Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Upozorenje rektora i Sindikata:

Vlada TK æe svojim odlukama u aprilu blokirati rad Univerziteta u Tuzli


Budžet Univerziteta smanjen u odnosu na prethodnu godinu za 2.081.681,00 KM, dok su izdvajanja iz budžetskih sredstava smanjena za 856.388,00 KM

Univerzitet u Tuzli i Sindikat visokog obrazovanja TK izražavaju svoje nezadovoljstvo postupkom Vlade TK, kojim je Budžet TK upuæen u skupštinsku proceduru bez moguænosti javne rasprave o njemu.

Na ovaj naèin Vlada TK onemoguæava socijalno-partnerski dijalog, koji predstavlja standard u svim demokratskim zemljama, od kojeg se naroèito u vremenima krize ne smije odustati. Zanemarivanje akademske zajednice pri donošenju najvažnijeg finansijskog akta smatramo nedopustivim, navedeno je u saopæenju kojeg su potpisali predsjednik Sindikata Boris Krešiæ i rektor Univerzitet Enver Haliloviæ.

-Povodom Prijedloga Budžeta TK za 2013. godinu Univerzitet u Tuzli i Sindikat visokog obrazovanja TK izražavaju svoje negodovanje s obzirom da je budžet Univerziteta smanjen u odnosu na prethodnu godinu za 2.081.681,00 KM, dok su izdvajanja iz budžetskih sredstava smanjena za 856.388,00 KM, a istovremeno od Univerziteta se traži da iz vlastitih prihoda izdvoji dodatni 1.000.000,00 KM za finansiranje plata kao i potpuno finansiranje izdataka za materijal i usluge, dodaje se.

-Smatramo da je Budžet Univerziteta u Tuzli, koji je predviðen Prijedlogom Vlade TK za 2013. godinu, nedovoljan za normalno odvijanje nastavno-nauènog procesa i dovest æe u aprilu mjesecu do blokade rada Univerziteta, upozorava se u saopæenju.

Tekuæi transferi neprofitnim organizacijama i pojedincima su svedeni na nulu, te Univerzitet, istièe se, neæe biti u moguænosti ni minimalno finansirati aktivnosti Unije studenata i Univerzitetskog sportskog društva.

-Krajnje je vrijeme da Vlada TK i Opæina Tuzla poènu ulagati u razvoj Univerziteta u Tuzli i prestane sa trendom smanjivanja budžetskih sredstava za Univerzitet.

Progresivno obespravljivanje i obezvreðivanje univerzitetskog i visokoobrazovnog sistema može samo produbiti krizu u kojoj se trenutno nalazimo, zakljuèuje se u saopæenju.



28-02-2013 at 05:35 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ejup Ganiæ: Neprijatelji BiH su slabiji nego što su bili, zemlja æe nadživjeti sve

BiH je nezavisna ali s mnogo problema, narod mora paziti koga bira na izborima, poruèio èlan ratnog Predsjedništva BiH u intervjuu za AA

Ratni èlan Predsjedništva RBiH i jedan od bliskih saradnika predsjednika Predsjedništva RBiH rahmetli Alije Izetbegoviæa u razgovoru za agenciju Anadolija povodom 21. godišnjice nezavisnosti Bosne i Hercegovine, vjeruje kako nakon teškog perioda u kojem se trenutno Bosna i Hercegovina nalazi, predstoje ljepša vremena i za BiH i za njene graðane.

Ganiæ je, prisjeæajuæi se referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine i dogaðaja koji su uslijedili marta 1992. godine, poèetaka krvave agresije na BiH, kazao kako je period u kojem je donesena odluka o referendumu "nešto sasvim drugo u odnosu na ono što imamo danas".

„Tad je bila napeta situacija. Jugoslavija se raspadala, a mi smo bili strašno zainteresovani da saèuvamo Jugoslaviju. Meðutim, snaga Bosne nije bila dovoljna da saèuvamo Jugoslaviju. Kada su Hrvatska i Slovenija veæ krenule svojim putem, i kada se vidjelo ustvari da Slobodan Miloševiæ želi da napravi 'veliku Srbiju', mi u BiH smo bili pred velikom dilemom šta raditi“, isprièao je Ganiæ.

Po Ganiæevim rijeèima, rukovodstvo tadašnje Bosne i Hercegovine donijelo je odluku "da se mora odgovoriti na dva pitanja, i to šta ustvari narod misli o referendumu, kao i šta o tome misli meðunarodna zajednica".

„Mi smo referendum formulisali tako da je svakom dao moguænost da razmisli. Taj referendum je ustvari sprovodila meðunarodna zajednica, OSCE je tu bio prisutan. Svu tehnologiju referenduma su oni kontrolirali. Narod je rekao da traži nezavisnost. Mi smo tražili nezavisnost za sve graðane, borili smo se za opstanak ove države kao multietnièke. Nama nikad nije bio cilj da išèupamo Bosnu iz Jugoslavije. Da je Jugoslavija ostala, mi bismo bili najnormalniji dio te države“, prisjetio se èlan ratnog Predsjedništva RBiH.

Ganiæ je u nastavku razgovora otkrio da je u vrijeme prije referenduma o nezavisnosti "vladala nervoza u smislu ponašanja JNA, koja je veæ zauzela Miloševiæevu (Slobodan Miloševiæ, op.a.) stranu".

"U tim trenucima vi ne smijete dozvoliti da vam država nestane na taj naèin, i pozvali smo narod, sazvali referendum, narod je izašao i, naravno, oni su kasnije poèeli da napadaju Bosnu, da podmeæu diverzije i tako je poèela agresija", kazao je.

No, Ganiæ takoðer napominje kako je zahvaljujuæi tom referendumu, Bosna i Hercegovina danas èlanica Ujedinjenih naroda, nezavisna država, "ali, i država sa puno problema“.

Ganiæ smatra kako se BiH, nakon svega što je proživjela od poèetka rata do danas, nalazi u teškom ekonomskom stanju, koje je, kako je kazao, "dobrim dijelom karakteristika Daytonskog sporazuma koji nije obuhvatio sve aspekte izgradnje države i koji u sebi nema instrumente da pomogne u izgradnji države, nego ostavlja to dogovoru".

„Dakle, nije ugradio instrumente koji bi kazali šta sljeduje one koji ga opstruiraju, nego se sve svodi na nekakav dogovor. I, drugo je jedna velika nesposobnost bošnjaèkog rukovodstva da izabere sposobne ljude da vode kljuène resore u državi na svim nivoima. Tako da je ta loša kadrovska politika dobrim dijelom odgovorna za ovakvo teško ekonomsko stanje“, kazao je Ganiæ.

Meðutim, on smatra i da je „danas stanje vrlo teško, ali nije bezizlazno".

„Ako se pravi ljudi prihvate posla, oni æe moæi da se suprotstave ovoj neimaštini, korupciji, da se i nasrtajima iz drugog entiteta. Veoma je bitno da narod posveti pažnju biranju dobrih ljudi, kvalitetnih ljudi, to æe promijeniti stvari, jer najvažniji resurs je ljudski resurs“, istakao je on.

-Gdje æe biti BiH za 21 godinu-
„Ja mislim da æe na kraju krenuti nabolje. Za 21 godinu nadajmo se da æe postojati Europska unija, a ukoliko bude EU-a, mi æemo biti èlanica te unije. Bit æemo u nekoj sferi u kojoj se nalazi i Turska, u smislu èlanstva, saradnje“, smatra Ganiæ i dodaje da je za oèekivati i nove investicije, da neko kupi znaèajne segmente privredne i prirodne segmente u BiH i zaposli ljude.

„Tako da æe to biti malo drugaèija država, bit æe to, nadajmo se, bolja država u smislu da æe se iškolovati mladi ljudi. To i ja pokušavam, da sve svoje snage usmjerim na obrazovanje. U periodu koji slijedi oèekujem samo bolje“, rekao je.

-Da li bi neko mogao ponovno "dignuti ruku" na BiH-
„Svi naši neprijatelji, ima ih još, ali su mnogo slabiji nego što su bili. No, mi se više ne bojimo naših neprijatelja. Mi se ne bojimo Srba, ne bojimo se Srbije, jer smo se suprotstavili toj zemlji kad je ona imala vojsku od 300 do 400 hiljada naoružanih vojnika, bili su èetvrta armija u svijetu, a mi nismo imali skoro ništa“, kazao je profesor Ganiæ podsjetivši kako je tada, poèetkom agresije na BiH, preko teritorijalne odbrane i uz prognanike stvorena armija koja je na kraju uspjela uspostaviti ravnotežu.

Ganiæ je u razgovoru za agenciju Anadolija, oodsjetio i da je Armija RBiH, krajem rata, krenula na Banju Luku, ali je meðunarodna zajednica zaustavila, jer je, kazao je, "željela neriješen rezultat rata".

„Kada su probosanske snage ojaèale, nisu željeli poraz Srba, smatrali su da je dovoljno što su poraženi u Hrvatskoj“, istakao je Ganiæ.

On je, inaèe, izrazo optimizam u vezi sa èlanstvom BiH u NATO-u dodavši kako æe se to dogoditi za par godina. Ganiæ je napomenuo kako æe èlanstvo BiH u NATO-u sasvim sigurno doprinijeti stabilnosti zemlje, kao i da æe bilo kakvu "ratnu opciju" gurnuti u stranu.

„S druge strane, mi smo ponosita zemlja, mi smo pošteno ratovali, mi nismo èinili zloèine, nismo pravili logore, bilo je tu i tamo nekih prekršaja pojedinaca, ali mi nismo poveli našu vojsku u genocid, kao što je Srbija radila. U Srebrenici je izvršen genocid i imaju papir za to. Bilo je i drugih mjesta gdje je izvršen genocid, ali nažalost to nije sudski izdejstvovano“, rekao je Ganiæ.

On je dodao da je srpski narod imao loše vodstvo, "koje ga je uvelo u knjigu genocida, u knjigu naroda koji su poèinili genocid", te da Srbija danas ima druge probleme "sa Vojvodinom, Sandžakom, Albancima u Srbiji", kao i da se ta zemlja mora "polako navikavati na demokratiju, na toleranciju, na to da svi narodi imaju ista prava".

„Ipak je, to jednosmjerna ulica, ne može se iæi protiv cijelog dunjaluka na taj naèin“, pojasnio je Ganiæ.

-O 2. i 3. maju 1992. godine-
„Taj dan je jako važan za historiju, jer Bosna se konaèno tada odbranila, jer se tada narod uvjerio da se možemo boriti. Tog 2. i 3. maja je pao projekat "velike Srbije", jer da su tada uzeli Bosnu, oni bi imali viška 100 hiljada vojnika koji su kasnije ostali i ratovali u Bosni, a s druge strane mobilisali bi Bošnjake da se bore za njih, jer bi mi bili okupirana zemlja. Taj dan je ušao u historiju s tog aspekta“, prisjeæa se Ganiæ u razgovoru za agenciju Anadolija.

Prema njegovim rijeèima, 2. maj je bio dan D za BiH, "dan kad je konaèno pao projekat 'velike Srbije'".

„Ratovalo se za svako selo, svaki put, grad. Tako da se i ta Miloševiæeva vojska tako potrošila“, kazao je Ganiæ.
On se prisjetio i zarobljavanja rahmetli predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegoviæa rekavši da je tada upozorio da „ako oni ubiju predsjednika, da æe oni svi stradati“.

„Bilo je jako napeto, ipak, predsjednik je tada bio simbol države. Ja sam uvijek želio da pregovaram u prisustvu meðunarodne zajednice, da znaju taèno šta smo i kako smo se dogovorili. Tamo je na kraju poginulo 5 - 6 ljudi zbog toga što su oni djelimièno odustali od plana koji je dogovoren“, prijestio se Ganiæ kljuènih dogaðaja koji su se odigrali 2. i 3.maja 1992, kad je bio zarobljen i predsjednik Predsjedništva BiH.

„Nesreæa je u tome što su oni ratovali protiv civilnog stanovništva, i Miloševiæ i srpska vojska su ubijali civile. Mi smo u Sarajevu izgubili mnogo više civila nego vojnika. Cilj je bio etnièko èišæenje, protjerivanje stanovništva, zloèini, silovanja i tome slièno. Takve vojske na kraju ne dobijaju velike pobjede, ne dobijaju velike ratove“, istakao je Ganiæ.

-Narod BiH u ratu-
„Ako vi gledate taj narod, najbolja slika koju možete vidjeti o tom narodu je bila ta slika iz rata. Ja sam zapanjen koliko ova zemlja imaše heroja u to vrijeme, obièni ljudi, veliki heroji“, izjavio je Ganiæ.

On je dodao da su u ratu èuvani civili svih nacionalnosti, te da narod BiH nije pokazao želju za osvetom, nego je nosio "otmjeno svoj bol i borio se da se saèuva država".

„Veoma sam ponosan na taj narod i zato sam danas malo ljut, dobrim dijelom i nesretan, što je ekonomska situacija takva, što narod nezasluženo pati. To je divan narod, neviðena solidarnost, neviðena hrabrost žena, muškaraca, èak, i djece“, opisao je Ganiæ narod BiH.

-Interes svjetskih sila za BiH-
„Niko nije htio znaèajno da nam pomogne u to vrijeme u toku rata. Mi nismo zemlja koja ima naftu, dijamante, zlatne rudnike tako da niko nije imao neki veliki strateški interes da nam pomogne. Mi smo skoro tri rata krvarili i sami se borili, tu i tamo bilo je nekih manjih prijateljskih zemalja koje su pomagale direktni ili indirektno ali taj teret smo uglavnom mi nosili“, rekao je on.

Ganiæ je pojasnio da se nada da je danas interes Evrope da ovaj dio Balkana na neki naèin ukomponuje u okvire EU-a.

„Naša buduænost je da zajedno sa Srbima, Hrvatima i svim graðanima BiH gradimo ovu državu. Ne moramo mi posebno da se volimo i grlimo, ali imamo jedan cilj, da svi dobro živimo, da budemo zaposleni, da nam djeca idu u škole, da imamo neku perspektivu“, pojasnio je Ganiæ.

On je pojasnio da bi trebalo otvoriti dijalog naroda, jer i ljudi koji su u RS-u, graðani su BiH.

„Mi ustvari moramo biti jedinstven ekonomski prostor da bi bilo bolje za sve nas. Tako da ja vremenom oèekujem veæi dijalog izmeðu naroda, da se pojavi neka nova vrsta politièara koji æe spajati ljude, a ne razdvajati“, istakao je on.

-Ganiæ o politièarima u regiji i vodeæim svjetskim silama-
Ganiæ se tokom razgovora osvrnuo i na stanje u regiji, kazavši da je u Srbiji još uvijek nesreðeno stanje, u Crnoj Gori su se izvukli ispod plašta Srbije, te da je Hrvatska veæ sreðena zemlja sa politièkog aspekta, da je riješila kljuène probleme sa susjedima, i da æe ona uprkos tome što ima ekonomskih problema proæi najbolje.

„Najveæi problem Balkana je i dalje Srbija“, istakao je i dodao da danas ustvari nema velikih lidera nego da ima jako puno lokalnih ratova što je znak da prevladavaju sitni interesi.

-Koliko Turska pomaže BiH-
„Ja mislim da postoji interes. Naravno, Turska je velika zemlja, ona ima veæe interese od jedne Bosne. Njima je Balkan kao cjelina interesantan. Ulažu oni tu i tamo u Bosnu, ali ne onoliko koliko je to naš narod oèekivao. Prema tome, mi imamo puno prijatelja, dobri smo i sa turskim vlastima, pa se nadamo i boljim vremenima“, ocijenio je Ganiæ.

Meðutim, on je istakao da „moramo dosta stvari srediti kod kuæe da bi bili sposobniji da primamo pomoæ od drugih“.

-Poruka graðanima BiH-
„Prvo želim da èestitam graðanima BiH 1. mart. Veoma je važno da uvijek kada imamo priliku da glasamo, da proberemo i biramo sposobne ljude“, poruèio je Ganiæ graðanima BiH.

(Bportal.ba)

28-02-2013 at 13:44 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Devet mjeseci nakon izgradnje u Višegradu

Ruše spomenik žrtvama genocida na Dan nezavisnosti BH


Urbanistièko - graðevinski inspektor Opštine Višegrad Ljiljana Èikoviæ, naložila je uklanjanje Spomenika svim ubijenim i nestalim Bošnjacima, žrtvama genocida u Višegradu, koje je na inicijativu Udruženja „Æuprija“ otkriveno prošle godine na gradskom mezarju Stražište.

– Prinudno izvršenje æe se sprovesti osmog dana od dana prijema zakljuèka o dozvoli izvršenja, a izvršit æe se uz prisustvo službenog lica opštinske administrativne službe Višegrad. Prinudno uklanjanje (rušenje) bespravno izgraðenog spomenika povjerava se KP „Komunalac iz Višegrada“. Svi troškovi padaju na teret MIZ Višegrad – navodi se u rješenju inspektora.

Ovakva odluka donesena je nakon što je Ministarstvo za prostorno ureðenje, graðevinarstvo i ekologiju RS odbilo žalbu Medžlisa IZ Višegrad i odluku nadležnog opštinskog organa o uklanjanju Spomenika žrtvama genocida na Stražištu ocijenilo pravilnom. U obrazloženju svih odluka o ovom pitanju navodi se kako za postavljanje spomenika nije pribavljena potrebna dokumentacija.

Predsjednik MIZ Višegrad Bilal Memiševiæ, kazao nam je kako je rješenje pravosnažno, a svi pravni lijekovi iscrpljeni. U petak oèekuje sastanak sa predstavnicima opštinskih vlasti, a do tada æe se, dodaje, susresti i sa reisu-l-ulemom IZ Husein ef. Kavazoviæem i najodgovornijima u Rijasetu IZ.

U Udruženju „Æuprija“, koje je iniciralo izgradnju, uradilo idejno rješenje, a potom osiguralo i sredstva za izgradnju spomenika, veæ su pripremili prijedlog žalbe koju bi MIZ Višegrad, kao vlasnik parcele na kojoj je spomenik izgraðen, trebao uputiti opštinskim vlastima.

- Istovremeno smo zatražili da o ovome budu obaviješteni Vijeæe Evrope, OHR i druge nadležne institucije, kako bi bili upoznati sa kršenjem prava na autonomiju IZ i njenog zakonom propisanog prava na upravljanje vlastitom imovinom. Ovdje se radi o direktnom, drskom zadiranju u autonomiju jedne vjerske zajednice što je u suprotnosti sa državnim zakonom o slobodi vjere i i prava vjerskih zajednica – kazao nam je Hikmet Karèiæ iz UG „Æuprija“, koji dodaje da se rušenje spomenika može oèekivati oko 1. marta, na Dan nezavisnosti BiH, te da uklanjanje spomenika treba izvršiti firma koja je tokom rata izmještala tijela bošnjaèkih civila i skrivala masovne grobnice.

01-03-2013 at 06:57 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ateisti najugroženija “religija”
Piše:Sabina Èabaravdiæ

Prema ateistima, humanistima i slobodno-misleæim ljudima u cijelom je svijetu raširena diskriminacija. Do te mjere da se njihovi stavovi smatraju zloèinom. Medjunarodni etièki sindikat humanista navodi kako je ateizam bio zakonom zabranjen u velikom broju država u kojima su ljudi prisiljeni biti vjernici.

“U svijetu je sveprisutna opsežna diskriminacija koju vlade provode protiv ateista i humanista “, kažu u Uniji sindikata koja ima 120 ogranaka u 45 zemalja.

U Afganistanu, Iranu, Maldivima, Mauritaniji, Pakistanu, Saudijskoj Arabiji i Sudanu ateisti se, zbog svoje “religije” suoèavaju sa smrtnom kaznom, kaže se u izvještaju Sindikata koji je podnesen Vijeæu za ljudska prava Ujedinjenih naroda.

U nekoliko drugih zemalja zakonskim se mjerama vrlo “uèinkovito kriminalizira ateizam, pa èak i sam izraz ili manifestacija ateistièkih uvjerenja”, odnosno sistematski se diskriminiraju slobodno misleæi ljudi.

Èak tri države koje su èlanice UN-ovog Vijeæa za ljudska prava – Pakistan, Mauritanija i Maldivi – imaju zakone kojima se za blasfemiju protiv islama predvidja smrtna kazna. Po istoj legislativi optužba može biti podignuta i protiv ateista koji javno izlažu svoje ideje.

Sindikat je dokument predao UN-u nakon što su islamske zemlje tražile svjetsku zabranu klevetanja religije, posebno onoga što one nazivaju islamofobijom.

Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu rekao je pred Vijeæem UN-a da raste trend islamofobije. “Mi osuðujemo sve vrste poticanja na mržnju i vjersku diskriminaciju protiv muslimana, ali i ljudi drugih vjera,”kazao je on.

Visoki funkcioner Organizacije za islamsku saradnje (OIC) izjavio je kako æe se njihova organizacija usredotoèiti na dobivanje ugovora o kriminalizaciji klevete u svim narednim pregovorima sa zapadnim zemljama.

U novembru prošle godine lideri 21 zemlje, koje okuplja Arapska liga, objavili su pred Savjetom sigurnosti UN u New Yorku da njihova organizacija želi obavezujuæi meðunarodni okvir kako bi se osiguralo da “vjera i njeni simboli budu poštovani”.

XXI stoljeæe i srednjovjekovni zakoni

Mnoge zemlje, ukljuèujuæi Bangladeš, Bahrein, Egipat, Indoneziju, Kuvajt, Saudijsku Arabiju, Tunis i Tursku takodje su pojaèale progon “bogohulnog” izraza, te kritike religije u društvenim medijima kakvi su Facebook i Twitter.

Izvještaj pod nazivom “Sloboda misli”, obuhvatio je provjeru zakona koji tretiraju slobodu mišljenja u 60 zemalja svijeta. U tom se dokumentu navode brojni pojedinaèni sluèajevi gdje su ateisti precesuirani samo na temelju svojih uvjerenja.

Istraživanje je pokazalo da se u mnogim zemljama ateistima zakonski odrièe “pravo na postojanje, zahtjeva se ogranièavanje njihovih sloboda izražavanja stavova, opoziva im se pravo na državljanstvo, ogranièava pravo na sklapanje braka, opstruira im se pristup javnom obrazovanju, onemoguæava javno djelovanje ili zapo šljavanje u državnim službama”.

Izvještaj Medjunarodnog etièkog sindikata humanista posebno naglašava trostruki porast hapšenja za “bogohuljenje na društvenim mrežama”.

U Indoneziji, Aleksandar Aan je osudjen na dvije i po godine zatvora za ateistièke postove na Facebook-u.

U Tunisu je dvoje mladih ateista, Jabeur Mejri i Gazi Beji, osuðeno na sedam i po godina zatvora za ateistièke stavove takodje objavljene na Facebooku.

Turskom pijanistu i ateistu Fazilu Sayu prijeti zatvor zbog navodnih “bogohulnih” tweetova.

U Grèkoj je Phillipos Loizos na Facebooku otvorio stranicu koja ismijava grèka vjerovanja u èuda, nakon èega je optužen za vrijedjanje religije.

U Egiptu je sedamnaestogodišnji Gamal Abdou Massoud osuðen na tri, aBishoy Kamel na šest godina zatvora jer su na Facebook postavili “bogohulni strip”.

U Tunisu je èak uhapšen novinar koji se usudio kritizirati novi zakon o kažnjavanju blasfemije.

Specijalni izvještaè UN-a za slobodu vjere i uvjerenja, profesor Heiner Bielefeldt, pozdravlja ovo istraživanje Medjunarodnog etièkog sindikata humanista. On napominje da se èesto zaboravlja kako medjunarodni sporazumi o ljudskim pravima podjednako vrijede za “ateiste, humaniste i slobodno misleæe ljude i njihova uvjerenja, djelovanja i udruženja”.

“Presretan sam zato što sam doèekao prvi svjetski izvještaj o diskriminaciji ateista. Nadam se da æe biti pažljivo razmotren medju svima koji se bave slobodom vjere i uvjerenja. “

01-03-2013 at 12:27 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Zukorliæ: Izjasniti se kao Bošnjak znaèi saèuvati državu Bosnu i Hercegovinu



Zukorliæ je istakao da postoji i „konkretan plan“ raslojavanja Bošnjaka i to pod nazivom „Bijeli ciganin“ koji vode pojedinci, udruženja iz raznih zemalja!

O znaèaju da se muslimani prvenstveno izjasne nacionalno kao Bošnjaci danas su na pres konferenciji Svjetskog bošnjaèkog kongresa govorili Sejfudin Tokiæ i predsjednik Skupštine Svjetskog bošnjaèkog kongresa muftija Muamer Zukorliæ.

Zukorliæ je ovom prilikom istakao da svako drugo izjašnjavanje, npr.Bosanac, musliman; Bošnjake raslojava i samim tim ih i ugrožava.

On je takoðer istakao da postoji i „konkretan plan“ raslojavanja Bošnjaka i to pod nazivom „Bijeli ciganin“ koji vode pojedinci, udruženja iz raznih zemalja!

Iako je Zukorliæ rekao da je izjašnjavanje prije svega stvar osjeæanja, a ne nametanja na pitanje šta je onda problem da se oni koji to osjeæaju ne izjasne kao Bošnjaci on je istakao da su Bošnjaci prije 100 godina ostali bez svog nacionalnog imena i jezika.

Po rijeèima muftije Zukorliæa izjasniti se kao Bošnjak znaèi saèuvati matiènu državu Bošnjaka Bosnu i Hercegovinu.

Na današnjoj pres konferenciji je proèitan i Apel Svjetskog bošnjaèkog kongresa povodom predstojeæeg popisa stanovništva u BiH, u kojem se izmeðu ostalog kaže:

- Bilo bi tragièno ako bi nas, nakon svega što smo kao autohtoni balkanski i evropski narod u svojoj cjelokupnoj, a naroèito najnovijoj historiji doživjeli, neko iznova mogao navesti na to da se prema sebi, svojoj historijskoj poziciji i sudbini, te stradanjima, kojima smo naroèito intezivno bili podvrgavani èitav jedan protekli vijek opet ponašamo neodgovorno i kratkovido, povodeæi se za agitatorima raznih boja i pseudonauènicima, pa i onima iz vlastitih redova koji nam „nude sve“ osim našeg pravog nacionalnog imena i identiteta što nije stvar nikakvih ponuda, odluka, sporazuma i pogaðanja veæ je pitanje historije i gole nauène istine i prava svakog èovjeka na slobodu iskazanu u vlastitom kulturnom i nacionalnom identitetu -.

(Fena)


01-03-2013 at 14:07 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

SDA sprijeèila službeno obilježavanje Dana nezavisnosti u Stocu




Opæinski odbor SDP Stolac izražava zgroženost postupcima SDA u Opæinskom vijeæu Stolac kojim direktno onemoguæavaju obilježavanje državnih praznika te omalovažavaju državu BiH i sve graðane koji ovu zemlju i njene praznike doživljavaju kao svoje.

Klub vijeænika SDP-a je naime još 11. februara 2013. predsjedavajuæem Opæinskom vijeæa, inaèe èlanu SDA, uputio zahtjev za održavanjem sveèane sjednice ovog tijela povodom 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

"Predsjedavajuæi ima punu zakonsku slobodu i pravo da zakaže sveèanu sjednicu Opæinskog vijeæa povodom državnog praznika, ali oèito ne i stranaèku slobodu i dozvolu da to i uèini. Unatoè jasnoj argumentaciji i utemeljenosti podneska, predsjedavajuæi Opæinskog vijeæa Stolac se oglušio o legitiman zahtjev vijeænika iz reda SDP-a i nije zakazao sveèanu sjednicu ovog tijela. Ne samo to, nego je na dan 28. februara kada je trebala biti zakazana sveèana sjednica OV Stolac, predsjedavajuæi zakazao redovnu, radnu sjednicu ovog tijela! Naroèito je zanimljivo da je, nakon što nije zakazivana više od dva mjeseca, radna sjednica zakazana baš na ovaj dan i u takvoj žurbi da su materijali vijeænicima dostavljeni tek tri dana pred sjednicu, što je suprotno Poslovniku o radu OV Stolac po kojem je krajnji rok za dostavu materijala pet dana prije zasjedanja. Stoga, ovakav postupak smatramo smišljenim, ciljanim omalovažavanjem države Bosne i Hercegovine i pljuvanjem po najveæim svetinjama ove zemlje, a sve ne bi li SDA svojom snishodljivošæu 'impresionirao' i zaradio jeftine bodove kod partnera HDZ-a BiH, koji je oèito 'glava kuæe' u tom braku", saopštili su iz SDP-a Stolac.

"Obilježavanje ovog praznika smatramo obavezom zbog historijskog znaèaja ovog datuma, ali i na osnovu proste pravne èinjenice da se radi o jednom od dva službeno najznaèajnija bosanskohercegovaèka državna praznika. Takoðer, smatrali smo da je obilježavanje 1. marta obvezujuæe naroèito kad se uzme u obzir gotovo plebiscitarna podrška stoèana nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Naime, tog dana 1992. godine približno 90% graðana Stoca je pozitivno odgovorilo na referendumsko pitanje da li su za to da BiH bude nezavisna država svih njenih graðana i ravnopravnih naroda, a za oèuvanje nezavisnosti naše domovine desetine naših sugraðana su dale i svoje živote.

Zbog svega navedenog, iskazujuæi poštovanje prema državi Bosni i Hercegovini, njenim obilježjima ali prije svega njenim graðanima koji su podnijeli ogromnu žrtvu za oèuvanje opstojnosti naše države, uz izražavanje protesta zbog sramnog èina sazivanja radne sjednice Opæinskog vijeæa Stolac uoèi Dana nezavisnosti BiH, vijeænici SDP-a su na poèetku zasjedanja napustili redovnu sjednicu OV Stolac te nisu uèestvovali u njenom daljnjem radu.


Takoðer, iako svjesni da smo tim èinom vjerovatno uznemirili i naljutili vodeæe ljude stolaèke SDA, SDP Stolac je ponovno i ove godine organizovao obilježavanje ovog historijski znaèajnog datuma, pa su èlanovi Foruma mladih SDP-a i ove godine graðanima dijelili i na javnim lokacijama postavljali zastavice BiH, te su uprilièeni i prigodni sportski i kulturni dogaðaji", stoji u saopštenju.

Zakazivanjem redovne sjednice Opæinskog vijeæa Stolac uoèi Dana nezavisnosti uz potpuno ignorisanje zahtjeva da se povodom ovog praznika uprilièi sveèana sjednica je šamar i poniženje za sve graðane koji su svojim glasom i svojom žrtvom podržali nezavisnost Bosne i Hercegovine. Ovim sramnim èinom SDA se jasno svrstala uz rušitelje ideje Bosne i Hercegovine kao samostalne države ravnopravnih graðana. Sada su konaèno vidljivi plodovi dogovaranja rukovodstava stolaèkog SDA i HDZ-a po kafanama u opæinama susjednog entiteta, na kojim se, što dalje od oèiju graðana raspravlja o „bitnim nacionalnim pitanjima“ poput gradnje benzinske pumpe lokalnog stranaèkog tajkuna, gdje se SDA vodi svojim starim principom „nudimo dostojanstvo i biraèe za sitnu privatnu uslugu“.

Posljednji dogaðaji, kao i meðustranaèki dogovori, prisnost i kooperativnost SDA koja u svim politièkim zahtjevima izlazi ususret i udovoljava HDZ-u upuæuju i na još jednu davno potvrðenu èinjenicu, a to je da se neki ljudi, ljudi stolaèkog SDP-a, ne mogu kupiti. Za sve ostalo, tu je SDA.
____________________________________________

ne kontam ovo.. ako je 28-mi Feb. bio radni dan, zasto su ovi htjeli da slave i ovako teske rijeci, samo zbog toga sto je neko od njih trazio da rade posao za koji primaju novcane naknade
ono, wtf!!!

02-03-2013 at 07:03 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
camac wrote:

ne kontam ovo.. ako je 28-mi Feb. bio radni dan, zasto su ovi htjeli da slave i ovako teske rijeci, samo zbog toga sto je neko od njih trazio da rade posao za koji primaju novcane naknade
ono, wtf!!!



uobicajena SDP-ova komunisticka politika, jarane,
"Lezi hljebe da te jedem"
pa se onda trazi svaki moguci izgovor za generalno zloupotrebu polazaja, nerad i pljacku poreznih obveznika odnosno svih gradjana BH,
dje to SDP sta dobro uradila, jednom su dobili drzavne izbore, kad nam cijela zemlja ne propade ko Grcka,
SDP-ova Vlada je TK dovela na ivicu ekonomske, obrazovno-kulturoloske i svake propasti,
Opcina Tuzla gradi jezera koja donose prihod 3 a rashod 9 mjeseci u godini itd. itd.
02-03-2013 at 08:06 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

SDA sakrila zloèin kako bi srušila Vladu TK?!

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/sda-sakrila-zlocin-kako-bi-srusila-vladu-tk?fb_action_ids=548054798559042&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=

[Edited by andjela on 03-03-2013 at 10:47 GMT]

03-03-2013 at 10:46 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Da se vise nikad ne ponovi
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/5774/simini_chetnici_su_bili_pod_karadzicevom_zastitom.html

04-03-2013 at 02:45 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Intervju/Reis Kavazoviæ: Sloboda izražavanja ne znaèi slobodu vrijeðanja

Samo meðusobnim poštovanjem i uvažavanjem, iskrenim razgovorom i dobrom željom da slušamo i razumijemo jedni druge možemo riješiti nesporazume i izbjeæi neutemeljena optuživanja

U septembru prošle godine Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, nakon što je Mustafa ef.Ceriæ na toj poziciji bio 19 godina, dobila je novog reisu-l-ulemu, dotadašnjeg tuzlanskog muftiju Huseina ef. Kavazoviæa. U intervjuu za Agenciju FENA reis Kavazoviæ govori o kontinuitetu djelovanja Islamske zajednice u BiH, izmjenama Ustava Islamske zajednice, derviškim redovima, satanizaciji Islamske zajednice, islamofobiji, gradnji upravne zgrade Islamske zajednice, stanju u džematima te podjelama unutar Islamske zajednice u Srbiji.

Razgovarala: Nermina Omerbegoviæ

FENA: Došli ste na èelo Islamske zajednice u BiH nakon perioda koji je znaèajno obilježio Vaš prethodnik Mustafa-ef. Ceriæ i u godini kada institucija reisu-l-uleme obilježava 130 godina postojanja. Da li veæ i sama ta èinjenica da postoji kontinuitet ove institucije i samo okruženje predstavlja izazov i odgovornost ?

KAVAZOVIÆ: Biti reisu-l-ulema je iznimna èast i ogroman izazov i obaveza te još veæa odgovornost, kao što je èasno, izazovno i odgovorno biti imam, muallim, muderris i muftija. Obavljanje tih dužnosti traži punu posveæenost. Naravno, važan je kontinuitet Islamske zajednice na ovim našim prostorima, na kojima se stalno nešto novo zapoèinje, a ono staro proglašava prevaziðenim i u ovoj prilici iskazujem duboko poštovanje prema mojim prethodnicima i divljenje svim muslimanima i muslimankama koji su u proteklih 130 godina puno uèinili u radu Islamske zajednice u BiH. Kontinuitet od 130 godina rada Islamske zajednice je važan jubilej za muslimane, jer naša zajednica je zajednica vjernika i bez muslimana je nema. Ovaj jubilej je rezultat zahtjeva, borbe i brige naših muslimana za svoju vjeru u mnogim burnim periodima. Svjestan sam emaneta koji mi je povjeren i oslanjam se na Allaha Uzvišenog u svim izazovima koji su pred svima nama. Molim Ga da mi pomogne da predano i dosljedno služim interesima islama i muslimana.

FENA: U programu koji je pratio Vašu kandidaturu najavili ste izmjene Ustava Islamske zajednice u BiH. Koje su kljuène izmjene i što muslimani mogu oèekivati od novog Ustava?

KAVAZOVIÆ: Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini djeluje na temelju Ustava iz 1997. godine. Od tada su se prilike u kojima radimo unekoliko promijenile i pojavila se potreba da naš temeljni akt uskladimo s tim prilikama. Uz to, to pitanje je pokrenuto na aprilskom zasjedanju Sabora prošle godine, što je sve dovelo do toga da æe platforma za promjene Ustava biti u martu razmatrana na sjednici Rijaseta IZ-a u Bosni i Hercegovini. Nakon toga æe nacrt biti upuæen u javnu raspravu.

FENA: Koji je status derviških redova unutar Islamske zajednice u BiH?

KAVAZOVIÆ: Ustav Islamske zajednice je propisao da se u okviru Zajednice mogu organizirati tarikatski redovi, u skladu sa šerijatom i pravilima tarikata, a Rijaset je poèetkom prošle godine donio Uredbu o tarikatskim redovima kojom se preciznije ureðuje njihov položaj. To znaèi da oni imaju svoju autonomnost, u smislu osnivanja i izbora èlanstva i vodstva, kao i obavezu da se pridržavaju jasnih propisa šerijata i hanefijskog mezheba. Sufijska tradicija dio je sveukupne islamske tradicije Bošnjaka i ostavila je znaèajan trag u vjerskom i kulturnom životu Bosne i Hercegovine. Naèela pobožnosti, skromnosti, požrtvovanosti, služenja ljudima sama su bit islama koja su unutar sufijskog toka dobila naglašenu dimenziju. Neposredni rad s ljudima i edukacija, kako bi se kod njih razvili ovi principi te zadovoljili drugi aspekti duhovne žeði i usmjeravanja, što je karakteriziralo sufijsku tradiciju na ovim prostorima, naša je nasušna potreba i temeljna zadaæa. Islamska zajednica je zajednica svih muslimana koji je prihvataju kao takvu, svi muslimani u njenom okrilju imaju mjesta i ona se ne odrièe nikoga.

FENA: Ponekad se mogu èuti ocjene o svojevrsnoj „satanizaciji“ Islamske zajednice u BiH u medijskom prostoru. Kako æete se nositi s time?

KAVAZOVIÆ: Èinjenica je da postoje neke predrasude o Islamskoj zajednici i neistinite i tendenciozne interpretacije njenog rada. Islamskoj zajednici se ponekad pokušava staviti na teret ono za što nije nadležna i istodobno osporiti njena dužnost da se brine o pravima muslimana i služi njihovim interesima, da ostane njihovo utoèište i prostor duhovne slobode i mira. Neprihvatljivo je da se postupci ili stavovi neodgovornih pojedinaca ili moralno i intelektualno sumnjivih grupa pripisuju Islamskoj zajednici, kao što se ne možemo pomiriti ni s tim da se naši vjerski simboli i autoriteti vrijeðaju ili stavljaju u neprimjeren kontekst. Te „krive drine“ nam valja ispravljati i pri tome razvijati duh tolerancije i meðusobnog poštovanja. Samo meðusobnim poštovanjem i uvažavanjem, iskrenim razgovorom i dobrom željom da slušamo i razumijemo jedni druge možemo riješiti nesporazume i izbjeæi neutemeljena optuživanja. Valja nam graditi otvoreno i slobodno društvo, osloboðeno predrasuda.

FENA: Pojedini mediji i novinari su optuženi za islamofobiju pa je èak i upuæena fetva na njihove adrese. Da li æe ove fetve biti skinute i da li æe Islamska zajednica u BiH prestati da vidi islamofobiju u svakoj kritici koja joj je upuæena? I kad se govori o islamofobiji, koliko ona realno postoji na našim prostorima?

KAVAZOVIÆ: Moram Vas ispraviti, Islamska zajednica nije donosila fetve protiv novinara, tako da nema šta skidati. U islamu se zna šta je fetva i na koji naèin se ona donosi. Isto tako, mi nismo utemeljenu kritiku proglašavali islamofobijom. No, kada se uzme u obzir intenzitet i naèin javnog tretmana kojem smo znali biti izloženi, mogao se steæi dojam da u ovoj zemlji ne postoje druge religijske zajednice. Pitanje islamofobije i diskriminacije muslimana te vrijeðanje njihovih vjerskih uvjerenja i simbola je globalni problem, pitanje na koje ukazuju mnogi relevantni izvještaji o diskriminaciji i ljudskim pravima u zapadnim društvima, a Organizacija islamske saradnje (OIC) ustanovila je opservatoriju za praæenje i izvještavanje o islamofobiji. Paljenje Kur'ana, vrijeðanje i karikaturalno prikazivanje Muhammeda a.s., predstavljanje islama prijetnjom za ljudsko društvo jesu, zaista, brutalni oblici islamofobije koji duboko pogaðaju najdublja vjerska osjeæanja i uvjerenja muslimana. Takva praksa mora biti osuðena i odbaèena u svakom demokratskom i civiliziranom društvu, jer sloboda izražavanja ne znaèi slobodu vrijeðanja i omalovažavanja. Bosna i Hercegovina nije izolirana od islamofobiènih tendencija, jer ekstremistièki pogledi na islam i muslimane, koji su zamjetni u zapadnim društvima, postoje i u Bosni i Hercegovini. Naša je dužnost ukazati na takve pojave.

FENA: Jedan od razloga za kritiku bila je i izgradnja rezidencije na Kovaèima. I to najviše zbog troškova planiranih za izgradnju ovog objekta. Šta æe biti sa zgradom rezidencije, kad se može oèekivati njena izgradnja i da li æe ti troškovi biti smanjeni?

KAVAZOVIÆ: Nažalost, upravna zgrada Rijaseta, kako je taj objekat zvanièno nazvan, doživjela je u dijelu medija nezapamæenu hajku, za koju nije bilo nikakvog racionalnog razloga. Zgrada je predstavljena kao rezidencija, kako ste je i Vi imenovali u Vašem pitanju, što nije taèno. Ako danas doðete u prostore u kojima rade najvažnije službe Zajednice, vidjet æete da su to možda najjadniji prostori u cijeloj Islamskoj zajednici, a da ne govorimo o drugim vjerskim zajednicama i njihovim službenim prostorima. Od odlaska Osmanlija Islamska zajednica nije gradila niti obnavljala svoje sjedište. Austro-Ugarska je gradila sjedište biskupije, a Kraljevina Jugoslavija sjedište Pravoslavne crkve. Komunistièka Jugoslavija je od Islamske zajednice oduzela gotovo sve, a danas vlasti ove države rasprodaju vakufsku imovinu i koriste je, a da i ne pomišljaju na njeno vraæanje. Nama, dakle, valja samima se o tome pobrinuti. Hajka koja je voðena naštetila nam je, ali mi moramo nastaviti ono što smo zapoèeli, jer nemamo alternativu. Ovih dana pravimo analizu, a imamo i neka obeæanja prijatelja iz Republike Turske o pomoæi u nastavku radova.

FENA: Može li se Islamska zajednica u BiH više angažovati na socijalnom planu? Primjera radi, Vi ste, kao muftija, pokrenuli prvi Centar za odvikavanje od ovisnosti. Zašto se npr. IZ u BiH više ne bi angažirao oko takvih centara, centara za dnevnu brigu beskuænika i ugroženih, ili pak pokrenuo kuhinje za osobe u potrebi ili nešto slièno?

KAVAZOVIÆ: Znaèajan dio ukupnih aktivnosti Islamske zajednice ima socijalni i humanitarni karakter, a vjerovatno taj segment njenog rada do sada nije bio dovoljno naglašen ili nije bio medijski interesantan. Naime, Islamska zajednica je iz svojih sredstava kontinuirano usmjeravala i danas usmjerava sredstva u mnoge društveno bitne socijalne projekte ili je za neke od njih struktura Islamske zajednice bila i ostala servis putem kojeg muslimani prikupljaju i distribuiraju ta sredstva. Ilustracije radi, razlièiti organi Islamske zajednice godišnje prikupe i omoguæe podjelu više od hiljadu stipendija studentima i uèenicima u Bosni i Hercegovini. U 2012. godini je samo putem Rijaseta iz 18 država u kojima žive Bošnjaci uplaæeno više od 3.600 kurbana od èega je dobijeno 106 tona kurbanskog mesa, koje je na 55 razlièitih adresa podijeljeno povratnicima, javnim kuhinjama, organizacijama Crvenog križa, bolnicama, ustanovama za bolesnu i nezbrinutu djecu, studentskim centrima, obdaništima, Udruženju Roma te domovima staraca i civilnim žrtvama rata. Takoðer, sve naše medrese imaju svoje akcije klanja kurbana za potrebe uèenièkih kuhinja, ali znaèajan dio mesa i podijele. Kada se uzme u obzir koja su sredstva u Bosnu i Hercegovinu po tom osnovu došla izvana, da je stoka ovdje kupovana i vrijednost mesa koje je podijeljeno, dobija se znaèajan novèani iznos koji je putem Islamske zajednice usmjeren za potrebe siromašnih, ugroženih ili opæekorisne svrhe, a u nekim mjestima javne kuhinje se održavaju upravo zahvaljujuæi donacijama kurbanskog mesa. Islamska zajednica tokom godine organizira više sergija gdje muslimani u džamijama skupljaju dobrovoljni prilog za ljude u nevolji, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego širom svijeta. Vrlo znaèajnim sredstvima su muslimani u Bosni i Hercegovini pomagali stradale u zemljotresu na Haitiju, Turskoj i Iranu, stradalnike u cunamiju u jugoistoènoj Aziji, žrtve katastrofe u Japanu, pomagali narod Palestine, Pakistana, Somalije, a zadnjih godinu dana dvije sergije su organizirane za narod Sirije. To je pokazatelj vrlo važne univerzalne dimenzije muslimana, koji imaju snažan osjeæaj solidarnosti s obespravljenim i ljudima u nedaæi bilo gdje u svijetu. Naravno, potrebno je da se još prilježnije bavimo potrebama svoga naroda i u skladu sa svojim moguænostima pomažemo i otvaramo nove naèine i sadržaje brige za pojedinca i društvo. Mi veæ u nekim mjestima imamo programe braènog savjetovanja, psiho-terapeutske aktivnosti, otvaraju se obdaništa i podržavaju edukacijski programi. Može se i više i nadam se da æemo uskoro svjedoèiti još raznovrsnijim i sadržajnijim socijalnim projektima Islamske zajednice, na radost muslimana i svih ljudi dobre volje.

FENA: Da li ste se u meðuvremenu, od stupanja na funkciju pa do sada, upoznali o situaciji u džematima i kako biste je opisali?

KAVAZOVIÆ: Cijelo društvo prolazi kroz vrlo intenzivnu krizu, koja, moram kazati, isuviše dugo traje. Potrebna nam je moralna obnova. Naš odnos prema vrijednostima moramo mijenjati. Nije moguæe, naime, stvari popravljati ako nemamo ispravan pristup prema obavezama, porodiènim vrijednostima, komšiluku, poštivanju prava drugih, odnosa prema imovini, zaštiti slabih kategorija društva, strpljivosti, predanosti, odgovornosti u radu itd. Naši džemati su žilavi. Doduše, sve teže podnose krizu, ali istrajavaju, predano radeæi na promicanju dobra meðu ljudima i iskazujuæi konstantnu brigu prema zajednici. Pred nama su važni projekti obnove socijalnih službi u zajednici. Islamska zajednica na svoj naèin vodi borbu za povratak i obnovu džemata u onim podruèjima koja su bila izložena strašnom razaranju i agresiji. Dosta toga je uraðeno u mandatu reisu-l-uleme Ceriæa na obnovi infrastrukture. Teško je stanje na podruèjima u RS-u i u Hercegovini. Ali, imamo i primjera dobrih pomaka, što nas ohrabruje. Pred nama je obaveza da pomognemo i džemate u Sandžaku. Predstoji nam temeljito sagledavanje potreba na tom podruèju i ozbiljnije ulaganje u mektebe i kadrove. Izuzetno je važno da naša lica još više budu okrenuta našim ljudima i da im se pomogne u jaèanju njihove vjere i uvjerenja da, uz rad i dovu Gospodaru svjetova, možemo promijeniti našu tešku situaciju. Važno je naglasiti da smo i do sada imali dosta aktivan džemat. Sada ga valja jaèati na idejnom i duhovnom planu. Naša Vjerskoprosvjetna služba æe imati dosta posla da sagleda trendove i nove potrebe džemata.

FENA: Jedan od problema s kojima se susreæe Islamska zajednica u BiH je razdvojenost muslimana u Srbiji. Kako riješiti taj problem?

KAVAZOVIÆ: Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je potpuno predana povratku duhovnog i institucionalnog jedinstva muslimana u Srbiji i duboko pati i žali zbog postojeæih podjela. Umjesto patnje i žalosti, mogu doæi mir i zadovoljstvo uspostavom jedinstva zajednice muslimana, jer je to naèin koji æe omoguæiti slobodu i autonomiju Islamske zajednice u toj zemlji i osigurati da muslimani mogu ostvariti svoje duhovne potrebe. Država Srbija ima odgovornost u osiguravanju slobode i autonomije Islamske zajednice i punu primjenu meðunarodnih standarda o slobodi vjere, koji ne dozvoljavaju miješanje vlasti u unutarnja pitanja vjerskih zajednica. U odnosu prema Islamskoj zajednici, vlasti u Beogradu nisu bile na visini zadatka i nisu se držale zakona i meðunarodnih standarda. Kao reisu-l-ulema, poduzimat æu sve što je u okviru mojih nadležnosti da se postigne jedinstvo muslimana u Sandžaku. Takoðer, pozivam ulemu i pripadnike Islamske zajednice da svojim djelovanjem doprinose oèuvanju naših zajednièkih vrijednosti.

FENA : I za kraj razgovora molim Vas da prokomentirate slijedeæe- još prije nego što ste izabrani na funkciju reisu-l-uleme govorilo se da æete baš Vi biti novi poglavar IZ-a u BiH i da æete na tom mjestu biti produžena ruka dosadašnjeg reisu-l-uleme Mustafe ef. Ceriæa?

KAVAZOVIÆ: Ja sam na funkciju reisu-l-uleme izabran u jednom posve otvorenom i javnom procesu i mene su tu izabrali muslimani iz Bosne i Hercegovine i iz zajednica koje su u sastavu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Nadam se da æu imati dovoljno umijeæa, mudrosti i snage da budem „produžena ruka“ tih muslimana i da æu njima i našoj vjeri služiti na èast i ponos. Reisu- l-ulema Mustafa ef. Ceriæ je obilježio jedno teško vrijeme u kojem je bio na tome mjestu i uživa, uvjeren sam, ne samo moje nego i poštovanje velikog broja muslimana.

(Fena)


04-03-2013 at 11:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice