžije Radonèiæ zamjenik guvernera u EBRD-u?

Ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija predložio je ministra sigurnosti Fahrudina Radonèiæa na mjesto zamjenika guvrenera ispred naše zemlje u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD).

Poziciju guvernera ispred BiH pri EBRD-u obnaša Lagumdžija, dok je njegov zamjenik do 22. novembra bio tadašnji ministar odbrane Muhamed Ibrahimoviæ iz SDA. Obzirom da je rekonstrukcijom Vijeæa ministara 22. novembra prošle godine BiH dobila tri nova državna ministra, Lagumdžija je na mjesto smijenjenog Ibrahimoviæa predložio Radonèiæa.
 


<br /><br /><br /><br />

09-02-2013 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Grèka æe svojim novcem izgraditi džamiju u Atini


Zamjenik ministra vanjskih poslova Grèke Konstanstinos Ciaras izjavio je kako æe ta zemlja iz svojih budžetskih sredstava u Atini izgraditi džamiju.

Kako je izjavio Ciaras, džamija æe biti izgraðena s ciljem "pružanja vjerskih sloboda graðanima te zemlje".

Ponude za izgradnju džamije pristizale su iz brojnih muslimanskih zemalja, pa, izmeðu ostalog, i Turske.

Meðutim, Vlada Grèke odbila je te ponude te æe bogomolju za svoje graðane izgraditi iz budžetskih sredstava.

Ciaris je istakao kako su ispunjeni svi pravni i tehnièki preduvjeti za izgradnju džamije u Atini.

"Mi želimo našim graðanima, kao i turistima, osigurati mjesto za molitvu. Odluka o izgradnji džamije izglasana je u Parlamentu Grèke glasovima veæine poslanika. U saradnji sa gradskim službenicima iz Atine, osigurali smo sve tehnièke i pravne preduvjete za izgradnju bogomolje", kazao je Ciaris.

Džamija æe biti smještena u atinskom naselju Elaiona, na mjestu stare vojne pomorske baze. Zgrada æe biti obnovljena i prilagoðena za potreba vjernika. Njen kapacitet iznosit æe 350 mjesta, a zbog "uklapanja u okolinu" neæe biti munare.

Ciaris je dodao da æe objektom upravljati pet osoba koje æe imenovati država, a od toga samo dvojica æe biti muslimani.

Džamija æe biti u državnom vlasništvu, a imama æe postavljati direktno Ministarstvo obrazovanja Grèke.

(Agencija Anadolija)

09-02-2013 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Svaki drugi graðanin Srbije posjeduje oružje


Suprotno pacifistièkim porukama i kampanjama organizacija diljem svijeta, graðani brojnih zemalja, pa onih na Balkanu, i dalje posjeduju velike kolièine oružja.

Opsežnim istraživanjem došlo se do saznanja da je Srbija jedna od najnaoružanijih zemalja u svijetu, odmah poslije Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD).

Naime, prema posljednjim statistièkim podacima Instituta za meðunarodne i razvojne studije iz Ženeve (IIDS), od zemalja Zapadnog Balkana Srbija je prva prema broju vatrenog oružja u privatnom vlasništvu po glavi stanovnika.

Naime, u Srbiji je na 100 stanovnika registrirano približno 58 komada vatrenog oružja, što znaèi da više od pola stanovnika te zemlje posjeduje vantreno oružje. Taènije, svaki drugi graðanin Srbije posjeduje vatreno oružje. Srbija je druga na svjetskom nivou, odmah poslije Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD).

Na primjer, zvanièni podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije za 2011. godinu ukazuju da je više od pola miliona graðana registriralo èak 1.189.522 komada oružja. Od toga je 1.144.863 u privatnom vlasništvu, a 44.659 pištolja i pušaka vodi se na 3.304 firme i agencije za osiguranje. Brojka ilegalnog naoružanja, kako se pretpostavlja, veæa je najmanje tri do èetiri puta.

Generalni sekretar Centra za sigurnosne studije BiH Denis Hadžoviæ je za agenciju Anadolija kazao da Srbiji postoji izražena kultura posjedovanja vatrenog oružja.

"U Srbiji je, malo više nego u BiH i Hrvatskoj, prisutna kultura èuvanja naoružanja kod stanovnika. Tradicionalno Srbija i Crna Gora imaju tu kulturu posjedovanja oružja koja se temelji na vjerovanju da je dobro imati lièno naoružanje u kuæama. Ono se koristi za slavlja. Nažalost, to oružje se upotrebljavalo u sukobima na Balkanu u prošlosti, kao i u obraèunu s kriminalaca”, istakao je Hadžoviæ.

Poslije Srbije, slijedi Makedonija. Tamo je, prema studiji IIDS-a, na 100 stanovnika zabilježeno oko 24 komada vatrenog oružja, što znaèi da svaki èetvrti graðanin Makedonije posjeduje vatreno oružje.

Odmah poslije Makedonije je Crna Gora, gdje na 100 stanovnika otpada približno 23 komada vatrenog oružja u privatnom vlasništvu. Crnogorce slijede Hrvati gdje je na 100 stanovnika zabilježeno nešto više od 21 komad vantrenog oružja.

Na samom zaèelju i prema broju vatrenog oružja po glavi stanovnika su Bosna i Hercegovina i Albanija. No, sumnja se kako u tim državama postoje i ogromne kolièine naoružanja koje nisu registrirane.

Naime, prema istraživanju IIDS-a iz Ženeve, u BiH je na 100 stanovnika zabilježeno malo više od 17 komada vatrenog oružja. To znaèi da svaki šesti stanovnik ove zemlje posjeduje oružje u svome vlasništvu.

Hadžoviæ istièe da je posjedovanje vatrenog oružja, prije svega, najveæa prijetnja po unutrašnju sigurnost i stabilnost same zemlje.

"Kolièina naoružanja predstavlja prijetnju po unutrašnju sigurnost svake zemlje, pa i u BiH, gdje smo svakodnevno svjedoci upotrebe nelegalnog vatrenog oružja i bombi, što znaèajno utjeèe na sigurnost i percepciju sigurnosti u zemlji", smatra Hadžoviæ.

Istraživanje UNDP-a i UNICEF-a iz 2009. i 2010. godine pokazalo je da je došlo do rastuæeg trenda posjedovanja oružja u BiH, što je dovelo i do rasta broja ubistava za 46 posto, samoubistava za 32 posto, te oružanih pljaèki za 28 posto.

Prema ovom istraživanju, najmanje naoružana nacija u jugoistoènoj Evropi je Albanija, gdje na 100 stanovnika otpada oko devet komada vatrenog oružja. Prema tome, u toj zemlji, svaki jedanaesti stanovnik posjeduje vatreno oružje.

Imajuæi u vidu èinjenicu da u prosjeku u Evropi na sto stanovnika doðe 11 cijevi, jasno je da su skoro sve zemlje Balkana iznad evropskoj prosjeka.

Meðutim, Hadžoviæ smatra da posjedovanje vatrenog oružja ne može imati velike posljedice na podizanje meðudržavnih tenzija i moguæih konflikata.

“Kolièina oružja nema neke reperkusije na odnose izmeðu zemalja Balkana. Svjesni smo da se ratovi više ne vode liènim naoružanjem koje je u posjedu graðana. Sva istraživanja govore da meðudržavni sukobi na Balkanu više nisu moguæi. Istraživanja koja smo mi provodili govore da su najveæi razlozi posjedovanja oružja kod graðana nepovjerenje i lièna sigurnost i zaštita porodice i imovine”, tvrdi Hadžoviæ.

-Grèka, Slovenija i Turska-

Od zemalja iz šireg regiona, najviše oružja u privatnom vlasništvu nalazi se u Grèkoj gdje je na 100 stanovnika zabilježeno oko 23 komada vatrenog oružja, a slijede Slovenija sa 14, Turska 13, Slovaèka osam i Bugarska sa šest komada vatrenog oružja na 100 stanovnika.

-Amerikanci imaju najviše oružja-

Posmatrano na svjetskom nivou, najnaoružanija nacija su SAD, gdje je na 100 stanovnika registrirano èak 89 komada vatrenog oružja.

Poslije SAD-a slijedi Srbija sa 58, Jemen 55, Švicarska 45, Kipar 36, Saudijska Arabija 35, Irak 34 i Finska sa 32 komada vatrenog oružja na 100 stanovnika. Takoðer, od 20 najviše naoružanih nacija u svijetu, njih 10, su evropske, što znaèi da je Evropa najnaoružaniji kontinent, posmatrano po glavi stanovnika u svijetu.

(Agencija Anadolija)

09-02-2013 at 15:11 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Saznati istinu o bosnjackoj djeci odvedenoj u Srbiju

citat:
Udruženje "Žena - žrtva rata" i Udruženje "Višegrad 92" apelira na institucije u BiH da pomognu "da bi se doznala istina o nestaloj bosanskoj djeci koja se nalaze u Srbiji.

U saopæenju za javnost dva udruženja traže da se u tu potragu ukljuèi Tužilaštvo BiH, Ministarstvo pravde BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH, jer  „ je ovdje rijeè o bh. graðanima nad kojima se veæ 20 godina provodi tortura diskriminacije i delegitimizacije“.

- Kao što nismo odustali od traženja naših nestalih koji su muèki ubijeni, tako neæemo odustati ni od potrage za bošnjaèkom djecom koja su nasilu odvedena u Srbiju gdje im je promijenjen identitet i oduzeto pravo na istinu o sebi, svojim roditeljima i svom porijeklu - istièu predsjednice udruženja "Žena-žrtva rata" Bakira Haseèiæ i "Višegrad 92" Hedija Kasapoviæ.

Iz tih udruženja navode da su, „nakon što su im roditelji pobijeni, bošnjaèka djeca iz mahom pograniènih mjesta, prisilno odvoðena u Srbiju i tamo pokrštavana, odvoðena u sirotišta, a kasnije udomljavana u hraniteljske porodice“.

- Taèan broj djece nije poznat, ali postoje tragovi koje æe ova udruženja slijediti i nadalje istraživati da bismo došli do najdetaljnije slike o tim straviènim posljedicama rata - navode iz tih udruženja.

Udruženja "Žena-žrtva rata" i Udruženje "Višegrad 92" u saopæenju istièu da su se „od prvog dana ukljuèili u istragu i prikupili dovoljno dokaza o pokrštavanju bošnjaèke djece i promjeni njihovog identiteta“.

- Kompletan predmet proslijeðen je 2011. godine Tužilaštvu BiH. Meðutim, nikakvo oèitovanje dosad od njih nismo dobili.

Zahvaljujemo Helsinškom komitetu Srbije i direktorici Sonji Biserko koja se svrsishodno ukljuèila u taj postupak. Aktivisti Helsinškog komiteta uspjeli su doæi do odreðenih korisnih saznanja o tom delikatnom problemu.

Biserko ukazuje da su institucije u Srbiji  zatvorene u pogledu pomoæi onima koji tragaju za sudbinom nestale ratne siroèadi i da æe ovo biti kompliciran, ali ne i nemoguæ istraživaèki proces - navode iz Udruženje "Žena - žrtva rata" i Udruženje "Višegrad 92".




Izvor. Avaz
11-02-2013 at 16:37 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Iseljavanje i doseljavanje u Hrvatsku

citat:

Prema podacima DZS-a, u prošloj godini u Hrvatsku su se iz inozemstva doselile 8.534 osobe, a 12.699 osoba odselilo se u inozemstvo. Od ukupnog broja doseljenih u Hrvatsku 43 posto osoba doselilo se iz BiH, a najviše odseljenih osoba otišlo je u BiH (31,7 posto), Srbiju (26 posto), dok je ostatak otišao u prekomorske zemlje i Europsku uniju.

U ukupnom broju odseljenih vodi najrazvijeniji dio Hrvatske - Grad Zagreb, slijede ga Primorsko-goranska i Splitsko-dalmatinska, te Sisaèko-moslavaèka i Vukovarsko-srijemska županija, a najmanje se ljudi iseljava iz Lièko-senjske, Krapinsko-zagorske i Meðimurske županije.

Prema podacima Instituta za migracije i narodnosti, od 1991. do 2005. Hrvatsku je napustilo 147.252 graðana u dobi od 30 do 45 godina. Na 'zapad' odlaze mladi, visokoobrazovani, nezaposleni i razoèarani.

Gdje sve ima Hrvata i njihovih potomaka

Prema procjenama, danas oko 300.000 Hrvata i njihove djece živi u Njemaèkoj, u Švicarskoj ih je 80.000, Švedskoj i ostalim skandinavskim državama 45.000, a u Austriji 120.000. Smatra se da u Italiji živi 60.000 Hrvata, pa èak i na Islandu živi desetak hrvatskih obitelji, dok u Sloveniji živi više od 60.000 Hrvata.

Znaèajan broj hrvatskih iseljenika (oko 120 tisuæa Hrvata i njihovih potomaka) živi u Èileu, u Argentini oko 350 tisuæa te u Australiji i Novom Zelandu otprilike 300 tisuæa, a neke procjene govore kako u SAD-u danas ima gotovo tri milijuna Hrvata i njihovih potomaka, èak i u èetvrtom koljenu.

12-02-2013 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Suðenje za zloèine u Bratuncu: U školskoj sali su ljude ubijali drškom krampe, neke su klali


Kazao je da su i njega i njegovog sina tukli u školi u Bratuncu, ali da su još više udarani na Palama, gdje su odvezeni iz Bratunca.

Na suðenju krvniku Savi Babiæu, optuženom za zloèine poèinjene u Bratuncu, svjedok optužbe isprièao je da je izvršen napad na podruèju sela Hranèa i kako je s drugim muškarcima bio zatvoren u školu, gdje je bio svjedok svirepim ubistvima i maltretiranjima ispod svage granice humanosti.

Svjedok Vahid Salkiæ iz sela Cerovac, mjesna zajednica Hranèa kazao je da je u maju 1992. godine izvršen napad na to podruèje i da je mnogo muškaraca ubijeno.

Prema njegovom iskazu, oni koji su se krili u šumi treæi dan su pozvani da se predaju kako bi bili odvezeni u Kladanj, ili æe, kako im je reèeno, biti ubijeni.

- Kad su nas skupili, bilo nas je 50- 60, svi iz Hranèe. Odvezli nas pred školu. Kod vrata pred salu stavili su Redžu Arifoviæa i Redžu Sulejmanoviæa i pobili ih. Drugo jutro se devet ljudi ugušilo u æošku zbog nedostatka zraka. Tu noæ su zapucali i razbili su prozore u sali, pa samo dobili zraka - kazao je Salkiæ.

On je opisao kako su ljudi premlaæivani na smrt drvenim palicama, a neki poklani.

- U sali su ubijani drškom od krampe, poneki se zakolje. U hangar su bacali mrtve. Vidio sam kad zakolje, krv se vidi... Tjerali su nas da pjevamo pjesmu ''Od Topole''. Vodu i hranu nismo imali.

Kazao je da su i njega i njegovog sina tukli u školi u Bratuncu, ali da su još više udarani na Palama, gdje su odvezeni iz Bratunca.

Tužilaštvo tereti Babiæa da je u maju 1992. godine, kao komandir Vojne policije pri Vojsci Republike Srpske (VRS) u Bratuncu, naredio, poèinio i propustio da sprijeèi zatvaranje nesrpskih civila u školu “Vuk Karadžiæ” u Bratuncu.

Oko 400 zatvorenih civila, kako stoji u optužnici, je ubijeno

Svakodnevno su bili premlaæivani i muèeni, ubijeni ili su umrli zbog uvjeta u školi.

Svjedok je naveo da optuženog Savu Babiæa poznaje od prije rata kao naèelnika Sekretarijata unutrašnjih poslova (SUP).

Nastavak suðenja zakazan je za 18. februar, saopæio je BIRN- Justice Report.


12-02-2013 at 08:10 | Ukljuèi u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
ništa

Registriran(a): 01-02-2013
Lokacija: Gornja Maoèa
Odgovori: 312
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim




Zvanièni podaci pokazuju da u Srbiji ima 15% naoružanaj u odnosu na stanovništvo.A podaci o ilegalnom oružju za sad još ne postoji,da bi se moglo o tom raspravljati.

[Edited by bracko on 12-02-2013 at 08:36 GMT]

12-02-2013 at 08:34 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Na novim dokumentima vaša slika æe biti u boji, cijena liène karte 18KM, vozaèke 60KM

Agencija za identifikacione dokumente evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) sutra æe u produkciju pustiti novu aplikaciju za biometrijske liène karte koja æe se testirati u realnim uslovima dok je sistem u produkciji, što podrazumijeva završnu fazu testiranja sistema, prenosi Fena.

Uvoðenje biometrijskih liènih karata predstavlja jednu od faza poboljšanja i unapreðenja sigurnosti sistema liènih dokumenata, što je obaveza koju je BiH preuzela prilikom pregovora za bezvizni režim sa Evropskom unijom.

Završna faza æe trajati do poèetka izdavanja biometrijskih liènih karata 1. marta, ali se prekidi u radu sistema oèekuju samo u prvoj sedmici.

IDDEEA æe na raspolaganje staviti sve tehnièke i ljudske kapacitete kako bi se testiranje što manje osjetilo na lokacijama organa za izdavanje liènih dokumenata (MUP- ova), a eventualni prekidi u radu što prije sanirali.

Nove liène karte æe, za razliku od postojeæih, biti kvalitetnije izrade, imaæe bolju zaštitu i imaæe sliku u boji. Cijena nove liène karte BiH biti viša za 80 odsto od postojeæe, odnosno 18 konvertibilnih maraka.

Nove vozaèke dozvole u Bosni i Hercegovini takoðer æe se izdavati od 1. marta 2013 godine, a cijena æe im biti 60 KM.

12-02-2013 at 13:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 54
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice