Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tuzlanski kanton: SDP hrvatskim vitalnim nacionalnim interesom 'spašava' Srbina?!

citat:
Ako se tako bude potezalo pitanje vitalnog nacionalnog interesa onda bi sljedeæi put on mogao biti pokrenut i zbog toga što pekara nije jutros otvrena na vrijeme.

Osim što je izglasana smjena Vlade Tuzlanskog kantona, sinoæ je na hitnoj sjednici Skupštine TK, takoðer omjerom glasova 22:13 smijenjen i predsjedavajuæi ovog zakonodavnog tijela Slaðan Iliæ.

Kao i za smjenu Vlade, i u ovom sluèaju SDP je pokrenuo hrvatski vitalni nacionalni interes, pa æe konaèan stav o izglasanim smjenama dati Ustavni sud FBiH.

- Kada doðe odluka Ustavnog suda i ukoliko on kaže da je odluka validna, ja se naravno istog trenutka povlaèim, ne samo sa mjesta predsjednika, nego iz rukovodstva Skupštine Tuzlanskog kantona - izjavio je još uvijek predsjedavajuæi Skupštine TK Slaðan Iliæ.

Mijo Krešiæ iz HDZ kazao je kako smatra da nije postojala potreba da se povlaèi pitanje vitalnog nacionalnog interesa Hrvata, te da je to izraz volje dijela Kluba Hrvata iz SDP-a.

-Mislim da nije dobro da se na takav naèin zloupotrebljava pitanje vitalnog nacionalnog interesa, pogotovo bez preciznog izjašnjavanja o razlozima. Ako se tako bude potezalo pitanje vitalnog nacionalnog interesa onda bi sljedeæi put on mogao biti pokrenut i zbog toga što pekara nije jutros otvrena na vrijeme. Sebe smatram najveæim Hrvatom u TK, ali moj vitalni nacionalni interes nije ugrožen, kazao je Mijo Krešiæ.

I Zoran Jovanoviæ, nezavisni zastupnik, zaèuðen je potezom svoje bivše partije.

-Ovdje se ne radi o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa konstitutivnih naroda. Ovdje je rijeè o zaštiti interesa SDP i žalosno je da se na takav naèin zloupotrebljavaju nacioni interesi. Još je žalosnije da Klub Hrvata pokreæe zaštitu vitalnog nacionalnog interesa zbog smjene predsjednika Skupštine koji je Srbin. Tako ispada da Hrvati iz SDP misle da je Slaðan Iliæ dobar Srbin, a ja nisam, kazao je Jovanoviæ.

(Bportal.ba)


zaista su sposobni na sve, samo da bi sacuvali vlast.. na njihovu zalost, cak i u OV, uvidja se pogresna politika kojom manipulisu masama i najvjerovatnije ce i na tom polju uskoro doci do promjena.. mozda semafor uskoro, prebaci na zeleno..
14-03-2013 at 11:19 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

The Washington Post
Nekada su se na ulici u Bosni i Hercegovini rijetko mogli vidjeti znaci praktikovanja vjere. Sada, sve više žena nosi marame, a jedna od njih je nedavno postala naèelnica jednog malog planinskog mjesta u centralnoj Bosni. Izborna pobjeda Amre Babiæ u Visokom prošle godine uèinila ju je prvom gradonaèelnicom u ovoj balkanskoj zemlji i možda jednom od prvih u Evropi koja nosi hidžab...
....Javno praktikovanje religije u zvanièno ateistièkoj zemlji znaèilo je ugrožavanje radnog mjesta i šansi za napredak...

http://articles.washingtonpost.com/2013-03-09/world/37579134_1_head-scarves-hijab-bosnian-muslims

19-03-2013 at 07:17 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tacno ili ne?


citat:
Hezbolah, zakleti neprijatelj Izraela, nazvao je u petak amerièkog predsjednika Baracka Obamu, koji je u službenom posjetu toj zemlji, 'obiènim dužnosnikom cionistièkog entiteta'. Obama je prethodno izjavio da bi šijitski Hezbolah trebalo proglasiti teroristièkom organizacijom. 'Obama se u Izraelu predstavio kao obièni dužnosnik cionistièkog entiteta, a ne kao predsjednik SAD-a', objavio je Hezbolah u priopæenju.

'Obama želi da Arapi prihvate židovsku državu u regiji i poènu kompletnu normalizaciju odnosa s njom ,iako nije spomenuo nijedan legitimni zahtjev Palestinaca poput povratka izbjeglica, statusa grada Jeruzalema ili prekida naseljavanja', tvrdi ta organizacija, prenosi Hina.

'Osim toga, kako bi se svidio neprijateljskom entitetu, uhvatio se pokreta otpora pozivajuæi svijet da proglasi jednu od glavnih sastavnica, Hezbolah, teroristièkom organizacijom. To potvrðuje da je uzalud raèunati na pregovore', dodaje Hezbolah.
22-03-2013 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nesto novo, kuda srlja SDP?

citat:
Predsjednik SDP-a BiH, Zlatko Lagumdžija i federalni premijer Nermin Nikšiæ hitno su otputovali u Tuzlu kako bi pokušali smiriti pobunu u tamošnjem ogranku ove politièke partije.

Naime, 40 viðenijih èlanova tuzlanskog SDP-a BiH vratilo je partijske knjižice i odluèilo se na prelazak u novoformiranu Demokratsku frontu, stranku koju vodi Željko Komšiæ.

Nakon ove vijesti, Lagumdžija i Nikšiæ ostavili su sve svoje ranije preuzete obaveze i hitno otputovali u Tuzlu kako bi „sredili“ stanje i pokušali zaustaviti daljnji odlazak nezadovoljnog èlanstva.

Lagumdžija nakon sastanka nije htio davati izjave, okupljenim novinarima kazao je kako „mora hitno u toalet“, a neugodne dužnosti pojašnjavanja situacije novinarima koji su èekali ishod sastanka morao se prihvatiti Nermin Nikšiæ. (S.B.)
23-03-2013 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

"Revolt" podsjetio tuzlansku vlast na neispunjeno obeæanje

Aktivisti imenovali šetalište po Srðanu Aleksiæu


Aktivisti Omladinskog pokreta "Revolt" u subotu su na djeèijem igralištu u tuzlanskom naselju Sjenjak postavili tablu sa natpisom "Šetalište Srðana Aleksiæa", povodom inicijative koju su pokrenuli da se jedna ulica nazove imenom hrabrog Trebinjca

Kako javljaju bh. mediji, aktivisti su inicijativu uputili i Opæinskom vijeæu Tuzle.

"Ovim okupljanjem napominjemo vlast da su dvije godine i više nego dovoljno vremena da imenuju jednu ulicu. Mi smo na ovaj naèin simbolièno imenovali ulicu „Šetalište Srðana Aleksiæa", izjavio je glasnogovornik Omladinskog pokreta „REVOLT“ Tuzla Damir Dajanoviæ, a prenosi portal Abrašmedia.

Dajanoviæ je pojasnio da je prije dvije godine neformalna grupa graðana uputila inicijativu Opæinskom vijeæu Tuzla da se jedna ulica u gradu nazove imenom Srðana Aleksiæa, te da je Opæinsko vijeæe Tuzla podržalo ovu inicijativu, ali Srðan još uvijek nije dobio ulicu.

Na današnjem okupljanju, predsjednica Kluba vijeænika SDP-a Tuzla Azra Gazibegoviæ je kazala da æe za dva dana, odnosno u ponedjeljak, biti postavljena tabla na poèetku šetališta na Sjenaku koje æe nositi naziv „Šetalište Srðana Aleksiæa“.

"Mi smo juèer zasjedali u Klubu vijeænika SDP-a Tuzla i realizirali smo probem. Razlog zbog kojeg nije imenovana ulica veæ dvije godine je proceduralne prirode. Oèekujemo najdalje u ponedjeljak da se postavi tabla 'Šetalište Srðan Aleksiæ'", izjavila je Gazibegoviæ.

Trebinjac Srðan Aleksiæ je u vrijeme najtežih ratnih dejstava, 21. januara 1993. godine, rizikujuæi svoj život, odbranio život svog sugraðanina Alena Glavoviæa. Nažalost, Srðan je odluku da stane u odbranu nenaoružanog èovjeka, koga su tukla èetiri naoružana pripadnika Vojske Republike Srpske, platio životom. Preminuo je 27. januara 1993. godine od zadobijenih povreda.

(e-novine)

23-03-2013 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Poèela osnivaèka skupština Demokratske fronte, Komšiæ poruèio da neæe razgovarati s fašistima

Poèela osnivaèka skupština Demokratske fronte, Komšiæ poruèio da neæe razgovarati s fašistima

U Sarajevu je u toku Osnivaèka skupština Demokratske fronte na kojoj je prisutan veliki broj delegata. U narednih otprilike sat vremena stranka bi i zvanièno trebala biti osnovana te bi trebalo biti izabrano njeno predsjedništvo i ostali organi stranke.

Na samom poèetku skupa prisutnima se obratio Željko Komšiæ koji je izmeðu ostalog kazao da je stranka dobila takav naziv jer je u BiH prije svega potrebna demokratija, ali i odreðena vrsta fronte.

Komšiæ je izmeðu ostalog u svom obraæanju kazao kako je svjestan da u BiH postoje i oni politièki faktori koji ne dijele isto mišljenje kao on, odnosno da se neæe slagati sa stavovima ove stranke, ali da i s njima treba razgovarati.

"Spreman sam razgovarati sa svima. Svima pružiti ruku, ali ne šovinistima i fašistima, s njima nemam o èemu razgovarati", kazao je Komšiæ.

"Zamislili smo DF na naèin kako ostale stranke u BiH nisu organizovane, uz dužno poštovanje svima. Pošli smo od stvari koje su uobièajne za demokratske zemlje, a to je da ova stranka mora biti demokratska, a ne stranka lidera i rukovodstva. Ovu zemlju su lideri veæ previše koštali, snagu ove zemlje treba tražiti u obiènim ljudima. Tako je i Statut stranke postavljen. Naprimjer, u stranaèkoj hijerarhiji cijeli sistem je okrenut èlanstvu. Èlanstvo bira, a ne predsjednik ili predsjedništvo. U stranci æe se organizovati izbori na svim nivoima. Kada se obièni èlanovi pitaju? Pitaju se na kongresu, tamo nemaju pravo glasa ni predsjednik niti rukovodstvo. Dakle ,glasaju samo èlanovi, a ne predsjednici stranke na bilo kojem nivou. Za kandidovanje na listama za izvršne funkcije, što æe doæi vrlo brzo 2014. godine, takoðer æe se pitati èlanstvo, odnosno na listama æe biti ljudi koje æe èlanstvo kandidovati", kazao je Komšiæ.

Komšiæ je rekao da u Demokratskoj fronti neæe biti mjesta za one koji æe doæi i tražiti da budu premijer ili na listi. "Takvima kažemo hvala i doviðenja", dodao je Komšiæ.

On je naglasio i to da je ovo multietnièka stranka, stranka cijele BiH te da se to ne dovodi u pitanje.

"Ima ovdje ljudi i iz RS-a. Nisu to samo povratnici Bošnjaci i Hrvati, ima ovdje i Srba", kazao je Komšiæ. Dodao je i to da nema namjeru glumiti lažnu multietniènost stranke.

"Znam da zbog ratne prošlosti nemam prolaz u RS-u, ni u zapadnoj Hercegovini, ali imam dužnost da naðem nove ljude. Imam namjeru da nekim novim ljudima dam šansu, a ne onima koji su potrošeni. Ne vidim kako promijeniti politièku scenu u BiH osim dajuæi šansu novim ljudima. Obaveza ljudi koji ovdje imaju iskustva jeste da mlaðima damo samo politièki okvir i da ih usmjerimo", kazao je Komšiæ tokom uvodnog izlaganja.

Odmah na poèetku se moglo èuti i to da æe mandat predsjednika stranke biti ogranièen na dva uzastopna mandata.

Meðu pristutnima na osnivaèkoj skupštini, izmeðu ostalih, su i prof. Hanka Vajzoviæ, dr. Milan Mandiloviæ, ministar Damir Marjanoviæ, estradni umjetnik Almas Smajloviæ...
Izvor: Klix.ba




07-04-2013 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona privodi kraju istragu zbog ratnog zloèina protiv bošnjaèkih civila u Kljuèu nakon što su u Republici Srpskoj uhapšeni braæa Predrag i Nenad Bajiæ, Mladen Vrtuniæ, Slobodan Dragiæ te Milan Lukiæ, svi sa podruèja opæine Kljuè.

Danas æe Kantonalni sud u Bihaæu odluèivati o produžavanju istražnog pritvora za ovu zloèinaèku petorku, od èijih su pljaèkaških i ubilaèkih pohoda strahovali Bošnjaci više kljuèkih sela.

Mlazevi krvi

Ale Štrkonjiæ, 71-godišnji mještanin Malih Reizoviæa kod Kljuèa, preživio je 21. novembra 1992. godine brutalno iživljavanje Predraga Bajiæa, Mladena Vrtuniæa i Željka Budimira, a zloèinci su mu ubili suprugu Fatmu i punicu Fatimu Koljiæ. Danas živi u Švedskoj i oèekuje suoèavanje s ubicama.

- Njih trojica komšija upala su u moju kuæu prije ponoæi. Bajiæ je išèupao telefonski kabl iz utiènice i tada su poèeli tuæi suprugu i mene. Mladenko mi je nožem probio tkivo na lijevoj ruci i sjekao me je dalje po ruci do kosti dok je krv lila u mlazevima. Za to vrijeme Gagi je tukao moju suprugu i držao joj pištolj pod vratom - sjeæa se Ale Štrkonjiæ strašnih scena.

Gubio svijest

Kako prièa dalje, onda je Vrtuniæ odveo njegovu suprugu Fatmu u drugu sobu, iz koje su se potom èuli njeni krici. Za to vrijeme, Bajiæ i Budimir tukli su njega, tražeæi mu novac i zlato. Nesretni èovjek u više navrata je od batina izgubio svijest, a zloènci su ga polijevali vodom, tražeæi da im preda novac.

- Nakon što sam im dao 800 maraka, nastavili su me tuæi, tražeæi još, jer su, kao komšije, znali da sam štedio da kupim auto. Kada sam vidio da æe me ubiti, odveo sam ih u baštu, odakle sam iskopao kesu sa 5.000 maraka i dao im. Dok su na stepeništu kuæe brojali novac, u pidžami i bos, pobjegao sam u mrak - isprièao je Ale Štrkonjiæ.

Srpska policija sutradan je u Štrkonjiæevoj kuæi našla mrtve njegovu suprugu i punicu. Fatma je ubijena hicem u usta, a punici Fatimi zloèinac je zario nož u srce. Ukopane su na mezarju u Gornjim Reizoviæima.

Kako su sijali strah

Grupa Predraga i Nenada Bajiæa, Siniše Babiæa, Milana Lukiæa, Mladena Vrtuniæa, Slobodana Dragiæa i Željka Budimira sijala je strah i trepet po kljuèkim selima. U Pudin Hanu krajem jula 1992. godine ubili su Ibrahima Kumaliæa i Ibrahima Draganoviæa te oteli zlato od ukuæana, a u Humiæima usmrtili Refika Pudiæa i zlostavljali Vahida Æehajiæa i Ðulsu Islamagiæ. Krajem decembra 1992. u selu Vojiæi, nakon zlostavljanja veæeg broja civila, ubili su Hamdiju Zukiæa i Redžu Deliæa, a u kuæi Latifa Perfiæa izboli su nožem vlasnika kuæe i tražili novac.
Izvor.Avaz

15-04-2013 at 22:02 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Tuzlanski kanton:Ministrica finansija Alisa Bijediæ podnijela ostavku

Ministrica finansia Tuzlanskog kantona Alisa Bijediæ podnijela je ostavku na ovu funkciju, potvrðeno je za Bportal.ba.

Informaciju su nam potvrdili sagovornici iz SDP-a, navodeæi da je ministrica Bijediæ podnijela ostavku "jer nije željela da krši zakon", a bila je pod pristiskom da to uradi.

Ministrica Bijdiæ, naime, nije željela da potpiše isplatu martovskih plaæa prema Odluci i privremenom finansiranju, jer prema mišljenju Federalnog ministartva finansija to nije u skladu sa zakonom.

Ova ostavka mogla bi dodatno usložniti ionako tešku politièku situaciju u Tuzlanskom kantonu.

(Bportal.ba)


26-04-2013 at 12:33 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
camac wrote:
Tuzlanski kanton:Ministrica finansija Alisa Bijediæ podnijela ostavku

Ministrica finansia Tuzlanskog kantona Alisa Bijediæ podnijela je ostavku na ovu funkciju, potvrðeno je za Bportal.ba.

Informaciju su nam potvrdili sagovornici iz SDP-a, navodeæi da je ministrica Bijediæ podnijela ostavku "jer nije željela da krši zakon", a bila je pod pristiskom da to uradi.

Ministrica Bijdiæ, naime, nije željela da potpiše isplatu martovskih plaæa prema Odluci i privremenom finansiranju, jer prema mišljenju Federalnog ministartva finansija to nije u skladu sa zakonom.

Ova ostavka mogla bi dodatno usložniti ionako tešku politièku situaciju u Tuzlanskom kantonu.

(Bportal.ba)





Konaèno da se pojavi i politièar-ka s etikom. Ovakve treba podržati i ne usvojiti im ostavku. Problem je ona druga veæina.
26-04-2013 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Uvijek ima dobrih ljudi: Srbin godinama èuvao alem porušene džamije

Srpske snage su 1992. do temelja srušile Sultan-Selimovu džamiju u Knežini, a Radivoje Zuban uspio je saèuvati džamijski alem koji danas krasi obnovljenu džamiju na Romaniji

Srbin iz Knežine kod Sokoca, Radivoje Zuban, 17 godina je èuvao alem Sultan-Selimove džamije. Ovu džamiju, staru 500 godina, do temelja su 1992. srušile srpske snage. Radivoje je uspio spasiti alem - vjerski simbol koji se postavlja na vrh džamije, u nadi da æe ga jednoga dana vratiti na isto mjesto na kojem je stojao prije rušenja ovog vjerskog objekta koji je vijekovima krasio pitomo romanijsko selo Knežinu.

Radivoje nije doèekao ponovnu izgradnju džamije i vraæanje alema na staro mjesto. Preminuo je 2008. godine, a èuvanje alema ostavio je u amanet supruzi Ljiljani koja je brinula o džamijskom simbolu sve dok "Selimija" 2011. godine nije obnovljena.

Alem star 500 godina ponovo krasi vrh kupole Sultan-Selimove džamije, dok je na vrhu munare postavljen novi alem.

Radivojeva supruga Ljiljana isprièala je novinaru agencije Anadolija da je njen muž èuvao alem iako je bio svjestan da bi u ratu zbog toga mogao izgubiti glavu. Ljiljana je u Knežinu došla davno, kao mlada uèiteljica iz Srbije, i udala se za Radivoja koji je takoðe bio prosvjetni radnik. Ljiljana se prisjetila da je pokojni Radivoje stalno govorio kako je džamija "Selimija" pod zaštitom države i da je to pravi historijski spomenik. Ratne 1992. džamiju su minirale i do temelja uništile srpske vojne snage.

„Tada su kraj nje prolazili i dolazili mnogi. Skupljali su sekundarne sirovine, bakar, a mi kao prosvjetni radnici znali smo kolika je vrijednost te džamije. Kada je džamija srušena, Radivoje je prolazeæi kraj nje, vraæajuæi se iz škole, našao alem i donio kuæi smatrajuæi da æe ga jednoga dana, kada se rat bude završio, jer svi ratovi ne traju dugo, vratiti i da æe to poslužiti kao jedan historijski artefakt“, pojasnila je Ljiljana i prisjetila se da je Radivoje tada rekao: „Ljljo, ovo ostavi negdje na sigurno jer ne znamo ko æe koliko živjeti i gdje æemo biti."

„On je umro 2008. godine, a ja sam alem predala godinu kasnije kada je položen kamen temeljac“, objasnila je Ljiljana.

Govoreæi o važnosti "Selimije", Ljiljana je istakla da su džamija i crkva prvo što ugleda kada otvori vrata svoga doma.

„Tolike godine ovdje živim sa ovim narodom. Sa njima sam proživjela i prešla sve ovo, tu sam bila i tokom rata u BiH. I dan danas se družim sa ovim narodom, a takoðe mi dolaze i moji bivši uèenici koji me obilaze ovdje u ovom domu“, kazala je Ljiljana Zuban.

Imam džemata u Knežini Jasmin Bajriæ, opisujuæi Radivojevu i Ljiljaninu brigu o alemu, rekao je novinaru Anadolije da "koliko god vremena bila teška, koliko god da ljudi bili zli, uvijek se naðe i uvijek ima dobrih ljudi".

„Tako je bilo i sa alemom ove džamije. Kada je ona 1992. minirana, taj naš komšija pravoslavac, koji je godinama slušao zvuke sa njenog minareta, živio sa njom i prihvatio je kao simbol Knežine, osjetio je u svojoj duši i srcu da je uraðena jedna nepravda kako prema Bošnjacima tako i prema Sultan-Selimovoj džamiji. Taj naš dobri komšija je saèuvao taj alem i èuvao ga svo vrijeme ratnih dejstava“, pojasnio je imam iz Knežine.

Džamija „Selimija“ nosi ime po svom graditelju sultanu Selimu II, koji je 1512. godine dolaskom Osmanlija na ove prostore, zastao sa vojskom u prelijepoj Knežini. Tada je naredio da se izgradi ova džamija za potrebe askera - vojnika koji su osvojili Bosnu.

Prema rijeèima Bajriæa, džamija je egzistirala i služila svojoj svrsi sve do 1992. godine.

„I u minulim ratovima od njene izgradnje, bila je èesto skrnavljena, skidan je bakar sa nje, olovo koje je korišteno za pravljenje municije i punjenje pušaka, za vrijeme hajduka koji su nekada harali ovim podruèjem. Tužnu historiju je doživjela 1992. godine kada je porušena do temelja i ostala je samo zelena livada, kao da nikada tu nije ni postojala“, s tugom se prisjetio Bajriæ.

Džamija je sagraðena od kamena. Nakon što su je uništili, rušitelji su njene kamene ostatke odvezli pet kilometara od mjesta na kojem je vijekovima egzistirala.

Kada su se preživjeli Bošnjaci ohrabrili na povratak u Knežinu, 2003.godine obnovljen je i vjerski život muslimana. Ubrzo su krenuli u potragu za dijelovima "Selimije" i uspjeli ih pronaæi.

„Ovaj kamen koji sada vidite u džamiji je njen identièni kamen koji je bio tu 500 godina i koji je ponovno vraæen u zidove džamije. Ova džamija sazidana je u istom obliku u kojem je bila, a 2011. je i sveèano otvorena“, ponosno govori Bajriæ.

Danas u Knežini, koja pripada opštini Sokolac u entitetu Republika Srpska, živi malo stanovnika, a prema posljednjem popisu iz 1991. bilo ih je ukupno 465. Žitelji Knežine pretežno su stariji ljudi, Bošnjaci i Srbi, koji nakon ratnih strahota i progona danas žive u skladnim komšijskim odnosima.

(Bportal.ba/AA)


28-04-2013 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice